Ρονάλντο: «Είμαι ο κορυφαίος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου»

Ρονάλντο: «Είμαι ο κορυφαίος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου»

Αφορά τον αγώνα ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΕΒΙΛΛΗ


Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κέρδισε για 5η φορά στην καριέρα του τη «Χρυσή Μπάλα» και αυτοανακηρύχθηκε κορυφαίος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου, τονίζοντας ότι κανείς δεν είναι πιο ολοκληρωμένος ποδοσφαιριστής από τον ίδιο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε το ρεκόρ του Λιονέλ Μέσι, κερδίζοντας για 5η φορά στην καριέρα του την «Χρυσή Μπάλα». Στις δηλώσεις του στο γαλλικό περιοδικό «France Football», o Πορτογάλος άσος εξέφρασε την πεποίθησή του πως είναι ο κορυφαίος στην ιστορία του ποδοσφαίρου:

«Είναι τιμή μου να λαμβάνω αυτό το βραβείο. Απόλαυσα την τελετή, ήταν εξαιρετικά, είναι μια ξεχωριστή τιμή και σαν παιδί ποτέ δεν τόλμησα να ονειρευτώ ότι κερδίζω την "Χρυσή Μπάλα", πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για πέντε φορές. Πάντα δούλευα σκληρά για να γίνω καλύτερος. Όταν κερδίζω βραβεία προφανώς με βοηθάει να κρατάω υψηλά το κίνητρο μου», ανέφερε αρχικά ο Ρονάλντο και πρόσθεσε:

«Δεν υπάρχει κανείς καλύτερος από εμένα. Είμαι ο κορυφαίος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου, κανείς δεν κάνει πράγματα που δεν μπορώ να κάνω κι εγώ. Αλλά βλέπω πράγματα που δεν μπορούν να κάνουν άλλοι. Κανείς δεν είναι πιο ολοκληρωμένος ποδοσφαιριστής από εμένα.

Από όταν ήμουν 14,15 και 16 ετών γνώριζα ότι είμαι διαφορετικός από τα άλλα παιδιά. Συνειδητοποίησα ότι ήμουν καλός στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όταν αγωνιζόμουν στο πλάι παικτών όπως οι Γκιγκς, Κιν και Φέρντιναντ. Είχα ταλέντο. Η αγγλική νοοτροπία είναι διαφορετική και αυτοί οι άνθρωποι με βοήθησαν πολύ για να γίνω αυτό που είμαι σήμερα. Οφείλω να ευχαριστήσω τους συναδέλφους μου στη Μάντσεστερ
».

Για το μέλλον του: «Είμαι χαρούμενος στη Ρεάλ. Θα ήταν όμορφα να ολοκληρώσω την καριέρα μου εδώ, έχω καθημερινά κίνητρο να συνεχίσω, ελπίζω να παίζω στο υψηλότερο επίπεδο και τα χρόνια που ακολουθούν».

Όσο για τις συγκρίσεις με τον Λιονέλ Μέσι: «Ελπίζω ο ανταγωνισμός μας να συνεχιστεί για πολλά χρόνια και θα κάνουμε τα πάντα γι' αυτό, όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο, οπότε ας δούμε ποιος φτάσει τελικά στην κορυφή. Ο Νεϊμάρ έχει μεγάλη προοπτική, είμαι σίγουρος πως θα έχει την ευκαιρία να κερδίσει τη "Χρυσή Μπάλα" στο μέλλον».




Στοιχεία για τον αγώνα: ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΕΒΙΛΛΗ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.225.758.001.153.55113.35
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.472.806.251.402.30
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.252.551.817.00

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 08/12/2017 18:16
οτι ειναι ολοκληρωμενος παιχτης ειναι..καλυτερος στον κοσμο σε καμια περιπτωση ομως!!!

στις 08/12/2017 19:07
ΓΕΛΑΕΙ Ο ΜΕΣΣΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ............ΒΛΑΚΑ ΤΡΑΒΑ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ. ΗΣΟΥΝ ΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΕΟΝ.ΤΩΡΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΕΝΑΛΝΤΟ ΜΑΣ ΜΟΝΟ

στις 08/12/2017 20:09
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΙΧΤΑΡΑ

στις 08/12/2017 20:46
Καταρχήν είσαι δεν είσαι, τέτοια δήλωση δεν κάνεις

Δεύτερον,ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ

Τρίτον ,είσαι 100 περσεντ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ!

στις 08/12/2017 21:30
ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΥΤΙΡΙΔΑ ΣΟΥ ΑΝΟΗΤΕ

στις 08/12/2017 21:43
Κανονικα πρεπει να παρει βραβειο πρωτου εγωιστη γκρινιαρη καραγκιοζη και χασογκολη!!!!!!!!!!

στις 08/12/2017 21:50
oute stin kaliteri 11ada olon ton epoxon

στις 08/12/2017 21:52
kai osi lete gia messi pigenete se kana giatro pele crohf zidane

στις 08/12/2017 22:30
ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΨΩΝΑΡΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΣ

στις 08/12/2017 22:30
ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΑ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

στις 08/12/2017 22:42
MESSI RONALDO Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ POIOS PELE KAI MARADONA GAMW THN MANA TOUS

στις 08/12/2017 23:47
zinedine zidane...οταν αγωνιζοταν οι αλλοι απλως θαυμαζαν.Εχει κατακτησει τα παντα και με δικες του πινελιες σε ολους τους τελικους που κερδισε και με αντιπαλους τους καλυτερους παιχτες που περασαν ποτε!!

[+]  kafros21 στις 09/12/2017 00:29

στις 09/12/2017 00:38
Αποδείχθηκες ένα αρχίδι και μισό!!!

στις 09/12/2017 01:11
δεν μπορω να καταλαβω γιατι κατακρινετε καποιον που ολοι θα θελατε να ησασταν στην θεση του ...... τεραστιο ταλεντο σπουδαια καριερα οπως και ο μεσσι και πολλοι αλλοι μεγαλοι ποδοσφαιριστες .... και σταματηστε πια να τους συγκρινεται με τους παλιους ,,,, αλλο επιπεδο μπαλας τωρα (παλια για να ξεχωρισεις επρεπε να ξερεις μπαλα ,τωρα πρεπει να εισαι ο καλυτερος ) και ο ροναλντο εχει ξεχωρησει ..... δεχτειτε τη μεγαλειοτητα και θαυμαστε τον και αν δεν ξερετε τι σας γινεται μην εκφερετε λογο !

στις 09/12/2017 01:29
ηγετη σηκωσε και το μουντιαλ και οι καναπεδες να τεντωσουν .

στις 09/12/2017 02:43
Πες τα ρε anetareee ο μονος σωστος απ ολους...τι συγκρινετε τωρα ρε σεις..για μενα ειναι απο τους καλυτερους που εχουν περασει αλλα οχι και ο καλυτερος...η καθε εποχη ειχε τον καλυτερο της...αυτη τη στιγμη εναν ουρανο μονοι τους Μεσσι-Ροναλντο και ολος ο ποδοσφαιρικος πλανητης απο κατω μη λεμε οτι θελουμε ..

στις 09/12/2017 07:39
Το τι εισαι απο στους καλυτερους παικτες του ποδοσφαιρου εισαι αλλα μην το κανεις πανω σου !! Τραβα και γαμήσου σε καμια γωνια μαλακα

στις 09/12/2017 09:37
συμπερασμα : ειναι ο καλυτερος .

[+]  Avel στις 09/12/2017 11:54

[+]  MetalMike1977 στις 09/12/2017 12:04

στις 09/12/2017 12:59
RE MALAKA RONALTO MARANTONA DEN EISE XAZOPAPARA OUTE MESI OUTE PELE

στις 09/12/2017 14:03
META TON MMMMMMEEEESSSSSSSSSSSSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

στις 09/12/2017 15:35
Ούτε το μισό πλανηταρχιδι του μέσσι δεν είσαι.. Γιατί αυτός είναι ο καλύτερος στον πλανήτη ος τώρα παίχτης Στην γη!!

στις 09/12/2017 16:00
μα ποιος γαμει τον πλανητη γη , εδω μιλαμε για πανσυμπαντιο παικτη . στη γη ο μεσι ειναι ο καλυτερος

στις 09/12/2017 16:16
pansympanteio

στις 09/12/2017 21:47
Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΑΥΤΟΣ Κ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ

στις 09/12/2017 21:51
Αφού βγήκε και ο φαλακρός Ζινταν να πει ότι ο πεναλντο είναι καλύτερός του ,άστα να πάνε χεζεψε αυτός ή τρέμει η καρέκλα του αλλιώς τέτοια ΠΑΠΑΡΙΑ δεν την πέταγε

ΤΡΙΤΟΤΕΤΑΡΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΌΤΕΡΟ!

ΆΝΤΕ ΓΕΙΆ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 10/12/2017 00:02
kai omos eise o pio top kai afta pou kanis stin simerini epoxi o pele kai o maradon oute kata diania den tha mborousa. kai nei eise o kaliteros sto kozmo ever, kai o Mesi pektaras eine alla eise kaliteros mono file apo karaktira eise poli psonio pragmatika, esy kai Usebio geia osous evropeous pou mas exou priksi me tin latiniki ameriki

στις 10/12/2017 00:07
kai pezis 10 xronia sto top kai oxi mono sti real oso gia ton allo as perasi mia apo Angila kai taleme. tha sikosis kai to pankozmio 2018 gia na vulosis stomata megale CR kai oxi ton allo ronaldo pou epekse 4 xronia podosfero giati sinekia me travmatismous itane

kai o kaliteros tripler mono Rnaldinio

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.