Κόπα Λιμπερταδόρες: Πρωταθλήτρια η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο!

25/7/2013 14:36
Πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής για πρώτη φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Ολίμπια, παίρνοντας τη νίκη στη κανονική διάρκεια με 2-0 χάρη σε γκολ του Λεονάρντο Σίλβα στο 87’, και τελικώς κατέκτησε το τρόπαιο με 4-3 στα πέναλτι!

Η ομάδα του Ροναλντίνιο και του Ζιλμπέρτο Σίλβα είχε ηττηθεί με 2-0 στον πρώτο τελικό στην Ασουνσιόν την προηγούμενη εβδομάδα, ωστόσο όπως και στον ημιτελικό κόντρα στη Νιούελς, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τα γκολ των Ζο (46’) και Λεονάρντο Σίλβα (87’) και έτσι να οδηγήσει τον δεύτερο τελικό στην παράταση και ύστερα στα πέναλτι.

Εκεί οι βραζιλιάνοι ευστόχησαν με τους Αλεκσάντρο, Γκιλιέρμε, Ζο και Λεονάρντο Σίλβα, ενώ οι Παραγουανοί, είδαν τον Βίκτορ να αποκρούει το πρώτο πέναλτι του Μιράντα και τον Χιμένες να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι στο τελευταίο, με αποτέλεσμα η Μινέιρο να κατακτήσει τον τίτλο με 4-3 και να γίνει η 4η σερί ομάδα από τη Βραζιλία που κατακτά το τρόπαιο μετά τις Ιντερνασιονάλ (2010), Σάντος (2011) και Κορίνθιανς (2012).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, καθώς πίεζαν για να ανατρέψουν το 2-0 του πρώτου αγώνα, και παρότι κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση με γκολ του Λεονάρντο Σίλβα στο 87’, στο τελευταίο λεπτό ο Χουάν Φερέιρα έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει τον τίτλο στην Ολίμπια, καθώς γλίστρησε μπροστά από κενή εστία (!) κι έδωσε την ευκαιρία στον Βίκτορ να αποτρέψει το γκολ.