Σέριε Α: Έσωσε το βαθμό στο 90+3’ η Ρόμα

6/12/2014 21:06
Η Ρόμα βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Σασουόλο στο Ολίμπικο και να μένει με αριθμητικό μειονέκτημα στο 50’ λόγω αποβολής του Ντε Ρόσι, όμως ο Λιάιτς με δύο γκολ (78’ πεν., 90+3’) χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στους «τζιαλορόσι» που διατήρησαν το -3 από τη Γιουβέντους.

Λίγες ημέρες πριν το κρίσιμο παιχνίδι με την Μάντσεστερ Σίτι, η Ρόμα δεν κατάφερε να μειώσει στον ένα βαθμό τη διαφορά της από τη Γιουβέντους, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 κόντρα στη Σασουόλο στο Ολίμπικο, γλιτώνοντας την ήττα με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν δύο φορές σε διάστημα τριών λεπτών τη Ρόμα, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ του Ζάζα στο 15’ (τραγικό λάθος του Ντε Σάνκτις) και στο 18’ ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους «τζιαλορόσι» μετά την αποβολή του Ντε Ρόσι στο 50’.

Ωστόσο η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία δεν τα παράτησε, κατάφερε να μειώσει στο 78’ με πέναλτι του Λιάιτς, ενώ ο Σέρβος με γκολ στο 90+3’ χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στη Ρόμα.

Σε όλο το παιχνίδι έπαιξαν Μανωλάς και Χολέμπας, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Τοροσίδης.