Λουίς Ενρίκε: «Το πιστέψαμε και δικαιωθήκαμε»

Λουίς Ενρίκε: «Το πιστέψαμε και δικαιωθήκαμε»



Πανευτυχής για τη μυθική ανατροπή της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν εμφανίστηκε ο Λουίς Ενρίκε, ο οποίος δικαιώθηκε πανηγυρικά για τις δηλώσεις του πριν το παιχνίδι, ότι η ομάδα του μπορούσε να βάλει έξι!

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-1 την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Καμπ Νου» και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, πραγματοποιώντας μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές όλων των εποχών στη διοργάνωση.

Μετά το παιχνίδι, ο Λουίς Ενρίκε, που έτρεχε σαν τρελός στο γκολ του Σέρτζι Ρομπέρτο, δήλωσε τα εξής:

«Θέλω να αφιερώσω τη νίκη σ’ όσους πίστεψαν ότι μπορούσαμε να ανατρέψουμε το 4-0 αλλά και σε όσους μας αμφισβήτησαν. Εδώ μιλάμε για ποδόσφαιρο… Δεν νομίζω ότι υπήρχε κάποιος στην ομάδα που να μην πίστεψε στην ανατροπή. Παρά το γκολ που δεχτήκαμε, πιστεύω ότι η εμφάνιση μας ήταν εντυπωσιακή. Ρισκάραμε πολύ και δικαιωθήκαμε.

Φινάλε σαν το σημερινό συμβαίνουν κάποιες φορές στο ποδόσφαιρο και εμείς το ζήσαμε. Όλα είναι πιθανά όταν έχεις μια ομάδα γεμάτη με πρωταθλητές, με παίκτες που έχουν κερδίσει τα πάντα στην καριέρα τους. Το «κλειδί» ήταν η πίστη που έδειξαν οι παίκτες μου…
»




Στοιχεία για τον αγώνα: ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
11.005.751.151.302.603.7811
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
8.002.501.471.701.80
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.001.982.1014.00

Σχολιασμός

33 σχόλια:

στις 09/03/2017 01:36
ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕΣ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΣΟΥ ΜΑΛΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑΡΑ, ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΑΛΑΚΙ-ΠΕΛΑΤΑΚΙ..

στις 09/03/2017 01:36
προδοτη...θα σε γαμησει και παλι ο γαλλος οπως τοτε που παιζατε μπαλα

στις 09/03/2017 02:01
ε οχι και την διελυσε την παρι. ας μην ξεχναμε οτι εβαλε 1 γκολ με απ ευθειας χτυπημα φαουλ, 1 με αυτογκολ και 2 με πολυ αυστηρα πεναλτυ, τα οποια αν τα δει ο διαιτητης στο ριπλει θα μετανιωσει που τα σφυριξε. και η παρι ειχε 1 δοκαρι και 2 τετ-α-τετ που θα μπορουσαν να της δωσουν την προκριση. απλα η μπαρστελονα ηταν πολυ τυχερη στη φαση του αυτογκολ και στο τελευταιο γκολ. πιεσε πολυ ετρεξε πολυ αλλα δεν εκανε φασεις για γκολ και δεν ειχε κλασικες ευκαιριες. αμα πεσεις καμια δεκαρια φορες μεσα στη μεγαλη περιοχη καποια απ ολες θα το παρεις το πεναλτυ. και στις βουτιες που ξεγελουνε τους διαιτητες ειναι ολοι αυτοι ειδικοι. νειμαρ, σουαρεζ, ροναλντο, ρουνει, και αρκετοι αλλοι.

στις 09/03/2017 02:02
Mπορει να πονεσε αυτη η προκριση σε πολλους γιατι τετοια ανατροπαρα δεν την κανει καμια ομαδα...και με το υπερ σου 4-0 και να τρως 3 γκολ απο το 88...ε μετα δε μπορει να μιλας για διαιτησια και ας ηταν πολυ τραβηγμενα τα πεναλτυ..Βγαλαν τα ματια τους τα γατακια της Παρι...η φανελα μιλησε...νιωθω υπερτυχερος που βλεπω αυτην την ομαδα ,απο τις καλυτερες ολων των εποχων πραγματικα εξωγηινη!!

στις 09/03/2017 02:32
HAPPY ASTO FILE TO 1O HTAN PENALTY..OTAN BOUTAS KATW KAI PEFTEIS DEN TSOULAS LES KAI EXEIS TSOULITHRA GIA NA KOPSEI KAPOION POU EXEI TIN MPALA STA PODIA TOU STIN PERIOXH MESA OPOTE ASTO..! KAI GIA AUTO GOAL AUTH FTAINE K TO 2O DEN HTAN 1 PENALTY DEN HTAN OPOTE ASTO KANE AUTO POU EKANE H BARCA SHMERA, AS TO KANEI H M.U H OPOIA 2 FWRES HTAN TELIKO MAZI ME TIN BARCA KAI TO EXASE ASTO KALUTERA FILE!

στις 09/03/2017 03:09
4-0 στο Παρίσι ημέρα Αγίου Βαλεντίνου , 6-1 στη Βαρκελώνη ημέρα της γυναίκας!

VAMOS BARÇA ο ραμος ακόμα κλαίει μαζί του και κάποιοι πονεμενοι χαχαχαχχα δε σας βλέπουμε ρε

στις 09/03/2017 05:42
ΤΟ ΣΤΗΣΑΤΕ ΚΑΙ... ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ*

στις 09/03/2017 07:44
οσοι ειδαμε χτες τον αγωνα..γιναμε μερος της ιστοριας του ποδοσφαιρου...!!!

στις 09/03/2017 07:48
Αν μία ομάδα μπορεί να μας βάλει τέσσερα γκολ, τότε εμείς μπορούμε να βάλουμε έξι σε αυτήν», είχε δηλώσει στη συνέντευξη Τυπου πριν από τον αγώνα ο Λουίς Ενρίκε, θέλοντας να υπογραμμίσει την πίστη της ομάδας του στη μεγάλη ανατροπή. Πέτυχε και το σκορ: 6-1

στις 09/03/2017 08:39
kala pws ginete akoma na lete ti prz h diaithsia kai ti egine afou h pari epekse xalia, fusika kai exei shmasia 2 penalti htan 2 goal xwris auta 2 goal dn pernage kopste me tis mlkies h barca sto cl exei sproxtei oso kamia omada, opws me to teliko me thn arsenal. opws me thn chelsea sto hmiteliko opws kai tr kai opios dn ta kserei na paei na ta ksanadei na ta ma8ei

στις 09/03/2017 10:27
3erw gw h barca eprepe na eixe parei 2-3 kokkines to 2o den htan penalty kai to prwto alloi to 8ewroyn alloi oxi..alla nai den esprw3an ka8oloy thn uefalona..:D

στις 09/03/2017 12:56
apla sas ponai re kariolides epidi i brca pirazi pono stus madrilenus parte ta arxidia tora osi legate den pernai i braca ......vamos barca

στις 09/03/2017 13:30
min akouw malakies i barcha perase kaonika kai me ton nomo . i pari ekane tin malakia kai exase to mats , kai epeidei akousa na lete 8umise chelsea kamia sxesi omos i dietisisa itane arketa kali ektos tou deuterou penalti pou den itane alla auta ginontai bala einia

στις 09/03/2017 14:44
Barcaa4Ever δεν αμφισβητω την αξια της Μπαρτσα ουτε και την νομιμοτητα του αποτελεσματος. Τα πεναλτυ δεν ηταν πεναλτυ κατα τη γνωμη μου, αλλα ο διαιτητς δεν τα εκανε δωρο. Απλα εκανε λαθος, ανθρωπινο, που το κανουν πολλοι διαιτητες χωρις να εχουν καμια προθεση να βοηθησουν μια ομαδα, οταν εχουν να κανουν με θεατρινους σαν τον Νειμαρ, τον Σουαρεζ, τον Ροναλντο, τον Ρουνει και αλλους πολλους που πεφτουν με φυσικοτητα με το παραμικρο αγγιγμα. Ο διαιτητης προσπαθησε πολυ να μην πεσει σ συτην την παγιδα, αγνοησε πολλα τετοια πεσιματα και μαλιστα καποιους τους κιτρινισε για θεατρο. Αυτο που ειπα ειναι οτι η εικονα του παιχνιδιου ηταν τετοια που δεν διακιολογουνται σχολια οπως "Την διελυσε" η "Την κατατροπωσε" κτλ. Ηταν πολυ τυχερη η Μπαρτσα χτες. Επαιξε πολυ καλα το παιχιδι της, πιεσε πολυ ωστε να αναγκασει την αμυνα να κανει λαθη, αλλα δεν καταφερε να δημιουργησει φασεις για γκολ. Αντιθετα η Παρι εκτος απ το γκολ που εβαλε, ειχε 1 δοκαρι και 2 τετ-ατ-τετ που θα μπορουσαν να τελειωσουν το πα

στις 09/03/2017 14:54
... το παιχνιδι. Οσο για την αναφορα σου στην Μαντσεστερ και σε αλλες ομαδες, δεν αμφισβητω την ανωτεροτητα της Μπαρτσελονα. Ημουν μεσα στο γηπεδο και στους 2 τελικους και πιστευω πως δικαια κερδισατε. Ειδικα τοτε ειχατε πολυ καλητερη ομαδα με τον Ξαβι και τον Ινιεστα νεωτερο. Ομως ανατροπες στα τελευταια λεπτα και στο δευτερο ημιχρονο εχουν κανει κι αλλες ομαδες και μαλιστα σε τελικους. Η μαντσεστερ στις καθυστερησεις πηρε το κυπελλο ενω εχανε 1-0 απο την Μπαγιερν, η Λιβερπουλ επσηε πηρε το κυπελλο ενω εχανε 3-0 στο ημιχρονο απο την Μιλαν, και αλλες πολλες τετοιες περιπτωσεις. Οταν πηραμε το κυπελλο το 1999 στις καθυστερησεις απο την Μπαγιερν ημουν παλι μεσα στο γηπεδο και χαρηκα πολυ. Αλλα αναγνωρισα οτι η Μπαγιερν ηταν πολυ καλυτερη σ εκεινο τον τελικο και μονο κατα τυχη το πηραμε εμεις. Στο ποδοσφαιρο, οπως και στη ζωη μας, το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι παντα δικαιο. Χτες κατα τη γνωμη μου το δικαιο αποτελεσμα θα ηταν νικη της Μπαρτσελονα, αλλα προκριση της Παρι. Γι αυτο μην πανηγ

στις 09/03/2017 14:56
Γι αυτο μην πανηγυριζετε για την πολυ μεγαλη δοση τυχης που ειχατε χτες το βραδυ. αΑυτο λεω μονον και τιποτα αλλο.

στις 09/03/2017 15:16
Μασεράνο: «Έκανα πέναλτι στον Ντι Μαρία»

στις 09/03/2017 15:29
Βερατι: ''Τελικά έβαλαν τρία γκολ, από το 88’ μέχρι το 95’, δεν μπορώ να δώσω καμία εξήγηση. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό το παιχνίδι. Ελπίζω ότι θα δώσει ένα μάθημα για όλους μας. Δεν αποκλειστήκαμε εξαιτίας του διαιτητή. Εμείς φταίμε”.

στις 09/03/2017 15:49
φυσικα και εσεις φταιτε κυριε Βερατι. επρεπε να ειχατε βαλει αλλο 1 γκολακι με τις 3 ευκαιριες που ειχατε στο παιχνιδι. Επισης δεν επρεπε σε καμια περιπτωση να φατε το τελευταιο γκολ. Ετσι θα χανατε μεν, αλλα θα προκρινοσασταν παρ ολα τα ανθρωπινα και πιστευω μη εσκεμενα λαθη των διαιτητων. Περσατικα σας λοιπον.

στις 09/03/2017 16:06
βασικα το πιστεψατε και το σπρωξανε :P χαχαχα μαλακες κουφαλες

στις 09/03/2017 17:21
MEGALH BARCA!!!!!

στις 09/03/2017 17:38
Παρι ομαδα εκατομυριων εφαγε πουτσα μεγατονων! Δεν γινετεαι να εχεις αβανταζ 4-0 και να σε παιζουν στο μισο γηπεδο ΦΑΤΕ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΙ ΟΛΟ ΜΕΣΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Ακομη προσπαθω να πιστεψω αυτο που εχει γινει,ειναι απλα απιστευτο!Θα εχω να λεω και να λεω και να λεω μεχρι να πεθανω!

στις 09/03/2017 17:49
δλδ μεχρι τοτε εσυ 8α λες οτι πηρες ενα ΣΟΒΑΡΟ αποτερλεσμα ? στη σφαγη της 10ετιας ? λιγο μπροστα απο αυτη της Τσελσι ? τα 2 πνιγμενα πεναλτυ της Παρι και τα 2 πεναλτυ-εφευρεσεις τα δικα σας ? ντροπη ειστε τιποτα αλλο

στις 09/03/2017 17:52
και βεβαια δεν 8α πουν μαλακιες για το ματς και την μπαρτσελονα γτ πολυ απο τους παικτες της παρι ειναι στη λιστα της μπαρτσελονα ... ουτε που 8α τους χαλασει η ηττα

στις 09/03/2017 22:15
Πιες καμια σοδα,μονο απο τα σχολια σου δειχνεις απελπισμενος ρε καημενε! Μιλησε μας για 5/11 διδακτορικα μιλησε μας για το οφσαιντ γκολ απεναντι στην Ατλετικο απογονε του Φρανκο..ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΣΟΥ,Η ΦΑΝΕΛΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΜΕ ΕΣΑΣ ΣΥΧΑΜΑΤΑ!ΟΥΣΤ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΥΣΤ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΖΟΥΖΕΙ ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΚΑΥΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΟΛΟΟΟΟΟ ΜΕΕΕΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕΕΕ

στις 09/03/2017 23:26
Τόσο βαριά που έχετε σταματήσει να την φοράτε και αρχίσατε να τη σπρωχνετε ? Χαχαχαχαχαχ

στις 10/03/2017 00:37
τραβα γαμησου ρε μιξιαρικο που μιλας για την βασιλισσα του ποδοσφαιρου βαλε τα 11 στο κωλο σου μαζι με την πουτσα του φρανκο και του ραμος και του ροναλντο και του ζινταν και του ραουλ και του ντιστεφανο και του κοπα εμεις ειχαμε παιχταραδες και τα πηραμε ρε αρχιδι γιατι δεν τα επαιρνε το καφενειο σου εκεινη την εποχη?...γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ καφενεια με την παιχτες ρεε ο μεσι δεν υπηρχε τοτε να σας εσωζε...ΚΑΦΕΝΕΙΑΑΑΑ!!!Απο τοτε ξεκινησε ο συλλογος ρεαλ αρχισε να γαμαει ομαδουλες σεβασμος ρε μονοσπορε,σκυψε και προσκυνα ρε.

στις 10/03/2017 00:40
που πατε και περνατε με 2 πετσινα πεναλντι με του ηθοποιους που εχετε για παιχτες...τα ιδια καναντε και με την αρσεναλ πριν χρονια αλλα και με την τσελσι απατεωνες!!!

στις 10/03/2017 17:56
Ειστε οτι πιο αμπαλο μυαλο εχω δει! Η Παρι με 11 στην περιοχη 95' και Η ΜΠΑΡΤΣΑ με 11 στην περιοχη τους και τα 95' και εκομα σκουζετε!

Τα πεναλτι ηταν και τα δυο παντως,για το δευτερο που λετε πανω στον Σουαρεζ ο παικτης της Παρι βαζει υπουλα το δεξι του ποδι και με με το αριστερο χερι αγκωνια στον λαιμο του... ΠΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΙ!

στις 10/03/2017 22:19
Το σχολιο μου σε γαμησε καλά μαλακά στην είπα πολύ ωραία

στις 11/03/2017 00:12
Pako ατομο σαν εσενα που παρακολουθει ποδοσφαιρο απο περυσι η γνωμη του για εμενα ειναι περισια εως μηδενικη! Μαθε την ενδεκαδα των βρωμιλενων πρωτα και μετα σχολιαζεις ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ ΣΑΣ ΠΗΔΗΞΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΗΔΑΜΕ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ!ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ΑΛΟΧΑ ΦΡΑΝΚΟ!

στις 11/03/2017 12:45
Σε έχω γαμησει πολύ καλά το είδαν όλοι ... ΠΟΥΤΣΑ

στις 11/03/2017 21:32
skind αλλος πονεμενος εσυ,ακομα χωνευεις το ΤΡΙΜΠΑΛΟ του τελικου απο Μπαρτσα? Η μηπως ηταν και τα τρια οφσαιντ και αντικανονικα?ΣΟΔΑ ΠΙΕΣ ΚΑΗΜΕΝΕ ΚΑΙ ΕΣΥ! ΜΠΑΡΤΣΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 11 ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 19,ΓΙΟΥΒΕΝΤΙΝΕ ΤΗΣ ΔΙΕΤΙΑΣ! Μονο πονο μπορω να σας δωσω τιποτα λιγοτερο τιποτα περισοτερο! ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΛΑΨΕΤΕ ΚΙΑΛΛΟ!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.