Γιουρόπα Λιγκ: Με Οσμανλισπόρ ο Ολυμπιακός, κόντρα σε Σάλκε ο ΠΑΟΚ

Γιουρόπα Λιγκ: Με Οσμανλισπόρ ο Ολυμπιακός, κόντρα σε Σάλκε ο ΠΑΟΚ



Η τουρκική Οσμανλισπόρ θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ ο ΠΑΟΚ θα τεθεί αντιμέτωπος με την γερμανική Σάλκε.

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Δευτέρας (12/12) η κλήρωση της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, με τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την ομάδα-έκπληξη της διοργάνωσης, Οσμάνλισπορ. Η τουρκική ομάδα τερμάτισε πέμπτη στο περσινό πρωτάθλημα (7η φέτος) και ήταν πρώτη στον όμιλό της, μπροστά από τη Βιγιαρεάλ και αφήνοντας εκτός τις Ζυρίχη και Στεάουα.

Στον αντίποδα, ο «δικέφαλος του Βορρά» θα τεθεί αντιμέτωπος με την Σάλκε. Η γερμανική ομάδα σημείωσε πέντε νίκες στη φάση των ομίλων, τερματίζοντας πρώτη σε γκρουπ με Κράσνονταρ (2η), Σάλτσμπουργκ και Νις. Στο γερμανικό πρωτάθλημα δεν πραγματοποιεί ανάλογη πορεία, όντας στην 10η θέση με 17 βαθμούς, πληρώνοντας το εφιαλτικό της ξεκίνημα.

Τα πρώτα ματς θα γίνουν στις 16 Φεβρουαρίου σε «Γ. Καραϊσκάκης» και Τούμπα ενώ οι ρεβάνς θα διεξαχθούν μια εβδομάδα μετά (23/2) σε Άγκυρα και Γκελζενκίρχεν αντίστοιχα.

Τα ζευγάρια στους 32:


Μπιλμπάο – ΑΠΟΕΛ
Λέγκια Βαρσοβίας – Άγιαξ
Άντερλεχτ – Ζενίτ
Άστρα – Γκένκ
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σεντ Ετιέν
Βιγιαρεάλ – Ρόμα
Λουντογκόρετς – Κοπεγχάγη
Θέλτα – Σαχτάρ
Ολυμπιακός – Οσμανλισπόρ
Γάνδη – Τότεναμ
Ροστόφ – Σπάρτα Πράγας
Κράσνονταρ – Φενέρμπαχτσε
Γκλάντμπαχ – Φιορεντίνα
Άλκμααρ – Λιόν
Χάποελ Μπερ Σεβά – Μπεσίκτας
ΠΑΟΚ - Σάλκε



Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ

Σχολιασμός

20 σχόλια:

στις 12/12/2016 14:33
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

στις 12/12/2016 14:34
ade me to kalo pame dunata fetos na doume kati kalutero apo tis ellinikes omades

στις 12/12/2016 14:35
καλη επιτυχια και στους 2, δεν ειναι απιθανη η προκριση

στις 12/12/2016 14:40
Με τουρκική ο Ολυμπιακός, με γερμανική ο παοκ. Επίτηδες το κάνουν; όπως κ να έχει καλη επιτυχία κ στους δυο

στις 12/12/2016 14:41
Καλη επιτυχία φυσικά και στον πρεσβευτή μας στην Ευρώπη ,τον panathinaicos που έτυχε με την Καμπάλα

[+]  billmaz στις 12/12/2016 14:46

στις 12/12/2016 15:04
good luck kai stis 2 makari n kerdisoune kai na perasoune stin epomeni fasi

στις 12/12/2016 15:04
Άμα το παλέψουν θα περάσουν και οι 2 από τουρκογερμανίες να το βουλώσουν τα καθίκια αυτά με εμάς τους Έλληνες.

στις 12/12/2016 15:40
O thrulos to xei aneta...a re tourkakia tha zisete enan efialti me ton thrylo antipalo

στις 12/12/2016 15:46
Εσένα που παίζει η ομάδα σου?

στις 12/12/2016 16:35
Πολυ δυσκολη κληρωση για τον παοκ

στις 12/12/2016 17:14
exeis na fas kati skampillous sta aftia!!Prison-bet pou tha drepese na deis to epomeno mats...Ellas re!!

στις 12/12/2016 17:20
prison-bet ποτε κρυφτηκα;Επιτελους οταν λες κατι δικαιολογησε το ΜΙΑ φορα.Και στα δυσκολα κ στα ευκολα ποτε δεν κρυφτηκα.Για τον προπονητη τα λεω καιρο τωρα κ ουτε εκανα κωλοτουμπα επειδη κερδισε και τα 3 μπουρδελα σας.ΝΑΙ και θα μιλησω για μεταγραφες ,γιατι εγω εχω απαιτησεις απο τον προεδρο μου.Εσυ τωρα υποστηριξε τους τουρκους ,και τραγουδα κ εσυ μαζι τους τον υμνο της οθωμανικης αυτοκρατοριας (γιατι ετσι κανουν αυτοι σε καθε γκολ τους) ,εμεις παντως σε καθε γκολ του ολυμπιακου θα τραγουδαμε τον εθνικο μας υμνο.

στις 12/12/2016 17:24
prison-bet olo gia klarina mas milas..Melia stazei to stoma s..

!!

στις 12/12/2016 17:40
ρε ακυρε ποιο εθνικο υμνο και σε ειχα για σοβαρο με 5 μαυρους 3 ισπανους και 2 γιουγκοσλαβους οι ομαδες μας ο εθνικος υμνος ειναι μονο για τον ελληνικο στρατο

στις 12/12/2016 18:32
zeus ο εθνικος υπνος θα ειναι για την Ελλαδα κ τον Ολυμπιακο και οχι για τους παιχτες.Γιατι η οσμανλισπορ ξερεις τι εθνικοτητες εχει;

στις 12/12/2016 18:56
ευχαριστω για την διορθωση

στις 12/12/2016 19:52
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΑ ΠΑΟΚΙΑ, ΘΑ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ.

στις 13/12/2016 10:20
Καλή επιτυχία και στις δύο ελληνικες ομάδες..ο παοκ θεωρητικά έχει δυσκολότερο εργο.αλλα και η τουρκική ομάδα στην έδρα της είναι ισχυρή ομαδα.δεν πρέπει να την υποτιμήσει ο Ολυμπιακός.ο σοβαρός Παοκ μπορεί να κάνει την υπέρβαση.

στις 13/12/2016 19:54
Ναι γεννήθηκες Παρί εσύ, η ομάδα σου.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.