Μπουντεσλίγκα: Τεσσάρα και στο +6 η Λειψία!

25/11/2016 23:53
Συνεχίζει να… τρελαίνει κόσμο η Λειψία! Με δύο γκολ του Βέρνερ, οι νεοφώτιστοι διέλυσαν με 4-1 την Φράιμπουργκ εκτός έδρας και ξέφυγαν προσωρινά με +6 στην κορυφή, μετρώντας εφτά διαδοχικές νίκες.

Το «τρένο» της Λειψίας πέρασε και από το Φράιμπουργκ! Οι «ταύροι» διέλυσαν με 4-1 την ομώνυμη ομάδα και έχοντας αγώνα περισσότερο πέρασαν στο +6 από τη 2η θέση και την Μπάγερν, που αντιμετωπίζει την Λεβερκούζεν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό με τρομερό σουτ του Κεϊτά έξω από την περιοχή, ωστόσο στο 15’ ο Νίντερλεχνερ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Λειψία και ισοφάρισε το σκορ σε 1-1.
Κάπου εκεί ανέλαβε ο Βέρνερ. Ο 20χρονος Γερμανός «έγραψε» το 2-1 στο 21’ έπειτα από εκπληκτική μπαλιά του Ντέμε, ενώ στο 35’ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, φτάνοντας ήδη τα 7 στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στην επανάληψη (59’ Χέφλερ/76’ Σάμπιτσερ) και στο 79’ ο Σάμπιτσερ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.