Κύπελλο Αγγλίας: Γλίτωσε τον αποκλεισμό στο 86’ η Λέστερ

28/1/2017 00:18
Χάρη σε γκολ του Μόργκαν στο 86’ η Λέστερ ισοφάρισε σε 2-2 την Ντέρμπι εκτός έδρας και έμεινε ζωντανή στο θεσμό του Κυπέλλου, οδηγώντας το ζευγάρι σε επαναληπτικό στο «Κίνγκ Πάουερ Στέντιουμ».

Η πρωταθλήτρια Λέστερ «φλέρταρε» με τον αποκλεισμό στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας, ωστόσο με γκολ του αρχηγού Μόργκαν στο 86’ ισοφάρισε σε 2-2 την Ντέρμπι στο ντέρμπι των Ίστ Μίντλαντς και οδήγησε το παιχνίδι σε επαναληπτικό.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι προηγήθηκε στο 9’ με αυτογκόλ του Μπεντ, όμως δώδεκα λεπτά μετά ο επιθετικός των γηπεδούχων σκόραρε αυτή τη φορά στη… σωστή εστία, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1.

Την ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε στο 40’ ο Μπράισον με τρομερό σουτ, εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια της Λέστερ. Οι «αλεπούδες» πίεσαν ασφυχτικά για την ισοφάριση, είχαν δοκάρι με τον Γκρέι (50’) και τέσσερα λεπτά πριν το 90’ ο Μόργκαν με δυνατή κεφαλιά έφερε το σκορ στα ίσια, οδηγώντας το ζευγάρι σε επαναληπτικό.