Βάαλβαϊκ - Ουτρέχτη

2/4/2022 21:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 391
1 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 756 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Βάαλβαϊκ - Ουτρέχτη στις 28/4/2024

• Θεατές: 6389
90+6'

Η ισοπαλία ήταν μάλλον το δίκαιο αποτέλεσμα σήμερα μετά από ένα ανιαρό παιχνίδι.

90+6'

90+6'

6389 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 48%, Ουτρέχτη: 52%.

90+6'
Απόκρουση

Ο Melle Meulensteen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+6'

Ο Adam Maher από την ομάδα Ουτρέχτη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+5'

Ο Djevencio van der Kust από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

90+5'

Η ομάδα Ουτρέχτη εκδηλώνει επίθεση

90+5'

Ο Bart Ramselaar από την ομάδα Ουτρέχτη είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+4'
Σέντρα

Ο Moussa Sylla κάνει τη σέντρα

90+4'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Ο Richard van der Venne έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Michiel Kramer της ομάδας Βάαλβαϊκ σκοράρει με κεφαλιά

90+1'
Σέντρα

Ο Richard van der Venne κάνει τη σέντρα

90+1'
Απόκρουση

Ο Mike van der Hoorn απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+1'

Ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+1'
Σέντρα

Ο Jurien Gaari κάνει τη σέντρα

90'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ εκδηλώνει επίθεση

90'

89'
Κακό κοντρόλ

Ο Moussa Sylla από την ομάδα Ουτρέχτη έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

89'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

89'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Joris van Overeem από την ομάδα Ουτρέχτη «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

89'

Η ομάδα Ουτρέχτη ξεκινάει αντεπίθεση

89'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

Ο Othman Boussaid είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Moussa Sylla

88'

87'

87'

Ο Othman Boussaid από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

87'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

86'
Απόκρουση

86'
Σέντρα

Ο Roy Kuijpers κάνει τη σέντρα

86'
Απόκρουση

Ο Willem Janssen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

86'
Σέντρα

85'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

85'

Η ομάδα Ουτρέχτη έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

85'

84'

Ελεύθερο για την ομάδα Ουτρέχτη

83'

Ο Vurnon Anita δίνει τη θέση του στον Roy Kuijpers

83'

Η λόμπα του Sander van de Streek από την ομάδα Ουτρέχτη φεύγει πλάγια.

83'

Ο Othman Boussaid «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

82'

82'

81'

80'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει την κατοχή της μπάλας

80'

Η ομάδα Ουτρέχτη παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

80'

79'

78'

Ο Mark van der Maarel από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε θέση οφσάιντ

78'

77'

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jens Odgaard από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Djevencio van der Kust

76'

Ο Jens Odgaard από την ομάδα Βάαλβαϊκ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

76'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

76'

Ο Bart Ramselaar αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

76'

Ο Joris van Overeem από την ομάδα Ουτρέχτη πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

75'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

75'

74'

Ο Quinten Timber δίνει τη θέση του στον Joris van Overeem

73'

Ο Quinten Timber επιστρέφει στο γήπεδο.

73'

72'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Quinten Timber να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

71'

Ο Quinten Timber είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

71'

71'

Η ομάδα Ουτρέχτη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

71'

Ο Ayman Azhil δίνει τη θέση του στον Yassin Oukili

71'

Ο Alexander Buttner δίνει τη θέση του στον Said Bakari

70'

69'

Ο Quinten Timber σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Etienne Vaessen ελέγχει την φάση

69'

68'

68'

Ο Bart Ramselaar από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

67'

67'

Ο Quinten Timber από την ομάδα Ουτρέχτη έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μπλόκαρε.

66'

Ελεύθερο για την ομάδα Βάαλβαϊκ

66'
Σέντρα

Ο Sander van de Streek από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

65'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

65'

65'

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Djevencio van der Kust

64'

Ο Jens Odgaard από την ομάδα Βάαλβαϊκ κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

64'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

63'

Ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Adam Maher

63'

63'

63'

62'

61'

Ο Bart Ramselaar από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε θέση οφσάιντ

61'

61'

Ο Anastasios Douvikas δίνει τη θέση του στον Sander van de Streek

60'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 47%, Ουτρέχτη: 53%.

59'

Ο Fabian de Keijzer κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

59'
Σέντρα

58'

58'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

57'

Ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε θέση οφσάιντ

56'

56'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

55'

Ο Etienne Vaessen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

55'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 45%, Ουτρέχτη: 55%.

54'

Ο Willem Janssen κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Etienne Vaessen μπλοκάρει εύκολα

54'

54'
Απόκρουση

Ο Etienne Vaessen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

54'
Γέμισμα

Ο Adam Maher εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

54'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Michiel Kramer για την ομάδα Βάαλβαϊκ. Ο Mike van der Hoorn σταματάει την φάση.

53'

Ο Othman Boussaid από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

53'

52'
Σέντρα

Ο Jens Odgaard από την ομάδα Βάαλβαϊκ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

52'

52'

Ο Jens Odgaard εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Fabian de Keijzer ελέγχει την φάση

51'

Ο Willem Janssen από την ομάδα Ουτρέχτη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Jens Odgaard

50'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

50'

50'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 43%, Ουτρέχτη: 57%.

49'
Σέντρα

Ο Djevencio van der Kust από την ομάδα Ουτρέχτη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

49'

49'

48'

Η ομάδα Ουτρέχτη έχει την κατοχή της μπάλας

47'

47'

46'

Ο Finn Stokkers δίνει τη θέση του στον Richard van der Venne

46'

45+4'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Ουτρέχτη της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+4'

45+4'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 42%, Ουτρέχτη: 58%.

45+3'

Ο Ahmed Touba από την ομάδα Βάαλβαϊκ είναι σε θέση οφσάιντ

45+3'

45+3'
Γέμισμα

Ο Djevencio van der Kust εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Vurnon Anita

45+2'
Απόκρουση

45+2'
Σέντρα

Ο Alexander Buttner κάνει τη σέντρα

45+1'

Ο Bart Ramselaar πήγε για τη δόξα με σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο γκολκίπερ το σώζει!

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+1'

45'

45'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 44%, Ουτρέχτη: 56%.

45'

44'

Ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

44'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

44'

43'

43'

Ο Ayman Azhil από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Adam Maher

43'

Ο Jens Odgaard από την ομάδα Βάαλβαϊκ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

42'
Σέντρα

Ο Vurnon Anita κάνει τη σέντρα

42'
Απόκρουση

42'
Σέντρα

42'

41'

41'

40'

40'

39'

Ο Willem Janssen από την ομάδα Ουτρέχτη είναι σε θέση οφσάιντ

39'
Σέντρα

Ο Quinten Timber κάνει τη σέντρα

39'
Απόκρουση

38'
Γέμισμα

Ο Simon Gustafson εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Shawn Adewoye από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Anastasios Douvikas

37'

37'

37'
Απόκρουση

Ο Mark van der Maarel απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

37'
Σέντρα

35'

34'

Ο Simon Gustafson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

34'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Quinten Timber σκοράρει με το αριστερό πόδι!

34'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

34'

34'
Απόκρουση

34'

Ο Alexander Buttner από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

34'

Το σουτ του Jens Odgaard μπλοκάρεται

34'

Ο Michiel Kramer από την ομάδα Βάαλβαϊκ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

33'
Γέμισμα

Ο Alexander Buttner εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mark van der Maarel από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Alexander Buttner

33'

32'

31'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

30'

30'

30'

29'

Ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

29'

29'

Σουτ του Othman Boussaid βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

29'

28'
Απόκρουση

Ο Melle Meulensteen απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

28'
Σέντρα

Ο Simon Gustafson κάνει τη σέντρα

28'

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

28'

Η κεφαλιά του Anastasios Douvikas μπλοκαρίστηκε από τον γκολκίπερ, που δίνει συνέχεια στο παιχνίδι

27'
Σέντρα

Ο Mark van der Maarel κάνει τη σέντρα

27'

Ένας παίκτης από την ομάδα Ουτρέχτη στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

27'

27'

26'

26'
Σέντρα

Ο Othman Boussaid από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

26'

25'

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adam Maher από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Michiel Kramer

25'

Ο Anastasios Douvikas από την ομάδα Ουτρέχτη κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

25'

24'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Michiel Kramer

24'

23'

23'
Γέμισμα

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ahmed Touba από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Anastasios Douvikas

21'
Απόκρουση

Ο Shawn Adewoye απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

21'
Σέντρα

21'
Απόκρουση

21'
Γέμισμα

20'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 49%, Ουτρέχτη: 51%.

20'

19'

19'

19'

Ο Ayman Azhil από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Bart Ramselaar

18'
Απόκρουση

18'
Σέντρα

17'

Το παιχνίδι έχει χαμηλό ρυθμό καμία από τις δύο πλευρές δεν έχει πάρει την πρωτοβουλία

17'

17'

16'

15'

15'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 55%, Ουτρέχτη: 45%.

15'
Απόκρουση

14'
Σέντρα

14'

14'

13'
Σέντρα

Ο Jurien Gaari από την ομάδα Βάαλβαϊκ κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

13'

13'

13'

Ο Etienne Vaessen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

13'
Σέντρα

12'

12'

11'

10'

Κατοχή: Βάαλβαϊκ: 52%, Ουτρέχτη: 48%.

10'

9'

Ο Mark van der Maarel από την ομάδα Ουτρέχτη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Vurnon Anita

9'

Ο Michiel Kramer από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Simon Gustafson

9'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Βάαλβαϊκ δεν μετράει επειδή έχει προηγηθεί φάουλ.

8'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

7'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Βάαλβαϊκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο Melle Meulensteen βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

6'
Γέμισμα

6'

5'

5'
Απόκρουση

5'
Σέντρα

Ο Jens Odgaard κάνει τη σέντρα

5'
Σέντρα

Ο Othman Boussaid από την ομάδα Ουτρέχτη εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

5'
Σέντρα

Ο Simon Gustafson από την ομάδα Ουτρέχτη προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

5'

4'

Ο Shawn Adewoye από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Simon Gustafson

4'
Απόκρουση

4'
Γέμισμα

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Willem Janssen από την ομάδα Ουτρέχτη ανατρέπει τον Jens Odgaard

3'

3'

3'
Απόκρουση

3'
Σέντρα

Ο Djevencio van der Kust κάνει τη σέντρα

2'

2'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Mandemakers Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Νέος τεχνικός και νέος «αέρας» στην Ουτρέχτη

Η Βάαλβαϊκ θέλει να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών κόντρα στην Ουτρέχτη, την οποία υποδέχεται για την 28η αγωνιστική της Eredivisie. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από μεγάλο διπλό στην έδρα της Φίτεσε, ενώ οι φιλοξενούμενοι από την εντός έδρας ήττα με την Χρόνινγκεν.

ΒΑΑΛΒΑΪΚ

Νίκη «ανάσα» πήρε την περασμένη αγωνιστική όπου έκανε την έκπληξη στην έδρα της Φίτεσε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Οπέντα στο 6ο λεπτό, αλλά τo τυχερό του Μέλενστιν (15'), που σούταρε από μεγάλη απόσταση και η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και άλλαξε πορεία «ξεγελώντας» τον Χούβεν έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μπάτνερ (51') ολοκλήρωσε με υπέροχο τρόπο μία από τις ελάχιστες οργανωμένες επιθέσεις των φιλοξενούμενων στο ματς σκοράροντας για 1-2, το οποίο κράτησαν παίζοντας μαζική άμυνα μετά το 60', όταν και οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση, αλλά χωρίς τελικά να βρουν γκολ.

Με αυτή τη νίκη η Βάαλβαϊκ αφενός «έσπασε» ένα αρνητικό σερί 6 αγώνων χωρίς νίκη κι αφετέρου ανέβηκε στους 27 βαθμούς παίρνοντας απόσταση 5 πόντων από την επικίνδυνη ζώνη. Κατά τη διάρκεια της διακοπής έδωσε εκτός έδρας φιλική αναμέτρηση με την Φέγενορντ, που έληξε με ισοπαλία 3-3.

«Κρατάμε την τύχη στα χέρια μας για την παραμονή στην Eredivisie και βάση της εικόνας μας συνολικά δεν έχουμε λόγο να μην είμαστε αισιόδοξοι. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε πως δεν έχουμε ακόμα πετύχει τίποτα», δήλωσε ο προπονητής, Τζόζεφ Όοστινγκ.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός παραμένει ο τραυματίας μέσος Όγκουστινς (3/0), ενώ εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός δεξιός μπακ Γκάαρι (24/1).

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική εντός έδρας, μετά και το 0-1 από την Αιντχόφεν, και πλέον... έμπλεξε, ενώ παρελθόν αποτελεί από τον πάγκο ο Ρενέ Χάκεν, με τον μέχρι πρότινος βοηθό του Ρικ Κράους να αναλαμβάνει πρώτος προπονητής.

Η Ουτρέχτη βρέθηκε να κυνηγά την Χρόνινγκεν πριν καν το καταλάβει, αφού ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Ντε Κέιγερ με τη σέντρα του ματς, κατέληξε σε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων που μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Χανκουρί στο 4', ενώ ο Ντε Λέου στο 10' έβαλε με δύο γκολ μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες, με πρωταγωνιστή τον Τάσο Δουβίκα και η μείωση από τον Ράμσελααρ (48') μετά από φάση διαρκείςας έδωσε ελπίδες. Παρά την πίεση που άσκησαν όμως, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και μοιραία δέχτηκαν την «χαριστική βολή» στο 89' από τον Στραντ για το 1-3.

Μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι ματς μετρά η Ουτρέχτη έχει «κατρακυλήσει» βαθμολογικά και η θέση της στα Play Οffs μόνο σίγουρη δεν είναι, αφού είναι 7η στην κατάταξη με 40 βαθμούς, με την Χρόνινγκεν να ακολουθεί με 36 και την Καμπούρ με 33. Σε φιλική αναμέτρηση κατά της διάρκεια της διακοπής, ηττήθηκε 1-0 από την Σάλκε.

«Πρέπει να βάλουμε τέλος στο αρνητικό σερί μας και να δώσουμε πνοή στην ομάδα μας και στους οπαδούς μας πετυχαίνοντας τους στόχους μας στο φινάλε της σεζόν». , δήλωσε ο κόουτς, ο Ρικ Κράους.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν κι επιστρέφουν ο μέσος Μάχερ (25/1) και ο δεξιός μπακ Τερ Άφεστ (22/0). Εκτός για διάφορους λόγους ο επιθετικός Φέιρμαν (5/1), ο εξτρέμ Μαχί (18/4), ενώ παραμένουν τραυματίες εδώ και καιρό ο εξτρέμ Μαέντα (1/0) και ο στόπερ Μαμενγκί (1/0), που αναμένεται να χάσει όλη τη σεζόν.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Ώρα να γυρίσει το... τσιπάκι η Ουτρέχτη και να βελτιώσει και την αρνητική παράδοση που λέει πως μόλις ένας από τους τελευταίους εννιά προπονητές της ομάδας πήρε τη νίκη στο ντεμπούτο του στον πάγκο της. Η Βάαλβαϊκ δυσκολεύεται εντός έδρας και παρ' ότι αναμένεται sold out για το ματς θεωρώ πως αυτό θα αγχώσει την ομάδα ακόμα περισσότερο. Πάω με το διπλό λοιπόν.

• Η ομάδα Βάαλβαϊκ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.23 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Βάαλβαϊκ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.71 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε