21+

Στρασβούργο - Μαρσέιγ

25/11/2023 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 275
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 150 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μαρσέιγ - Στρασβούργο στις 12/1/2024

• Θεατές: 25443
90+4'

90+4'

Υπήρχαν πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το καθοριστικό γκολ.

90+4'

25443 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Στρασβούργο: 39%, Μαρσέιγ: 61%.

90+4'

Η ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+3'

Η ομάδα Στρασβούργο εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang από την ομάδα Μαρσέιγ είναι σε θέση οφσάιντ

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Veretout από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον Dilane Bakwa

90+3'

Καλή ενέργεια από τον Dion Sahi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+2'

Ο Frederic Guilbert εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

90+1'

Ο Jordan Veretout κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Veretout από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον Ibrahima Sissoko

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bilal Nadir από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον Ibrahima Sissoko

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Ο Lucas Perrin κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90'

Η ομάδα Μαρσέιγ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει την κατοχή της μπάλας

90'

Η ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90'

90'

90'

Κατοχή: Στρασβούργο: 38%, Μαρσέιγ: 62%.

89'

Ο Leonardo Balerdi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

89'

Ο Dilane Bakwa από την ομάδα Στρασβούργο δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

89'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Dilane Bakwa για την ομάδα Στρασβούργο. Ο Renan Lodi σταματάει την φάση.

89'

Ο Renan Lodi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

88'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Leonardo Balerdi ανέτρεψε τον Lebo Mothiba από πίσω και δόθηκε φάουλ

88'

Η ομάδα Στρασβούργο εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Μαρσέιγ

87'

Ο Lucas Perrin αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

87'

Παίκτης της ομάδας Στρασβούργο επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

86'

Ο Dilane Bakwa από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

86'

Ο Pau Lopez από την ομάδα Μαρσέιγ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

85'

Ο Ismaila Sarr υποπίπτει σε χέρι

84'

84'

Ο Iliman Ndiaye δίνει τη θέση του στον Bilal Nadir

84'

Ο Junior Mwanga δίνει τη θέση του στον Ibrahima Sissoko

84'

Ο Habib Diarra δίνει τη θέση του στον Dion Sahi

83'

Ο Thomas Delaine δίνει τη θέση του στον Eduard Sobol

83'

Ο Thomas Delaine αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

83'

Ο Dilane Bakwa από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

83'

Ο Leonardo Balerdi από την ομάδα Μαρσέιγ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

82'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

81'

Ο Thomas Delaine από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

Ο Jordan Veretout από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

81'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

Η ομάδα Μαρσέιγ εκδηλώνει επίθεση

81'

Κατοχή: Στρασβούργο: 37%, Μαρσέιγ: 63%.

80'

Ο Habib Diarra σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Pau Lopez ελέγχει την φάση

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον Habib Diarra

79'

79'

78'

77'

77'

76'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Μαρσέιγ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

76'

Ο Renan Lodi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dilane Bakwa

76'

75'

Ο Dilane Bakwa αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

75'

Κατοχή: Στρασβούργο: 36%, Μαρσέιγ: 64%.

74'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Iliman Ndiaye από την ομάδα Μαρσέιγ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

74'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

73'

Ο Gerzino Nyamsi σταματά επιτυχώς το σουτ

73'

Το σουτ του Pierre-Emerick Aubameyang μπλοκάρεται

72'

Ο Iliman Ndiaye από την ομάδα Μαρσέιγ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Lucas Perrin

71'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Το σουτ από τον Dilane Bakwa τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lebo Mothiba από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Leonardo Balerdi

70'

Κατοχή: Στρασβούργο: 35%, Μαρσέιγ: 65%.

69'

Ο Amine Harit δίνει τη θέση του στον Azzedine Ounahi

69'

Ο Vitor Oliveira δίνει τη θέση του στον Pierre-Emerick Aubameyang

69'

Ο Emanuel Emegha δίνει τη θέση του στον Lebo Mothiba

68'

Ο Amine Harit από την ομάδα Μαρσέιγ είναι σε θέση οφσάιντ

68'

68'

Ο Thomas Delaine απομακρύνει τη μπάλα

68'

Η ομάδα Μαρσέιγ ξεκινάει αντεπίθεση

68'

67'

67'

Η ομάδα Στρασβούργο εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

67'

Ο Geoffrey Kondogbia τιμωρείται για σπρώξιμο στον Habib Diarra

66'

Ο Matz Sels κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

66'

66'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Emanuel Emegha από την ομάδα Στρασβούργο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

66'

Η σέντρα από τον Thomas Delaine από την ομάδα Στρασβούργο βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

66'

65'

65'

Ελεύθερο για την ομάδα Στρασβούργο

65'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Chancel Mbemba από την ομάδα Μαρσέιγ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

65'

Ο Renan Lodi από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

64'

Ο Renan Lodi από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

64'

Ο Habib Diarra σταματά επιτυχώς το σουτ

64'

Το σουτ του Jonathan Clauss μπλοκάρεται

64'

Ο Vitor Oliveira τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

64'

63'

Ο Lucas Perrin τιμωρείται για σπρώξιμο στον Pau Lopez

63'

Ο Dilane Bakwa από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

62'

Ο Leonardo Balerdi σταματά επιτυχώς το σουτ

62'

Το σουτ του Ismael Doukoure μπλοκάρεται

61'

60'

60'

Κατοχή: Στρασβούργο: 34%, Μαρσέιγ: 66%.

59'

Ο Pau Lopez κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

59'

Ο Gerzino Nyamsi κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Pau Lopez μπλοκάρει εύκολα

59'

58'

Καλή ενέργεια από τον Dilane Bakwa ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

58'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vitor Oliveira από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον Lucas Perrin

57'

56'

Ο Joaquin Correa δίνει τη θέση του στον Ismaila Sarr

55'

Κατοχή: Στρασβούργο: 32%, Μαρσέιγ: 68%.

55'

Ο Angelo Gabriel δίνει τη θέση του στον Dilane Bakwa

54'

Ο Renan Lodi από την ομάδα Μαρσέιγ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

54'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Renan Lodi για την ομάδα Μαρσέιγ. Ο Frederic Guilbert σταματάει την φάση.

54'

Ο Angelo Gabriel δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

54'

Ο Thomas Delaine από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

53'

Ο Kevin Gameiro χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

53'

Καλή ενέργεια από τον Kevin Gameiro ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

53'

52'

52'

Ο Amine Harit από την ομάδα Μαρσέιγ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

52'

Ο Iliman Ndiaye τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

51'

Ο Habib Diarra τιμωρείται για σπρώξιμο στον Geoffrey Kondogbia

51'

Ο Gerzino Nyamsi απομακρύνει τη μπάλα

50'

Ο Lucas Perrin από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Iliman Ndiaye

50'

Κατοχή: Στρασβούργο: 30%, Μαρσέιγ: 70%.

50'

Ο Jordan Veretout τιμωρείται για σπρώξιμο στον Angelo Gabriel

49'

Ο Angelo Gabriel κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Gabriel από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Leonardo Balerdi

48'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

47'

46'

46'

Ο Jordan Veretout από την ομάδα Μαρσέιγ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

46'

46'

45+3'

Η ομάδα Μαρσέιγ παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+3'

45+3'

Κατοχή: Στρασβούργο: 29%, Μαρσέιγ: 71%.

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Gabriel από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Joaquin Correa

45+2'

45+2'

Ο Junior Mwanga από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+2'

Ο Renan Lodi από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

45+1'

Ο Thomas Delaine σταματά επιτυχώς το σουτ

45+1'

Το σουτ του Amine Harit μπλοκάρεται

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Κατοχή: Στρασβούργο: 28%, Μαρσέιγ: 72%.

45'

44'

44'

Ο Geoffrey Kondogbia από την ομάδα Μαρσέιγ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

44'

Ο Gerzino Nyamsi από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

44'

43'

42'

41'

41'

40'

Κατοχή: Στρασβούργο: 27%, Μαρσέιγ: 73%.

40'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Junior Mwanga από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Iliman Ndiaye

38'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Renan Lodi για την ομάδα Μαρσέιγ. Ο Angelo Gabriel σταματάει την φάση.

38'

Ο Vitor Oliveira κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

37'

Η ομάδα Μαρσέιγ έχει την κατοχή της μπάλας

36'

35'

34'

Ο Thomas Delaine τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonathan Clauss

34'

33'

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Doukoure από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Amine Harit

31'

Ο Vitor Oliveira τιμωρείται για σπρώξιμο στον Thomas Delaine

31'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Vitor Oliveira από την ομάδα Μαρσέιγ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

31'

30'

30'

30'

Κατοχή: Στρασβούργο: 26%, Μαρσέιγ: 74%.

29'

29'

Ο Emanuel Emegha τιμωρείται για σπρώξιμο στον Leonardo Balerdi

28'

28'

Η βροχή κάνει δύσκολες τις συνθήκες για τους παίκτες

28'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Μαρσέιγ ισοφάρισε. Υπάρχει παιχνίδι!

27'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jonathan Clauss με αριστερό βολέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

26'

26'

26'

Το σουτ του Vitor Oliveira μπλοκάρεται

26'

25'

25'

25'

24'

23'

22'

21'

20'

20'

Ο Jordan Veretout από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

20'

Ο Joaquin Correa χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

20'

Ο Matz Sels κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

20'

Καλή ενέργεια από τον Joaquin Correa ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

19'

Η σέντρα από τον Vitor Oliveira από την ομάδα Μαρσέιγ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

19'

Ο Thomas Delaine τιμωρείται για σπρώξιμο στον Iliman Ndiaye

18'

18'

Ο Matz Sels από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Renan Lodi

17'

Ο Jonathan Clauss τιμωρείται για σπρώξιμο στον Habib Diarra

16'

Ο Lucas Perrin επιστρέφει στο γήπεδο.

16'

Ο Renan Lodi από την ομάδα Μαρσέιγ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

16'

Η ομάδα Στρασβούργο ξεκινάει αντεπίθεση

15'

Ο Jordan Veretout από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

15'

15'

15'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Lucas Perrin να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

14'

Ο Lucas Perrin είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

14'

14'

Ο Lucas Perrin σταματά επιτυχώς το σουτ

14'

13'

Ο Iliman Ndiaye τιμωρείται για σπρώξιμο στον Junior Mwanga

12'

11'

Ο Vitor Oliveira από την ομάδα Μαρσέιγ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Perrin από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Joaquin Correa

10'

Κατοχή: Στρασβούργο: 22%, Μαρσέιγ: 78%.

10'

9'

9'

8'

7'

Η ομάδα Στρασβούργο κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

7'

6'

Ο Kevin Gameiro έδωσε την ασίστ για το γκολ.

6'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Emanuel Emegha σκοράρει με το δεξί πόδι!

6'

Ο Kevin Gameiro τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

6'

6'

Ο Angelo Gabriel τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

6'

5'

5'

Κατοχή: Στρασβούργο: 24%, Μαρσέιγ: 76%.

4'

3'

2'

Ο Vitor Oliveira από την ομάδα Μαρσέιγ είναι σε θέση οφσάιντ

2'

Ο Jonathan Clauss σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Matz Sels ελέγχει την φάση

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Μαρσέιγ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade de la Meinau, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Δεν πείθει καμιά τους

Το Στρασβούργο φιλοξενεί τη Μαρσέιγ για την 13η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν στην προηγούμενη «στροφή» λόγω της αναβολής του παιχνιδιού στο «σπίτι» της Μπρεστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εκτός έδρας από τη Λανς.

Έχει να αγωνιστεί τρεις εβδομάδες, καθώς πριν τη διακοπή δεν διεξήχθη το προγραμματισμένο ματς με την Μπρεστ στις όχθες του Ατλαντικού. Η αιτία που συνέβη αυτό, ήταν μία κακοκαιρία η οποία έπληξε την περιοχή κι αποφασίστηκε τέσσερα εικοσιτετράωρα πριν τη σέντρα, να μετατεθεί η αναμέτρηση στις αρχές Δεκεμβρίου και πιο συγκεκριμένα στις 7/12, όταν όλοι ελπίζουν ότι ο καιρός θα επιτρέψει να γίνει κανονικά η αναμέτρηση. Το τελευταίο του παιχνίδι λοιπόν ήταν στις 5/11 και ήταν εντός έδρας απέναντι στην αδύναμη Κλερμόν. Δεν είχε ικανοποιήσει σε καμία περίπτωση με την απόδοσή του και είχε «κολλήσει» στη «λευκή» ισοπαλία (0-0). Κυριάρχησε στο πρώτο μέρος δίχως να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες και τα πάντα έγιναν πιο δύσκολα μετά την αποβολή του Σεναγιά στο 76’. Δεν θέλησε να ρισκάρει και δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Το Στρασβούργο προκαλεί θλίψη στον κόσμο του, εξαιτίας των κάκιστων εμφανίσεων που πραγματοποιεί, σε συνδυασμό με τα άσχημα αποτελέσματα. «Τρέχει» αρνητικό σερί πέντε αναμετρήσεων χωρίς «τρίποντο», μετρώντας τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες. Οι Αλσατοί έχουν μαζέψει όλους κι όλους 12 βαθμούς και στέκονται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο και υστερώντας στην ισοβαθμία με τις Μονπελιέ, Ρεν και Τουλούζ. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Under.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Πατρίκ Βιεϊρά -ο οποίος έχει αποδειχθεί πολύ «λίγος» μέχρι στιγμής- υπογράμμισε: «Δεν είναι εύκολο για εμάς να επιστρέφουμε μετά από τρεις εβδομάδες. Είναι καλές οι προπονήσεις όμως όλοι προτιμούν τους αγώνες και είναι κατανοητό. Η Μαρσέιγ είναι πολύ δυνατή ομάδα και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε βαθμούς».

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο χρονικά τελευταίο παιχνίδι ο αμυντικός Σεναγιά (11/0) και θα εκτίσει την ποινή του. Έτοιμος ο μπακ Ντελέν (10/0). Μακροχρόνιος απών ο πλάγιος μπακ Φιλά (-).

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να μεταβεί στον γαλλικό Βορρά προκειμένου να μετρήσει τις δυνάμεις της εκτός έδρας με την ποιοτική Λανς. Ήθελε να δώσει συνέχεια στο μεγάλο «διπλό» που είχε προηγηθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια επί της ΑΕΚ για το Γιουρόπα Λιγκ. Δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε (1-0) στις λεπτομέρειες, δίχως πάντως να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση. Από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν εμφανής η πρόθεσή της να αμυνθεί κατά κύριο λόγο και να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες. Το πέτυχε σε σχετικά καλό βαθμό, όμως αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα. Στην επανάληψη έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αρίτ και στο 88’ ο Βερετού την έσωσε πάνω στη γραμμή. Δύο λεπτά μετά όμως ο Γκραντίτ με κεφαλιά νίκησε τον Λόπεθ. Δεν υπήρχε χρόνος για να αντιδράσει κι έπεσε στο καναβάτσο.

Με αυτόν τον πικρό τρόπο η Μαρσέιγ συμπλήρωσε μία τριάδα αναμετρήσεων της Λιγκ1 στις οποίες δεν έχει καταφέρει να γευτεί τη χαρά της επιτυχίας. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έχει δεχθεί δύο «σφαλιάρες» κι έχει αναδειχθεί ισόπαλη μία φορά. Η συγκομιδή των 13 πόντων φέρνει τους «Φωκαείς» μόλις στην 10η θέση της κατάταξης, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τη Μετς. Είναι προφανές ότι ο προπονητής Γκατούζο δεν έχει καταφέρει να δείξει κάτι και δεν αισθάνεται άνετα στη θέση του. Τα τρία πιο πρόσφατα ματς τους εντός συνόρων ολοκληρώθηκαν Under. Την προσεχή Πέμπτη θα παίξει με τον Άγιαξ εντός έδρας για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

«Είμαστε σ’ έναν σύλλογο στον οποίο υπάρχουν απαιτήσεις για νίκες. Δεν μας αρκεί τίποτα λιγότερο. Δεν υπάρχει ήττα από ατυχία στο ποδόσφαιρο. Παίρνεις αυτό που αξίζεις και οι δικαιολογίες είναι για τους αδύναμους κι εμείς δεν είμαστε. Είμαι υπεύθυνος για όλες τις επιλογές μου» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Τζενάρο Γκατούζο. Υπήρξε μία προσθήκη στο πόστο του αθλητικού διευθυντή με τον 36χρονο Μαροκινό Μεχντί Μπενατία -ο οποίος είχε ξεκινήσει την καριέρα του από το κλαμπ- να προσλαμβάνεται.

Αγωνιστικά Νέα: Με κάρτες ο στόπερ Ζιγκό (7/1). Τιμωρημένος ο χαφ Γκέιγ (-) θα μπορεί να αγωνιστεί από τον Ιανουάριο. Το 2024 θα παίξει ξανά ο μέσος Ρονζιέ (10/0). Δεν θεωρείται σημαντική η απουσία του εξτρέμ Μουγκέ (4/0). Αντίθετα είναι πρόβλημα εκείνη του μέσου Ουναΐ (5/1).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Το Στρασβούργο απογοητεύει με τον Πατρίκ Βιεϊρά να αποδεικνύεται σε ακόμα μία ομάδα «λίγος» ως προπονητής κι εφόσον οι Αλσατοί συνεχίσουν έτσι, τότε δεδομένα θα πρέπει να παλέψουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, καθώς δεν μπορούν να κοιτάξουν ψηλότερα. Παράλληλα δεν έχουν δώσει επίσημο ματς για τρεις εβδομάδες. Στον αντίποδα η Μαρσέιγ επίσης έδωσε τα ηνία μετά τον Μαρθελίνο στον Γκατούζο, δηλαδή σ’ έναν κόουτς ο οποίος δεν έχει να επιδείξει καμία απολύτως επιτυχία στην καριέρα του. Στο συγκεκριμένο ματς δεν περιμένουμε να «ανοίξει» το σκορ μεταξύ δύο αδούλευτων ομάδων και το Under θα αποτελέσει την επιλογή μας.

• Η ομάδα Στρασβούργο δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.23 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μαρσέιγ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.82 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μαρσέιγ έχασε στους τελευταίους 4 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1 με απόδοση 3.85 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Μαρσέιγ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.81 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μαρσέιγ ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.10 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1