21+

Φίτεσε - Φορτούνα Σιτάρντ

9/10/2022 21:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 586
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 574 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Φίτεσε - Φορτούνα Σιτάρντ στις 28/4/2024

• Θεατές: 12327
90+6'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+6'

90+6'

12327 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Φίτεσε: 58%, Φορτούνα Σιτάρντ: 42%.

90+5'

Ο Ivor Pandur κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tijjani Noslin από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Gyan de Regt

90+4'

Ο Sondre Tronstad κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ

90+3'

Ο George Cox από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+3'

Η ομάδα Φίτεσε εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ένας παίκτης από την Φίτεσε ανατρέπει τον Cole Bassett

90+2'

90+2'

ΔΟΚΑΡΙ! Η κεφαλιά από τον Matus Bero χτύπησε το δοκάρι!

90+2'

Η σέντρα από τον Kacper Kozlowski από την ομάδα Φίτεσε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+2'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gyan de Regt από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Burak Yilmaz

90+1'

Ο Mats Seuntjens από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90'

90'

Ο Sondre Tronstad από την ομάδα Φίτεσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90'

89'

Ο Remy Vita κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

89'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

Ο Melle Meulensteen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

89'

Ο Burak Yilmaz τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

89'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

88'

88'

Ο Arianit Ferati δίνει τη θέση του στον Roel Janssen

88'

Ο Oguzhan Ozyakup δίνει τη θέση του στον Cole Bassett

87'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

87'

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ximo Navarro από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Bartosz Bialek

85'

Ο Bartosz Bialek τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ximo Navarro

85'

Ο Ximo Navarro από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

85'

Ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

84'

Ο Rodrigo Guth απομακρύνει τη μπάλα

84'

84'

83'

Ο Gabriel Vidovic δίνει τη θέση του στον Gyan de Regt

82'

Ο Ferro τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dogan Erdogan

82'

Ο Matus Bero από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

82'

81'

Η ομάδα Φίτεσε έχει την κατοχή της μπάλας

80'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Remy Vita στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

80'

Η σέντρα από τον George Cox από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

80'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκδηλώνει επίθεση

80'

80'

Κατοχή: Φίτεσε: 57%, Φορτούνα Σιτάρντ: 43%.

80'

Ο Inigo Cordoba δίνει τη θέση του στον Remy Vita

80'

Ο Umaro Embalo δίνει τη θέση του στον Tijjani Noslin

78'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

78'

Ο Oguzhan Ozyakup κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

78'

Η ομάδα Φίτεσε ξεκινάει αντεπίθεση

78'

Ο Matus Bero από την ομάδα Φίτεσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Gabriel Vidovic ανέτρεψε τον Arianit Ferati από πίσω και δόθηκε φάουλ

76'

Ελεύθερο για την ομάδα Φίτεσε

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sondre Tronstad από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Inigo Cordoba

75'

74'

Ο Kjell Scherpen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

74'

Ο George Cox από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

74'

Ο Maximilian Wittek απομακρύνει τη μπάλα

74'

73'

Ο Bartosz Bialek τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dogan Erdogan

73'

Ο Maximilian Wittek κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ έχει την κατοχή της μπάλας

73'

72'

72'

72'

Ο George Cox είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

72'

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Burak Yilmaz από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Maximilian Wittek

70'

Ο Arianit Ferati από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

70'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

69'

Ο Inigo Cordoba από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ είναι σε θέση οφσάιντ

69'

69'

Καλή ενέργεια από τον Gabriel Vidovic ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

69'

Η σέντρα από τον Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

69'

Ο Gabriel Vidovic από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

69'

Το σουτ του Million Manhoef μπλοκάρεται

69'

Ο Gabriel Vidovic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

68'

68'

Ο Ryan Flamingo δίνει τη θέση του στον Kacper Kozlowski

68'

Ο Nikolai Baden δίνει τη θέση του στον Million Manhoef

67'

Ο Tomas Hajek δίνει τη θέση του στον Melle Meulensteen

66'

Ο Inigo Cordoba κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

66'

65'

Ο Kjell Scherpen απομακρύνει τη μπάλα

65'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ξεκινάει αντεπίθεση

65'

Ο George Cox κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

65'

65'

64'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

63'

Ο Matus Bero από την ομάδα Φίτεσε είναι σε θέση οφσάιντ

63'

Ο Rodrigo Guth από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

62'

62'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

61'

Κίτρινη κάρτα για τον Oguzhan Ozyakup

61'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Oguzhan Ozyakup ανέτρεψε τον Gabriel Vidovic από πίσω και δόθηκε φάουλ

61'

Ο Ryan Flamingo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Inigo Cordoba.

61'

61'

60'

60'

60'

Ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

59'

Κίτρινη κάρτα για τον Matus Bero

59'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Matus Bero υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Arianit Ferati

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Ryan Flamingo

58'

Ο Ryan Flamingo από την ομάδα Φίτεσε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mats Seuntjens

58'

Ο Umaro Embalo σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kjell Scherpen ελέγχει την φάση

58'

58'

58'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο George Cox από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Gabriel Vidovic

57'

Ο Ximo Navarro κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

57'

Η σέντρα από τον Ryan Flamingo από την ομάδα Φίτεσε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

56'

56'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

55'

55'

55'

54'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Maximilian Wittek, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

54'

54'

53'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ είναι σε θέση οφσάιντ

53'

53'

Ο Oguzhan Ozyakup από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

53'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Inigo Cordoba

51'

Κίτρινη κάρτα για τον Tomas Hajek

51'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Tomas Hajek υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Arianit Ferati

50'

Κατοχή: Φίτεσε: 56%, Φορτούνα Σιτάρντ: 44%.

50'

50'

Το αμυντικό λάθος του Ivor Pandur μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

49'

49'

49'

Ο Nikolai Baden από την ομάδα Φίτεσε είχε προσπάθεια εκτός στόχου

49'

Το σουτ του Nikolai Baden μπλοκάρεται

48'

Ο Rodrigo Guth κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

48'

47'

47'

46'

46'

46'

Ο Burak Yilmaz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Tomas Hajek

46'

46'

45+6'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+6'

45+6'

45+5'

45+5'

45+5'

45+5'

45+5'

45+5'

45+4'

Ο Bartosz Bialek τιμωρείται για σπρώξιμο στον Rodrigo Guth

45+3'

45+2'

Ο Arianit Ferati από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

Ο Tomas Hajek κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mats Seuntjens.

45+1'

45+1'

45'

45'

Κατοχή: Φίτεσε: 55%, Φορτούνα Σιτάρντ: 45%.

45'

44'

44'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

43'

43'

Ο Umaro Embalo από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ είναι σε θέση οφσάιντ

42'

41'

41'

41'

Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Arianit Ferati ο οποίος σκοράρει με φινέτσα.

40'

Ο Inigo Cordoba έδωσε την ασίστ για το γκολ.

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Arianit Ferati σκοράρει με το δεξί πόδι!

40'

39'

39'

38'

38'

37'

Ο Bartosz Bialek είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

37'

37'

36'

Ο Dogan Erdogan από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

36'

35'

Κατοχή: Φίτεσε: 59%, Φορτούνα Σιτάρντ: 41%.

35'

34'

34'

33'

Το αμυντικό λάθος του Arianit Ferati μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

33'

Η ομάδα Φίτεσε κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

32'

Ο Bartosz Bialek έδωσε την ασίστ για το γκολ!

32'

Ο Matus Bero έδωσε την ασίστ για το γκολ.

32'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Bartosz Bialek σκοράρει με το δεξί πόδι!

32'

Η σέντρα από τον Matus Bero από την ομάδα Φίτεσε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

32'

31'

31'

31'

31'

Ο Oguzhan Ozyakup από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

30'

30'

Κατοχή: Φίτεσε: 61%, Φορτούνα Σιτάρντ: 39%.

29'

29'

28'

27'

27'

Ο Matus Bero κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον George Cox.

26'

Ο Mats Seuntjens από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Maximilian Wittek

26'

26'

Ο Ferro από την ομάδα Φίτεσε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

25'

25'

Κατοχή: Φίτεσε: 66%, Φορτούνα Σιτάρντ: 34%.

25'

25'

Ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

24'

22'

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Umaro Embalo

22'

21'

21'

Ο Umaro Embalo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

21'

Ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

20'

Κατοχή: Φίτεσε: 60%, Φορτούνα Σιτάρντ: 40%.

20'

Ο Ximo Navarro σταματά επιτυχώς το σουτ

20'

20'

20'

20'

19'

19'

Ο Burak Yilmaz εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Kjell Scherpen ελέγχει την φάση

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ferro από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Burak Yilmaz

18'

18'

17'

17'

17'

16'

16'

Ο Ivo Pinto είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Mats Seuntjens

15'

15'

Ο Tomas Hajek κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Burak Yilmaz.

15'

Κατοχή: Φίτεσε: 62%, Φορτούνα Σιτάρντ: 38%.

15'

15'

15'

Ο Matus Bero τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

14'

14'

13'

12'

12'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

12'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

12'

11'

11'

Ο Matus Bero κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ivo Pinto.

11'

11'

Ο Maximilian Wittek κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ivo Pinto.

10'

10'

Κατοχή: Φίτεσε: 50%, Φορτούνα Σιτάρντ: 50%.

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nikolai Baden από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον George Cox

9'

Ο Ivo Pinto επιστρέφει στο γήπεδο.

9'

9'

9'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Ivo Pinto να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

7'

Ο Ivo Pinto είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

7'

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Matus Bero από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Ivo Pinto

6'

Ο Oguzhan Ozyakup κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Sondre Tronstad.

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carlens Arcus από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Inigo Cordoba

5'

5'

Κατοχή: Φίτεσε: 52%, Φορτούνα Σιτάρντ: 48%.

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο George Cox από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Nikolai Baden

4'

3'

2'

2'

2'

2'

Ο Matus Bero κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Φίτεσε είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Gelredome, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Under με λογική και αξία στο ντέρμπι παραμονής

H Φίτεσε υποδέχεται στο Άρνεμ την Φορτούνα Σιτάρντ για την 9η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ήττα στην έδρα της Τβέντε προέρχονται οι γηπεδούχοι, από εντός έδρας νίκη επί της Φόλενταμ οι φιλοξενούμενοι αντίστοιχα.

Ηττήθηκε εύκολα από την Τβέντε εκτός έδρας με 3-0 στο ντεμπούτο του Φιλίπ Κοκού στον πάγκο της. Η Φίτεσε πιέστηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και γλίτωσε αρχικά την παραβίαση της εστίας της χάρη στο δοκάρι στο 21', αλλά στο 37' τελικά ήρθε το... μοιραίο και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 41' είχε την καλύτερη στιγμή της στο ματς όπως αποδείχθηκε, αφού ο Μπιάουεκ έπιασε σουτ μέσα από τη περιοχή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, αλλά αυτό αποτέλεσε αναλαμπή και όχι σήμα αντεπίθεσης. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και τελικά δέχθηκε δυο ακόμα γκολ στο 74' και στο 90' και γνώρισε άλλη μία ήττα.

Η Φίτεσε με ρεκόρ 1-2-5 έχει συγκεντρώσει μόλις 5 βαθμούς και ισοβαθμεί με Φόλενταμ και Έμεν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ούσα 16η όμως λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων. Είναι αήττητη στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς κόντρα στη Φορτούνα και με οδηγό την παράδοση θα διεκδικήσει μία νίκη που τόσο πολύ έχει ανάγκη.

«Έχουμε σίγουρα να δουλέψουμε πολλά πράγματα και θα το κάνουμε στην πορεία, αλλά την δεδομένη χρονική στιγμή χρειαζόμαστε αποτελέσματα και εστιάζω σε αυτό» δήλωσε ο προπονητής της Φίτεσε, Φιλίπ Κοκού.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός παραμένει ο αριστερός μπακ Ντάικς, που δεν έχει αγωνιστεί φέτος.Νίκησε την Φόλενταμ με 2-0 εντός έδρας και πιστοποίησε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Η Φορτούνα αντιμετώπισε ως φαβορί το ματς παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο και άνοιξε το σκορ στο 33' με πανέμορφο σουτ του Εμπαλό. Ο Παντούρ κράτησε το προβάδισμα βγαίνοντας νικητής σε τετ-α-τετ λίγο αργότερα και στο 39' οι γηπεδούχοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα και η πλάστιγγα έγειρε πιο πολύ υπέρ τους. Στο 44' ο Οζιακούπ διπλασίασε μάλιστα τα τέρματά τους και «κλείδωσε» τη νίκη, αφού στο δεύτερο μέρος με εξαίρεση ένα άστοχο τετ-α-τετ των φιλοξενούμενων στο 54', η Φορτούνα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και είχε μάλιστα και δύο δοκάρια (53', 66') για να αυξήσει κι άλλο την διαφορά, με το σκορ ωστόσο να μην αλλάζει ως το τέλος.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της Φορτούνα, αμφότερες εντός έδρας και κόντρα στις νεοφώτιστες Εξέλσιορ και Φόλενταμ με τις οποίες έχει κοινό τον στόχο της παραμονής στην Ερεντιβίζιε. Συνολικά μαζί με την ισοπαλία στην έδρα της Ναϊμέγκεν, ήταν το τρίτο σερί ματς που παραμένει αήττητη και πλέον μετά το χείριστο ξεκίνημα με 5 σερί ήττες, έχει 7 βαθμούς και βρίσκεται στην 14η θέση. Η δουλειά του Βελάθκεθ έχει ήδη αρχίσει να φαίνεται, αφού κυρίως έχει «σφίξει» την άμυνα.

«Κοιτάμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Είμαστε φυσικά ικανοποιημένοι από τα πρόσφατα αποτελέσματα, αλλά έχουμε ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης και πολύ δρόμο μέχρι να πετύχουμε τον στόχο της παραμονής» τόνισε ο κόουτς, Βελάθκεθ.

Αγωνιστικά νέα: Εξέτισε κι επιστρέφει ο αρχηγός και επιθετικός της ομάδας, Σέουντγενς (7/0). Εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Ντουάρτε (8/0), ενώ αμφίβολος είναι ο στόπερ Σιόβας (7/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Φίτεσε έχει χριστεί φαβορί σε υπερβολικό βαθμό, αφού η πρόσφατη εικόνα των δυο ομάδων δείχνει πως η Φορτούνα είναι σε ανοδική πορεία, έχοντας συμπληρώσει τρία ματς αήττητη. Πρόκειται για ένα από τα κρίσιμα ντέρμπι παραμονής και δεν θα ρισκάρω να πάω σε σημείο, παρ' ότι το Χ2 μοιάζει ελκυστικό. Η νοοτροπία που έχει περάσει ο κόουτς Βελάθκεθ στους φιλοξενούμενους, σε συνδυασμό με την κρισιμότητα του ματς και την κακή επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων δίνουν αξία στο πολύ υψηλό Under.

• Η ομάδα Φίτεσε δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 2.30 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Φίτεσε έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 4.85 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε