Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ο Πικέ έσωσε το αήττητο της Μπαρτσελόνα

4/2/2018 19:16
Με γκολ του Πικέ στο 82’ η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1 την Εσπανιόλ στο «Κορνέλλα-Ελ Πρατ» και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα.

Η Μπαρτσελόνα «φλέρταρε» με δεύτερη ήττα σε διάστημα δύο εβδομάδων κόντρα στην Εσπανιόλ, ωστόσο η κεφαλιά του Πικέ οκτώ λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 και έσωσε το αήττητο των Καταλανών στο πρωτάθλημα.

Ένα δοκάρι σε εντυπωσιακό σουτ του Φελίπε Κοουτίνιο (22’) ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Μπαρτσελόνα στο πρώτο μέρος. Το ντέρμπι είχε αρκετά νεύρα, αψιμαχίες και λίγες αξιόλογες φάσεις, με το 0-0 να μένει ως το ημίχρονο.

Η Εσπανιόλ πήρε το προβάδισμα στο 66’ όταν μετά από σέντρα του Γκαρσία, ο Πικέ δεν έκανε σωστή εκτίμηση και ο Μορένο «έγραψε» το 1-0. Ωστόσο ο Καταλανός αμυντικός πήρε το… αίμα του πίσω στο 82’, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μέσι. Το 1-1 έμεινε ως το φινάλε και η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε διατηρήθηκε στο +19 από την Ρεάλ.