Σούπερ Λιγκ: Ζωντανή για την πρωτιά η ΑΕΚ

Σούπερ Λιγκ: Ζωντανή για την πρωτιά η ΑΕΚ



Με γκολ του Μπακασέτα (42’) η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον κακό ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2x2 απέναντι στον «δικέφαλο του Βορρά» και θα διεκδικήσει την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ την πρώτη θέση. Χαμένο πέναλτι είχε η «Ένωση», κόκκινη κάρτα στο φινάλε ο Μαλεζάς!

Ζωντανή για την μάχη της πρώτης θέσης των πλέι-οφ έμεινε η ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι πήραν τη νίκη 1-0 στο ΟΑΚΑ απέναντι στον ΠΑΟΚ, που βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να προβληματίσει τους παίκτες του Χιμένεθ.

Το ματς θα μπορούσε να αρχίσει ιδανικά για την ΑΕΚ αλλά ο Χριστοδουλόπουλος στο 6' έστειλε άουτ το πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε για χέρι του Κρέσπο. Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε το γκολ και στο 12’ έφτασε μια «ανάσα» από το 1-0, με τον Χαρίση να αστοχεί με προβολή από τη μικρή περιοχή ύστερα από σέντρα του Λέοβατς.

Η «Ένωση» ανέβασε την απόδοση της και στο 23’ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για το 1-0, με τον Μπακασέτα να αστοχεί με κεφαλιά προ κενής εστίας. Οι παίκτες του Χιμένεθ κυκλοφορούσαν τη μπάλα, ψάχνοντας τον τρόπο για να διασπάσουν την άμυνα του ΠΑΟΚ, και τη λύση έδωσε στο 42’ ο Μπακασέτας. Ο Έλληνας άσος, με ωραία κίνηση, απέφυγε τον Κρέσπο και με συρτό σουτ νίκησε τον Μπρκιτς για το 1-0!

Ο ΠΑΟΚ, που στο 33’ έχασε τον Κάμπος με τραυματισμό, καλούνταν να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα και στο 66’ πλησίασε στο 2-0 με την εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου που έφυγε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά μετά, η κεφαλιά του Κολοβέτσιου πέρασε πάνω απ' την εστία του Μπρκιτς, ενώ στο 72’ ο Μαλεζάς έκοψε σωτήρια το πλασέ του Αραούχο.

Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να πιέσουν για το γκολ της ισοφάρισης, όμως η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο και στο 85’ «άγγιξαν» ξανά το 2-0 με φαλτσαριστό σουτ του Μάνταλου, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις ο Μαλεζάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία, ενώ η ΑΕΚ έχασε με τραυματισμό τον Πέκχαρτ, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γόνατο.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε (σ.σ. 8ο ματς των φετινών πλει-οφ που λήγει με αυτό το σκορ!) και όλα παραμένουν ανοιχτά ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής. Η ΑΕΚ έφτασε τους 9 βαθμούς και προσπέρασε για ένα βαθμό τον ΠΑΟΚ, ωστόσο εκκρεμεί και η δικαστική απόφαση για το ματς της Λεωφόρου.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΠΑΟΚ

Σχολιασμός

21 σχόλια:

[+]  2kefalos.. στις 28/05/2017 23:17

[+]  mike-4-THERISSOS στις 29/05/2017 00:01

[+]  mike-4-THERISSOS στις 29/05/2017 00:02

στις 29/05/2017 00:09
Ηθελα να ξερα που σας εσφαξε σημερα ο διαιτητης..μηπως δεν ηταν πεναλτυ στην αρχη?

μηπως το ενα οφσαιτ που σας εκοψε (που στη τελικη δε μπηκε κιολας) επηρρεασε το αποτελεσμα?

μηπως επρεπε να κρατησει κανα 10λεπτο καθηστερησεις?

μηπως δεν επρεπε ν αποβληθει ο μαλεζας ?

περαν οτι ζητατε και πεναλτυ στο τελος με το χερι του κολοβετσιου ,που ειναι μπροστα απο το ημικυκλιο της περιοχης!! .ελεος ..χερι ηταν αλλα τι πεναλτυ ρε σεις??πολυ μπροστα απο την περιοχη ειναι...ελεος που θα μιλησει και ο Παοκ για διαιτησια

[+]  2kefalos.. στις 29/05/2017 00:34

[+]  2kefalos.. στις 29/05/2017 00:38

στις 29/05/2017 00:49
οκ φιλε μ δε σε πειθω δε με πειθεις δε θελω να στο χαλασω αν πραγματικα το πιστευεις

στις 29/05/2017 01:06
Καληνύχτα

στις 29/05/2017 02:12
gia alli mia fora i megali aek apedei3e oti a3izei tin prwti 8esi perissotero apo smpaouk me nikes mesa e3w entos ektos k epi ta auta!!!

[+]  sfairoulis στις 29/05/2017 08:34

στις 29/05/2017 08:45
to ena pourdelo epeze me to alo pourdelo popnesane ta matia mou.tetia xalia oute stin bita eunikh.

στις 29/05/2017 12:25
Οι σκατογαυροι του νοτου μιλανε για τους σκατογαυρους του βορρα!!!!!

στις 29/05/2017 12:53
To penaldi sto krespo den to eides paliomalaka

στις 29/05/2017 13:36
POIOS MPAOK MORE?GELAOI O KOSMOS

AFOU AMA PERNAEI THN LARISA EINAI MONO GIA POUTSA!!!XROOOOONIA TWRA .!.

στις 29/05/2017 15:08
ilias-tiger(!!!) ροδεεεεεελααααααααα....

στις 29/05/2017 15:25
voulgare,esu eisai rodelas samprelas manivelas kai kenike trempoua re ntialet,feska e feska.PARTE TO XAMPARI,APO LARISA KAI KATW EISTE MONO GIA POUTSA

GIA TIPOTA ALLO VOULGARE

στις 29/05/2017 15:27
Re Paokia gt diamartireste anaferomai se sena re malaka 2kefale pou mou klegese gia ton Mantalo kai pws tha eprepe na paizoun me 10... Phres kupelo me 2 metra ofsite ti allo thelete re Paokia eleos dld mia zwh klapsomounides

στις 29/05/2017 16:42
Πραγματικά αναρωτηθηκα βλέποντας το χθεσινό παιχνίδι τι ήθελαν οι δύο ομάδες.Ηθελαν να κερδίσουν? Ήθελαν να χάσουν? Δεν κατάλαβα πραγματικά. Και στο τέλος οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μου φάνηκαν και τόσο στεναχωρεμενοι ενώ αυτοί της ΑΕΚ δεν μου φάνηκαν και τόσο χαρούμενοι. Μπορεί να έχω άδικο αλλά έτσι μου φάνηκε.

στις 29/05/2017 16:51
Η διαιτησία σίγουρα έπαιξε ΑΕΚ αφού για τα ίδια μαρκαρισματα γέμισε κίτρινες τον ΠΑΟΚ ενώ δεν έβγαλε για τους παίκτες της ΑΕΚ (αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ευνοησε την ΑΕΚ)(οποίος κατάλαβε, κατάλαβε) για το ίδιο ακριβώς χέρι δίνει πέναλτι στην ΑΕΚ ενώ δεν δίνει στον ΠΑΟΚ και σίγουρα υπάρχει κόκκινη στον Μανταλο. Όλα αυτά όμως για μένα δεν σημαίνουν ότι ο ΠΑΟΚ έχασε από την διαιτησία γιατί όποιος το πει είναι πραγματικά για γέλια

στις 29/05/2017 18:04
απλα επιτυγχανεται ο στοχος , κοροιδα παντου και καποιοι να χαιρονται και να βγαζουν μεροκαματο . οι δημοσιογραφοι ειναι οι κυριοι υπαιτιοι για οσα γινονται , κατοπιν ολοι οι αλλοι

στις 30/05/2017 02:55
Ο σκοπος ειναι θελει η ΑΕΚ να βγει CHL? εχει διαθεση να δυναμωσει? ο ΠΑΟΚ μου φαινεται το θελει περισσοτερο...θα δειξει. ΥΓ 1 Φιλε honda GSXR διορθωσε το ονομα σου. Το GSXR ανηκει στη SUZUKI. H HONDA εχει το CBR RR. YΓ 2 ciupi γαυρε ασχολησου με το δικο σου αρχιμπουρδελο περιμενε να δεις φετος τι ξευτιλα σας περιμενει

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.