Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα με Ανσαριφάρντ ο Ολυμπιακός

Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα με Ανσαριφάρντ ο Ολυμπιακός



Με τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει (81’) στο ντεμπούτο του, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Φιγκέιρας (13’) οι γηπεδούχοι, που έμειναν με δέκα από το 70’ λόγω αποβολής του Ρόβα.

Άρης και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σκορ που δίνει στους «ερυθρόλευκους» ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά ενόψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή από το ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο στο 13’ ο Άρης «χτύπησε» στην αντεπίθεση και πήρε το προβάδισμα. Ο Ντούνης έφυγε ολομόναχος και έκανε τη σέντρα για τον Μιλούνοβιτς, ο οποίος πρόλαβε τον Φιγκέιρας και έστειλε η μπάλα στα δίχτυα, με το τέρμα να χρεώνεται ως αυτογκόλ του Πορτογάλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως ο Διούδης κράτησε το μηδέν. Στο 17’ ο γκολκίπερ του Άρη είπε «όχι» σε προσπάθεια του Σισοκό, ενώ στο 37’ σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Ανσαριφάρντ. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με απευθείας φάουλ του Καρντόσο (βρήκε τη μπάλα ο Διούδης), ενώ στις καθυστερήσεις ο γκολκίπερ του Άρη απόκρουσε στη γραμμή την κεφαλιά του Παραγουανού.

Η εικόνα του πρώτου μέρους συνεχίστηκε στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να πίεζε προκειμένου να φέρει το σκορ στα ίσια. Στο 50’ το σουτ του Μανθάτη από το ύψος του πέναλτι έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 60’ ο Διούδης είπε «όχι» σε νέα εκτέλεση φάουλ του Καρντόσο.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 70’, με τον Ρόβα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Μανθάτη. Έξι λεπτά μετά ο Διούδης δήλωσε ξανά «παρών», διώχνοντας το σουτ του Ανσαριφάρντ από το ύψος της περιοχής, όμως στο 81’ ο Ιρανός πήρε το… αίμα του πίσω, σκοράροντας με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Φιγκέιρας. Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Διούδη να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση στις καθυστερήσεις σε απευθείας φάουλ του Μιλιβόγιεβιτς.



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΡΗΣ

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 25/01/2017 21:38
χρειαστηκατε την διαιτησια για να παρετε χ! μπραβο σας. 10 οφσαιντ μας εδωσε τα 4 ηταν καλυπτομενα. ανυπαρκτη κοκκινη καρτα. το γκολ του γαυρου ισως να ηταν οφσαιντ. μπραβο στην ομαδα που εδειξε καλα στοιχεια. φυσικα μπραβο και στον κοσμο

στις 25/01/2017 21:44
Ton ρουλη με διαιτησια ρε γαυρακια? Τα ιδια μας κανατε κ εμας οταν ειμασταν β εθνικη νε γκολ χερι προκριθηκατε

στις 25/01/2017 21:48
Μπραβο στον ολυμπιακο που νικησε τον dimisthessalonika. Οπαδος του μπαφου, των ναρκωτικων, του ολυμπιακου, του κατεστημενου και των κλεμμενων που εδρασε ακρως επιθετικα και ρατσιστικα προς την παιξε και προς εμενα.

στις 25/01/2017 21:52
Λάκης με τα ψηλά Γαβρέρ:Σφυριχτρουυυλα σε θυμαααμαι...Σφυριχτρουυυλα δε κοιμαααμαι.. Τη καρτούλα θα τη δώσω και με δέκα ματς θα σώσω..

στις 25/01/2017 21:58
Bravo ston Terastio Olympiako pou pire to X estw k sto telos. Skoylikopoustres allon voi8ise i diaitisia. I8ele na konomisei o xontros k tr 8a pate katw k elpizo na fate mia PANAXIA ERY8ROLEFKI PSOLI etsi opos sas axizei. Mia gia panta ektos synexeias gavroi tou vorra. I vagelo to estise k konomise smr. Filiko itan. Ponesane ta matia mas pali...

στις 25/01/2017 22:01
Manolis.s3 eisai megalos gay k komplexikos. Makari o olympiakos na sas g@misei kanonika ston peiraia. Logw stoiximatos dn kerdise o gay edw mesa. Makari na sas eixe apoteleiosei apo tr. Etsi k allios filiko itan to match. Pas katw stinesai sto aiwnio afentiko sou (gavro) tros mia 5ara toulaxiston k...ANTE GEIA!!! Makari na to kataktisei o gavros i o paok. O rouli8 spiti tou. Kai i gria to idio.

στις 25/01/2017 22:01
P.S. gamietai i scoda xanthi

στις 25/01/2017 22:02
hannibal πανε αυτοκτωνα ρε βλημα

στις 25/01/2017 22:24
Κομπλεξικιε παοκτσή άσε τον Άρη και ασχολήσου με το καφενείο σου.Θύμα κοίτα τα χάλια σου. Κάθε χρόνο πρωτάθλημα παίρνεις.βλακα.γελανε και οι πέτρες.Και στο τοπικό να παίζει ο Άρης αποτέλεσμα στο Βικελίδης δε παίρνεις εσύ.

στις 25/01/2017 22:29
Μανώλη μάλλον έχεις καιρό να δεις παιχνίδι του νουρ1. Όλα τα παιχνίδια έτσι τα κερδίζει με ανύπαρκτα φάουλ που κλείνουν τον αντίπαλο στην περιοχή του για να επιτίθεται συνέχεια ο ολυμπιακός. Και όταν καταφέρεις να βγεις μπροστά σου σφυρίζει ανύπαρκτο οφσάιντ. Οπότε καταλαβαίνεις ότι το πέναλτι είναι το τελευταίο που πρέπει να διαμαρτυρεσε.

Και κλείνω με την δήλωση του Αναστοπουλου "Σήμερα η δυσκολία μας ήταν πολύ δύσκολη!" Θεός!

στις 25/01/2017 22:30
Πολλα οφσαιντ ανυπαρκτα συμφωνω αλλα η κοκκινη οχι και ανυπαρκτη μη τρελαθουμε...η διαιτησια βοηθησε τον ολυμπιακο αλλα πιστευω και 1-0 να ερχοταν παλι θα περνουσαν στο πειραια...τωρα απλα τυπικη διαδικασια η ρεβανς 1 και ΝG γτ θα σοβαρευτει..

στις 25/01/2017 22:34
re hanibal ti pineis kai dn mas dineis.mpravo re sy.theos.........................

στις 25/01/2017 23:22
Μπόχα μπόχα μποχα

στις 25/01/2017 23:54
O hannibal einai OluMpaok

στις 26/01/2017 00:10
Magkes aste ta koufa...den ypirxe kanena thema diaitisias...stamatiste na papagalizete epitelous...Exei katantisei kourastiko.An kapoios dikaioutan na nikisei autos einai o olympiakos!Egw perimenw kai ta pexnidia me tous tourkous gia na diamorfwsw tin teliki m apopsi gia ton fetino olympiako.

στις 26/01/2017 00:12
Paoktsides kolhmenoi anegkefaloi!!kala lene oti eiste okumpiaktzhdes k antiolumpiaktzides!!twra thelete na rixei psoli o gayros ston arh...an epeze me kana pararthma sas alla tha legate malakes hanibal houligkanoi!!ougk re pou thelete na legeste k sylogos!!!pate se kana vouno na kanete prwtathlima me tzein k tarzan!!a k pou eiste sthn epomenh anametrish kupelou eiste exw ;) ougk ougk

στις 26/01/2017 00:15
P.s xekolate me thn karamela k kala omada t vora mia einai!!!h poutana t gayrou mia einai!!ougk

στις 26/01/2017 12:53
Εαν δεν είχαν το Διούδη θα είχαν φάει 4-5 γκολ και ας παίξαμε μέτρια. Η κάρτα ήταν πεντακάθαρη και μάλιστα τέτοια χτυπήματα είναι απευθείας κόκκινη. Δεν υπήρξε καμία διαιτησία υπέρ του Ολυμπιακού. Μη λέτε συνέχεια τις ίδιες μαλακίες.

στις 26/01/2017 13:50
μεγαλα μουνοπανα EternalPanos stevepintz stasoupoustara lugradirisio FORTOUNHS-17

στις 26/01/2017 15:26
δεν υπηρξε διαιτησια λενε οι κωλογαυροι! καθαρο πεναλτυ στο πρωτο ημχ υπερ του αρη πανω στον καπνιδη γαργαρα! η πρωτη κιτρινη καρτα του ροβα ειναι γελια η δευτερη ηταν σωστη. φαουλ δεν μας εδινε σχεδον ποτε μονο μετα τον γκολ του γαυρου αρχιζε να σφυριζει κανονικα. και τι μιλατε για διουδη ρε; εσεις ξεχασατε πριν κανα 2 χρονια ποσα γκολ επρεπε να ειχατε φαει απο γιουβε και ατλετικο αν δεν ηταν ο ρομπερτο. οταν μιλατε για διαιτησια οι γαυροι με ξεπερναει

στις 26/01/2017 15:31
ΔΙΟΥΔΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΡΑ

στις 26/01/2017 17:35
Άντε γίνε πανιώνιος ρε ρημαγμένε μπας και δεις την ομάδα σου να διακρίνεται.

στις 26/01/2017 22:08
Μπραβο στον ολυμπιακο!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.