21+

Τσέλσι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

16/12/2023 17:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 245
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 134 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι στις 7/4/2024

• Θεατές: 39599
90+7'

90+7'

Κατοχή: Τσέλσι: 79%, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 21%.

90+6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anis Ben Slimane από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Axel Disasi

90+5'

Ελεύθερο για την ομάδα Τσέλσι

90+5'

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Axel Disasi από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον William Osula

90+4'

90+4'

39599 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Ο Nicolas Jackson δίνει τη θέση του στον Malo Gusto

90+4'

Ο Cole Palmer δίνει τη θέση του στον Ian Maatsen

90+3'

Ο Cameron Archer πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

90+3'

Ο Cameron Archer τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+2'

Ο Wesley Foderingham κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+2'

Ο Conor Gallagher από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90+2'

90+1'

Ο Max Lowe είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

90+1'

90+1'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90+1'

Ο Vinicius de Souza Costa σταματά επιτυχώς το σουτ

90'

Το σουτ του Armando Broja μπλοκάρεται

90'

Η ομάδα Τσέλσι ξεκινάει αντεπίθεση

90'

Ο Conor Gallagher από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90'

Ο Max Lowe από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90'

Ο Thiago Silva τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

89'

Ο Auston Trusty από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

88'

Ο Conor Gallagher από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

88'

Καλή ενέργεια από τον Nicolas Jackson ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

88'

Ο Cole Palmer εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Wesley Foderingham ελέγχει την φάση

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anel Ahmedhodzic από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Cole Palmer

87'

Ο Cole Palmer τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jayden Bogle από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Nicolas Jackson

85'

Κατοχή: Τσέλσι: 78%, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 22%.

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

84'

Ο Armando Broja χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

84'

Ο Armando Broja από την ομάδα Τσέλσι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

84'

83'

Ο Armando Broja τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

83'

Η σέντρα από τον Cole Palmer από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

82'

Η ομάδα Τσέλσι εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

81'

Ο Vinicius de Souza Costa από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Enzo Fernandez

80'

Η ομάδα Τσέλσι εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

80'

80'

Ο Gustavo Hamer δίνει τη θέση του στον Anis Ben Slimane

80'

80'

79'

Ο Moises Caicedo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον William Osula.

79'

79'

Ο Conor Gallagher αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

78'

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Conor Gallagher από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jayden Bogle

77'

76'

76'

Η ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gustavo Hamer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Moises Caicedo

75'

75'

Ο Raheem Sterling δίνει τη θέση του στον Armando Broja

74'

Κίτρινη κάρτα για τον Max Lowe

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Max Lowe από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Enzo Fernandez

74'

73'

Ο Thiago Silva από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cole Palmer από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Max Lowe

72'

71'

Η ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

71'

71'

Ο Moises Caicedo σταματά επιτυχώς το σουτ

71'

Το σουτ του Jayden Bogle μπλοκάρεται

71'

Ο Axel Disasi απομακρύνει τη μπάλα

71'

Ο Auston Trusty τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

70'

Ο Gustavo Hamer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

70'

70'

Ο Gustavo Hamer εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Djordje Petrovic ελέγχει την φάση

69'

Ο Mykhaylo Mudryk δίνει τη θέση του στον Enzo Fernandez

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jayden Bogle

68'

Καλή ενέργεια από τον Raheem Sterling ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

68'

Ο Raheem Sterling τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

67'

Ο Oliver McBurnie δίνει τη θέση του στον Oliver Norwood

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο William Osula από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Thiago Silva

66'

Ο Jayden Bogle από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

64'

63'

Κίτρινη κάρτα για τον Gustavo Hamer

63'

Ο Gustavo Hamer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Conor Gallagher

63'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Τσέλσι μετράει κανονικά.

62'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Τσέλσι

61'

Ο Cole Palmer έδωσε την ασίστ για το γκολ.

61'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Nicolas Jackson της ομάδας Τσέλσι «τσιμπάει» την μπάλα με το δεξί! Εύκολο τελείωμα για τον Nicolas Jackson

61'

61'

Ο Wesley Foderingham απομακρύνει τη μπάλα

61'

Ο Anel Ahmedhodzic απομακρύνει τη μπάλα

60'

58'

58'

Ο James McAtee κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

58'

58'

Ο Andre Brooks δίνει τη θέση του στον William Osula

57'

56'
Γκολ

55'

55'

55'

Ο Cole Palmer έδωσε την ασίστ για το γκολ!

54'

Ο Raheem Sterling έδωσε την ασίστ για το γκολ.

54'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Cole Palmer σκοράρει με το αριστερό πόδι!

54'

53'

Ο Levi Colwill από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

52'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Conor Gallagher, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

52'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Conor Gallagher για την ομάδα Τσέλσι. Ο James McAtee σταματάει την φάση.

52'

52'

Το σουτ του Cole Palmer μπλοκάρεται

51'

Ο Benoit Badiashile απομακρύνει τη μπάλα

51'

Ο Oliver McBurnie κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Moises Caicedo.

50'

50'

50'

Ο Vinicius de Souza Costa από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

Ο Conor Gallagher από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

49'

Ο Auston Trusty σταματά επιτυχώς το σουτ

49'

49'

49'

Ο Jayden Bogle τιμωρείται για σπρώξιμο στον Benoit Badiashile

48'

47'

47'

47'

46'

45+3'

45+3'

45+3'

Ο Benoit Badiashile από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Levi Colwill από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jayden Bogle

45+2'

Ο Jayden Bogle κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45+1'

45+1'

45+1'

Ο Vinicius de Souza Costa επιστρέφει στο γήπεδο.

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

Κατοχή: Τσέλσι: 80%, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 20%.

45'

45'

45'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Vinicius de Souza Costa να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

43'

Ο Vinicius de Souza Costa είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

43'

43'

Ο Nicolas Jackson αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

42'

Ανόητη κίτρινη για τον James McAtee καθώς χτύπησε τη μπάλα από εκνευρισμό

41'

Ο Anel Ahmedhodzic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

41'

39'

39'

Ο Nicolas Jackson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andre Brooks από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Conor Gallagher

38'

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Moises Caicedo από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Oliver McBurnie

37'

Ο Auston Trusty απομακρύνει τη μπάλα

37'

Ο Conor Gallagher τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

37'

36'

36'

Ο Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

36'

Ο Max Lowe απομακρύνει τη μπάλα

35'

35'

Φράγμα από τον Andre Brooks, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Mykhaylo Mudryk. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

34'

Ο Anel Ahmedhodzic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Benoit Badiashile.

34'

Ο Gustavo Hamer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

33'

Ο Nicolas Jackson από την ομάδα Τσέλσι είναι σε θέση οφσάιντ

32'

31'

Ο Conor Gallagher κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

30'

Κατοχή: Τσέλσι: 81%, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 19%.

29'

29'

Ο Oliver McBurnie κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Benoit Badiashile.

28'

28'

28'

Η σέντρα από τον Raheem Sterling από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

27'

27'

27'

27'

Ο Mykhaylo Mudryk τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

26'

25'

25'

Ο Gustavo Hamer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είναι σε θέση οφσάιντ

25'

25'

Ο Gustavo Hamer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

25'

Ο Thiago Silva σταματά επιτυχώς το σουτ

25'

Το σουτ του Anel Ahmedhodzic μπλοκάρεται

25'

Ο Gustavo Hamer τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

24'

Ο Gustavo Hamer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

24'

Ο Conor Gallagher σταματά επιτυχώς το σουτ

24'

Το σουτ του Cameron Archer μπλοκάρεται

23'

Ο Axel Disasi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Oliver McBurnie.

23'

23'

Ο Mykhaylo Mudryk πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

22'

21'

20'

19'

Ο Raheem Sterling κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

19'

Ο James McAtee από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

18'

Ο Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

17'

Ο Jayden Bogle τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mykhaylo Mudryk

15'

Κατοχή: Τσέλσι: 83%, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 17%.

15'

Ο Conor Gallagher σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Wesley Foderingham ελέγχει την φάση

15'

15'

Ο Anel Ahmedhodzic σταματά επιτυχώς το σουτ

15'

15'

Ο Gustavo Hamer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

14'

Ο Oliver McBurnie κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Levi Colwill.

14'

14'

Η σέντρα από τον Cameron Archer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

13'

13'

13'

12'

12'

11'

10'

Κατοχή: Τσέλσι: 93%, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 7%.

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cameron Archer από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Thiago Silva

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benoit Badiashile από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Oliver McBurnie

9'

Ο Andre Brooks κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oliver McBurnie από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ανατρέπει τον Benoit Badiashile

8'

7'

Ο Vinicius de Souza Costa κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

7'

7'

Ο Oliver McBurnie κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

6'

6'

5'

Ο Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Τσέλσι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον James McAtee

5'

Κατοχή: Τσέλσι: 50%, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: 50%.

5'

4'

Ο Max Lowe από την ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

3'

2'

Ο Andre Brooks σταματά επιτυχώς το σουτ

2'

Το σουτ του Moises Caicedo μπλοκάρεται

2'

2'

2'

2'

Ο Levi Colwill τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stamford Bridge, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Συνεχίζεται η κατρακύλα στην Τσέλσι, από νίκη ψυχολογίας η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Η Τσέλσι των δύο διαδοχικών ηττών, ψάχνει αντίδραση απέναντι στην ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία κατεβαίνει με ψυχολογία στο Λονδίνο μετά τη νίκη επί της Μπρέντφορντ.

Πραγματοποίησε άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση και ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Έβερτον. Για άλλο ένα ματς δεν εκμεταλλεύτηκε τις (λίγες) ευκαιρίες που δημιούργησε ενώ αμυντικά ήταν ξανά αποκαρδιωτική και δέχτηκε δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος (54’, 90+2’).

Δεύτερη διαδοχική ήττα και τρίτη στα τέσσερα τελευταία (1-0-3), υποχώρησε στην 12η θέση με 19 βαθμούς και στο -7 πλέον από την επτάδα. Έφτασε τις 22 ήττες σε 47 ματς στο 2023, τις περισσότερες που έχει γνωρίσει σ’ ένα ημερολογιακό έτος εδώ και 30 χρόνια. Δεν έχει κρατήσει το μηδέν από τις αρχές Οκτωβρίου, τρέχοντας αρνητικό σερί εννέα αγώνων χωρίς καθαρή εστία και 20 γκολ παθητικό.

Σε μεγάλα κομμάτια του παιχνιδιού της δεν έχει καθόλου σωστή δομή, παρουσιάζοντας εικόνα ομάδας που όταν έχει κατοχή δεν ξέρει τι να την κάνει και όταν καταφέρνει να δημιουργήσει φάσεις υστερεί στα τελειώματα. Παρά το ένα δις που έχει ξοδευτεί σε αγορές παικτών με τη νέα διοίκηση, ο τεχνικός της Ποτσετίνο δήλωσε μετά την ήττα από την Έβερτον πως περιμένει τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου για ενίσχυση. Αυτό τα λέει όλα για το πόσο κακός σχεδιασμός έχει γίνει, με το σύλλογο να έχει αποκτήσει (με το αζημίωτο) αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές που δεν αποδεικνύουν πως μπορούν να σταθούν σε μια ομάδα όπως οι «μπλε», όσο και για την αποτυχία του Αργεντινού τεχνικού να μην έχει καταφέρει να πάρει το καλύτερο και να εξελίξει κάποιον από τους παίκτες του.

«Δεν θα τα παρατήσουμε ποτέ και θα παλέψουμε. Η πρόκληση είναι τεράστια αλλά πραγματικά πιστεύω ότι θα πετύχουμε» δήλωσε ο Ποτσετίνο, με τη θέση του να κρίνεται πλέον ανασφαλής. Μονόδρομος η νίκη στο σημερινό απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, ενώ ακολουθεί ο προημιτελικός του Λιγκ Καπ με την Νιούκαστλ.

Αγωνιστικά Νέα: Νέος τραυματισμός για τον «γυάλινο» κάπτεν/μπακ Τζέιμς (8/0) ο οποίος θα λείψει για τρεις μήνες. Νοκ-άουτ ως τα τέλη Δεκέμβρη ο βασικός γκολκίπερ Σάντσες (16/0), ενώ πρόβλημα αποκόμισε και ο αναπληρωματικός μπακ Κουκουρέγια (9/0) και θα απουσιάσει το επόμενο διάστημα. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο μπακ Γκούστο και έχει καλές ελπίδες να αγωνιστεί, ενώ διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος είναι ο επιθετικός χαφ Ενκουκού στον οποίο βασίζονται πολύ στην ομάδα. Πιο δύσκολη η συμμετοχή του μέσου Λαβιά (-) που έχει επίσης επιστρέψει στις προπονήσεις. Συνεχίζουν στα πιτς ο αριστερός μπακ Τσίλγουελ (6/0), οι στόπερ Φοφανά (-), Τσαλόμπα (-), ο μπακ-χαφ Μαντουέκε (6/0), ο μέσος Ουγκουτσούκου (9/0) και ο επιθετικός χαφ Τσουκουεμέκα (2/1). Κέρδισε με 1-0 την Μπρέντφορντ στο εντός έδρας ντεμπούτο του Κρις Γουάιλντερ και πήρε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα». Στάθηκε εξαιρετικά στο ματς και απειλήθηκε ελάχιστα ενώ προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σουτάρα του ΜακΆτι. Στην επανάληψη είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, δεν «κλείδωσε» το ματς αλλά δεν το πλήρωσε κρατώντας το μηδέν για πρώτη φορά φέτος.

Ο ερχομός του Γουάιλντερ ήταν το κατάλληλο ηλεκτροσόκ που χρειάζονταν οι «λεπίδες» μετά την πορεία τους προς το… γκρεμό. Ήδη από το ματς με την Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» έδειξαν θετικά σημάδια με τον έμπειρο τεχνικό παρά την ήττα με 2-0 και κόντρα στην Μπρέντφορντ πήρε μια πολύτιμη νίκη για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους.

Παραμένει στην τελευταία θέση με οχτώ βαθμούς και βρίσκεται στο -5 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μπροστά της έχει δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια με Τσέλσι και Άστον Βίλα πριν το εξάποντο παραμονής με την Λούτον την Boxing Day.

Είναι η μόνη ομάδα φέτος χωρίς «διπλό» στο πρωτάθλημα, έχοντας μόλις ένα βαθμό σε επτά εξόδους. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα με 41 γκολ παθητικό αλλά και τη δεύτερη χειρότερη στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ σ’ αυτό το σημείο της σεζόν. Μόνο η Μπάρνσλεϊ της σεζόν 1997-98 είχε δεχτεί περισσότερα τέρματα (43) μετά από 16 αγωνιστικές.

Για την ψυχολογική άνοδο της ομάδας μετά τη νίκη επί της Μπρέντφορντ ρωτήθηκε ο Γουάιλντερ: «Δεν είναι μόνο στην ομάδα αλλά στην πόλη. Όντας ντόπιος, το νιώθεις γύρω από την πόλη και βλέπεις ανθρώπους να είναι ανεβασμένοι. Είναι στο χέρι μας να συνεχίσουμε αυτή την τροχιά». Ο ίδιος ρωτήθηκε για την ασταθή φόρμα της Τσέλσι: «Δεν μας πιάνει αυτή η αφήγηση. Έχουν έναν προπονητή παγκόσμιας κλάσης και μια πολύ καλή ομάδα. Πριν από δύο ή τρεις εβδομάδες πήγαν με τη Μάντσεστερ Σίτι, την καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν ο φορ ΜακΜπέρνι (8/2) και ο μέσος Νόργουντ (13/1) ενώ επιστρέφουν μπακ-χαφ Μπάλντοκ (8/0) και ο μέσος Όσμπρον (8/0). Από εκεί και πέρα, πηγαίνει στο σημερινό με προβλήματα στην άμυνα αφού συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός στόπερ Ρόμπινσον (16/0) την ώρα που συνεχίζουν στα πιτς οι άλλοι δύο βασικοί κεντρικοί αμυντικοί, Μπάσαμ (8/0) και Ίγκαν (6/0). Σταθερά εκτός ο μέσος Ντέιβις (3/0) και ο φορ Τζέμπισον (-), έχουν κάποιες ελπίδες επιστροφής ο φορ Μπρούστερ (5/0) και ο μπακ Νόρινγκτον-Ντέιβις (-).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Η Τσέλσι των 22 ηττών στο 2023 δεν μπορεί να δίνεται στο 1.25 ούτε με ομάδες της Τσάμπιονσιπ. Ομάδα που δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη και δεν πείθει ότι μπορεί να κερδίσει ούτε την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία προέρχεται από νίκη ψυχολογίας επί της Μπρέντφορντ και έχει δείξει άκρως ενθαρρυντικά σημάδια σε δύο ματς με τον Γουάιλντερ στον πάγκο. Προτιμότερο το No bet, αν έπρεπε αναγκαστικά να επέλεγα κάτι, θα πήγαινα με το αμφίσκορο σε τιμές αουτσάιντερ. Δύσκολα δε θα βρουν γκολ οι Λονδρέζοι απέναντι στη χειρότερη άμυνα της Πρέμιερ Λιγκ, που κατεβαίνει μάλιστα στο σημερινό χωρίς τρεις στόπερ, αλλά παράλληλα δέχονται σταθερά γκολ στα εννέα τελευταία.

• Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Τσέλσι, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.34 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.22 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.55 στον ΟΠΑΠ

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ