Προκριματικά Euro: Εξάρα πρόκρισης για Αγγλία (video)

5/9/2015 21:21
Η Αγγλία κέρδισε με 6-0 το Σαν Μαρίνο, έκανε το 7x7 και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση για τα τελικά του Euro 2016. Ισοφάρισε το ιστορικό ρεκόρ του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον ο Ρούνεϊ.

Η Αγγλία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στο αδύναμο Σαν Μαρίνο και πήρε εμφατική νίκη με 6-0 «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2016.

Η ομάδα του Ρόι Χότζον πήρε το προβάδισμα στο 13ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος έφτασε τα 49 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής Αγγλίας και ισοφάρισε το ιστορικό ρεκόρ του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον.

Οι Άγγλοι πήγαν με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια με αυτογκόλ του Μπρόλι και στην επανάληψη πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Μπάρκλεϊ (46’), Γουόλκοτ (68’, 78’) και Κέιν (77’).