Έκανε το 3x3 η Μπριζ πριν την ΑΕΚ

12/8/2017 00:28
Η Κλαμπ Μπριζ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ, έκανε το τρία στα τρία στο βελγικό πρωτάθλημα και ετοιμάζεται να υποδεχτεί την ΑΕΚ στo πρώτο ματς για τα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Λίγο πριν από το πρώτο παιχνίδι με την ΑΕΚ, η Μπριζ πήρε το ντέρμπι της Δυτικής Φλάνδρας επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ (1-2), η οποία μετρούσε ισάριθμες νίκες τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Ο Ιβάν Λέκο επέλεξε ξανά σχηματισμό 3-4-3, ένα σύστημα που δεν συνηθίζονταν στην Μπριζ την περασμένη σεζόν επί Πρεντόμ. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα, όμως στο 22’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στην ροή με τον φορμαρισμένο Ντένις ύστερα από σέντρα του Λιμπόμπε.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’), ο Βόσεν «έγραψε» το 2-0 με εύστοχο πέναλτι, όμως στο 53’ ο Ισέκα ξαναέβαλε στο ματς την Ζούλτε. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φέρουν το σκορ στα ίσια, ωστόσο η Μπριζ κράτησε το 2-1 και έκανε το «3 στα 3».