Προκριματικά Μουντιάλ: Ο Πρίγιοβιτς υπέγραψε την πρόκριση της Σερβίας

9/10/2017 23:57
Με γκολ του Πρίγιοβιτς, η Σερβία κέρδισε με 1-0 την Γεωργία στο Βελιγράδι και «σφράγισε» την πρόκριση στα τελικά της Ρωσίας.

Ο Αλεκσάντρ Πρίγιοβιτς πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την Εθνική Σερβίας και της χάρισε τη νίκη επί της Γεωργίας με 1-0 στο Βελιγράδι. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ μπήκε στο 61ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο και με ωραία προβολή στο 74' διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Αυτή είναι η δεύτερη πρόκριση της Σερβίας σε τελική φάση Μουντιάλ ως ανεξάρτητο κράτος μετά από αυτή το 2010. To 1998 και το 2006 είχε αγωνιστεί μαζί με το Μαυροβούνιο, ενώ ως Γιουγκοσλαβία είχε δώσει το «παρών» σε Μουντιάλ άλλες 8 φορές, φτάνοντας δύο φορές ως τα ημιτελικά.

Στο άλλο ματς, η Ιρλανδία πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Ουαλίας και την προσπέρασε στην 2η θέση, εξασφαλίζοντας θέση στα μπαράζ. Το γκολ του ΜακΚλίν στο 57ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και υποχρέωσε τους Ουαλούς (σ.σ. έπαιζαν χωρίς τον Μπέιλ) στην πρώτη τους ήττα στην προκριματική φάση.