Προκριματικά Μουντιάλ: Χέρι-χέρι Ισπανία και Ιταλία

25/3/2017 00:09
Η Ισπανία διέλυσε με 4-1 το Ισραήλ και διατηρήθηκε στην κορυφή του 7ου ομίλου μαζί με την Ιταλία, η οποία κέρδισε με 2-0 την Αλβανία στο 1000ο παιχνίδι του Τζίτζι Μπουφόν.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Ισπανία απέναντι στο Ισραήλ. Οι «φούριας ρόχας» πήραν εμφατική νίκη με 4-1 στο Χιχόν και έφτασαν τις 4 σερί νίκες στον όμιλο και μάλιστα με 18-1 τέρματα.

Ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και έπιασε στην 4η θέση των σκόρερ της Ισπανίας τον Φερνάντο Ιέρο με 29 τέρματα. Ακολούθησαν τα γκολ των Βιτόλο (45+1’) και Ντιέγκο Κόστα (51’), έπειτα από ισάριθμες ασίστ του Αλκάνταρα, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 88’ ο Ίσκο. Το μόνο που κατάφερε το Ισραήλ ήταν να μειώσει προσωρινά σε 3-1 με τον Ραφαέλοφ (76’).

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ιταλία κέρδισε με 2-0 την Αλβανία στο Παλέρμο, σε παιχνίδι στο οποίο ο Τζίτζι Μπουφόν συμπλήρωσε 1000 συμμετοχές στην καριέρα του.

Η Αλβανία θα μπορούσε να προηγηθεί από το 1ο λεπτό με σουτ του Τσικαλέσι, όμως στο 13’ ο Ντε Ρόσι μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Μπελότι, ανοίγοντας το σκορ για την «σκουάτρα ατζούρα». Μετά το 1-0, οι γηπεδούχοι επέλεξαν να ρίξουν το ρυθμό και στο 45’ η Αλβανία είχε καλή στιγμή με σουτ του Ρόσι το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα στο ξεκίνημα της επανάληψης καθώς οπαδοί της Αλβανίας πέταξαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας αποπνικτική την ατμόσφαιρα. Η Ιταλία είχε κάποιες καλές στιγμές για ένα δεύτερο τέρμα, ώσπου στο 71’ ο Ιμόμπιλε σκόραρε με κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Στο τρίτο παιχνίδι του γκρουπ, η ΠΓΔΜ πέρασε με 3-0 από το Λιχτενστάιν και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση.