Σούπερ Λιγκ: Με 14 ομάδες το πρωτάθλημα και τίτλος μέσω πλει-οφ!

Σούπερ Λιγκ: Με 14 ομάδες το πρωτάθλημα και τίτλος μέσω πλει-οφ!



Αποφασίστηκε μέσω ψηφοφορίας η αναδιάρθρωση του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Με 14 ομάδες (από το 2018-19) και ο πρωταθλητής θα βγαίνει από τα πλει-οφ από την επόμενη κιόλας σεζόν (2017-18).

Αλλαγή σελίδας στην Σούπερ Λιγκ! Μετά από ψηφοφορία η οποία διεξήχθη στο Διοικητικό Συμβούλιο της Τετάρτης (29/3) και έλαβαν μέρος οι 16 εκπρόσωποι των ΠΑΕ, η απόφαση που πάρθηκε είναι η εξής: από τη σεζόν 2018 - 2019 οι ομάδες της Σούπερ Λιγκ θα είναι 14 ενώ από τη νέα σεζόν (2017-18) ο τίτλος του πρωταθλητή θα κρίνεται μέσα από την διαδικασία των πλει-οφ.

Επίσης, σε ό,τι αφορά στον υποβιβασμό, οι δύο τελευταίες ομάδες της Σούπερ Λιγκ, 15η και 16η, θα πέφτουν απευθείας στη Football League, ενώ η 13η και η 14η θα δίνουν μπαράζ υποβιβασμού/ανόδου με τον δεύτερο και τον τρίτο σύλλογο της Football League, ο πρωταθλητής της οποίας θα ανεβαίνει απευθείας στη μεγάλη κατηγορία.



Ομάδα που αφορά: ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

34 σχόλια:

[+]  loupa στις 29/03/2017 19:05

στις 29/03/2017 19:21
Poly wraia!!!Twra o olympiakos den tha anagkazetai na kathetai duo mines prin ton teliko kupellou!!!me auto ton tropo tha diatiroumaste se forma gia na sigourepsoume to double kathe xrono!! Oloi gia mas douleuoun!!!

[+]  Hannibal_Lecter στις 29/03/2017 20:19

στις 29/03/2017 20:27
ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ

στις 29/03/2017 20:43
Θα αλλαξει ο χαρτης. Σε παρα πολλα πραγματα. Χανιμπαλ μπορει ο αρης, ο ηρακλης, η λαρισα και ο πανσερραικος να σου ειναι 4 μισητες ομαδες του βορρα αλλα ο παοκ σου με αυτες τις 4 θα συνεργαστει. Παναθηναικος και Αεκ θα ειναι με τον Ολυμπιακο συμμαχοι. Το παλαι ποτε ΠΟΚ αν το εχεις γνωστο. Επισης το λυκειο θα επιστρεψει στις δεσμες. 4 θα ειναι και παλι αλλα ΚΑΝΕΝΑΣ δε θα μπορει να επιλεξει μαθημα για να ανοιξει πεδιο. Το μονο μαθημα κορμου που θα δινεται πανελλαδικα θα ειναι η εκθεση. Επισης οι εξετασεις θα καταργηθουν απο το γυμνασιο. Στην Ευρωπη θα υπαρξει μια τεραστια αντιθεση μεταξυ τεμπελικου βορρα και εργατικου νοτου γιατι αυτη ειναι η αληθεια οσο κι αν ποναει τους "φιλους" μας τους Γερμανους και τους λοιπους συμμαχους τους (Μ. Βρετανια, Ολλανδια, Βελγιο, Γαλλια, Ελβετια, Αυστρια, Ολλανδια, Ιρλανδια, Δανια, Σουηδια, Νορβηγια, Φινλανδια κ.α.) καθως η Ελλαδα θα ενωθει με την Ιταλια, την Ισπανια, την Κυπρο, την Πορτογαλια και τη Μαλτα και θα εναντιωθει στους ισχυρους βορειους γειτονε

στις 29/03/2017 20:44
Και θα εναντιωθει στους ισχυρους βορειους γειτονες του. Αναμενονται τεραστιες αλλαγες ακομη και στο ζωδιακο κυκλο αφου τα ζωδια πανε λαθος δεν ειναι διστυχως ετσι οπως τα ξεραμε εως τωρα. Μεχρι τωρα ξεραμε οτι η ανοιξη εχει κριο, ταυρο και διδυμο, το καλοκαιρι καρκινο, λεοντα και παρθενο, το φθινοπωρο ζυγο, σκορπιο και τοξοτη και ο χειμωνας αιγοκερω, υδροχοο και ιχθυ. Ε λοιπον η ανοιξη ειναι ιχθυς, κριος και ταυρος, τι καλοκαιρι διδυμος, καρκινος και λεων, το φθινοπωρο παρθενος, ζυγος και σκορπιος και ο χειμωνας τοξοτης, αιγκοκερως και υδροχοος. Το κλιμα θα ψυχρανει ελαφρως στα επομενα χρονια, οι ορθοδοξοι και οι καθολικοι θα ενωθουν, θα γινκυν ενα και θα αδελφοποιηθουν, οι σχεσεις μας με Σερβια και Ρωσια θα αμβλυνθει εντονα αλλα θα υπαρξει μεγαλη αναπτυξη της οικονομιας μας αλλα και της Ελλαδας σαν κρατος.

στις 29/03/2017 20:46
Με τον Τραμπ προεδρο τον ΗΠΑ θα αλλαξουν παρα πολλα γεωπολιτικα θεματα. Οι αδησοφαγοι Αμερικανοι γιατι αυτο ειναι δε θα εχουν τετοια ισχυ. Θα αποκτησει τερασια ισχυ η Κινα.

στις 29/03/2017 20:46
απο το κακο στο χειροτερο πηγαινει το ελληνικο ποδοσφαιρο.

Τα πλει-οφς δεν χρειαζονται σε κανενα απο τα μεγαλα ευρωπαικα πρωταθληματα. Ο πρωταθλητης αλλα και ολες οι πρωτες και τελευταιες θεσεις κρινονται απο τους κανονικους αγωνες του πρωταθληματος. Τα πλει-οφς χρειαζονται εκει οπου θα θελουμε να διορθωσουμε μερικες "ατυχιες" που μπορει να συμβουν στην κανονικη διαρκεια του πρωταθληματς. πχ ο Πανιωνιος να βγει στην Εθρωπη και η ΑΕΚ η ο ΠΑΟ να μην γουν? Αποκλειεται! Βαλε τουσ να ξαναπαιξουν στα πλει-οφς για να αποκατσταθει η ταξη.

Γιατι να μην ανεβαινιυν κατ ευθειαν ο 2ος και ο 3ος απο την 2η κατηγορια και να δινουν αγωνες μπαραζ με τις τελευταιες της 1ης κατηοριας? Γιατι και στην ουρα μπορει να ξαναγινουν ατυχιες, οπως φετος του Ηρακλη, παλιοτερα του Εθνικου και του Απολλωνα και του Αρη. Να μπορουμε να τις διορθωσουμε την τελευταια στιγμη στα μπαραζ.

Ααααααααααα ρε φυλακη ΙΣΟΒΙΑ που σας χρειαζεται ολους σας ΠΑΛΙΟΛΑΜΟΓΙΑ!!!

στις 29/03/2017 20:49
Εγω αυτο το περιμενα. Μαλιστα μετα το τελος του πρωταθληματος θα εχουμε 1-2-3-4 5 6-7-8 9-10 και 11-12 13-14. Οι 1οι 5 πρωταθλημα οι θεσεις 6-10 μπαραζ θεσεων και οι αλλοι 4 για παραμονη. Η Τουρκια θα παρει νησια απο το Αιγαιο αφου το καλοκαιρι θα δημιουργηθει ενα θερμο επισοδιο στο αιγαιο.

στις 29/03/2017 21:00
ΡΟΜΠΙΝΣΟΝ99, ...ΚΑΖΑΜΙΑΣ? :-P

στις 29/03/2017 22:44
Αν και Π.Α.Ο.Κ ,

Δν συμφωνω μαυτο. Πρωτα απολα τα γηπεδα θα αδειασουν ακομα πιο πολυ, για ποιο λογο να παει καποιος Οκτωμβρη μηνα για παραδειγμα , αφου ολα κρινονται Μαιο στο μινι πρωταθλημα; Επειτα πως ειναι δικαιο για παραδειγμα να ειναι μια ομαδα μπροστα 20 ποντους, οπως περυσι ο Γαυρος, και μετα να παιζει με ομαδες που ειναι στο -30 κτλπ ( εννοω ο 3ος κτλπ)

στις 29/03/2017 22:47
Επειτα χαλαει ολη η ουσια του πρωταθληματος, θα επρεπε να υπαρχει πλει αουτ με τις 4 τελευταιες ομαδες. Ενα αλλο κακο που θα εχει αυτο ειναι η κουραση που θα εχουν οι ομαδες, ειδικα αυτες που θα πρεπει να παιξουν Europa Ιουλη μηνα.

στις 29/03/2017 22:53
Πρωτάθλημα με 20 ομάδες χωρίς πλέι οφ.... Τότε θα έχουν νόημα όλοι οι αγώνες και οι μικρές ομάδες που θα ανέβουν θα δυναμώσουν και επιτέλους θα δει και η περιφέρεια λίγο μπάλα!!!!

στις 30/03/2017 00:23
Play-off για τον πρωταθλητη ειναι απαραδεκτο. Δεν θεωρω οτι κοιτανε καθολου το "θεαμα" παρα μονο το οικονομικο τους συμφερον. Το μονο που γεμιζει πλεον τα γηπεδα ειναι τα "ντερμπι".Ξερουν οτι οι υποσχεσεις κρατανε μονο μεχρι Σεπτεμβρη-Οκτωμβρη που αρχιζει η μπαλα και ο κοσμος μπορει να καταλαβει αν τον κοροϊδευαν τοσους μηνες και αδειαζουν τα γηπεδα μετα, και ετσι, αυτη ειναι η λυση τους για να κοψουν κανα εισιτηριο παραπανω. Για "επενδυσεις" στα ροστερ ουτε λογος.Να δειτε που αυριο μεθαυριο οταν θα ανακοινωσουν και αναλυτικα τη διαδικασια των play-off θα ειναι ακριβως ιδια με τα αντιστοιχα του βελγιου δηλαδη ολοι θα ξεκιναν με το 1/2 των βαθμων της κανονικης διαρκειας.Ο γαυρος θα συνεχισει να παιρνει τα πρωταθληματα κανονικα και οι υπολοιποι θα τσεπωνουν απλως τα φραγκα του κοσμακη που θα τρεχει καθε τεταρτη-κυριακη στο γηπεδο για να 'αξιοκρατικο'ποδοσφαιρο...στην ευρωπη ετσι κι αλλιως μεχρι τα προκριματικα του c.l και πολυ τους ειναι.Καλη μπαζα απο ευρωπαικη πορεια δυσκολα θα ξανακαν

στις 30/03/2017 05:58
Κάντε εσείς καθαρό πρωτάθλημα, και ας έχει και 24 ομάδες το πρωτάθλημα. Αφού του χρόνου πάλι καπια κενουρια εφεύρεση θα σκεφτείτε.

στις 30/03/2017 10:46
Pleon o prwta8lhths den paei kateu8eian chl omilous opote se leei klain, as to kanoume epitelous etsi..

Ye ta play-off htan eksarxhs gtp, alla akoma pio gtp pou se ola ta play-off twn allwn xwrwn epaize o prwta8lhths kai edw oxi, gt arage..

στις 30/03/2017 12:28
Τα playoff δημιουργήθηκαν αυτή την χρονική περίοδο και προφανώς βρήκε σύμφωνο την ισχυρότερη αυτή τη στιγμή ομάδα τον Ολυμπιακό για δύο λόγους.Πρώτον,με την απόφαση των υπολοίπων ομάδων να επενδύσουν ουσιαστικά στις ομάδες τους,ο ανταγωνισμός έχει μεγιστοποιηθεί,έτσι αναπόφευκτα θα είναι δύσκολο να βγεί πια πρωταθλητής με μεγάλη απο τον δεύτερο διαφορά,έτσι αποκαθήστόνται τυχόν στραβοπατήματα της κανονικής περιόδου...και δεύτερον διότι αυτομάτως το επίπεδο του Ελληνικού ποδοσφαίρου θα ανέβει αρκετά επίπεδα στην Ευρώπη αφού με την υπάρχουσα κατάσταση και την έλειψη ανταγωνισμού η πρωταθλήτρια ομάδα δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστική στην Ευρώπη με αποτέλεσμα να αποκλείεται εύκολα πια και να αναγκάζεται να παίζει νόκ άουτ απο το καλοκαίρι...!Οταν οι ομάδες γίνουν ισάξιες αγωνιστικά και οικονομικά τότε θα καταργηθούν και τα playoff.

Είναι ένα μέτρο που συμφέρει όλες τις ομάδες τελικά...!

στις 30/03/2017 16:56
RE MALAKES PIA XORA TOU NOTOU EXEI MPARAZ ; NA SAS PO EGO KAMIA GIATI EINE APLO KANEI POLI ZESTI ALLA ESIS TORA NOMIZETAI AMA O OLIMPIAKOS EINE PROTOS STA MPARAZ MPORI NA XASI APO PION BAZELO KOULA MPAOK XAXAXA KARAKIOZIGES

στις 30/03/2017 16:57
EISASTE PIO MALAKES KAI APO TOUS PROEDROUSAS

στις 30/03/2017 19:18
Ενας φιλος ειπε το σωστο για μενα πιο πανω¨ αυτος ειπε για 20 ομαδες, τις θεωρω πολλες ομως, γιαυτο θα πω 18. Ναι με 18 ισχυρες οικονομικα ομως, αρα 34 αγωνιστικες και μπονους θεσεως! Δηλαδη αλλα λεφτα θα παρει ο 8ος κι αλλα ο 13ος για παραδειγμα. Φυσικα μιλαμε για γενναια ποσα ετσι? Εδω ειναι το προβλημα ομως. Ποιος θα επενδυσει στο ελληνικο πρωταθλημα, σε μια χωρα που πλεον ειναι απο τις φτωχοτερες της ευρωπης κι οχι μονο?

στις 30/03/2017 21:04
μανδαμ ciupi θα σας γαμησει παλι ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ και ο ΠΑΟ και θα σας αρεσει ως συνηθως τετοιοι πουστογαυροι που ειστε.........ακομα σας πειραζει το 2-0 χαχαχα μωρη λουγκρα......... GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 30/03/2017 21:24
ROBINSON99..OTI NA NAI BLHMA

στις 30/03/2017 21:54
MOY 8YMIZEI SYSTHMA SKWTIAS WRAIA HA EINAI AFTH I ALLAGH TO ELLHNIKO PRWTA8LIMA XREIAZOTAN ANANEWSH DEN EIXE SHMASIA TH 8A ALAKSEI ALLA OTI KATI PREPEI NA ALLAZE PIA WRAIA SKEPSEI NA TO DOUME OMOS KAI STHN PRAKSEI.

στις 30/03/2017 22:38
STEFNIK STA LADADIKA POULAN AUTO POU UES PIPA KOLO SAS EXOUME SKISI TIN KOLOSOUFRIDASAS 70 XRONIA XTESINI POUSTIDES SIMERINI KOLOMPARADES DEN UPARXOUN

στις 30/03/2017 23:19
μανδαμ ciupi τις πουτανες μανες σας τις γαμουσαμε και θα τις γαμαμε μεχρι να πιασετε ελληνικο DNA μετα τα τοσα πλοια που σας περασαν....τοσοι στολοι ...τοσοι ναυτες....τοσα χρονια χαχαχααχαχαχα ουτε ελληνικα δεν εμαθες να γραφεις μωρη τσιμπουκολαρυγγοπνιχτρα..........GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 31/03/2017 00:53
OLA GIA THN OIKONOMA EINE TA PLEI OF THA EINE KATHARO DEN LEO AN EINE KATHARO EXEI EDIAFERON

ALLA TO KANOYNE KAI TA TESERA

LAMOGIA GIA NA OIKONOMANE

PAOK AEK PAO OSFP

MONO STO MEXIKO TO EXOYN AYTO

85 TIS 1OO KATHARO GEMATA TA GIPEDA

OXI OPOS EMEIS O KATHENAS STO GIPEDOTOY ME TOYS AROSTOYS GIA AYTO AS LISOYNE PROTA GIA NA TO KANOYNE GIORTI THELO NA PAO STO GIPEDO OPOS PALIA NA EIDO FILATHLOYS KAI APO TIN ALH OMADA ANDITHETA XROMATA ALLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA OLA GIA TIN OIKONOMA

στις 31/03/2017 09:14
stefnik tin mana sou tin jeskisa apo epoxh koskota mpori na eise mpastordo diko mou sperma

στις 31/03/2017 14:12
μανδαμ ciupi πουστρακι ειμαι 45 αρα δεν εισαι μπαμπας μου αλλα σιγουρα εγω ειμαι ο νταβατζης σου, τσιμπουκολαρυγγοπνιχτρα εγω την γαμουσα τη πουτανα την μανα σου και τις ελεγα να μη σου μαθει ελληνικα γιατι ποιος να ξερει τι εθνικοτητας ειναι ο μπαμπας σου ........GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 31/03/2017 18:48
ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ

στις 31/03/2017 18:51
Καλα μαστορη μου εσυ απο πανω, εισαι 45αρης? λεει κι ασχολεισαι με αυτες τις μαλακιες και γραφεις τετοιες παπαριες? Ο αλλος ρε μπορει να΄ναι πιτσιρικας, σπανολογια, μαζι του ασχολεισαι? Οταν λεω οτι οι ΠΑΟΚτζηδες ειστε ρε πουστη μου πολυ μαλακες ομως, οπως σας ελεγαν οι γκομενιτσες οι συμμαθητριες σας θυμαμαι, στις πενταημερες εκδρομες του λυκειου...

στις 31/03/2017 22:05
S.G.W OTAN 8A PIANEIS STO STOMA SOU TON PAOK 8A MAS PERNEIS PRWTA MIA PIPA OSO GIA THS GOMENITSES KAI THS PENTAHMERES EMEIS THS KANAME GYNAIKES ESEIS APLWS THS 8AZEBATE PAPARA.

στις 31/03/2017 22:14
Eισαι μακρια μωρη πουτανα και δεν σε φτανω! Για να γινει η...συνυπαρξη. Χου, χου μωρη ρομπα. Τοτε εμεις απ΄τ΄αγρινιου ομως και καποιοι μαγκιτες απο τα λυκεια τα τεχνικα του Πειραια θυμαμαι οτι τις εφεραν βολτα. Αφου οι ιδιες ελεγαν¨ "εμεις ηρθαμε να γαμηθουμε κι οι μαλακες τσακωνονται για τον ΠΑΟΚ". Καταλαβες μωρη κουραδα, κοτα ε κοτα...

στις 01/04/2017 20:50
S.G.W. εσυ τι πεταγεσαι σαν πουτσα εισαι ο δικηγορος της μανδαμ ciupi ; κοιτα την ομαδα σου το τσιρακι του GAY ειστε και ασε εμενα .......δεν θελω να ασχοληθω και μαζι σου υπαρχουν αλλοι μαλακες τωρα.........GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 02/04/2017 01:40
Oχι ρε φουλη μου, στ΄αρχιδια μου εμενα τι δικηγορος λες? Απλα επειδη γραφεις για ηλικιες το θεωρω μεγαλη μαλακια να ασχολεισαι. Ο Παναιτωλικος ειναι τσιρακι βρε μαλακα του γαυρου ε? Ειδες που εισαι ενας απο τους μαλακοπιτουρες που ειστε οι ΠΑΟΚτζηδες? μμμμμ?

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.