Σούπερ Λιγκ: Τη νίκη η Ξάνθη, ο Παναθηναϊκός τις «φωνές»

Σούπερ Λιγκ: Τη νίκη η Ξάνθη, ο Παναθηναϊκός τις «φωνές»

Αφορά τον αγώνα ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΕΡΟΙΑ


Η Ξάνθη, με εξαιρετικό γκολ του Βασιλακάκη (67’), επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στα Πηγάδια και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από ένα μήνα. Παράπονα από τη διαιτησία έχουν οι φιλοξενούμενοι

Απότομη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό. Μετά από τρεις σερί νίκες με 13-0 τέρματα, οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 1-0 στη Ξάνθη και παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας, κινδυνεύοντας πλέον να μείνουν εκτός πλει-οφ. Ο Βασιλακάκης σκόραρε για 4η σερί φορά απέναντι στο «τριφύλλι», που φωνάζει για οφσάιντ-«φαντάσματα» αλλά και για πέναλτι λίγο πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα, ωστόσο στο πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της Ξάνθης, παρά τα τέσσερα κόρνερ που κέρδισε. Η πρώτη φάση που διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι σημειώθηκε στο 18’, με τον Κλωναρίδη να βγάζει τον Μπέργκ σε θέση τετ-α-τετ, όμως ο Σουηδός υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Έτσι, η πρώτη φάση του αγώνα άνηκε στην Ξάνθη, με τον Βασιλακάκη (21’) να αστοχεί με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σολτάνι. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή των «ακριτών» στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Λουτσέσκου να ήταν πάντως εξαιρετική στο ανασταλτικό κομμάτι, μην αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να απειλήσει με αξιώσεις. Δύο σουτ του Κλωναρίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής(29', 45'), τα οποία απόκρουσε εντυπωσιακά ο Ζίβκοβιτς, ήταν οι μόνες καλές φάσεις για τους πράσινους», που περιορίστηκαν σε φλύαρη κατοχή (73%-27%) στα πρώτα 45 λεπτά.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να το πετύχει στο ξεκίνημα της επανάληψης, καθώς στο 47’ ο Βιγιαφάνες βρέθηκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, όμως ο Αργεντινός υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Πέντε λεπτά μετά η Ξάνθη «άγγιξε» το 1-0, με τον Σολτάνι να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ με σουτ από θέση βολής.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν συντριπτικά ποσοστά κατοχής, όχι όμως και τη λύση για να διασπάσουν την άμυνα της Ξάνθης. Έτσι στο 67’, έπειτα από λάθος του Κουτρουμπή, ο Βασιλακάκης έπιασε σουτ-«οβίδα» και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 1-0.

Οι «ακρίτες» προηγήθηκαν κόντρα στη ροή και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους ως το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί μόνο στο 90’ με ένα σουτ του Μολέδο, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα, οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Βιγιαφάνες, ο οποίος πήρε κίτρινη για θέατρο παρότι υπήρχε επαφή από τον Σιλά.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΕΡΟΙΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.028.7525.001.104.25116.48
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.193.5014.001.901.60
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
7.253.401.654.25

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 25/02/2017 21:44
ΒΑΖΕΛΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΘΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ...

στις 25/02/2017 21:45
Δεν κερδισε η ομαδα με σημα την αλογοτροφη και εφταιγε η διαιτησια παλι ε;Αντε στο διαλο σουργελα που κερδισατε τον Αστερα και πιστεψατε οτι φτιαξατε και ομαδα..............

[+]  lucadirisio στις 25/02/2017 21:55

στις 25/02/2017 22:04
to oti epofelitoun o osfp kai kapies xronies o pao den einai krifo alla me ta lefta p exei apo cl o osfp den bori kanenas na tn kontrarei

στις 25/02/2017 22:23
GIATI DEN PATE Γ ETHNIKH KAI AMA EINAI DEN ANEVENETE POTE PALI....NTROPH,O KARAFLAS KSEFTILISE ENAN SULLOGO ME TERASTIA ISTORIA ALLA AFOU OI OPADOI DEN ANTIDROUN ISWS AUTOI EINAI H LUSH,NA MHN VAZEI LEFTA O KARAFLAS,AFOU KANENAS DEN MILAEI TO GHPEDO PANTA KOSMO EEE TOTE MPEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE ZWA MALAKES!!!

στις 25/02/2017 22:39
Πάλι κλαίνε η βουβουζελες ;;;ποοο. Ότι είναι ο οΑΦΡΑΓΚΟΥΖΩΣ είναι και αυτή ;;κλάψ κλαψ ΒΑΖΕΛ

στις 25/02/2017 22:53
Όσο για τον στασομπουρδα. ;;;Η ΣΥΧΑΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΔΙΕΛΕΙΣΕ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΕ (ΚΟΚΑΛΗ )(ΜΑΡΙΝΑΚΗ) (ΝΤΑΙΦΑ)(ΚΟΣΚΟΤΑ). ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ;;πια αξιοπρέπεια και πια εξυγίανση ΡΕΕΕΕ ..πια υγεία ρε ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΔΙΑΛΕΙΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΩΞΑΤΕ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ;;;μιλάς κιόλας ......Ουστ ρε

στις 25/02/2017 23:14
α ρε κολοβαζελακια

στις 25/02/2017 23:30
1978 άστω ;;όταν λες για Ξάνθη ατρόμητο Η ΑΚΡΑΤΗΤΟ. ΩΠΟΣ λέγεται μάλλον εση είσαι μικρός ;; Υ.Γ. ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΜΑΣ ΩΠΟΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ;;και η σαπίλα ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ

στις 25/02/2017 23:36
stasoumugdala πηγαινε ταισε κανενα αμυγδαλακι την ΑΝΝΑΜΠΕΛ και εσυ ρουφα κανενα φυστικακι απο την ΑΕΚ και μη μιλας για βρωμικες ομαδες και προεδρους γιατι εαν βγαλουν τις καλτσες τους ολοι οι προεδροι που περασαν απο την ομαδα σας θα βρωμιση ολος ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ η ΑΘΗΝΑ και θα παρει η μπαλλα και ολο το υπολοιπο ΑΤΤΙΚΗΣ!!!!!!!!!! ΟΥΣΤ ΡΕ

στις 25/02/2017 23:59
όλοι στο περίπτερο αύριο αγοράζοντας πράσινη χαχα

στις 26/02/2017 00:05
Δεν υπάρχει πιο χιουμοριστικό σάιτ σε όλο το ίντερνετ! Αφήστε τους Ολυμπιακούς να σχολιάζουν ανενόχλητοι, είναι πηγή γέλιου! Υγιείς δυνάμεις του ελληνικού ποδοσφαίρου η Ξάνθη που κάθε χρόνο θυμάται να "ξεκουράζει" τους πρώτους της σκόρερ, τους κεντρικούς αμυντικούς και τα καλύτερα χαφ που έχει ΜΟΝΟ στα ματς με τον Ολυμπιακό, ο Πανιώνιος, (θυμάται κανείς εκείνη τη δήλωση ενός παλιότερου προέδρου του, του Ερμείδη, "ανήκωμεν στο ευρύτερο Ολυμπιακό φάσμα", επί εποχής του... πεντακάθαρου Κοσκωτά), και ο ΠΑΣ που λόγω "γηπέδου" μπορεί ανά πάσα στιγμή να σακατέψει παίκτες! Και φυσικά ο Ολυμπιακός, των Κοσκωτά, Σαλιαρέλη, Μπαλή, Θεοδωρίδη, Κόκκαλη, Μαρινάκη κλπ.

Να 'σαι καλά, με έκανες και γέλασα!!!

στις 26/02/2017 00:09
Α, μόλις είδα ότι δεν έλεγε για τον ΠΑΣ αλλά για τον Ατρόμητο του Σπανού, που είναι κι αυτός υπόδικος για λαθρεμπόριο πετρελαίου. Ας του δανείσει ο Μαρινάκης τους δικηγόρους που τον έβγαλαν λάδι στην δικιά του περίπτωση λαθρεμπορίου, κι ας μην ήταν πετρέλαιο το φορτίο του Noor 1. Κρίμα είναι να χάσουμε τέτοιους... υγιείς προέδρους.

στις 26/02/2017 00:28
Σκάστε ρε σούργελα όλοι. Σας έχουμε γαμήσει τα όνειρα και σκούζετε σε κάθε άρθρο σαν τις πουτάνες.Βάλτε χρήμα ή βουλώστε το ρημάδι σας.

στις 26/02/2017 00:31
O olympiakos ftaei Pou den mporesan na kerdizoun th ksanthi lol

στις 26/02/2017 00:35
καλώς τον φιλόσοφο

στις 26/02/2017 02:46
Ο έξυπνος παραδέχεται -ο πονηρός δικαιολογείται -ο ηλίθιος επιμένει;;

στις 26/02/2017 09:37
ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ, ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝΕ ΒΑΘΜΟΥΣ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ Η ΚΑΜΜΙΑ ΞΑΝΘΗ, Η ΚΑΝΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΦΙ ΤΟΥΣ. ΑΙΝΤΕ ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΙ.

στις 26/02/2017 11:33
Ρε μαγκες ολοι ειναι παραρτηματα του γαυρου. Φοβουνται τους αλλους τρεις. Πρωτο και καλυτερο πουτανακι του βαγγελα ο Ατρομητος με το Σπανο, υποδικος για πετρελαιο τον οποιο λαδωσε ο Μαρινακης για να τη βγαλει καθαρη, η Ξανθη του Πανοπουλου που ειναι χωμενος στα σκατα, ο Αστερας του Μποροθρηνου, ο Πανιωνιος που "ανηκει στο ευρυτερο ολυμπιακο φασμα", ο Λεβαδειακος του γνωστου και μη εξαιρετεου Κομποτη που ηταν στο πρεζεμποριο, ο ΠΑΣ που φτιαχνει το γηπεδο του με το γαυρο και με τους αλλους το αφηνει σκατα, ο Παναιτωλικος με τον Κωστουλα, το αποβλητο της παραγκας, η Κερκυρα με τους δανεικους και τα στημενα, ο Αρης που εχει ολο δανεικους του γαυρου, ο Ηρακλης (με τον οποιο παιζουμε σημερα και θα τον γαμησουμε αναποδα) που το μονο που ξερει να κανει ειναι να λαδωνει το γαυρο, ο Πλατανιας που ειναι το χωριο του Βαγγελα, η Βεροια που στηνει συνεχως, η Λαρισα που εχει τον Κουγια ο οποιος μονιμως γλυφει το γαυρο και εχει και 3 στημενους τιτλους, ο ΟΦΗ Ο ΨΩΦΗ, ο Απολλων που ειναι ηδη ανεβασμενος

στις 26/02/2017 11:39
σε αρμα (βλ. πεναλτι) και πολλοι ακομα. Ο Ολυμπιακος Βολου (του (μ)πεου που ειναι οτι πιο σκατα υπαρχει), η Λαμια, η Καλλονη, ο Εργοτελης, ο Πανθρακικος, η Καρδιτσα, η Καστορια, ο ΠΑΟ ρουφ, τα Χανια, ο Πανηλειακος, η Καλλιθεα, ο Πανσερραικος, η Παναχαικη, η Ελευσινα, ο Αχαρναικος κ.α.

στις 26/02/2017 11:41
Βαζελακια πονεσε ε; πουτανα ξανθη γ εθνικη να πας γαμω το ερμη σας που ηταν αναδρομος στο γαμωζωδιο σας οποιο κι απο τα 12 κι αν ειναι αυτο.

στις 26/02/2017 12:29
ΜΕ ΤΗΝ Κ-20 ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ,ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΡΕΚΤΙΚΟ, ΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΑΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΩΠΗ.

στις 26/02/2017 13:25
Έχει φαΐ τόσο ΓΑΜΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΙΚΟ o STASOPOUSTAS ΠΟΥ ΠΟΝΑΗ ΤΟ ΚΟΛΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ;;μην τον παρεξειγηται ....γκει είναι μάγκες

στις 26/02/2017 13:45
Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί ...στασομπουγατσα

στις 26/02/2017 13:57
οτι σας εχει κανει πρεζακια του ο χοντρος κανενας δε το λεει..

να εξαφανιστουν ολες οι αλλες ομαδες και να μεινει μονο ο θρυλος!να του δινουν οσα 15κυπελα το χρονο +να φοραμε ολοι εριθρολευκα καθε μερα οπου και να παμε!+καθε φορα πριν το φαγητο "σε ευχαρισοτυμε μεγαλε μαρινακη που μας επιτρεπεις να φαμε"

στις 26/02/2017 13:59
στασουμυγδαλα φαε σανο κι αλλο αφου σαρεσει ετσι οπως ειναι το ελληνικο πρωταθλημα!!

στις 26/02/2017 14:00
ειστε η μοναδικη ομαδα με τετοιο μονοπωλιο στα πρωταθληματα που εχετε καταφερει τοσα λιγα!

αλλα αυτο δεν εχει σημασια αρκει το πρωταθλημα να παρετε!

στις 26/02/2017 18:07
gamw th mana sou th sapia eipame???...den eipame twra to leme (stasou sta tessera)

στις 26/02/2017 23:11
Σε λείπαμε ρε στασουλα...πουστακη ΓΑΜΩ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΟΥ

στις 27/02/2017 17:06
φαε κουτοχορτο βλακομυγδαλο!!!

συγχαρητηρια για το ωραιο ποδοσφαιρο που εχει η Ελλαδα βλημα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.