Μπρεστ - Τρουά

13/11/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1226
2 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 531 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τρουά - Μπρεστ στις 19/3/2023

• Θεατές: 11500
90+6'

90+6'

11500 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Μπρεστ: 54%, Τρουά: 46%.

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rominigue Kouame από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Karamoko Dembele

90+4'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+4'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Ο Steve Mounie κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Abdu.

90+2'

Ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

90+1'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Τρουά

90'

Ο Karamoko Dembele από την ομάδα Μπρεστ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90'

Η σέντρα από τον Christophe Herelle από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90'

Κατοχή: Μπρεστ: 55%, Τρουά: 45%.

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπρεστ

89'

Ο Marco Bizot της ομάδας Μπρεστ βλέπει κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση

88'

Ο Andreas Bruus επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

87'

Ο Wilson Odobert είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

86'

Κίτρινη κάρτα για τον Brendan Chardonnet

86'

Φράγμα από τον Brendan Chardonnet, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Wilson Odobert. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jeremy Le Douaron από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Erik Palmer-Brown

85'

85'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

85'

Ο Rony Lopes δίνει τη θέση του στον Ike Ugbo

84'

Ο Romain Del Castillo δίνει τη θέση του στον Karamoko Dembele

84'

Ο Islam Slimani είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Jeremy Le Douaron

83'

82'

Η ομάδα Μπρεστ έχει την κατοχή της μπάλας

82'

Ο Rominigue Kouame κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

82'

80'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Μετά από βίαιη συμπεριφορά, ο Mama Balde αποβάλλεται από τον διαιτητή

80'

Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Christophe Herelle δικαίως σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

80'

Το παιχνίδι σταμάτησε. Οι παίκτες σπρώχνουν και φωνάζουν ο ένας στον άλλο, ο διαιτητής πρέπει να αναλάβει δράση.

80'

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Xavier Chavalerin

79'

Ο Yasser Larouci δίνει τη θέση του στον Tristan Dingome

78'

Ο Mahdi Camara δίνει τη θέση του στον Haris Belkebla

77'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Steve Mounie της ομάδας Μπρεστ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Mateusz Lis λίγο έλειψε να αποκρούσει.

77'

Ο Romain Del Castillo επιστρέφει στο γήπεδο.

77'
Πέναλτι

VAR - ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΗ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Έλεγχος VAR σε εξέλιξη. Ο διαιτητής θα εξετάσει ξανά την εκτέλεση πέναλτι της ομάδας Μπρεστ.

76'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

75'

75'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ δεν εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα.

75'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Romain Del Castillo να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

74'

Ο Romain Del Castillo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

73'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Yoann Salmier από την ομάδα Τρουά υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Romain Del Castillo.

73'

Ο Abdu από την ομάδα Τρουά απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

72'

Ο Wilson Odobert από την ομάδα Τρουά είναι σε θέση οφσάιντ

72'

71'

70'

Ο Romain Del Castillo αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

70'

70'

Ο Yoann Salmier από την ομάδα Τρουά απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

Ο Rominigue Kouame από την ομάδα Τρουά απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

70'

Ο Erik Palmer-Brown σταματά επιτυχώς το σουτ

70'

Το σουτ του Steve Mounie μπλοκάρεται

69'

Η ομάδα Μπρεστ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

68'

68'

Ο Noah Fadiga είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Christophe Herelle

68'

Ο Mathias Pereira-Lage δίνει τη θέση του στον Steve Mounie

67'

Ο Rony Lopes από την ομάδα Τρουά εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

67'

Ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

Ο Rony Lopes από την ομάδα Τρουά εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

66'

Ο Rony Lopes σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Marco Bizot ελέγχει την φάση

66'

Η ομάδα Τρουά ξεκινάει αντεπίθεση

66'

Ο Mama Balde κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

66'

66'

Ο Erik Palmer-Brown από την ομάδα Τρουά απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

Ο Mama Balde τιμωρείται για σπρώξιμο στον Brendan Chardonnet

66'

65'

65'

Ο Renaud Ripart δίνει τη θέση του στον Wilson Odobert

65'

Ο Brendan Chardonnet απομακρύνει τη μπάλα

65'

Η σέντρα από τον Rony Lopes από την ομάδα Τρουά βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

64'

Ο Rony Lopes από την ομάδα Τρουά εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yasser Larouci από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Noah Fadiga

63'

Ο Rony Lopes κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

Η ομάδα Τρουά έχει την κατοχή της μπάλας

62'

61'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

60'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Brendan Chardonnet στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

60'

Ο Yasser Larouci τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

60'

Η ομάδα Τρουά έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

60'

59'

59'

Ο Rominigue Kouame τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mathias Pereira-Lage

58'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

58'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

58'

Ο Xavier Chavalerin από την ομάδα Τρουά απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο Islam Slimani κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Yasser Larouci.

57'

56'

55'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Romain Del Castillo της ομάδας Μπρεστ μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Mateusz Lis επέλεξε τη λάθος γωνία.

55'

53'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Abdu από την ομάδα Τρουά υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Mathias Pereira-Lage.

53'

Ο Islam Slimani τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mahdi Camara από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Renaud Ripart

52'

Ο Yasser Larouci κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

52'

52'

51'

51'

Καλή ενέργεια από τον Andreas Bruus ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pierre Lees-Melou από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Rominigue Kouame

50'

Κατοχή: Μπρεστ: 56%, Τρουά: 44%.

50'

Η ομάδα Τρουά κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

49'

49'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

47'

47'

Ο Renaud Ripart από την ομάδα Τρουά είχε προσπάθεια εκτός στόχου

47'

Η σέντρα από τον Yasser Larouci από την ομάδα Τρουά βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

47'

47'

Ο Mateusz Lis κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

46'

Ο Pierre Lees-Melou από την ομάδα Μπρεστ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

46'

46'

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Ο Pierre Lees-Melou αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

45'

Ο Mateusz Lis από την ομάδα Τρουά απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45'

44'

Ο Xavier Chavalerin από την ομάδα Τρουά το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Noah Fadiga

44'

Ο Noah Fadiga κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

44'

44'

Ο Mathias Pereira-Lage πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

42'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Islam Slimani για την ομάδα Μπρεστ. Ο Abdu σταματάει την φάση.

42'

42'

Ο Noah Fadiga πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

42'

41'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

41'

41'

41'

40'

40'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Renaud Ripart

39'

38'

37'

Η σέντρα από τον Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

36'

Κίτρινη κάρτα για τον Rony Lopes

36'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Rony Lopes υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Mahdi Camara

36'

36'

Ο Brendan Chardonnet κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Renaud Ripart.

35'

35'

Ο Mathias Pereira-Lage τιμωρείται για σπρώξιμο στον Abdu

34'

Ο Rominigue Kouame από την ομάδα Τρουά βλέπει την κίτρινη κάρτα μετά από αρκετά φάουλ στα οποία υπέπεσε.

34'

Ο Rominigue Kouame από την ομάδα Τρουά κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Mahdi Camara

34'

32'

Ο Rominigue Kouame από την ομάδα Τρουά κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Mathias Pereira-Lage

32'

31'

Ο Mama Balde από την ομάδα Τρουά είναι σε θέση οφσάιντ

30'

Κατοχή: Μπρεστ: 53%, Τρουά: 47%.

30'

30'

Ο Rominigue Kouame αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Rominigue Kouame

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Noah Fadiga από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Rony Lopes

28'

Ο Rony Lopes κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Brendan Chardonnet.

28'

Ο Mahdi Camara από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

27'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mahdi Camara από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Rominigue Kouame

26'

Ο Renaud Ripart από την ομάδα Τρουά πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

26'

Ο Renaud Ripart κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Brendan Chardonnet.

25'

Κατοχή: Μπρεστ: 59%, Τρουά: 41%.

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pierre Lees-Melou από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Mama Balde

25'

24'

24'

24'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

24'

23'

Καλή ενέργεια από τον Romain Del Castillo ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

23'

23'

23'

22'

21'

Ο Marco Bizot κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

21'

20'

Κατοχή: Μπρεστ: 60%, Τρουά: 40%.

20'

20'

19'

Ο Mama Balde από την ομάδα Τρουά είχε προσπάθεια εκτός στόχου

19'

Η σέντρα από τον Andreas Bruus από την ομάδα Τρουά βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

19'

18'

Ο Brendan Chardonnet σταματά επιτυχώς το σουτ

18'

Το σουτ του Renaud Ripart μπλοκάρεται

18'

Το αμυντικό λάθος του Brendan Chardonnet μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

18'

18'

18'

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

18'

Η σέντρα από τον Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

17'

16'

16'

Κατοχή: Μπρεστ: 61%, Τρουά: 39%.

16'

Η ομάδα Μπρεστ εκδηλώνει επίθεση

15'

15'

Ο Yasser Larouci από την ομάδα Τρουά απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

15'

15'

14'

14'

13'

13'

Ο Abdu κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

12'

12'

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Xavier Chavalerin από την ομάδα Τρουά ανατρέπει τον Pierre Lees-Melou

10'

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Xavier Chavalerin

10'

9'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Yasser Larouci για την ομάδα Τρουά. Ο Brendan Chardonnet σταματάει την φάση.

9'

8'

8'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

8'

Καλή ενέργεια από τον Franck Honorat ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

7'

7'

7'

Ο Brendan Chardonnet κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

5'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

5'

Ο Brendan Chardonnet κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mama Balde.

5'

4'

Ο Mahdi Camara κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

4'

Ο Xavier Chavalerin κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

4'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

3'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Μπρεστ δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

3'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

1'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Μπρεστ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο Franck Honorat βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

1'

Ο Mahdi Camara κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Mateusz Lis μπλοκάρει εύκολα

1'

Η σέντρα από τον Pierre Lees-Melou από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

1'

1'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Τρουά είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Francis le Ble, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με υπηρεσιακό οι φιλοξενούμενοι στην κρίσιμη «μάχη» πριν τη διακοπή

Η Μπρεστ υποδέχεται την Τρουά στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Νις, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο εντός έδρας ντέρμπι με την Οσέρ.

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στην Κυανή Ακτή ούτως ώστε να δοκιμαστεί εκτός έδρας από τη Νις. Έκανε φιλότιμη προσπάθεια η οποία δεν αποδείχθηκε όμως αρκετή για να αποφύγει την ήττα (1-0). Θέλησε να αιφνιδιάσει στην αρχή της αναμέτρησης και στάθηκε άτυχη έχοντας δοκάρι. Έμοιαζε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο όμως από το ημίωρο κι έπειτα οι γηπεδούχοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα. Γλίτωσε από το δοκάρι λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου αλλά στο 54’ στάθηκε άτυχη καθώς το σουτ του Ντιόπ κόντραρε στον Λαμπόρντ και κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα Μπιζότ. Δεν τα παράτησε και βγήκε μπροστά, χάνοντας μία πολύ σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά αποδέχθηκε τη μοίρα της κι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι.

Με αυτόν τον τρόπο η Μπρεστ επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα έπειτα από δύο αγώνες στους οποίους δεν είχε ηττηθεί και είχε δημιουργήσει προσδοκίες για το «χτίσιμο» ενός αήττητου σερί. Οι «πειρατές» έχουν συγκεντρώσει όλους κι όλους 10 βαθμούς και βρίσκονται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, υστερώντας στην ισοβαθμία με το Στρασβούργο. Φέτος πάντως μοιάζουν πιο αδύναμοι από τις προηγούμενες σεζόν και δεν θα είναι καθόλου απλή υπόθεση να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Τα δύο πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Under και No Goal.

Ο προπονητής τερματοφυλάκων -κι άμεσος συνεργάτης του υπηρεσιακού Μπρούνο Γκρουγί- του συλλόγου Ζουλιέν Λασουέρ τόνισε: «Νιώθουμε ότι κάνουμε τα σωστά πράγματα μέσα στο γήπεδο διότι περιμέναμε ότι η Νις κάποια στιγμή θα μας κάνει να υποφέρουμε λόγω της ατομικής ποιότητας που διαθέτει. Πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την απογοήτευση αυτή στον αγώνα με την Τρουά. Δεν απογοητευτήκαμε από την εμφάνισή μας αλλά μόνο από το αποτέλεσμα. Πρέπει να τελειώσουμε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος με τρεις βαθμούς».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο επιθετικός Σλιμανί (10/1). Δεν μπορούν να προσφέρουν ο αμυντικός Ουρόνεν (5/0) και ο επιθετικός Μουνιέ (1/0).

Θεωρητικά ήταν το φαβορί στο εντός έδρας ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας με αντίπαλο την Οσέρ. Έμοιαζε έτοιμη να το αποδείξει κι εντός των τεσσάρων γραμμών, όμως στο φινάλε παραχώρησε ισοπαλία 1-1. Είδε τους αντιπάλους της να ξεκινούν πιο δυναμικά τον αγώνα αλλά στο 25’ «γύρισαν» το... τσιπάκι έχοντας δοκάρι με τον Ρόνι Λόπες. Δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης πήρε την ασίστ από τον Μπαλντέ κι άνοιξε το σκορ. Διατήρησε τον πλήρη έλεγχο μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη σώθηκε από το δοκάρι σε προσπάθεια του Ραβελοσόν. Δεν εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που βρήκε και η μπάλα την «τιμώρησε». Στο 85’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Περέν. Πίεσε κι έχασε δύο ευκαιρίες στο φινάλε με τους Μπαλντέ και Πορόσο, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ.

Η Τρουά συμπλήρωση πλέον μία εξάδα αγώνων στους οποίους δεν έχει χαμογελάσει. Βέβαια το ευχάριστο για εκείνη είναι ότι ναι μεν δεν κερδίζει, αλλά χάνει κιόλας δύσκολα, κάτι που φαίνεται από το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αναδείχθηκε ισόπαλη τέσσερις φορές και ηττήθηκε μόλις δύο. Η συγκομιδή των 14 βαθμών τη φέρνει μόνη της στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τρεις πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Τα πέντε από τα επτά πιο πρόσφατα ματς της ήταν Οver.

Θα περίμενε κάποιος η διοίκηση της ομάδας να είναι ικανοποιημένη από την πορεία, όμως ξάφνιασε τους πάντες και την προηγούμενη Τρίτη απομάκρυναν από την άκρη του πάγκου τον Μπρούνο Ιρλ, τον άνθρωπο δηλαδή ο οποίος ανέλαβε τα ηνία τον Γενάρη του 2022 αντικαθιστώντας τον Λοράν Μπατλέ και με τη δουλειά του κατόρθωσε να τη διατηρήσει στα «μεγάλα σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου. Οι ιθύνοντες όμως έκριναν ότι θα έπρεπε να έχει καλύτερη πορεία φέτος και τον απέλυσαν, προκαλώντας την έκπληξη και τα αρνητικά σχόλια των περισσότερων στη Γαλλία, σε μία ακατανόητη κίνηση. Προσωρινός αντικαταστάτης του θα είναι ο μέχρι πρότινος βοηθός του Κλοντ Ρομπίν και στη διακοπή λογικά θα προσληφθεί κάποιος άλλος κόουτς.

Αγωνιστικά Νέα: Θα απουσιάσουν ο σέντερ μπακ Ραμί (7/0), ο χαφ Ταρντί (11/3) και ο επίσης μέσος Αγκουμέ (3/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Πολύ σημαντικός αγώνας στη «μάχη» της ουράς είναι αυτός που θα διεξαχθεί στη Βρετάνη. Η Μπρεστ καλείται να αναζητήσει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Τρουά, σε μία αναμέτρηση στην οποία θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους δύο ομάδες που θεωρητικά θα παλέψουν για τον κοινό στόχο της σωτηρίας. Οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους, κάτι που δεν έχουν κάνει καθόλου φέτος. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι θα ψάξουν τη «ζημιά» στις αντεπιθέσεις όπως συνηθίζουν, έχοντας αλλάξει προπονητή ξαφνικά στα μέσα της εβδομάδας. Λόγω της σημασίας του ματς περιμένουμε να μην σημειωθούν αρκετά γκολ και θα ποντάρουμε στο Under.

• Η ομάδα Μπρεστ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.74 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπρεστ ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.17 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1