Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τρελαίνει κόσμο η Βαλένθια!

16/10/2017 00:48
Η Βαλένθια διέλυσε με 6-3 την Μπέτις μέσα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και πέρασε μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας, με -4 από Μπαρτσελόνα και +1 από Ρεάλ. Επέστρεψαν από το 0-4 οι γηπεδούχοι αλλά λύγισαν στο φινάλε.

Σ’ ένα τρομερό παιχνίδι με εννέα γκολ (!), η Βαλένθια ισοπέδωσε με 6-3 την Μπέτις μέσα στην Ανδαλουσία και πέρασε μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι «νυχτερίδες» πήραν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων χάρη στα γκολ των Κοντογκμπιά (36'), Γκέδες (45'), Μορένο (64') και Σάντι Μίνα (74'), όμως οι «βερντιπλάνκος» δεν τα παράτησαν. Στο 79’ ο πρώην «ερυθρόλευκος» Τζόελ Κάμπελ μείωσε σε 4-1 και στο επόμενο λεπτό έδωσε την ασίστ στο γκολ του Σανάμπρια. Στο 84’ ο Τέγιο μπήκε και αυτός στον πίνακα των σκόρερ, μειώνοντας το σκορ σε 4-3!

Το άγχος για την ομάδα του Μαρθελίνο κράτησε για μόλις τέσσερα λεπτά, αφού στο 88’ ο Τζάτζα έκανε το 5-3, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αντρέας Περέιρα έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 6-3 υπέρ της Βαλένθια