Προκριματικά Μουντιάλ: Νίκησε... μια μέρα μετά η Αλβανία

6/9/2016 16:38
Με γκολ του Μπαλάι στο 89’, η Αλβανία επικράτησε 2-1 της ΠΓΔΜ για τα προκριματικά του Μουντιάλ της Ρωσίας, σε παιχνίδι που συνεχίστηκε το μεσημέρι της Τρίτης (6/9) μετά τη χθεσινή διακοπή λόγω καταιγίδας.

Η Αλβανία κέρδισε με 2-1 την ΠΓΔΜ στο Σκόντερ και ξεκίνησε με το… δεξί την πορεία της στα προκριματικά του Μουντιάλ της Ρωσίας. Το παιχνίδι είχε προγραμματιστεί για το βράδυ της Δευτέρας, αλλά στο 76', η ξαφνική καταιγίδα δεν επέτρεψε την ολοκλήρωση του, με αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα με το σκορ στο 1-1.

Τα τελευταία 15 λεπτά διεξήχθησαν το μεσημέρι της Τρίτης, με τους Αλβανούς να πετυχαίνουν το νικητήριο γκολ στο 89ο λεπτό με σουτ του Μπαλάι.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Ντε Μπιάσι έπιασε τις Ισπανία και Ιταλία στην κορυφή του 7ου προκριματικού ομίλου. Να σημειωθεί πως μόνο ο πρώτος προκρίνεται απευθείας, ενώ οι οχτώ καλύτεροι δεύτεροι δίνουν αγώνα μπαράζ.