Κύπελλο Ισπανίας: Το σήκωσε για 3η σερί χρονιά η Μπαρτσελόνα

Κύπελλο Ισπανίας: Το σήκωσε για 3η σερί χρονιά η Μπαρτσελόνα



Στο «αντίο» του Λουίς Ενρίκε, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-1 την Αλαβές και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας για 3η σερί χρονιά. Μέσι (31’), Νεϊμάρ (45’) και Αλκάθερ (45+3’) τα γκολ, ισοφάρισαν προσωρινά με Ερνάντες (33’) οι Βάσκοι που φωνάζουν για οφσάιντ στο 2ο τέρμα των Καταλανών.

Με πρωταγωνιστή τον Μέσι (γκολ και ασίστ) η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-1 της Αλαβές και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας για 3η σερί χρονιά. Έτσι οι Καταλανοί ισοφάρισαν το δικό τους ρεκόρ, που κρατούσε από το 1953, ενώ ο Λουίς Ενρίκε αποχαιρέτησε τον σύλλογο έχοντας κατακτήσει 9 τρόπαια με τους «μπλαουγκράνα» (μόνο Γκουαρδιόλα (14) και Κρόιφ (11) κέρδισαν περισσότερα).

Το παιχνίδι ξεκίνησε «στραβά» για την Μπαρτσελόνα, αφού στο 12’ τα κεφάλια των Χαβιέρ Μαστσεράνο και Μάρκος Γιορέντε συγκρούστηκαν στον αέρα, με τον Αργεντινό να αποχωρεί σε φορείο. Η Αλαβές το πάλεψε και στο 27’ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού, με τον Ιμπάι Γκόμεθ να σημαδεύει το δοκάρι του Σίλεσεν.

Η Μπαρτσελόνα απάντησε στις ευκαιρίες στο ίδιο λεπτό, με τον Πατσέκο να διώχνει με το πόδι το σουτ του Νεϊμάρ έξω από την περιοχή. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, αφού στο 31’ ο Μέσι έπαιξε το 1-2 με τον Νεϊμάρ και με υπέροχο φαλτσαριστό από το ημικύκλιο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση της Αλαβές ήταν σχεδόν άμεση, αφού στο 33’ ο Τεό Ερναντέζ ισοφάρισε σε 1-1 με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 43’ οι Βάσκοι είχαν καλή στιγμή με κεφαλιά του Ντέιβερσον, όμως ο Σίλεσεν απέκρουσε, κρατώντας το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα πήρε εκ νέου το σκορ με κοντινό πλασέ του Νεϊμάρ, ο οποίος ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος έγινε ο πρώτος με γκολ σε τρεις διαδοχικούς τελικούς μετά τον Πούσκας (1960-1962).

Το φινάλε του ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για την Αλαβές, αφού στο 45+3’ ο Μέσι πέρασε δύο αντιπάλους και έδωσε μισό γκολ στο Αλκάθερ, ο οποίος από κοντά «έγραψε» το 3-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης (50’) η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ, όμως ο Πατσέκο πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση σε προβολή του Αλκάθερ.

Σομπρίνο (69’) και Ντέιβερσον (70’) είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να ξαναβάλουν την Αλαβές στο ματς, ωστόσο το 3-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Μπαρτσελόνα στέφθηκε Κυπελλούχος για 3η σερί χρονιά.




Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΑΛΑΒΕΣ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 28/05/2017 00:36
ΤΟ ΣΚΟΡ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 7-1 ΑΝΤΙ ΓΙΑ 3-1 ΠΟΥ ΗΡΘΕ! ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΗ Η ΑΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΑΜΥΝΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΣΥΡΘΕΙ.ΤΙΤΛΟΣ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.

στις 28/05/2017 00:38
1η χρονια τρεμπλ - 2η χρονια νταμπλ και 3η χρονια 1 κυπελλο ισπανιας πως γινεται αυτο?... χαχαχα

στις 28/05/2017 00:46
Μικρες ομαδες τα παιρνουν σημερα τα κυπελλα, μην τα ξαναλεω

στις 28/05/2017 00:54
αναμενομενο..μπραβο στην Μπαρτσελονα που επιβεβαιωσε τον τιτλο του φαβορι με αυτη την ευκολη νικη...

[+]  geniusMSN- στις 28/05/2017 01:05

στις 28/05/2017 01:38
Αναμενόμενο! Δε νομίζω να περίμενε κανείς τπτ άλλο.

[+]  geniusMSN- στις 28/05/2017 02:12

στις 28/05/2017 02:16
genious και γω μπαρτσα υποστηριζω αλλα δε θελω να σε στεναχωρισω μαν....η ρεαλ διεκδικει την αλλη βδομαδα τσου λου λες να πονανε?..και 2ο σερι οχι αστεια ,δεν το εχει κανει αλλη ομαδα σε συγχρονο τσουλου αυτο...οποτε η φετινη χρονια για μια ομαδα σα τη μπαρτσα δε την λες πετυχημενη αμα δε πηρε τουλαχιστον το πρωταθλημα και αρκεστηκε με ενα κυπελλο,,,παμε απο του χρονου με βαλβερδε λογικα απο οτι ακουγετε να δουμε τι θα γινει

[+]  geniusMSN- στις 28/05/2017 02:27

στις 28/05/2017 05:10
xaxax gelane k i petres akoma k me tin alaves xristike goal ofsaint xaxaxa anapira k meta milate esis gia ti realxaxa auti pezoun teliko me alaves k ali me giouve k xeronte xaxax vlakies ala entaxi gia ena silogo san esas petiximeni i xronia de mporo na po oxaoxoxoaox kleo re .

στις 28/05/2017 05:12
k ola ta anapira tis barca tin ali cdomada me kaskol giouve xoaoxaoxoaooax re ta vlimata xaxaxaxax de mporo ....

στις 28/05/2017 11:19
geni?mhn eisai vlakas.Phrate ena kupello(tupou paok edw) kai kati kanate.Edw paradexthikan oi paixtes pws den phge katholou kala,alla nai ksexasa,esu den eisai filathlos eisai opados fanatikos kai kollhmenos(den to lew egw,esu me autra pou grafeis)EPISHS PHRA PRWTATHLIMA KAI KANW MIA EKSERETIKH POREIA STO CL(to CL einai mia diorganwsh podosfairou,sou eksigw giati logika den ksereis ti einai mia kai den pas pote meta tous 8)KAI EIMAI TELIKO ME MIA TRELH POREIA FETOS KAI ME MIA AKOMH PIO TRELH OMADA THA PAIKSW TELIKO(ksereis esu poia etsi?authn pou se gamhse kai phges spiti gia lays)DEN KSERW AN THA TO SHKWSW ALLA THELW POLU.EPISHS DEN EXEIS PAIXTES MIKRE,ME XRI KAI O KAXEKTIKOS O MESSI EIPE GIA 2-3 PAIXTES OTI DEN KANOUN,TOUS ANAPLHRWMATIKOUS MOU NA EIXES THA PHGENES POLU KALUTERA,KATSE DES TA MONOS SOU(ektos an eisai kollhmenos barchelonikos pou oooooolos o kosmos mexri kai h idia h omada sou to leei kai esu sunexiseis ta dika sou)

VAMOS REAL 11CL !!!!!!!

PUTA FAPALONA TWN 8

Υ.Γ <<AUTA

στις 28/05/2017 13:30
πωπω πονος...

στις 28/05/2017 17:03
το 2 γκολ ηταν οφσαιτ αλλα το σκορ θα μπορουσε να ηταν 5+

στις 29/05/2017 01:48
Μιλανε για ενα οριακο οφσαιντ οι ΟΥΕΦΑΔΡΙΤΕΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ Ποσα εχει ο ΠΕΝΑΛΝΤΟ σας στο τσαμπιονς λιγκ? ΠΟΣΑ??...

Καχεκτικος ο Μεσι? ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ξερεις πολυ μπαλα εσυ ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧ ενα δακρυ κυλησε!! ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΤΟΣ-ΕΚΤΟΣ ΣΑΣ ΒΙΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ! ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ! Τι λεει θα φτιαξετε το εξοχικο? ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΕΤΕ bernaLEO? ή περναΛΕΟ? ή ΕΞΟΧΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΣΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΤΟΥ? ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑ εν καροτσακι στα παιδια που τους πηγαν πετωντας τα κορακια φετος μπας και εβλεπαν πρωταθλημα! ΡΕ ΠΟΣΑ ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΧΕΤΕ? 19? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Αλλα ξεχασα εχετε 5 διδακτορικα τσου λου τι να κανουν τα κυπελλακια ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΡΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΕΙΣΤΕ!

Νομιζετε οτι εχετε ομαδα οταν βγαινει ο Ρμοας για να σας σωσει με καμια κεφαλια ενω η "επιθεση" σας ειναι χειροτερη και απο τοπικο πρωταλθημα χαχαχαχαχχαχαχ κλαμαααα!

ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΟΠΑΔΟΣ!

Καλυτερα να κρατατε τα προσκυματα γιατι εχετε τον τιτλο "

στις 29/05/2017 01:51
"ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ"!Ειδατε τι εγινε στη Μαδριτη! Επαιρναν σημαιες καταλονικες και καπιους δεν τους εβαζαν στο γηπεδο! ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΦΑΤΕ ΚΑΛΑ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΚΟΤΕΤΣΙ ΠΟΥ ΕΧΤΕ ΚΑΙ ΛΕΤΕ ΓΗΠΕΔΟ!

στις 29/05/2017 01:52
ΠΑΝΤΩς ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΝΑΠΕΣ? ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΑΤΕ? ΒΛΕΠΑΤΕ ΠΩΣ ΣΗΚΩΝΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΠΑ? ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΠ

ΟΠΑ συγνωμη εσεις θα κανετε ΤρεμπΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑΑΑΑΑΑΑ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.