21+

Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Σπάρτα Ρότερνταμ

22/10/2023 17:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 539
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 201 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σπάρτα Ρότερνταμ - Γκόου Αχέντ Ιγκλς στις 21/1/2024

• Θεατές: 9837
90+3'

9837 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+3'

90+3'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 44%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 56%.

90+3'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jamal Amofa από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+3'

Ο Philippe Rommens από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+2'

Το σουτ του Jakob Breum μπλοκάρεται

90+2'

Ο Mats Deijl τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

90+1'

Καλή ενέργεια από τον Jakob Breum ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90'

Ο Oliver Edvardsen δίνει τη θέση του στον Jakob Breum

90'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 42%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 58%.

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ

90'

Ο Willum Willumsson από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

88'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

88'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

87'

Ο Mats Deijl σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nick Olij ελέγχει την φάση

85'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

85'

Ο Said Bakari από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

85'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 40%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 60%.

85'

Ο Philippe Rommens κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

85'

Ο Pelle Clement κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

83'

82'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ έχει την κατοχή της μπάλας

82'

81'

80'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

80'

80'

79'

Ο Gerrit Nauber δίνει τη θέση του στον Jamal Amofa

79'

Ο Jonathan de Guzman δίνει τη θέση του στον Charles-Andreas Brym

78'

Ο Bobby Adekanye δίνει τη θέση του στον Sylla Sow

78'

78'

Ο Joris Kramer από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

76'

Ο Camiel Neghli από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

76'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 41%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 59%.

74'

74'

73'

Ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Pelle Clement

72'

Ο Bart Vriends κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Victor Edvardsen.

71'

71'

Ο Tijs Velthuis απομακρύνει τη μπάλα

71'

Ο Victor Edvardsen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joshua Kitolano από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Mats Deijl

70'

70'

70'

Ο Evert Linthorst αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

69'

Ελεύθερο για την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mats Deijl από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς ανατρέπει τον Pelle Clement

68'

66'

66'

66'

66'

Ο Camiel Neghli από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

Καλή ενέργεια από τον Willum Willumsson ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

65'

65'

64'

64'

Ο Gerrit Nauber από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς ανατρέπει τον Joshua Kitolano

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Djevencio van der Kust από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Evert Linthorst

61'

61'

Ο Bobby Adekanye αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

61'

60'

Ο Bart Vriends απομακρύνει τη μπάλα

60'

60'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 37%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 63%.

60'

59'

Η σέντρα από τον Victor Edvardsen από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

58'

Καλή ενέργεια από τον Bobby Adekanye ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

58'

Ο Willum Willumsson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

58'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκδηλώνει επίθεση

56'

Ο Djevencio van der Kust από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

56'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

55'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 36%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 64%.

55'

Ο Bas Kuipers από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

Ο Oliver Edvardsen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nick Olij ελέγχει την φάση

53'

53'

Ο Evert Linthorst από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

53'

Ο Oliver Edvardsen από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

52'

Ο Nick Olij κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

52'

Ο Victor Edvardsen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nick Olij ελέγχει την φάση

52'

52'

Ο Willum Willumsson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

52'

Ο Bas Kuipers εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Nick Olij ελέγχει την φάση

51'

Ο Said Bakari από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 34%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 66%.

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tijs Velthuis από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Evert Linthorst

49'

48'

48'

Ο Mats Deijl κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Pelle Clement.

47'

46'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς έχει την κατοχή της μπάλας

46'

45+1'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+1'

45+1'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 33%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 67%.

45'

Ο Tobias Lauritsen κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Joris Kramer.

45'

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Camiel Neghli από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Bas Kuipers

42'

42'

Ο Gerrit Nauber κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

40'

40'

Ο Bart Vriends κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Willum Willumsson.

39'

38'

37'

Ο Jonathan de Guzman σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jeffrey De Lange ελέγχει την φάση

37'

35'

35'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 31%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 69%.

35'

35'

Ο Oliver Edvardsen από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

33'

Ο Nick Olij κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

32'

32'

Ο Jonathan de Guzman από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

32'

32'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Tobias Lauritsen αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

31'

31'

30'

30'

Ο Camiel Neghli σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jeffrey De Lange ελέγχει την φάση

29'

Ο Tobias Lauritsen κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Jeffrey De Lange μπλοκάρει εύκολα

29'

Η σέντρα από τον Said Bakari από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

28'

28'

Ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

28'

27'

27'

Ο Willum Willumsson κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jonathan de Guzman.

26'

Ο Jeffrey De Lange κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

26'

25'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 28%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 72%.

25'

25'

25'

Ο Philippe Rommens τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

25'

24'

Ο Bas Kuipers κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

23'

23'

Το σουτ του Pelle Clement μπλοκάρεται

23'

Το σουτ του Jonathan de Guzman μπλοκάρεται

23'

Ο Tobias Lauritsen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

22'

Ο Said Bakari κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

21'

21'

Το σουτ του Evert Linthorst μπλοκάρεται

21'

Ο Oliver Edvardsen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

21'

Ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

20'

20'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 24%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 76%.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arno Verschueren από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Evert Linthorst

19'

Ο Oliver Edvardsen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

18'

18'

Καλή ενέργεια από τον Camiel Neghli ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

18'

17'

Το σουτ του Said Bakari μπλοκάρεται

17'

Ο Camiel Neghli τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

16'

15'

Ο Jonathan de Guzman κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

15'

15'

14'

14'

Ο Jeffrey De Lange απομακρύνει τη μπάλα

14'

14'

Η σέντρα από τον Arno Verschueren από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

13'

Ο Camiel Neghli κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

13'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

13'

Ο Bas Kuipers απομακρύνει τη μπάλα

12'

12'

Ο Tobias Lauritsen από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είναι σε θέση οφσάιντ

12'

Ο Joris Kramer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

11'

10'

10'

9'

Ο Oliver Edvardsen από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

8'

Ο Said Bakari απομακρύνει τη μπάλα

7'

6'

6'

6'

Ο Evert Linthorst από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

5'

Κατοχή: Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 65%, Σπάρτα Ρότερνταμ: 35%.

4'

4'

3'

Ο Willum Willumsson κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Nick Olij μπλοκάρει εύκολα

3'

Η σέντρα από τον Mats Deijl από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

2'

2'

Ο Joshua Kitolano απομακρύνει τη μπάλα

1'

1'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

1'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το De Adelaarshorst, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Στην έδρα τους μοιάζουν... πρωταθλητές οι «αετοί»

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς υποδέχεται στο «Άντελααρσχορστ» τη Σπάρτα Ρότερνταμ στην 9η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από εντός έδρας νίκη επί της Χέρακλες προέρχονται οι «αετοί», ενώ οι «μονομάχοι» ηττήθηκαν εντός έδρας από την Αϊντχόφεν.

«Διέλυσε» τη Χέρακλες με 4-0 στήνοντας... πάρτι για άλλη μία φορά στην έδρα της. Πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, σκοράροντας με κεφαλιά του Βίλουμσον στο 13' και σουτ του Εντβάρτσεν στο 15' κι έβαλε από νωρίς γερές βάσεις νίκης. Ήλεγξε το ματς απόλυτα στη συνέχεια και βρήκε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος με τον Σο να παίρνει το «ριμπάουντ» μετά από σουτ του Ρόμενς και να μην αστοχεί εξ επαφής και τον Κάουπερς, επίσης με κοντινή προσπάθεια, στο 83', να βάζει το κερασάκι στην... τούρτα.

Οι «αετοί» επέστρεψαν έτσι στις νίκες, μετά από δύο ήττες στα δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια με Φέγενορντ και Αϊντχόφεν, και έφτασαν έτσι τους 13 βαθμούς και αναρριχήθηκαν στην 6η θέση, ισοβαθμώντας με την 5η Εξέλσιορ. Βασικός παράγοντας αυτής της πορεία η έδρα τους, την οποία έχουν μετατρέψει σε... κάστρο, αφού φέτος μετρούν τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς εκεί, με συντελεστή τερμάτων 14-3! Μάλιστα δεν έχουν γνωρίσει την ήττα σε κανένα από τα τελευταία 11 εντός έδρας παιχνίδια τους, έχοντας ρεκόρ 9-2-0!

«Ξέρουμε πως παίζουμε καλά και νιώθουμε αυτοπεποίθηση, αλλά πρέπει να παραμείνουμε προσγειωμένοι» δήλωσε ο προπονητής των «αετών», Ρενέ Χάκε, που προσέθεσε ππως είναι πολύ νωρίς να γίνεται κουβέντα για συμμετοχή στα ευρωπαϊκά πλέι οφ.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφουν ο μέσος Μπλόμε (1/0) και ο αμυντικός Κράμερ (5/0). Εκτός παραμένει ακόμα ο τραυματίας επιθετικός Στόκερς (-).Διασύρθηκε εντός έδρας με 4-0 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Αϊντχόφεν, «καταρρέοντας» στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου δέχθηκε και τα τέσσερα γκολ. Έτσι κι αλλιώς βέβαια στο πρώτο μέρος χρειάστηκε να επέμβει σε αρκετές φάσεις ο γκολκίπερ της Όλαϊ, αλλά και να γλιτώσει από τα δοκάρια δύο φορές ώστε να κρατήσει το μηδέν, οπότε το γκολ για τους φιλοξενούμενους έμοιαζε θέμα χρόνου. Παρ' όλα αυτά στο 49' είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Νεγκλί αστόχησε από πλεονεκτική θέση και μετά ακολούθησε «καταιγίδα» από το 51' έως το 87', με φυσικό επακόλουθο την ήττα.

Η ήττα δεν ενόχλησε τόσο, αλλά το εύρος σε συνδυασμό με την απαράδεκτη εικόνα, ιδίως αμυντικά, αποτελούν «καμπανάκι». Η Σπάρτα δεν είναι καλά, αφού αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς. Έχει μεγάλα «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή της αλλά με 11 βαθμούς βρίσκεται στην 7η θέση του πρωταθλήματος και με γνώμονα πως έχει ως στόχο την έυκολη παραμονή στην Ερεντιβίζιε, δεν είναι σε άσχημη θέση, αλλά σίγουρα έχει πράγματα να διορθώσει αν δεν θέλει να μπλέξει στη συνέχεια.

«Αντιμετωπίζουμε μία πολύ καλή ομάδα, σε μία δύσκολη έδρα, αλλά ξέρουμε πως αν εμείς είμαστε καλά δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα και κανέναν» τόνισε ο κόουτς Ράισνταϊκ.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολη η συμμετοχή του πολύτιμου εξτρέμ Σάιτο (5/2). Εκτός παραμένουν ακόμα ο στόπερ Ειρντχάουζεν (-) και ο μπακ Σέρχι Ροζάνας (-).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς «μεταμορφώνεται» σε ομάδα που «καταπίνει» τους πάντες στην έδρα της, έχοντας 4Χ4 εκεί μέχρι τώρα και μάλιστα με σχετική ευκολία. Ο άσος έχει προβάδισμα και εκεί θα κινηθώ, αφού η Σπάρτα είναι εντελώς αλλοπρόσαλλη φέτος και εσχάτως βγάζει ιδιαίτερα προβληματική εικόνα με μόλις μία νίκη σε πέντε ματς.

• Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της ομάδας Γκόου Αχέντ Ιγκλς, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.60 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.47 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.98 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε