FC Santa Claus: Η ομάδα του Άγιου Βασίλη (video)

FC Santa Claus: Η ομάδα του Άγιου Βασίλη (video)



Το γνωρίζατε ότι ο Άγιος Βασίλης έχει δική του ποδοσφαιρική ομάδα; Το όνομα της είναι «FC Santa Claus» και μετέχει στην Γ΄ κατηγορία της Φινλανδίας!

Και όμως ο Άγιος Βασίλης έχει δική του εκπρόσωπο στα πρωταθλήματα της Φινλανδίας! Η FC Santa Claus, («Αθλητικός Σύλλογος Άϊ-Βασίλης» στα ελληνικά), εδρεύει στον Αρκτικό Κύκλο και προέκυψε από την συγχώνευση των Ροβανιέμι Ρέιπας και Ροβανιέμι Λάπι το 1993.

Μετέχει στην Γ΄ κατηγορία του φινλανδικού ποδοσφαίρου και δίνει τα εντός έδρας παιχνίδια της στην Βαλτική τούνδρα, εκεί όπου το φως της ημέρας είναι σπάνιο. Κόκκινο και άσπρο είναι (φυσικά) τα χρώματα της ομάδας, ενώ έδρα της είναι το Κεσκουνένταα Στέιντιουμ, χωρητικότητας 4.000 θέσεων.

Σε 22 χρόνια ζωής, δεν έχει καταφέρει να κερδίσει την άνοδο στην 2η κατηγορία, ενώ για δέκα σεζόν (2001-2008, 2013-14) αγωνίζονταν στην 4η κατηγορία του φινλανδικού ποδοσφαίρου.

FC Santa Claus: Η ομάδα του Άγιου Βασίλη (video)«Δεν παραπονιέμαι που αρκετός κόσμος δεν μας παίρνει τόσο στα σοβαρά...» δήλωσε στο «BBC» ο πρόεδρος του συλλόγου, Γιούχα Ετελάϊνεν, και πρόσθεσε:

«Εάν κάποιος μου ζητούσε να υποστηρίξω, για παράδειγμα, την «FC Rainbow» (σ.σ Ουράνιο Τόξο) ή την «FC Easter Bunny (σ.σ. Κουνελάκι του Πάσχα), θα του απαντούσα αρνητικά. Ωστόσο, έχουμε παίξει κάποια μεγάλα παιχνίδια, όπως το φιλικό με την Κρίσταλ Πάλας ή αυτό με την Γουέστ Χαμ. Είμαστε στην 3η κατηγορία, αλλά ελπίζουμε σε μερικά χρόνια να βρεθούμε σε πιο μεγάλα πρωταθλήματα».

Σε ερώτηση για το αν ο Άϊ-Βασίλης από το Ροβανιέμι παρακολουθεί ο ίδιος παιχνίδια της «Santa Claus», ο πρόεδρος της ομάδας, απάντησε: «Λίγες φορές έρχεται στο γήπεδο, συνήθως 1-2 φορές το χρόνο».




Ομάδα που αφορά: ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ

Σχολιασμός

14 σχόλια:

στις 25/12/2015 13:43
εεεε... ο,τι

στις 25/12/2015 17:20
με σεντερ φορ τον κλαους του παοκ

στις 25/12/2015 20:36
xaxaxaxax .. gia ekei einai

στις 25/12/2015 21:33
ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ ΤΟ ΡΟΥΝΤΟΛΦ ΤΟ ΕΛΑΦΑΚΙ

στις 26/12/2015 00:08
ton rudolf gergeli XDDDD

στις 26/12/2015 00:08
tu vazelu kapote ;P

στις 26/12/2015 06:33
σεντερ φορ θελει τον κρισαντους... α και τον φορτουνη για να παιρνει πεναλντι

στις 26/12/2015 09:55
akoma psaxneis to dimpalo sti toumpa omos thodori :) ..! anakampsate i ap tou xronou to 2017 kai vlepoume?

στις 26/12/2015 11:26
ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣΚΟΤ ΝΤΥΜΕΝΕΣ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΕΩΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΙΣ stasoulougra ΚΑΙ tsiboukomania NA TOYΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΙΠΕΣ ΣΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΛΟΥΚΡΗΤΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ video ΣΤΟ Yoytube.

στις 26/12/2015 15:41
stasoulougra ΕΙΣΑΙ ΔΑΦΝΟΤΣΙΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟΣ ΤΩΡΑ.ΓΛΥΨΕ ΤΟ ΠΑΛΑΜΑΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ ΖΙΡΟΥ EΡΥΘΡΟΛΕΥΚΕ GAY.XAXAXAXAXA ΡΟΥΦΑ ΤΟ ΤΡΟΜΠΟΝΙ ΛΟΥΛΗ

στις 26/12/2015 15:43
ΠΡΕΠΕΙ Η ΚΟΛΑΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΧΙΛΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Η ΓΙΟΥΒΕ ΣΑΣ ΕΡΙΞΕ ΤΗΝ ΕΦΤΑΡΑ!!!!ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΦΟΡΑΣ ΜΩΡΗ ΛΟΥΛΟΥ?ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑ ΤΩΡΑ!!!

στις 26/12/2015 15:53
ΤΗΝ ΚΟΛΟΤΡΥΠΙΔΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΧΙΛΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΩΤΕΣ ΠΟΥΤΣΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΜΩΡΗ ΛΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΧΕΖΕΣΑΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ.ΣΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙΣ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙΣ ΡΕΖΙΛΙ ΜΩΡΗ ΠΑΡΤΟΥΖΙΑΡΑ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

στις 26/12/2015 15:54
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ Η ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕΡ ΑΛΕΞ ΦΕΡΓΚΙΟΥΣΟΝ.

στις 26/12/2015 19:15
stasoulougra ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΓΛΥΨΙΜΟ ΤΗΣ ΠΟΥΤΣΑΣ ΤΟΥ ΖΙΡΟΥ ΜΩΡΗ ΡΟΥΦΟΚΑΒΛΕΤΑ?ΑΝΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΡΑΠΗΣ Ο ΜΠΕΝΤΕΚΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΝΕΛΟ ΛΟΥΓΚΡΑ.ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟ ΤΗΣ ΛΕΣΤΕΡ ΣΤΟ ΑΝΦΙΛΝΤ ΑΜΠΑΛΕ.ΡΟΥΦΑ ΤΟ ΤΡΟΜΠΟΝΙ ΛΟΥΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.