21+

Φιορεντίνα - Αταλάντα

20/2/2022 13:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 396
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 789 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Αταλάντα - Φιορεντίνα στις 24/4/2024

• Θεατές: 18086
90+6'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Marco Sportiello για αντιαθλητικό χτύπημα

90+6'

Η ομάδα Φιορεντίνα είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+6'

90+5'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 50%, Αταλάντα: 50%.

90+5'

90+5'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

90+4'

Ο Nicolas Gonzalez κάνει φάουλ σε αντίπαλο

90+4'

Ο Alfred Duncan από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90+4'
Σέντρα

Ο Riccardo Sottil από την ομάδα Φιορεντίνα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

90+4'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Φιορεντίνα

90+3'

Ο Ruslan Malinovsky αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+3'

Η ομάδα Αταλάντα έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

90+1'

90+1'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Merih Demiral από την ομάδα Αταλάντα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+1'
Σέντρα

Ο Giuseppe Pezzella κάνει τη σέντρα

90+1'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Giuseppe Pezzella από την ομάδα Αταλάντα παίζει το 1-2 με τον Matteo Pessina.

90+1'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Krzysztof Piatek τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giuseppe Pezzella

90'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 52%, Αταλάντα: 48%.

90'

Η ομάδα Φιορεντίνα έχει την κατοχή της μπάλας

90'

Η ομάδα Αταλάντα εκδηλώνει επίθεση

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Αταλάντα

88'

18086 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

88'

88'

Ο Youssef Maleh από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Matteo Pessina

88'

87'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

87'

Ο Riccardo Sottil από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

87'

86'

Ο Hans Hateboer από την ομάδα Αταλάντα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

86'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Alfred Duncan για την ομάδα Φιορεντίνα. Ο Ruslan Malinovsky σταματάει την φάση.

85'

85'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

84'

Η ομάδα Αταλάντα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

84'

Ο Matteo Pessina από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Youssef Maleh

83'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

83'

83'

Ο Riccardo Sottil επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marten de Roon από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Youssef Maleh

82'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

81'

Ο Jeremie Boga δίνει τη θέση του στον Valentin Mihaila

81'

80'

80'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 53%, Αταλάντα: 47%.

79'

Ο Bartlomiej Dragowski κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

79'
Γέμισμα

Ο Teun Koopmeiners εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Martinez Quarta από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Matteo Pessina

78'

Ο Riccardo Sottil από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Hans Hateboer

77'

77'

76'

76'

Ο Rafael Toloi δίνει τη θέση του στον Giorgio Scalvini

76'

Ο Giacomo Bonaventura δίνει τη θέση του στον Youssef Maleh

75'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 54%, Αταλάντα: 46%.

75'

Ο Cristiano Biraghi δίνει τη θέση του στον Aleksa Terzic

74'

Κίτρινη κάρτα για τον Rafael Toloi

74'

Φράγμα από τον Rafael Toloi, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Riccardo Sottil. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Sofyan Amrabat

73'

Φράγμα από τον Sofyan Amrabat, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Ruslan Malinovsky. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

73'

Ο Giacomo Bonaventura τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mario Pasalic

72'

72'
Σέντρα

Ο Giuseppe Pezzella από την ομάδα Αταλάντα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

72'

72'
Απόκρουση

Ο Giacomo Bonaventura απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

71'
Σέντρα

Ο Jeremie Boga κάνει τη σέντρα

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alvaro Odriozola από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Jeremie Boga

71'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

70'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 56%, Αταλάντα: 44%.

70'

70'

70'
Απόκρουση

Ο Cristiano Biraghi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

70'

Ο Giuseppe Pezzella από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

69'

69'
Σέντρα

Ο Hans Hateboer από την ομάδα Αταλάντα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

69'

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sofyan Amrabat από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Jeremie Boga

68'
Απόκρουση

Ο Hans Hateboer απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

68'
Σέντρα

Ο Alvaro Odriozola κάνει τη σέντρα

67'

66'

Ο Gaetano Castrovilli δίνει τη θέση του στον Alfred Duncan

66'

Ο Nikola Milenkovic δίνει τη θέση του στον Lucas Martinez Quarta

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marten de Roon από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

65'

65'

Ο Krzysztof Piatek από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

64'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Gian Piero Gasperini απευθύνθηκε άσχημα στο διαιτητή και αποβλήθηκε!

63'

63'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

62'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

61'

Ο Hans Hateboer από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

61'

61'

Ο Krzysztof Piatek τιμωρείται για σπρώξιμο στον Merih Demiral

60'

Το σουτ του Teun Koopmeiners μπλοκάρεται

60'

60'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 57%, Αταλάντα: 43%.

60'

59'

59'

Ο Davide Zappacosta δίνει τη θέση του στον Giuseppe Pezzella

58'

Ο Remo Freuler δίνει τη θέση του στον Matteo Pessina

58'

Ο Berat Djimsiti δίνει τη θέση του στον Mario Pasalic

58'

Ο Gaetano Castrovilli από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

57'

57'

Η ομάδα Φιορεντίνα κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

56'

Ο Nicolas Gonzalez έδωσε την ασίστ για το γκολ.

56'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Krzysztof Piatek σκοράρει με το δεξί πόδι!

56'

Ο Nicolas Gonzalez από την ομάδα Φιορεντίνα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

56'

Ο Nicolas Gonzalez από την ομάδα Φιορεντίνα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

56'

55'

55'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 58%, Αταλάντα: 42%.

55'

Ο Teun Koopmeiners τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sofyan Amrabat

54'

54'

53'

53'

53'

52'

52'

51'

51'

50'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 60%, Αταλάντα: 40%.

50'

Ο Hans Hateboer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Cristiano Biraghi

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giacomo Bonaventura από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Jeremie Boga

50'

49'

49'

48'

48'

Ο Nikola Milenkovic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jeremie Boga

48'

48'

47'

Πως το έχασε αυτό; Ο Gaetano Castrovilli έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

47'

47'

46'

Ο Krzysztof Piatek από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Rafael Toloi

46'

46'

46'

45+3'

Η ομάδα Φιορεντίνα είχε την μπάλα στην κατοχή της, αλλά δεν κατάφερε να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα

45+3'

45+3'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 62%, Αταλάντα: 38%.

45+2'

Κίτρινη κάρτα για τον Merih Demiral

45+2'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Merih Demiral υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Giacomo Bonaventura

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hans Hateboer από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Riccardo Sottil

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Ruslan Malinovsky

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ruslan Malinovsky από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nikola Milenkovic

45'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 65%, Αταλάντα: 35%.

44'

44'

43'

43'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Jeremie Boga από την ομάδα Αταλάντα «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

43'

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Remo Freuler από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

41'

41'
Σέντρα

Ο Riccardo Sottil κάνει τη σέντρα

41'

41'

40'

40'

40'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 67%, Αταλάντα: 33%.

40'
Σέντρα

Ο Giacomo Bonaventura από την ομάδα Φιορεντίνα κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

40'

Ο Giacomo Bonaventura από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

40'

39'

Σουτ του Riccardo Sottil βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

39'

Ο Riccardo Sottil από την ομάδα Φιορεντίνα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

39'

39'

38'

Ο Berat Djimsiti τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nicolas Gonzalez

38'

38'

Ο Lucas Torreira είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Sofyan Amrabat

37'

Διακοπή για νερό. Υπάρχει αρκετή ζέστη σήμερα και το παιχνίδι σταμάτησε ώστε οι παίκτες να δροσιστούν

36'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

36'

35'

35'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 64%, Αταλάντα: 36%.

35'

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davide Zappacosta από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

33'

Ο Bartlomiej Dragowski έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Teun Koopmeiners βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Bartlomiej Dragowski του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

33'

Η ομάδα Αταλάντα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

33'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Teun Koopmeiners βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

33'

Ο Ruslan Malinovsky «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

33'

32'

32'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

32'

31'
Γέμισμα

Ο Gaetano Castrovilli εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

31'

Ο Davide Zappacosta από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Nicolas Gonzalez

30'

Ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

30'

30'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 66%, Αταλάντα: 34%.

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ruslan Malinovsky από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Igor

28'

28'

Η ομάδα Φιορεντίνα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

27'

27'
Γέμισμα

26'

Ο Igor τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ruslan Malinovsky

26'

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nikola Milenkovic

25'

25'

24'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Merih Demiral για την ομάδα Αταλάντα. Ο Krzysztof Piatek σταματάει την φάση.

24'

23'

23'

Το παιχνίδι έχει χαμηλό ρυθμό καμία από τις δύο πλευρές δεν έχει πάρει την πρωτοβουλία

22'

21'

20'

20'

20'

Ο Nicolas Gonzalez κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Juan Musso μπλοκάρει εύκολα

20'
Σέντρα

20'

19'

Ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lucas Torreira

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Remo Freuler από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Gaetano Castrovilli

19'

18'

17'

Ο Hans Hateboer από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Riccardo Sottil

16'

Ο Jeremie Boga από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

15'

15'

15'

Κίτρινη κάρτα για τον Nikola Milenkovic

15'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Nikola Milenkovic υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Davide Zappacosta

14'

14'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Riccardo Sottil από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Rafael Toloi

13'

Κίτρινη κάρτα για τον Berat Djimsiti

12'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Berat Djimsiti υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Giacomo Bonaventura

12'

11'

11'

10'

10'

10'

10'

9'

8'

8'

8'

7'

7'

7'

Ο Nicolas Gonzalez δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

7'
Σέντρα

Ο Cristiano Biraghi κάνει τη σέντρα

7'
Απόκρουση

Ο Merih Demiral απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

6'
Σέντρα

6'

6'

5'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 55%, Αταλάντα: 45%.

5'

5'

4'

3'

3'

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Riccardo Sottil από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Hans Hateboer

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Η ομάδα Φιορεντίνα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Artemio Franchi, Firenze, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με ελλείψεις στην επίθεση η Αταλάντα

Η Φιορεντίνα υποδέχεται την Αταλάντα για την 26η αγωνιστική της Σέριε Α’. Από διπλό στην έδρα της Σπέτσια προέρχονται οι βιόλα, από ευρωπαϊκή νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό οι μπεργκαμάσκι.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στην έδρα της Σπέτσια την προηγούμενη αγωνιστική αλλά χάρη σε ένα γκολ του Άμραμπατ στο τέλος του αγώνα πήρε ένα σημαντικό διπλό (2-1). Ο Πιόντεκ για 2ο σερί παιχνίδι έχασε πέναλτι, αυτή την φορά δεν σκόραρε στην επαναφορά στο 16’ ήρθε όμως στο 42’ από κοντά και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 69’ είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπιράγκι και τελικά από ένα λάθος στο χώρο του κέντρου στο 74’ δέχτηκε την ισοφάριση. Θα μπορούσε να μείνει και πίσω στο σκορ αργότερα, είχε νέο δοκάρι με τον Μπιράγκι στο 87’ και δύο λεπτά μετά ο Άμραμπατ επανόρθωσε για το λάθος του και με ένα ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Επέστρεψε έτσι στις νίκες και στο πρωτάθλημα μετά από δύο αγωνιστικές και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης. Είναι στο -3 από την 6η Λάτσιο με ένα παιχνίδι λιγότερο και το παιχνίδι με την Αταλάντα είναι μία ευκαιρία για να δείξει αν μπορεί να φτάσει στο στόχο της. Δημιουργεί ευκαιρίες, θεωρούμε πως θα της λείψει ο Βλάχοβιτς καθώς ο Πιόντεκ δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Σέρβο. Καλείται να δείξει χαρακτήρα πλέον, έχει καλό σύνολο και μπορεί να κάνει την έκπληξη.

«Έχουμε δύο εξαιρετικές νίκες και θέλουμε να διατηρήσουμε αυτό το επίπεδο των εμφανίσεων μας. Η Αταλάντα δεν φοβάται σε όποιο γήπεδο και αν παίζει. Για εμάς κάθε παιχνίδι είναι ένα τεστ και θέλουμε να κάνουμε άλλο ένα βήμα. Θα χρειαστούμε ωριμότητα και αυτοπεποίθηση», τόνισε ο κόουτς Ιταλιάνο.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν και επιστρέφουν οι μέσοι Μποναβεντούρα (23/3) και Τορέιρα (20/2). Νέα απώλεια ο κίπερ Τερατσιάνο (20/0) που φέτος έχει πάρει τη θέση του βασικού.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Ολυμπιακό την Πέμπτη, ανέβασε όμως την απόδοση της στο δεύτερο μέρος έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1. Δυσκολευόταν να δημιουργήσει στο πρώτο μέρος, πιέστηκε αρκετά από τους ερυθρόλευκους και στο 16’ έμεινε πίσω στο σκορ. Κινδύνευσε και με άλλο γκολ στη συνέχεια όμως μπήκε σαφώς πιο δυνατά μετά την ανάπαυλα. Είδε τον Βατσλίκ να την σταματάει σε δύο περιπτώσεις όμως μέσα σε ένα δύο λεπτά πέτυχε ισάριθμα γκολ με τον Τζιμσίτι από στημένες φάσεις, βρέθηκε μπροστά στο σκορ και μέχρι το τέλος διαχειρίστηκε το προβάδισμα της.

Επιστρέφει στο πρωτάθλημα εκεί όπου προέρχεται από μία καλή εμφάνιση απέναντι στη Γιουβέντους όπου βέβαια έμεινε ισόπαλη με 1-1. Αγνοεί τη νίκη όμως για τέσσερις σερί αγωνιστικές, έχει πέσει στην 5η θέση και στο -2 από τη Γιουβέντους αλλά με παιχνίδι λιγότερο. Της λείπει ο Ζαπάτα, είναι σημείο αναφοράς στην επίθεση της και ψάχνει λύσεις από όλους τους άλλους. Έχει αρχίσει πάλι βέβαια και παίζει επιθετικά, ψάχνει μία μεγάλη νίκη για να πάρει και πάλι ψυχολογία. Την Πέμπτη αντιμετωπίζει στον Πειραιά τον Ολυμπιακό για τον επαναληπτικό των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

«Κάποιος είπε πως υπάρχει απαισιοδοξία στο Μπέργκαμο αλλά δεν είναι έτσι. Ποτέ δεν είμαστε απαισιόδοξοι, πρωταγωνιστούμε στη Σέριε Α’ και θέλουμε να προκριθούμε στην Ευρώπη παρά το γεγονός πως έχουμε απουσίες. Είναι κρίμα που δεν μπορούμε να παίζουμε δείχνοντας όλη την ποιότητα μας. Παλεύουμε να τερματίσουμε στην 4η θέση στην Ιταλία για να βγούμε στο Τσάμπιονς Λιγκ, το θεωρώ πιο εύκολο από το να κατακτήσουμε το Γιουρόπα», σχολίασε ο κόουτς Γκασπερίνι.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός οι φορ Ίλιτσιτς (19/3) και Ζαπάτα (16/9) και ο μεσοεπιθετικός Μίραντσουκ (13/1). Νέες απώλειες ο στόπερ Παλομίνο (21/1) και ο φορ Μουριέλ (16/4). Επιστρέφει ο τερματοφύλακας Μούσο (21/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Φιορεντίνα έδειξε χαρακτήρα στην έδρα της Σπέτσια, πήρε μία νίκη που έψαχνε και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Από την άλλη η Αταλάντα θέλει να βρει ένα θετικό αποτέλεσμα και στο πρωτάθλημα, με τη Γιουβέντους ήταν καλή αλλά με τον Ολυμπιακό προβλημάτισε στο πρώτο μέρος. Βέβαια μας παραξενεύουν οι τιμές του διπλού, αξίζει το ρίσκο διαφορετικά είναι αποδεκτό το over.

• Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Φιορεντίνα, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.52 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Αταλάντα ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.18 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A