Βάαλβαϊκ - Χέρακλες

11/5/2022 21:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 657
2 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 717 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Βάαλβαϊκ - Χέρακλες στις 12/1/2024

• Θεατές: 6126
90+5'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Βάαλβαϊκ μετά από μία καλή εμφάνιση

90+5'

90+5'

6126 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 50%, Χέρακλες: 50%.

90+3'

Η ομάδα Χέρακλες έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Η ομάδα Χέρακλες κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Ο Sem Scheperman από την ομάδα Χέρακλες είναι σε θέση οφσάιντ

90+2'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+1'

Ο Yassin Oukili δίνει τη θέση του στον Hans Mulder

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Ahmed Touba

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ahmed Touba από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Luca de la Torre

90'

Η ομάδα Χέρακλες έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90'

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Noah Fadiga από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Roy Kuijpers

89'

Ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

88'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

87'

Ο Alexander Buttner δίνει τη θέση του στον Luuk Wouters

87'

Ο Richard van der Venne δίνει τη θέση του στον Ayman Azhil

86'

Ο Finn Stokkers είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

86'

86'

Ο Etienne Vaessen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

86'
Γέμισμα

Ο Giacomo Quagliata εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Bilal Basacikoglu

85'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 51%, Χέρακλες: 49%.

84'

Ο Finn Stokkers από την ομάδα Βάαλβαϊκ είναι σε θέση οφσάιντ

83'

Η ομάδα Χέρακλες κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

82'

Ελεύθερο για την ομάδα Βάαλβαϊκ

82'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Samuel Armenteros από την ομάδα Χέρακλες αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

82'
Σέντρα

Ο Giacomo Quagliata κάνει τη σέντρα

82'

Ο Samuel Armenteros από την ομάδα Χέρακλες είναι σε θέση οφσάιντ

82'

Ο Noah Fadiga από την ομάδα Χέρακλες εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

81'
Απόκρουση

Ο Melle Meulensteen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

81'
Γέμισμα

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Lucas Schoofs

81'

Ο Michiel Kramer δίνει τη θέση του στον Roy Kuijpers

80'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 54%, Χέρακλες: 46%.

79'

77'

Ο Justin Hoogma δίνει τη θέση του στον Samuel Armenteros

77'

Ο Emil Hansson δίνει τη θέση του στον Bilal Basacikoglu

76'

Ο Nikolai Laursen δίνει τη θέση του στον Sem Scheperman

76'

76'

76'

Ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

76'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Yassin Oukili για την ομάδα Βάαλβαϊκ. Ο Giacomo Quagliata σταματάει την φάση.

76'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει την κατοχή της μπάλας

75'

75'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 52%, Χέρακλες: 48%.

74'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ εκδηλώνει επίθεση

74'
Απόκρουση

Ο Marco Rente απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

74'

Ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

73'

Ο Finn Stokkers κάνει το σουτ, ο Koen Bucker αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

73'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

73'

72'

72'

Το σουτ του Emil Hansson μπλοκάρεται

72'

Ο Nikolai Laursen από την ομάδα Χέρακλες δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

72'
Σέντρα

Ο Luca de la Torre κάνει τη σέντρα

72'
Απόκρουση

72'

Ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

71'
Απόκρουση

Ο Justin Hoogma απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

71'

70'

Το παιχνίδι έχει χαμηλό ρυθμό καμία από τις δύο πλευρές δεν έχει πάρει την πρωτοβουλία

70'

70'

70'

69'
Απόκρουση

69'

68'
Σέντρα

Ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

68'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sinan Bakis από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Ahmed Touba

67'
Απόκρουση

66'
Σέντρα

Ο Noah Fadiga κάνει τη σέντρα

66'

Η ομάδα Χέρακλες κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

66'

65'

65'

65'

64'

Ο Koen Bucker κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

64'
Σέντρα

Ο Alexander Buttner κάνει τη σέντρα

64'
Απόκρουση

64'
Γέμισμα

Ο Alexander Buttner εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Schoofs από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Alexander Buttner

63'

Ο Sinan Bakis από την ομάδα Χέρακλες είναι σε θέση οφσάιντ

63'
Σέντρα

62'

61'

59'

Ο Michiel Kramer έδωσε την ασίστ για το γκολ.

59'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Μία υπέροχη λόμπα από τον Richard van der Venne της ομάδας Βάαλβαϊκ με το αριστερό πόδι.

59'

Ο Michiel Kramer από την ομάδα Βάαλβαϊκ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

59'

O Etienne Vaessen στέλνει τη μπάλα μακριά.

59'

58'

58'

58'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

57'

56'

56'

Ο Alexander Buttner αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

56'

55'

Ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

55'

Το σουτ του Said Bakari μπλοκάρεται

55'

54'
Απόκρουση

54'
Σέντρα

54'

54'
Απόκρουση

Ο Melle Meulensteen από την ομάδα Βάαλβαϊκ είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

53'

Η ομάδα Χέρακλες εκδηλώνει επίθεση

53'

53'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ ξεκινάει αντεπίθεση

53'

Ο Luca de la Torre από την ομάδα Χέρακλες κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

53'

52'

Το σουτ του Richard van der Venne μπλοκάρεται

51'

51'
Απόκρουση

Ο Mats Knoester απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

51'

51'

Ο Michiel Kramer βρίσκεται ολομόναχος, αλλά η κεφαλιά του αποκρούεται από τον Koen Bucker! Κόρνερ...

50'
Γέμισμα

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giacomo Quagliata από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Alexander Buttner

50'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 55%, Χέρακλες: 45%.

50'

Ελεύθερο για την ομάδα Χέρακλες

50'

Ο Said Bakari αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

49'

Ο Vurnon Anita από την ομάδα Βάαλβαϊκ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

49'

Ο Vurnon Anita από την ομάδα Βάαλβαϊκ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

49'

49'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Justin Hoogma από την ομάδα Χέρακλες και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

48'

48'

48'

47'

46'

46'

45+1'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Βάαλβαϊκ της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+1'

45+1'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 56%, Χέρακλες: 44%.

45'

45'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

45'

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Justin Hoogma από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Jurien Gaari

44'
Απόκρουση

Ο Said Bakari απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'
Σέντρα

43'

43'

43'
Απόκρουση

Ο Noah Fadiga της ομάδας Χέρακλες απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

43'

42'

Ο Sinan Bakis από την ομάδα Χέρακλες το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Jurien Gaari

41'

41'
Κακό κοντρόλ

Ο Nikolai Laursen από την ομάδα Χέρακλες έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

41'

O Justin Hoogma στέλνει τη μπάλα μακριά.

41'

41'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Marco Rente

40'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 57%, Χέρακλες: 43%.

39'

39'

39'

Ο Michiel Kramer από την ομάδα Βάαλβαϊκ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

39'
Σέντρα

Ο Finn Stokkers κάνει τη σέντρα

39'

38'

Ο Luca de la Torre από την ομάδα Χέρακλες είχε προσπάθεια εκτός στόχου

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sinan Bakis από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Michiel Kramer

38'

Το σουτ του Sinan Bakis μπλοκάρεται

38'

Ο Luca de la Torre από την ομάδα Χέρακλες πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

37'

Ο Emil Hansson από την ομάδα Χέρακλες εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

37'
Απόκρουση

Ο Alexander Buttner της ομάδας Βάαλβαϊκ απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

36'

36'

Η ομάδα Χέρακλες κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

36'

36'

35'
Απόκρουση

Ο Mats Knoester από την ομάδα Χέρακλες είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

35'
Απόκρουση

35'
Σέντρα

35'

34'

34'

34'
Απόκρουση

Ο Koen Bucker απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

34'
Γέμισμα

33'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Noah Fadiga ανέτρεψε τον Richard van der Venne από πίσω και δόθηκε φάουλ

33'

32'

Ο Michiel Kramer από την ομάδα Βάαλβαϊκ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

32'

Ο Michiel Kramer από την ομάδα Βάαλβαϊκ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

32'

32'
Απόκρουση

32'

31'
Απόκρουση

Ο Jurien Gaari από την ομάδα Βάαλβαϊκ είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

31'

30'
Απόκρουση

Ο Ahmed Touba απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

30'
Σέντρα

30'

30'

30'
Απόκρουση

30'
Σέντρα

30'

30'

Ο Michiel Kramer έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Koen Bucker βγαίνει δυνατά και σώζει!

29'
Σέντρα

29'

28'
Απόκρουση

28'

28'

Το αμυντικό λάθος του Justin Hoogma μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

27'

27'

26'

Ο Finn Stokkers υποπίπτει σε χέρι

26'

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Noah Fadiga

25'

25'

25'

24'

24'

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Schoofs από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Jurien Gaari

23'

22'

Ο Lucas Schoofs αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

22'

Το αμυντικό λάθος του Jurien Gaari μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

22'

22'

22'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

20'

20'

Ο Finn Stokkers έδωσε την ασίστ για το γκολ.

20'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Michiel Kramer σκοράρει με το δεξί πόδι!

20'

Το αμυντικό λάθος του Luca de la Torre μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

20'

20'

20'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 48%, Χέρακλες: 52%.

19'
Απόκρουση

19'

19'
Σέντρα

Ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

19'

18'

18'

Ο Emil Hansson από την ομάδα Χέρακλες δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

18'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

18'

Ο Finn Stokkers από την ομάδα Βάαλβαϊκ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

18'

Ο Michiel Kramer «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

17'

17'

16'

15'

15'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 41%, Χέρακλες: 59%.

15'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

15'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Sinan Bakis από την ομάδα Χέρακλες αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

15'
Σέντρα

15'

14'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Noah Fadiga από την ομάδα Χέρακλες ανατρέπει τον Alexander Buttner

13'

13'
Απόκρουση

13'
Σέντρα

13'

13'
Απόκρουση

13'
Σέντρα

Ο Said Bakari κάνει τη σέντρα

12'

Η ομάδα Χέρακλες παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

11'
Απόκρουση

11'
Σέντρα

Ο Michiel Kramer κάνει τη σέντρα

11'
Απόκρουση

Ο Justin Hoogma απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

11'
Σέντρα

11'

11'
Απόκρουση

Ο Mats Knoester της ομάδας Χέρακλες απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

10'

10'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 32%, Χέρακλες: 68%.

9'

9'
Σέντρα

Ο Finn Stokkers από την ομάδα Βάαλβαϊκ κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

9'

9'

8'

Το σουτ του Vurnon Anita μπλοκάρεται

7'
Απόκρουση

7'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

7'

7'
Απόκρουση

6'

Τόσο κοντά στο γκολ! Η κεφαλιά του Sinan Bakis φαίνονταν ότι θα κατέληγε στα δίχτυα, αλλά ο Etienne Vaessen το σώζει!

6'

6'

Ο Noah Fadiga από την ομάδα Χέρακλες εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

5'
Απόκρουση

Ο Melle Meulensteen απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

5'
Σέντρα

Ο Sinan Bakis κάνει τη σέντρα

5'

5'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 67%, Χέρακλες: 33%.

4'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

4'
Απόκρουση

Ο Melle Meulensteen της ομάδας Βάαλβαϊκ απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

4'

Ο Noah Fadiga από την ομάδα Χέρακλες προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

4'

3'

3'
Απόκρουση

Ο Etienne Vaessen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

2'
Γέμισμα

Ο Nikolai Laursen εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vurnon Anita από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Luca de la Torre

2'

2'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Mandemakers Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

«Κλειδώνουν» την παραμονή οι γηπεδούχοι

Η Βάαλβαϊκ υποδέχεται την Χέρακλες για την 33η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε σε ένα ματς με φόντο την μαθηματική εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία. Από ισοπαλία στην έδρα της Καμπούρ προέρχονται οι γηπεδούχοι, από ήττα στην έδρα της Βίλεμ αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι.

ΒΑΑΛΒΑΪΚ
Έχασε στο παρά... πέντε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Καμπούρ εκτός έδρας. Η Βάαλβαϊκ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε δοκάρι στο 50' και τελικά προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σμιντ στο 73', μετά από σουτ του Ουκίλι. Στα εναπομείναντα λεπτά πιέστηκαν αρκετά, με την Καμπούρ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 77', ενώ στο 87' είδαν το γκολ του Κράμερ που θα σιγούρευε τη νίκη να ακυρώνεται ως οριακό οφσάιντ. Τελικά μετά από «πολιορκία» που δέχτηκε με στημένες φάσεις, ισοφαρίστηκε στο 90'+5'.

Η νίκη που θα την έφερνε «αγκαλιά» με την παραμονή χάθηκε στις λεπτομέρειες αν και έχοντας 32 πόντους, είναι 14η στην ισοβαθμίας με την Φορτούνα Σιτάρντ, αλλά υπερτερώντας, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Στο +3 από την 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής, θέλει μία νίκη για να πάει ήρεμη και πιθανώς... αδιάφορη στην τελευταία αγωνιστική.

«Αξίζαμε τη νίκη κόντρα στην Καμπούρ και προφανώς το αποτέλεσμα δεν μας ικανοποιεί, αλλά πιστεύω πως στο τέλος θα πετύχουμε τον στόχο μας», δήλωσε ο προπονητής της Βάαλβαϊκ, Τζόζεφ Όοστινγκ.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο στόπερ Αντεβόγιε (21/0). Εξαιρετικά αμφίβολος ξανά ο επιθετικός Όντγκααρντ (30/8). Εκτός παραμένουν ο στόπερ Βαν ντεν Μπάους (15/0) και μέσος Όγκουστινς (3/0).

ΧΕΡΑΚΛΕΣ
Ηττήθηκε 2-0 με κάτω τα χέρια στην έδρα της Βίλεμ και ουσιαστικά μπήκε «ταφόπλακα» στα όνειρα για συμμετοχή στα πλέι οφ. Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν από νωρίς με 2-0 πίσω στο σκορ (15', 17') και δεν μπήκαν ποτέ στο ματς, ενώ ήταν τυχεροί που δεν γνώρισαν τη συντριβή, αφού ο Μπούκερ με σωρεία επεμβάσεων κράτησε χαμηλά το σκορ. Πρώτη τελική προσπάθεια κατέγραψαν στο 70' με ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπακίς, ενώ στο 75' ο ίδιος παίκτης έκανε δύσκολο γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Βίλεμ. Τέλειωσε μάλιστα το ματς με 10 παίκτες, αφού ο Σόνενμπεργκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 90'+3' για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

Μετά από δύο σερί εκτός έδρας νίκες, που ήταν και οι πρώτες της στη σεζόν, επέστρεψε στη γνωστή εικόνα, όταν απομακρύνεται από το σπίτι της και έτσι έμεινε στους 34 βαθμούς και την 13η θέση. Στο -4 από την 8η προνομιούχο θέση που οδηγεί στα πλέι οφ και πολύ δύσκολα πλέον θα αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτόν τον στόχο, ενώ δεν κινδυνεύει να υποβιβαστεί, αφού ακόμα και στο χειρότερο σενάριο υπερτερεί σε όλες τις ισοβαθμίες λόγω διαφοράς τερμάτων. Τελευταία αγωνιστική πάντως υποδέχεται την Σπάρτα Ρότερνταμ, που θα «καίγεται» για πόντους.

«Παρά την ήττα από την Βίλεμ είμαστε αισιόδοξοι, αφού παίζουμε ολόκληρη τη σεζόν με στόχο την παραμονή και παρ' ότι είναι ακόμα μικρές οι διαφορές, πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε στο τέλος. Είμαστε έξυπνη ομάδα και πρέπει και πρέπει να κοιτάμε τί κάνουμε εμείς στο γήπεδο και όχι τα άλλα αποτελέσματα», δήλωσε ο τεχνικός της Χέρακλες, Φρανκ Βόρμουθ, ο οποίος από το καλοκαίρι θα κάθεται στον πάγκο της Χρόνινγκεν και έγινε γνωστό πως αντικαταστάτης του θα είναι ο νυν βοηθός του Πεπ Γκουαρντιόλα στην Μάντσεστερ Σίτι, Βίσενς.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένοι ο μέσος Ουαχίμ (9/0) και ο στόπερ Σόνενμπερκ (9/0). Κανονικά ο επιθετικός Σζόκε (9/0). Παραμένουν εκτός ο μέσος Κιομουρτζόγλου (24/2), ο βασικός γκολκίπερ Μπλάσβικ (22/0), ο επιθετικός Σίρχαουζ (18/4), ο εξτρέμ Αζαουί (12/3), ο εξτρέμ Λούντινγκ (4/0) και ο στόπερ Λες (3/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Σε καλή κατάσταση η Βάαλβαϊκ, που έχει το μομέντουμ και το μεγάλο κίνητρο αφού με νίκη «κλειδώνει» ουσιαστικά την παραμονή, αφού έχει και τις ισοβαθμίες με όσες ομάδες την ακολουθούν. Η Χέρακλες βολεύεται και με την ισοπαλία, αλλά εκτός έδρας έχει τραγική εικόνα συνολικά στη σεζόν, οπότε επιλέγω τον άσο.

• Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Χέρακλες, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.70 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Βάαλβαϊκ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε