Κύπελλο Ελλάδας: Το σήκωσε ξανά ο ΠΑΟΚ (video)

12/5/2018 22:29
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου και κατέκτησε το τρόπαιο για 2η σερί χρονιά. Καλύτερος ο «Δικέφαλος του Βορρά», πήρε τη νίκη με σκόρερ τους Βιεϊρίνια (65’) και Πέλκα (90+2’), ενώ είχε χαμένο πέναλτι και μεγάλες ευκαιρίες. Αποβλήθηκαν Μαουρίσιο (80’), Βράνιες (80’) και Βαρέλα (90+4’).

Κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν είναι ο ΠΑΟΚ! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανώτερος από το πρώτο λεπτό και πήρε δίκαια τη νίκη με 2-0 χάρη στο τρομερό απευθείας φάουλ του Βιεϊρίνια (65’) και το κοντινό πλασέ του Πέλκα (90+2’) που «σφράγισε» την επικράτηση των Θεσσαλονικιών.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου είχε μεγάλες ευκαιρίες αλλά και χαμένο πέναλτι με τον Πρίγιοβιτς για να προηγηθεί νωρίτερα στο σκορ, ωστόσο έπεσε πάνω στον καταπληκτικό Μπάρκα. Κακή εμφάνιση από την ΑΕΚ, η οποία παρουσιάστηκε απροετοίμαστη τόσο σε αγωνιστικό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο και η μοναδική μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε ήρθε στο 89’ με τρομερό πλασέ του Αραούχο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 80’ ο Μαουρίσιο είδε απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο, ωστόσο δευτερόλεπτα μετά ο Βράνιες είδε δεύτερη κίτρινη μετά από ένταση με τον Βαρέλα και ουσιαστικά «ακύρωσε» την αποβολή του ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν τον έλεγχο και στο 15’ «άγγιξαν» το 1-0, όμως ο Μπάρκας βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Μπίσεσβαρ. Τρία λεπτά μετά (18’) ο Ολλανδός βρήκε χώρο και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 23’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπίσεσβαρ από τον Μπακάκη. Ο Πρίγιοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση ωστόσο ο Μπάρκας με εξαιρετική επέμβαση, κράτησε το 0-0.

Ο Έλληνας γκολκίπερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους, αφού στο 35’ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κάμπος, κρατώντας το 0-0 ως το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Στο 50’, ο Χουλτ έκανε λάθος στην προσπάθεια να γυρίσει στον Μπάρκα, ο Πρίγιοβιτς έκλεψε τη μπάλα και προσπάθησε να «κρεμάσει» τον γκολκίπερ της ΑΕΚ, ο οποίος απέκρουσε με το ένα χέρι. Δύο λεπτά μετά ο Λουτσέσκου προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή ρίχνοντας τον Μακ αντί του Κάμπος, ενώ στον αντίποδα ο Γκάλο πήρε τη θέση του τραυματία Χουλτ.

Η ΑΕΚ αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και δεν μπορούσε να φανεί απειλητική, εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ, που στο 61’ έφτασε ξανά κοντά στο γκολ. Μετά από μπαλιά του Πρίγιοβιτς, ο Πέλκας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς τέσσερα λεπτά μετά (65’). Ο Κάνιας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Βιεϊρίνια με φανταστική εκτέλεση «έγραψε» το 1-0. Μάλιστα ο αρχηγός του «Δικεφάλου» το πανηγύρισε έξαλλα, κλοτσώντας μια διαφημιστική πινακίδα.

Ο Χιμένεθ έριξε στο ματς τους Χριστοδουλόπουλο και Γιακουμάκη αντί των Μάνταλου και Μπακασέτα, ενώ ο Λουτσέσκου απάντησε με την είσοδο του Σάκχοφ αντί του Μπίσεσβαρ.

Η ΑΕΚ κέρδισε μέτρα και στο 80’ έμεινε με παίκτη παραπάνω λόγω απευθείας κόκκινης του Μαουρίτσιο για σκληρό τάκλιν στον Αραούχο. Ωστόσο, προτού παιχτεί ξανά ποδόσφαιρο, ο Βράνιες έσπρωξε τον Βαρέλα έχοντας ήδη κίτρινη και αποβλήθηκε, φέρνοντας ξανά αριθμητική ισορροπία! Μια ανόητη ενέργεια από τον Βόσνιο αμυντικό που στέρησε από την ομάδα του να παίξει με αριθμητικό πλεονέκτημα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η πρώτη ευκαιρία της «Ένωσης» στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 83’, με τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα το χαμηλό σουτ του Αραούχο έξω από την περιοχή. Δευτερόλεπτα μετά, ο ΠΑΟΚ έφυγε στην κόντρα με τον Μακ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάρκα, ενώ στην επαναφορά ο Πρίγιοβιτς κόπηκε σωτήρια από τους αμυντικούς των «κιτρινόμαυρων». Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ ήρθε στο 89’. Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αραούχο έπιασε αμαρκάριστος το μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε την ισοφάριση και στο 90+1’ «σφράγισε» τη νίκη. Ο Πρίγιοβιτς έφυγε από κανονική θέση, έδωσε παράλληλη στον Πέλκα και αυτός μόνος του στη μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί, ενώ έπεσαν κροτίδες και φωτοβολίδες. Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Βαρέλα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και λίγο μετά ο Μπορμπαλάν σφύριξε τη λήξη.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (52’ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μάνταλος (67’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας (73’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (82’ Μαλεζάς), Κάνιας, Μαουρίσιο, Τζάλμα Κάμπος (51’ Μακ), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (74’ Σάχοφ), Πρίγιοβιτς.