Σούπερ Λιγκ: Βάφτηκε κιτρινόμαυρο το ντέρμπι!

Σούπερ Λιγκ: Βάφτηκε κιτρινόμαυρο το ντέρμπι!

Αφορά τον αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ


Με γκολ του Αϊντάρεβιτς (34’) η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στην 5η θέση με 33 βαθμούς. Ματς με αρκετά νεύρα, ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα, με τους «ερυθρόλευκους» να απογοητεύουν, μένοντας μάλιστα με δέκα από το 75’ λόγω αποβολής του Μποτία.

Η ΑΕΚ ήταν νικήτρια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Η «Ένωση» κέρδισε με 1-0 τους «ερυθρόλευκους» και πήρε μεγάλη νίκη βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας που την φέρνει σε θέσεις πλει-οφ. Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις, το οποίο βρήκε τους Πειραιώτες να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μποτία (75’). Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο έδειξε ότι δεν έχει επιθετικό πλάνο, εμφανίστηκε ακίνδυνη, αν και οι άνθρωποι των «ερυθρόλευκων» φωνάζουν για πέναλτι στον Μποτία στο 50'.

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και δυνατές μονομαχίες από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις αξιόλογες ευκαιρίες να αγνοούνταν… Η πρώτη φάση έγινε στο 14' με σουτ του Πατίτο που δεν ανησύχησε τον Λεάλι, ενώ στο 17’ ο Φιγκέιρας δοκίμασε το πόδι του, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Ακολούθησαν αρκετά σκληρά φάουλ, «κοκορομαχίες» και… κίτρινες κάρτες από τον Μάνταλο, με την πρώτη μεγάλη φάση να σημειώνεται στο 30’. Ύστερα από βαθιά μπαλιά του Κολοβέτσιου, ο Αραούχο βρέθηκε απέναντι στον Λεάλι (υπήρχε οφσάιντ που δεν δόθηκε), αλλά το πλασέ του Αργεντινού πέρασε πάνω απ' την εστία του Ιταλού γκολκίπερ. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά (34’) ο Αϊντάρεβιτς εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Ντα Κόστα, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0!

Η εικόνα του αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να μην μπορούσε να πατήσει εύκολα περιοχή. Μια από τις λίγες φορές που τα κατάφερε (50’) ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα του Λαμπρόπουλου στον Μποτία. Η ΑΕΚ κρατούσε με άνεση το μηδέν και στο 65’ είχε σημαντική στιγμή για δεύτερο γκολ, με τον Λεάλι να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή.

Ο Μπέντο έριξε στο ματς τους Ανδρούτσο και Μανθάτη, όμως στο 75’ ο Μποτία αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα στον Χριστοδουλόπουλο. Κάπου εκεί τελείωσε και το ματς, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να βγάζει τον Φορτούνη και να ρίχνει τον Ρέτσο. Μεγάλες φάσεις στα υπόλοιπα λεπτά δεν είδαμε, με το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε και τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν 3η σερί ήττα στο ΟΑΚΑ. Από την άλλη, η ΑΕΚ πήρε το πρώτο ντέρμπι του δεύτερου γύρου και έπιασε την Ξάνθη στην 5η θέση με 33 βαθμούς.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Μάνταλος (84' Βινίσιους), Μπακασέτας (66' Χριστοδουλόπουλος), Πατίτο (55' Γιόχανσον), Αραούχο

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Μάρτινς, Ρομαό (63' Ανδρούτσος), Φορτούνης (77' Ρέτσος), Ελιουνούσι (72' Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε




Στοιχεία για τον αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.205.0010.001.552.00113.33
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.532.358.252.001.55
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
4.001.802.5023.00

Σχολιασμός

29 σχόλια:

στις 19/02/2017 21:48
μόνο ΑΕΛ και ΑΕΚ παρακαλώ!!

στις 19/02/2017 21:55
Με δικαιη διαιτησια Ολυμπιακος δν υπαρχει. Για να εχασε απο ΑΕΚ δν παιζει να παρει διπλο σε Τουμπα και Λεωφορο, ενω επομενη Αγωνιστικη στην Σμυρνη πολυ πιθανο Χ. Το Πρωταθλημα προς το παρον δν εχει κριθει.

στις 19/02/2017 21:59
Ναι ξερουμε εσεις 43 εμεις 37

Δεν σας ενδιεφερε τ ματς(γ αυτο κατεβηκαν οι βασικοι)

Ειστε ευρωπη ενω εμεις οχι

7-0 γκολ στ καραισκακη

Οπως και να χει το"αεκακι" η "αεξαρα" η "κουλα" η οπως αλλιως θελετε σας ξεβρακωσε και παλι...μηπως δεν ηταν κοκκινη του μποτια?...τεσπα ...φιλακια mates

στις 19/02/2017 22:04
Ο ολημπειακως έχει παράπονα από την διαιτησία και ο Χίτλερ έχει παράπονα από τους Εβραίους

Σε λίγο θα βγάλουν ανακοίνωση από την μία πλευρά ο Θεοδωρίδης και από την άλλη ο Γκεμπελς

στις 19/02/2017 22:07
1.Εμεις τα λεγαμε εδω και καιρό.

2.Την Πέμπτη έρχεται και η συνέχεια.μακάρι να βγω ψεύτης και να γινει κανένα θαυμα και περάσουμε,ακομα κ αυτο να γίνει τα προβληματα παραμένουν.ενα μονο πρόβλημα μπορει να λυθεί αμεσα.

3.οσο για την αεκ η νίκη αυτη είναι απλα ενα illusion.ελπιζω να το καταλαβατε.

στις 19/02/2017 22:08
οταν παιζουμε με γαυρο περνουμε ντοπα 1000% ο χιμενεθ με δικαιωσε το φωναζα καιρο να ερθει, μπεντο μετα τον αποκλεισμο απο την οσμανλισοορ εφυγεσ ελπιζω να να περασετε αλλα ο τυπος ειναι μυρωδιας ειχε ολοκληρη πορτογαλιαρα κ εφαγε 4 απο γερμανια κ δεν την περασε απο τον ομιλο του μουντιαλ κ 2 χρονια μετα πηρε γιουρο ...το ρωταθλημα ο γαυρος το εχει κλειδωσει για 100 χρονια κ βαλε αλλα το κυπελλο παιζετε αμα συνεχισει με αυτον τον προπονητη.. μπορει να μην σας ενοιαζε πολυ αλλα 1 ντερμπυ ειναι ντερμπυ

στις 19/02/2017 22:10
ΠΑΝΤΕΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΡΧΟΝΤΑ

στις 19/02/2017 22:11
δεν μας γαμάς ρε θεοδωρίδη που τα bales με τη διαιτησία τα χαλια της ομάδας δεν τα βλέπεις

στις 19/02/2017 22:14
Οσο για τα παραπονα στην διαιτησία ειναι για τους Ολυμπιακους που θέλουν τον Ολυμπιακό μικρό..ας παιζαμε μπαλα να κερδιζαμε και με 60-40 κατα μας διαιτησία,οπως έγινε στον πρωτο γύρο.αρα απο εμένα κανένα παραπονο απο την διαιτησία,κάθε αγωνιστική έτσι θέλω να μας παίζουν.

στις 19/02/2017 22:18
ΠΕΞΑΜΕ ΠΟΛΗ ΚΑΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η ΑΕΚ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΟ ΑΛΛΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΤΑΝΕ

στις 19/02/2017 22:19
ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΛΑΣΗ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΑΛΤΟΝ ΑΠ ΤΗΝ ΟΛΗΜΠΙΑΚΑΡΑ ΝΑ ΡΘΟΥΝΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ Κ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

στις 19/02/2017 22:25
ΓΑΥΡΟΙ ΜΟΥΝΙΑ ΓΑΥΡΟΙ ΜΟΥΝΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΚΩΛΟΠΕΙΡΑΙΑΑΑΑ...

στις 19/02/2017 22:25
Δηλώσεις Θεοδωρίδη: Κατεβαίνω από την φορτουνα!!! #@()+(ακαταλειπτο) Σήμερα δεν δίνω κανένα συγχαρητηριο, αυτό είναι ντροπή για τον ελληνικό ποδόσφαιρο, έρχεται από δω και γίνεται καθαρό μπεναλντι!!! Ήμουν σαφέστατος! Κλαιω

στις 19/02/2017 22:26
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΑΣΟΥ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ???ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΣΑΙ ΠΑΛΙΟΑΔΕΡΦΑΡΑ

στις 19/02/2017 22:34
STASOUMYGDALA POUTANAS GIE XATHIKESSSS GAMW TI MANA SOU

στις 19/02/2017 22:38
ENA MPOURDELO EISASTE GAMW TIS MANES SAS

στις 19/02/2017 23:06
ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ, ΚΑΙ ΑΨΟΓΗ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ, ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

στις 19/02/2017 23:41
ειναι βαρια η πουτ@@ του Αϊντάρεβιτς !! μοκο τωρα και στα κλουβια σας!!αρχισατε ειδη να λετε παλτα στον θρυνο και μαλακιες! φτανει πια η μποχα!!!

στις 19/02/2017 23:46
ουτε πρωταθλημα να περναμε ΧΑΧΑΧΑ

στις 19/02/2017 23:46
ηρεμηστε ρε μαλακες

στις 20/02/2017 00:20
Μπράβο να μειώνεται λίγο η διαφορά.

στις 20/02/2017 00:58
Αφού με την ΑΕΚ αυτή κερδίσαμε τον Θρήνο, που έχει ξεχάσει να βάζει γκολ εδώ και 3 ματς, που θά πρεπε να παίζει με 8... Αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση είναι ο Μοντεστο.. Με τι θράσος κουνάει επί 3 λεπτά το δάχτυλό του σε επόπτη και διαιτητή.... Πρώην αφεντικά όλοι τους... Για τον Σάββα.... Τι να πω; Ζόμπι μου θυμίζει...

στις 20/02/2017 02:09
Ο κωλογερος ο μπαρμπασαββας πρέπει να φύγει από το ποδόσφαιρο έχει πρόβλημα δεν γίνεται το 50-50 να το βαφτίζει 80-20

στις 20/02/2017 02:35
Πολυ ωραια πιπα εκανε ο ΟΣΦΠ σημερα παιδια..βεντουζα

στις 20/02/2017 12:37
πατε και στην τουμπα για μια τσαπου ακομα ελατε λεωφορο μετα να σας γαμησουμε καλα

στις 20/02/2017 18:03
STASOU MUGDALA KAI FOURTOUNH AKOUTE?MHN KANETE ETSI MIA POUUUUUUUUUUUUTSA STO STOMA SAS HTAN MONO XALARWSTE MIA POUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUTSA HTANE.....FILAKIA

στις 20/02/2017 18:59
Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΤΙς ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ 2010 ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΩ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ

στις 20/02/2017 19:50
H διαιτησία ήταν αισχρή και υπέρ της ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε και καμιά μπάλα της προκοπής. Όποιος δεν είδε αυτά τα δύο είναι παντελώς άσχετος από μπάλα και να σταματήσει να ασχολείται με το ποδόσφαιρο.

στις 20/02/2017 20:13
As ftiaksoume omada na nikame kai touus diaitites

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.