Προκριματικά Μουντιάλ: Τεσσάρα με Μπέργκ η Σουηδία

25/3/2017 21:27
Με τον Μπέργκ να πετυχαίνει γκολ και να κερδίζει πέναλτι, η Σουηδία διέλυσε με 4-0 τη Λευκορωσία και έπιασε προσωρινά την Γαλλία στην κορυφή του 1ου ομίλου.

Άνετο απόγευμα για την Σουηδία κόντρα στην Λευκορωσία. Οι Σκανδιναβοί πήραν εμφατική νίκη με 4-0 στη Σόλνα και ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή του 1ου ομίλου, ισοβαθμώντας με την Γαλλία στους 10 βαθμούς.

Το 1-0 «έγραψε» στο 18ο λεπτό ο Φόρσμπεργκ, μετουσιώνοντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Μάρκους Μπέργκ. Ο άσος της Λειψίας πέτυχε και το 2-0 στο 49’ μετά το λάθος του Γκορμπούνοφ, ενώ στο 59’ ο Μπέργκ εκμεταλλεύτηκε ακόμα μια λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ του Ατρομήτου και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με κεφαλιά. Μάλιστα αυτό ήταν το 14ο γκολ για τον φορ του Παναθηναϊκού στα τελευταία 12 παιχνίδια με το εθνόσημο.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 77’ ο Τελίν, σκοράροντας τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.