Euro U19: Το σήκωσε η Πορτογαλία

30/7/2018 03:31
Η Εθνική Νέων της Πορτογαλίας νίκησε με 4-3 στην παράταση την αντίστοιχη της Ιταλίας και κατέκτησε το Euro U19 για πρώτη φορά μετά το 1999.

Ένα χρόνο μετά την ήττα της στον τελικό του θεσμού, η Εθνική Νέων της Πορτογαλίας στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης σε επίπεδο U19. Μετά από έναν τρομερό τελικό στη Φιλανδία, οι Ίβηρες επικράτησαν με 4-3 της Ιταλίας και σήκωσαν το τρόπαιο για πρώτη φορά μετά από 19 χρόνια.

Η Πορτογαλία προηγήθηκε με 2-0 των Ιταλών χάρη στα τέρματα των Ζοάο Φελίπε (45+1’) και Φρανσίσκο Τρινκάο (72’), όμως η «σκουάτρα ατζούρα» με δύο γκολ του Κιν (Γιουβέντους) μέσα σε ισάριθμα λεπτά (75' και 76') έφθασε στην ισοφάριση κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, η Πορτογαλία ανέκτησε το προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ζοάο Φιλίπε της Μπενφίκα στο 104', η Ιταλία ισοφάρισε σε 3-3 με τον Σκαμάτσα στο 107' κι ο Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό 4-3 στο 109'.

Αυτή ήταν η τέταρτη κατάκτηση του σχετικού τροπαίου για τους Πορτογάλους, η πρώτη όμως μετά το 1999 (1961, 1994, 1999, 2018). Στα αξιοσημείωτα πως η ίδια γενιά ποδοσφαιριστών της Πορτογαλίας κατέκτησε το Euro U17 δύο καλοκαίρια πριν στο Αζερμπαϊτζάν.