21+

Φέγενορντ - Σπάρτα Ρότερνταμ

11/9/2022 21:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 526
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 604 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Φέγενορντ - Σπάρτα Ρότερνταμ στις 11/2/2024

• Θεατές: 47500
90+5'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Φέγενορντ μετά από μία καλή εμφάνιση

90+5'

90+5'

47500 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Φέγενορντ: 65%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 35%.

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ

90+4'

Ο Aaron Meijers σταματά επιτυχώς το σουτ

90+4'

Το σουτ του Mimeirhel Benita μπλοκάρεται

90+3'

Η ομάδα Φέγενορντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Η ομάδα Φέγενορντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

90'

Κατοχή: Φέγενορντ: 64%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 36%.

89'

Η ομάδα Φέγενορντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Ο Younes Namli είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Patrick Brouwer

89'

Ο Adil Auassar απομακρύνει τη μπάλα

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Φέγενορντ

86'

86'

Ο Santiago Gimenez από την ομάδα Φέγενορντ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

85'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

85'

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mimeirhel Benita από την ομάδα Φέγενορντ ανατρέπει τον Jason Eyenga-Lokilo

84'

Ο Marcus Holmgren Pedersen δίνει τη θέση του στον Mimeirhel Benita

84'

Ο Orkun Kokcu δίνει τη θέση του στον Ezequiel Bullaude

83'

Ο Jason Eyenga-Lokilo από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είναι σε θέση οφσάιντ

82'

Ο Santiago Gimenez υποπίπτει σε χέρι

81'

Η ομάδα Φέγενορντ έχει την κατοχή της μπάλας

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mats Wieffer από την ομάδα Φέγενορντ ανατρέπει τον Jason Eyenga-Lokilo

80'

79'

79'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mats Wieffer από την ομάδα Φέγενορντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

79'

Ο Marcos Lopez από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

78'

Ο Joshua Kitolano σταματά επιτυχώς το σουτ

78'

Το σουτ του Alireza Jahanbakhsh μπλοκάρεται

78'

Ο Marcos Lopez σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nick Olij ελέγχει την φάση

77'

Ο Sven Mijnans από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Ο Orkun Kokcu από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

77'

Ο Quinten Timber σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nick Olij ελέγχει την φάση

77'

76'

Ο Jason Eyenga-Lokilo από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

76'

Ο Marcos Lopez έδωσε την ασίστ για το γκολ!

76'

Ο David Hancko απομακρύνει τη μπάλα

75'

Ο Vito van Crooij της ομάδας Σπάρτα Ρότερνταμ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

75'

74'

Ο Javairo Dilrosun δίνει τη θέση του στον Mats Wieffer

73'

Ο Igor Paixao έδωσε την ασίστ για το γκολ.

73'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Santiago Gimenez της ομάδας Φέγενορντ «τσιμπάει» την μπάλα με το αριστερό! Εύκολο τελείωμα για τον Santiago Gimenez

73'

Ο Igor Paixao τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

73'

Η ομάδα Φέγενορντ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

72'

Ο Gernot Trauner από την ομάδα Φέγενορντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

72'

Ο Gernot Trauner απομακρύνει τη μπάλα

72'

Ο Vito van Crooij από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

71'

Ο Marcos Lopez από την ομάδα Φέγενορντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

70'

Ο Adil Auassar τιμωρείται για σπρώξιμο στον Santiago Gimenez

70'

Ο Quinten Timber κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

69'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

69'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

68'

Ο Adil Auassar από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marcus Holmgren Pedersen από την ομάδα Φέγενορντ ανατρέπει τον Jason Eyenga-Lokilo

65'

Κατοχή: Φέγενορντ: 62%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 38%.

65'

64'

64'

Ο Michael Pinto είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Aaron Meijers

64'

Ο Jonathan de Guzman δίνει τη θέση του στον Jason Eyenga-Lokilo

63'

Ο Oussama Idrissi δίνει τη θέση του στον Igor Paixao

63'

Ο Danilo δίνει τη θέση του στον Santiago Gimenez

63'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Michael Pinto να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

62'

Ο Michael Pinto είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

62'

61'

61'

60'

60'

Ο David Hancko από την ομάδα Φέγενορντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Shurandy Sambo

60'

60'

Ο Bart Vriends απομακρύνει τη μπάλα

59'

Η ομάδα Φέγενορντ εκδηλώνει επίθεση

59'

Ο Alireza Jahanbakhsh από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

58'

58'

57'

56'

55'

55'

Κατοχή: Φέγενορντ: 61%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 39%.

55'

54'

Ο Alireza Jahanbakhsh αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

54'

54'

Ο Nick Olij κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

54'

Ο Orkun Kokcu τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

53'

52'

Ο Marcus Holmgren Pedersen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Younes Namli

52'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ έχει την κατοχή της μπάλας

52'

Η ομάδα Φέγενορντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

51'

50'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

50'

Ο Orkun Kokcu από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

50'

Κατοχή: Φέγενορντ: 63%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 37%.

50'

Ο Adil Auassar σταματά επιτυχώς το σουτ

49'

49'

49'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alireza Jahanbakhsh από την ομάδα Φέγενορντ ανατρέπει τον Michael Pinto

48'

48'

Ο Vito van Crooij από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

48'

Ο Koki Saito τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

48'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκδηλώνει επίθεση

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vito van Crooij από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Orkun Kokcu

46'

46'

Ο Koki Saito αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

46'

45+3'

Η ομάδα Φέγενορντ είχε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Δεν κατάφεραν να σκοράρουν το αποφασιστικό γκολ.

45+3'

45+3'

45+3'

Ο David Hancko κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Vito van Crooij.

45+2'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Alireza Jahanbakhsh για την ομάδα Φέγενορντ. Ο Jonathan de Guzman σταματάει την φάση.

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marcos Lopez από την ομάδα Φέγενορντ ανατρέπει τον Koki Saito

45'

Κατοχή: Φέγενορντ: 66%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 34%.

44'

42'

42'

Ο Danilo χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

42'

Ο David Hancko τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

41'

Ο Bart Vriends σταματά επιτυχώς το σουτ

41'

Το σουτ του Danilo μπλοκάρεται

41'

Ο Oussama Idrissi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

40'

40'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Quinten Timber από την ομάδα Φέγενορντ ανατρέπει τον Sven Mijnans

39'

39'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Marcus Holmgren Pedersen από την ομάδα Φέγενορντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

38'

Η σέντρα από τον Marcos Lopez από την ομάδα Φέγενορντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

38'

37'

Ο Orkun Kokcu υποπίπτει σε χέρι

37'

Ο Shurandy Sambo σταματά επιτυχώς το σουτ

37'

Το σουτ του Orkun Kokcu μπλοκάρεται

36'

36'

Ο Oussama Idrissi από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

36'

Ο Shurandy Sambo από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

35'

35'

Ο Oussama Idrissi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

35'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Javairo Dilrosun σκοράρει με το αριστερό πόδι!

35'

Ο Nick Olij έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

35'

Ο Danilo κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Nick Olij μπλοκάρει εύκολα

35'

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Koki Saito από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Marcos Lopez

33'

33'

Ο Tobias Lauritsen δίνει τη θέση του στον Koki Saito

33'

33'

33'

32'

Ο Shurandy Sambo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

32'

31'

31'

Ο Joshua Kitolano από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

31'

31'

30'

Ο Marcus Holmgren Pedersen από την ομάδα Φέγενορντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

30'

Ο Nick Olij από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

30'

29'

28'

28'

27'

Ο David Hancko κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Tobias Lauritsen.

27'

26'

26'

26'

26'

26'

Ο Shurandy Sambo απομακρύνει τη μπάλα

26'

Ο Javairo Dilrosun τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

25'

25'

24'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

24'

23'

Ο Joshua Kitolano κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Justin Bijlow μπλοκάρει εύκολα

23'

Η σέντρα από τον Sven Mijnans από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

23'

22'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

22'

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Quinten Timber από την ομάδα Φέγενορντ ανατρέπει τον Shurandy Sambo

21'

20'

Ο Alireza Jahanbakhsh από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

20'

19'

19'

19'

18'

Ο Michael Pinto επιστρέφει στο γήπεδο.

18'

18'

18'

18'

17'

Καλή ενέργεια από τον Danilo ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

17'

17'

16'

Ο Danilo σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nick Olij ελέγχει την φάση

16'

15'

15'

15'

Ο Danilo αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

15'

14'

13'

13'

Ο Marcos Lopez από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

13'

12'

12'

11'

11'

Ο Quinten Timber επιστρέφει στο γήπεδο.

11'

Ο Tobias Lauritsen επιστρέφει στο γήπεδο.

10'

Κατοχή: Φέγενορντ: 58%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 42%.

10'

10'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Quinten Timber να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

10'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Tobias Lauritsen να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

10'

Ο Quinten Timber είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

10'

Ο Tobias Lauritsen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

9'

8'

8'

Ο Quinten Timber αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

8'

7'

7'

Ο Vito van Crooij αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

7'

Ο Joshua Kitolano από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

7'

Ο Marcos Lopez απομακρύνει τη μπάλα

5'

Κατοχή: Φέγενορντ: 70%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 30%.

5'

Ο Javairo Dilrosun έδωσε την ασίστ για το γκολ.

5'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Orkun Kokcu σκοράρει με το αριστερό πόδι!

5'

5'

5'

Ο Oussama Idrissi αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

4'

Ο Quinten Timber από την ομάδα Φέγενορντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

4'

4'

Το σουτ του Quinten Timber μπλοκάρεται

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tobias Lauritsen από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Gernot Trauner

3'

Ο Tobias Lauritsen από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είναι σε θέση οφσάιντ

3'

2'

Καλή ενέργεια από τον Marcus Holmgren Pedersen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

1'

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Φέγενορντ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το de Kuip, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Τοπικό ντέρμπι με ξεκάθαρο φαβορί στο «Ντε Κάιπ»

Η Φέγενορντ υποδέχεται την Σπάρτα Ρότερνταμ στο «Ντε Κάιπ» για την 6η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από νίκη στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εντός έδρας της Φόλενταμ την περασμένη αγωνιστική.

* Τοπικό ντέρμπι του Ρότερνταμ με αντιπαλότητα

Ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ την Πέμπτη (8/9), αφού ηττήθηκε 4-2 από την Λάτσιο στο «Ολίμπικο», σε ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0, πριν συμμαζέψει την κατάσταση.

Νωρίτερα δυσκολεύτηκε και «λαχτάρησε» αλλά έφυγε τελικά με τη νίκη από την έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς με 4-3. Η ομάδα του Ρότερνταμ μπήκε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μετά από 15 λεπτά αγώνα, αλλά κατάφερε να αντιδράσει. Με δύο γκολ του Ντανίλο (24', 42'), με άμεση εκτέλεση μέσα από την περιοχή και κεφαλιά αντίστοιχα, έφερε το ματς στα ίσα, σε ένα πρώτο μέρος πάντως που χρειάστηκε την συμβολή του γκολκίπερ Μπέιλοβ για ενδιάμεσα (31') σε σουτ εντός περιοχής ώστε να μη γίνει το 3-1. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου πάντως ο Κιοκτσού «σημάδεψε» το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά στο δεύτερο μέρος η Φέγενορντ ήταν καταιγιστική. Ο Ντιλροσούν ολοκλήρωσε όμορφο συνδυασμό με διαγώνιο σουτ στο 56' βάζοντας τους φιλοξενούμενους μρποστά στο σκορ, ενώ στο 79' ο Σζιμάνσκι με τρομερό σουτ από τα 25 μέτρα «κάρφωσε» στο αριστερό «γάμα» της εστίας την μπάλα για το 4-2. Το μόνο που κατάφερνα οι γηπεδούχοι στην συνέχεια ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ με τέρμα στο 90'+6'.

Η Φέγενορντ, που είναι φανερό πως έχει ακόμα ζήτημα ομοιογένειας, πήρε πάντως την τρίτη της σερί νίκη στο πρωτάθλημα και με 13 βαθμούς είναι στην 2η θέση της κατάταξης. Την προσεχή Πέμπτη (15/9) αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Στουρμ Γκρατς για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

«Δεν είχαμε την εικόνα που θα θέλαμε κόντρα στην Λάτσιο. Οι παίκτες μου προσπαθούν να αφομοιώσουν όσα δουλεύουμε στις προπονήσεις, αλλά είναι ακόμα νωρίς» δήλωσε ο Άρνε Λοτ, που έχει τονίσιε ξανά πως η ομάδα του έχει πολλούς νέους παίκτες και θα χρειαστεί χρόνο.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολος ο μέσος Σζιμάνσκι (5/2) που τραυματίστηκε κόντρα στην Λάτσιο, ενώ παραμένει εκτός ο δεξιός μπακ/στόπερ Χέρτρουϊντα (4/1).Πήρε σπουδαία νίκη με 4-0 επί της Φόλενταμ εντός έδρας. Η Σπάρτα στα πρώτα δέκα λεπτά είδε τον γκολκίπερ της Όλαϊ να πραγματοποιεί δύο μεγάλες επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν, πριν τελικά ανοίξει το σκορ η ίδια στην πρώτη της τελική φάση στο ματς στο 14' με τον Φαν Κρόου να πλασάρει σε τετ α τετ έπειτα από ασίστ του Όλαϊ, ο οποίςο φώναξε ξανά «παρών» με μεγάλη απόκροσυη πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, όσο περνούσε η ώρα και η Φόλενταμ ανοιγόταν κυνηγώντας την ισοφάριση, η Σπάρτα βρήκε χώρους. Το 2-0 έγινε τελικά στο 68ο λεπτό με κεφαλιά του Λάουριτσεν από ασίστ του Πίντο, ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε δεύτερο γκολ στο 71' με κοντινό πλασέ «κλειδώνοντας» το τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάινανς με σουτ εντός περιοχής στο 85', δίνοντας μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη των γηπεδούχων.

Δεύτερη σερί νίκη σε ένα από τα «εξάποντα» ματς της παραμονής για την Σπάρτα, μετά από το εκτός έδρας 1-0 επί της Γκόου Αχέντ Ιγκλς και πλέον είναι στην 8η θέση με 7 βαθμούς και ρεκόρ 2-1-2.

Δύσκολο πάντως το πρόγραμμα των πρώτων αγωνιστικών αφού έχει ήδη αντιμετωπίσει Άγιαξ και Άλκμααρ εντός έδρας και τώρα παίζει με την συμπολίτισσα Φέγενορντ, αλλά στα ματς στα οποία κυνηγούσε βαθμούς είχε την κατάλληλη εικόνα.

«Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας με την Φέγενορντ, αλλά έχουμε πίστη στις δυνατότητές μας και αυτοπεποίθηση, λόγω των πρόσφατων θετικών αποτελεσμάτων, που τα συνδυάσαμε με ανάλογες εμφανίσεις. Ένα ντέρμπι της πόλης εξάλλου έχει πάντα άλλο χαρακτήρα και θέλουμε να το χαρούμε και να σώσουμε χαρά στους οπαδούς μας διεκδικώντας ό,τι μπορούμε» τόνισε ο προπονητής των «μονομάχων», Μορίς Στάιν.

Αγωνιστικά νέα: Χωρίς προβλήματα και απουσίες στο ματς.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Φέγενορντ σαφώς και είναι μεγάλο φαβορί κόντρα στην συμπολίτισσα Σπάρτα, ενώ θέλει οπωσδήποτε την νίκη ώστε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά την ήττα από την Λάτσιο στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ και να πάει απερίσπαστη τόσο στο επόμενο ευρωπαϊκό ματς με την Στουρμ Γκρατς, όσο και στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν την επόμενη αγωνιστική. Τα τοπικά ντέρμπι έχουν ιδιαιτερότητες και «κρύβουν» εκπλήξεις, αλλά οι γηπεδούχοι μπορούν να πάρουν προβάδισμα νίκης από το πρώτο ημίχρονο και σε αυτό ακριβώς ποντάρω.

• Η ομάδα Φέγενορντ νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.30 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε