21+

Μπάγερν Μονάχου - Σάλτσμπουργκ

8/3/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 971
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 782 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μπάγερν Μονάχου - Σάλτσμπουργκ στις 13/1/2023

• Θεατές: 25000
90+2'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Μπάγερν Μονάχου μετά από μία καλή εμφάνιση

90+2'

90+2'

Ο Robert Lewandowski από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

90+2'

Κατοχή: Μπάγερν Μονάχου: 71%, Σάλτσμπουργκ: 29%.

90+1'

Ο Joshua Kimmich εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kamil Piatkowski από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Leroy Sane

90'

Κατοχή: Μπάγερν Μονάχου: 72%, Σάλτσμπουργκ: 28%.

89'

Ο Philipp Koehn κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

89'
Γέμισμα

Ο Joshua Kimmich εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

89'

Ο Nicolas Capaldo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bouna Sarr

88'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

88'

Ο Benjamin Sesko αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

88'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου έχει την κατοχή της μπάλας

87'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ έχει την κατοχή της μπάλας

86'

Ο Robert Lewandowski έδωσε την ασίστ για το γκολ.

86'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Leroy Sane σκοράρει με το αριστερό πόδι!

86'

Ο Robert Lewandowski από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

86'

Ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

85'

85'
Απόκρουση

Ο Samson Tijani απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

85'
Σέντρα

Ο Bouna Sarr κάνει τη σέντρα

84'

83'

Ο Leroy Sane έδωσε την ασίστ για το γκολ.

83'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Thomas Mueller σκοράρει με το αριστερό πόδι!

83'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου παίζει το 1-2 με τον Leroy Sane.

83'

Ο Brenden Aaronson τιμωρείται για σπρώξιμο στον Benjamin Pavard

82'

Ο Eric Maxim Choupo-Moting υποπίπτει σε χέρι

82'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

81'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου εκδηλώνει επίθεση

81'

80'
Απόκρουση

Ο Benjamin Pavard απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

80'
Σέντρα

Ο Andreas Ulmer κάνει τη σέντρα

80'

79'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

79'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

78'

77'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Brenden Aaronson της ομάδας Σάλτσμπουργκ. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

77'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

77'

Ο Eric Maxim Choupo-Moting από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

76'

Ο Maurits Kjaergaard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Benjamin Pavard

75'

Ελεύθερο για την ομάδα Σάλτσμπουργκ

75'

Κατοχή: Μπάγερν Μονάχου: 73%, Σάλτσμπουργκ: 27%.

74'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου είναι ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα σε αυτό το σημείο.

74'

73'

Ο Benjamin Sesko από την ομάδα Σάλτσμπουργκ είναι σε θέση οφσάιντ

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marc Roca από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου ανατρέπει τον Brenden Aaronson

72'
Απόκρουση

Ο Maximilian Woeber απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

72'
Σέντρα

70'

Ο Brenden Aaronson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

70'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Maurits Kjaergaard σκοράρει με το αριστερό πόδι!

70'

Ο Brenden Aaronson από την ομάδα Σάλτσμπουργκ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

70'

Ο Brenden Aaronson από την ομάδα Σάλτσμπουργκ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

70'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ ξεκινάει αντεπίθεση

70'

70'

70'

Το σουτ του Benjamin Pavard μπλοκάρεται

70'
Σέντρα

69'

Ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

69'
Απόκρουση

Ο Andreas Ulmer απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

69'
Σέντρα

Ο Leroy Sane κάνει τη σέντρα

69'

68'

67'

Ο Mohamed Camara είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Samson Tijani

67'
Απόκρουση

Ο Kamil Piatkowski απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

67'

Ο Leroy Sane από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

67'

66'

Ο Niklas Suele δίνει τη θέση του στον Tanguy Nianzou

66'

Ο Jamal Musiala δίνει τη θέση του στον Marc Roca

66'

Ο Kingsley Coman δίνει τη θέση του στον Eric Maxim Choupo-Moting

66'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Mohamed Camara να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

66'

Ο Mohamed Camara είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

65'

65'

64'

Ο Robert Lewandowski από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

64'

Ο Jamal Musiala «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

64'

63'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Niklas Suele από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

63'
Σέντρα

Ο Luka Sucic κάνει τη σέντρα

62'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

61'

Ο Karim Adeyemi δίνει τη θέση του στον Benjamin Sesko

61'

Ο Chukwubuike Adamu δίνει τη θέση του στον Maurits Kjaergaard

61'

Ο Robert Lewandowski επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

60'

Ο Lucas Hernandez δίνει τη θέση του στον Dayot Upamecano

60'

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohamed Camara από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Kingsley Coman

59'

Ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και «καθαρίζει» την φάση.

59'

Ο Joshua Kimmich από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

59'

Ο Kingsley Coman από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

58'

Ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

58'

Ο Jamal Musiala από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

57'
Απόκρουση

Ο Lucas Hernandez απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

57'
Γέμισμα

Ο Luka Sucic εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Pavard από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου ανατρέπει τον Karim Adeyemi

55'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohamed Camara από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Jamal Musiala

55'

55'

54'

54'

54'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

54'

Ο Leroy Sane από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Capaldo από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Leroy Sane

53'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

53'

53'

52'

52'
Σέντρα

51'

Ο Brenden Aaronson από την ομάδα Σάλτσμπουργκ είναι σε θέση οφσάιντ

51'

50'

49'

Ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

49'

Ο Kingsley Coman από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

49'

49'

49'

Ο Joshua Kimmich από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

49'

Το σουτ του Robert Lewandowski μπλοκάρεται

48'

48'

47'

47'

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Capaldo από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Bouna Sarr

46'

Ο Serge Gnabry δίνει τη θέση του στον Bouna Sarr

46'

Ο Nicolas Seiwald δίνει τη θέση του στον Luka Sucic

46'

Ο Oumar Solet δίνει τη θέση του στον Kamil Piatkowski

46'

45+2'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+2'

45+2'

45+2'

45+1'

Καλή ενέργεια από τον Karim Adeyemi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

45+1'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ εκδηλώνει επίθεση

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

45'

45'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

44'

44'
Κακό κοντρόλ

Ο Leroy Sane από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

44'

Ο Leroy Sane από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

44'

43'

42'

42'

41'

40'

40'

40'

40'

39'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Benjamin Pavard από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

39'
Σέντρα

39'

Ο Leroy Sane από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

39'
Απόκρουση

Ο Joshua Kimmich απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

38'
Γέμισμα

Ο Nicolas Seiwald εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Niklas Suele από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου ανατρέπει τον Nicolas Capaldo

37'

37'

Ο Robert Lewandowski από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου είχε προσπάθεια εκτός στόχου

37'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Robert Lewandowski από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου παίζει το 1-2 με τον Thomas Mueller.

37'

36'

Ο Kingsley Coman από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου προσπαθεί να παίξει το 1-2 με τον Thomas Mueller του αλλά η μπάλα δεν περνάει.

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου ανατρέπει τον Mohamed Camara

35'

34'

Ο Andreas Ulmer σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Manuel Neuer ελέγχει την φάση

33'

33'

33'

32'

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Hernandez από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου ανατρέπει τον Karim Adeyemi

32'

Το παιχνίδι είναι πολύ μονόπλευρο τώρα. Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου κυριαρχεί στην κατοχή της μπάλας

31'

Ο Kingsley Coman έδωσε την ασίστ για το γκολ.

31'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Serge Gnabry σκοράρει με το δεξί πόδι!

31'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Kingsley Coman από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

31'

Το αμυντικό λάθος του Mohamed Camara μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

30'

Κατοχή: Μπάγερν Μονάχου: 74%, Σάλτσμπουργκ: 26%.

30'

Το σουτ του Jamal Musiala μπλοκάρεται

30'

Ο Kingsley Coman από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

30'
Σέντρα

Ο Thomas Mueller κάνει τη σέντρα

30'

Ο Robert Lewandowski από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

30'

29'

Ο Karim Adeyemi από την ομάδα Σάλτσμπουργκ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

29'

29'

29'
Σέντρα

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andreas Ulmer από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Leroy Sane

28'

Ο Nicolas Seiwald από την ομάδα Σάλτσμπουργκ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

27'

Ο Jamal Musiala υποπίπτει σε χέρι

27'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Jamal Musiala από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

26'

Ο Chukwubuike Adamu από την ομάδα Σάλτσμπουργκ έκανε την πάσα αλλά ο συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να επωφεληθεί.

26'

25'

25'

25'

Ο Chukwubuike Adamu από την ομάδα Σάλτσμπουργκ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

24'

24'

Αυτό είναι το τρίτο γκολ από τον Robert Lewandowski. Παίρνει την μπάλα του αγώνα ως ενθύμιο για το λαμπρό χατ-τρικ του.

23'

ΓΚΟΛ! Εύκολο τελείωμα από τον Robert Lewandowski της ομάδας Μπάγερν Μονάχου ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα στην κενή εστία με το δεξί πόδι!

23'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Robert Lewandowski αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

23'

Το αμυντικό λάθος του Philipp Koehn μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

23'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Thomas Mueller από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

23'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου ξεκινάει αντεπίθεση

22'

21'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Robert Lewandowski της ομάδας Μπάγερν Μονάχου ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Philipp Koehn επέλεξε τη λάθος γωνία.

21'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Μπάγερν Μονάχου!

20'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

20'

19'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Maximilian Woeber από την ομάδα Σάλτσμπουργκ υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Robert Lewandowski.

19'

19'

18'

18'

Ο Serge Gnabry από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

17'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jamal Musiala από την ομάδα Μπάγερν Μονάχου ανατρέπει τον Mohamed Camara

15'

15'

Ο Manuel Neuer κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

15'

Ο Nicolas Seiwald από την ομάδα Σάλτσμπουργκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

15'

Ο Nicolas Seiwald αναγκάζει τον Manuel Neuer σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

15'
Σέντρα

Ο Brenden Aaronson κάνει τη σέντρα

14'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Capaldo από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Jamal Musiala

13'

12'

11'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Maximilian Woeber τράβηξε τον Robert Lewandowski από τη φανέλα και ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα!

11'
Σέντρα

Ο Kingsley Coman κάνει τη σέντρα

10'

Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

10'

Κατοχή: Μπάγερν Μονάχου: 69%, Σάλτσμπουργκ: 31%.

9'

9'

8'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Thomas Mueller της ομάδας Μπάγερν Μονάχου. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Karim Adeyemi από την ομάδα Σάλτσμπουργκ ανατρέπει τον Lucas Hernandez

8'

7'

Ο Leroy Sane αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

6'
Απόκρουση

Ο Rasmus Kristensen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

6'

5'

Ο Rasmus Kristensen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kingsley Coman

5'
Απόκρουση

5'
Σέντρα

Ο Nicolas Capaldo κάνει τη σέντρα

5'

Κατοχή: Μπάγερν Μονάχου: 60%, Σάλτσμπουργκ: 40%.

4'
Απόκρουση

4'
Σέντρα

3'

3'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Rasmus Kristensen από την ομάδα Σάλτσμπουργκ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

3'

3'

Το σουτ του Nicolas Capaldo μπλοκάρεται

3'

Ο Karim Adeyemi από την ομάδα Σάλτσμπουργκ στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

3'

Ο Karim Adeyemi από την ομάδα Σάλτσμπουργκ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

2'

Το αμυντικό λάθος του Jamal Musiala μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

2'

2'

2'

2'

Καλή ενέργεια από τον Robert Lewandowski ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

2'

2'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Σάλτσμπουργκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Allianz Arena, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Φαβορί η Μπάγερν, επικίνδυνη η Σάλτσμπουργκ

Η Μπάγερν υποδέχεται τη Σάλτσμπουργκ για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τι ισχύει: Επαναληπτικό παιχνίδι για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί στη συνέχεια η διαδικασία των πέναλτι.

Α’ Παιχνίδι: Σάλτσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-1

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο παιχνίδι στην Αυστρία και δεν δικαιούταν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία. Απείλησε με τον Γκνάμπρι στο 11’ όμως δέκα λεπτά μετά έμεινε πίσω στο σκορ. Κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις παρά την υπεροχή της, θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει το 2-0 όμως στο 90’ ο Κομάν ισοφάρισε και της έδωσε σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

Το Σάββατο υποδέχτηκε την Μπάγερ Λεβερκούζεν για το πρωτάθλημα και ήρθε ισόπαλη με 1-1. Στο πρώτο μισάωρο ήταν η κυρίαρχος του παιχνιδιού, πίεζε ψηλά και δεν άφηνε την αντίπαλο της να αναπτυχθεί. Πήρε δίκαια το προβάδισμα με ένα σουτ του Ζίλε μέσα από την περιοχή αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 36’ από ένα αυτογκόλ του Μίλερ, σώθηκε από το δοκάρι στη συνέχεια αλλά και από την αστοχία των αντίπαλων επιθετικών. Στην επανάληψη μπορεί να είχε την κατοχή αλλά και πάλι ήταν η Λεβερκούζεν η οποία είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Είναι εμφανές το γεγονός πως δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Μπορεί αυτό στη Μπουντεσλίγκα να μην το πληρώσει καθώς οι 9 βαθμοί διαφορά που έχει από τη Ντόρτμουντ, έστω και με παιχνίδι παραπάνω, της δίνουν μία ασφάλεια αλλά στο Τσάμπιονς Λιγκ με αυτή την εικόνα δεν μπορεί να φτάσει μακριά.

Δυσκολεύεται να διασπάσει πλέον άμυνες οι οποίες βρίσκονται χαμηλά στο γήπεδο κάνει πολλά λάθη στο δικό της πίσω μισό και ακόμα δεν τα έχει πληρώσει. Η Σάλτσμπουργκ απέδειξε πως είναι επικίνδυνος αντίπαλος αλλά τα πάντα εξαρτώνται όπως και να έχει από τους Βαυαρούς.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός ο μπακ Ντέιβις και οι μέσοι Γκορέτσκα και Τολισό. Επιστρέφει ο κίπερ Νόιερ.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

Έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στους Βαυαρούς και πήρε την ισοπαλία (1-1) που της αφήνει λίγες ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Σε μία πολύ ωραία αντεπίθεση στο 21’ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ του Αντάμου και αμέσως μετά θα μπορούσε να βρει και δεύτερο τέρμα αλλά είδε τον Ούλραϊχ να διώχνει το σουτ του Άαρονσον. Δέχτηκε πίεση όπως ήταν φυσικό αλλά στο 80’ έφτασε μία «ανάσα» από το 2-0. Δεν μπόρεσε να το πετύχει όμως και στο 90’ είδε την αντίπαλο της να την ισοφαρίζει.

Φάνηκε πως είναι ικανή να κάνει τη ζημία στην Μπάγερν αλλά ξέρει πως στο Μόναχο θα χρειαστεί υπέρβαση για να πάρει την πρόκριση. Έρχεται πάντως με πατημένο το γκάζι από το πρωτάθλημα εκεί όπου το Σάββατο επικράτησε με 4-0 της Άλταχ. Από το πρώτο μέρος με γκολ των Αντάμου (12’), Βέμπερ (23’) και Σούτσιτς (27’) φρόντισε να «καθαρίσει» το παιχνίδι, στην επανάληψη έκανε συντήρηση δυνάμεων και απλά στις καθυστερήσεις ο Αντεγιέμι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έχει αποκτήσει 19 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Στουρμ Γκρατς και στην ουσία μπορεί να πανηγυρίζει πριν τα πλέι οφ την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Όλη η προσοχή της βέβαια είναι στραμμένη στο παιχνίδι με την Μπάγερν, είναι προφανώς το αουτσάιντερ αλλά λογικά θα πάει με το ίδιο πλάνο που είχε και στην Αυστρία. Θα προσπαθήσει να κλείσει τους χώρους και να χτυπήσει με την ταχύτητα της στις αντεπιθέσεις, το έκανε με επιτυχία άλλωστε στο πρώτο παιχνίδι.

«Η πίεση είναι στην πλευρά της Μπάγερν. Γι΄ αυτούς η πρόκριση συγκαταλέγεται στα «πρέπει». Θέλουν να κερδίσουν το Τσάμπιονς Λιγκ. Για εμάς ό,τι και να γίνει παραπάνω είναι ένα έξτρα. Ο Νόιερ είναι ο καλύτερος τερματοφύλακας στον κόσμο και είναι μεγάλη πρόκληση για ένα νεανικό σύνολο σαν και το δικό μας να τον αντιμετωπίσει», σχολίασε ο κόουτς Γιάισλε.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός είναι οι στόπερ Οκό, Ονγκέν και ο φορ Οκαφόρ. Τελευταία στιγμή θα ξεκαθαρίσει η συμμετοχή του στόπερ Σολέ και του φορ Σέσκο.

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Μπάγερν είναι το φαβορί και απολύτως δικαιολογημένα όμως τελευταία δεν «τρομάζει». Σαφώς και διαθέτει ποιότητα, μπορεί να πάρει μία άνετη πρόκριση αλλά θα κρίνουμε από το τελευταίο διάστημα της και θεωρούμε πως ίσως δυσκολευτεί. Η Σάλτσμπουργκ έχει «σημαδέψει» αυτό το παιχνίδι από τη στιγμή που τελείωσε το πρώτο, έχει την επιθετική ικανότητα να βρει ένα γκολ και γι’ αυτό θα επιλέξουμε το αμφίσκορο.

• Η ομάδα Σάλτσμπουργκ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 11 από 12 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 4.50 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπάγερν Μονάχου δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.02 στον ΟΠΑΠ