Ανζέ - Λοριάν

21/11/2021 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 467
1 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 891 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λοριάν - Ανζέ στις 5/2/2023

• Θεατές: 6971
90+3'

90+3'

6971 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+3'

Κατοχή: Ανζέ: 54%, Λοριάν: 46%.

90+3'

Ο Sambou Soumano τιμωρείται για σπρώξιμο στον Romain Thomas

90+2'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

90+1'

Ο Armand Lauriente τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jimmy Cabot

90+1'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

90+1'
Απόκρουση

Ο Azzedine Ounahi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90'

Ο Enzo Le Fee από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90'

Ο Samuel Loric δίνει τη θέση του στον Redwan Bourles

90'
Απόκρουση

Ο Vincent Manceau απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

89'
Σέντρα

Ο Houboulang Mendes κάνει τη σέντρα

89'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Ο Igor Carioca από την ομάδα Λοριάν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

89'

Η ομάδα Λοριάν εκδηλώνει επίθεση

88'

Η ομάδα Λοριάν έχει την κατοχή της μπάλας

87'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

86'

Ο Batista Mendy από την ομάδα Ανζέ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Quentin Boisgard

86'

Ο Danijel Petkovic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

86'
Κακό κοντρόλ

Ο Dango Ouattara από την ομάδα Λοριάν έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

86'

Η ομάδα Λοριάν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

85'

Ο Adrian Grbic δίνει τη θέση του στον Sambou Soumano

85'

Ο Terem Moffi δίνει τη θέση του στον Dango Ouattara

85'

Κατοχή: Ανζέ: 53%, Λοριάν: 47%.

85'

Ο Stephane Bahoken από την ομάδα Ανζέ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

84'

Η ομάδα Ανζέ έχει την κατοχή της μπάλας

84'

Η ομάδα Λοριάν ξεκινάει αντεπίθεση

84'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

84'

Ο Jimmy Cabot από την ομάδα Ανζέ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

84'

Ο Batista Mendy από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

83'

83'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ είναι σε θέση οφσάιντ

82'
Απόκρουση

Ο Romain Thomas απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

82'
Γέμισμα

Ο Enzo Le Fee εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

82'

Ο Souleyman Doumbia δίνει τη θέση του στον Enzo Ebosse

81'

Ο Pierrick Capelle δίνει τη θέση του στον Batista Mendy

81'

Ο Souleyman Doumbia κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

81'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Souleyman Doumbia υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Igor Carioca

80'

Ο Terem Moffi από την ομάδα Λοριάν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

80'
Σέντρα

Ο Armand Lauriente κάνει τη σέντρα

80'

Κατοχή: Ανζέ: 55%, Λοριάν: 45%.

79'

78'

Ελεύθερο για την ομάδα Ανζέ

78'
Σέντρα

Ο Armand Lauriente από την ομάδα Λοριάν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

77'

Ο Romain Thomas τιμωρείται για σπρώξιμο στον Adrian Grbic

77'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Paul Nardi βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

77'

Η ομάδα Ανζέ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

77'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'

75'

Ελεύθερο για την ομάδα Λοριάν

75'

Ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

75'

Κατοχή: Ανζέ: 56%, Λοριάν: 44%.

74'

Ο Mohamed-Ali Cho δίνει τη θέση του στον Stephane Bahoken

74'

Φράγμα από τον Julien Laporte, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Sofiane Boufal. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

73'
Απόκρουση

73'
Γέμισμα

72'

Ο Quentin Boisgard δίνει τη θέση του στον Armand Lauriente

72'

Κίτρινη κάρτα για τον Jimmy Cabot

71'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jimmy Cabot για την ομάδα Ανζέ. Ο Samuel Loric σταματάει την φάση.

70'

Κατοχή: Ανζέ: 57%, Λοριάν: 43%.

70'

70'

Ο Adrian Grbic από την ομάδα Λοριάν πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

70'

Ο Quentin Boisgard από την ομάδα Λοριάν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

70'
Απόκρουση

Ο Ismael Traore απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

69'
Σέντρα

Ο Quentin Boisgard κάνει τη σέντρα

68'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Thomas Mangani της ομάδας Ανζέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Paul Nardi αποφάσισε να μείνει στη μέση της εστίας του.

67'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Samuel Loric από την ομάδα Λοριάν υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Jimmy Cabot.

67'

Ο Pierrick Capelle από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

66'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

66'

65'

Κατοχή: Ανζέ: 58%, Λοριάν: 42%.

65'

65'
Γέμισμα

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί ένα φάουλ, αλλά ο συμπαίκτης του έφτασε λίγο καθυστερημένα και δεν πρόλαβε να την εκμεταλλευτεί.

64'

Ο Igor Carioca από την ομάδα Λοριάν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mohamed-Ali Cho

64'

63'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Sofiane Boufal για την ομάδα Ανζέ. Ο Samuel Loric σταματάει την φάση.

63'

62'

62'

Πως το έχασε αυτό; Ο Sofiane Boufal έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

62'

62'

61'

61'

61'
Απόκρουση

61'

Ο Enzo Le Fee δοκιμάζει τον Danijel Petkovic με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως αποκρούεται!

61'
Απόκρουση

Ο Vincent Manceau αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

61'
Σέντρα

Ο Igor Carioca κάνει τη σέντρα

60'
Απόκρουση

60'
Σέντρα

Ο Samuel Loric κάνει τη σέντρα

60'

Ο Adrian Grbic από την ομάδα Λοριάν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

60'

59'

Η ομάδα Ανζέ εκδηλώνει επίθεση

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Enzo Le Fee

58'

58'

Ο Souleyman Doumbia από την ομάδα Ανζέ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

57'

57'

Ο Igor Carioca υποπίπτει σε χέρι

56'

56'

56'

55'

Κατοχή: Ανζέ: 60%, Λοριάν: 40%.

55'

55'
Σέντρα

Ο Souleyman Doumbia από την ομάδα Ανζέ κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

55'
Απόκρουση

Ο Leo Petrot απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

54'

Ο Thomas Mangani από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

54'
Απόκρουση

Ο Julien Laporte απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

54'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

54'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

54'

Ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

54'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

53'
Σέντρα

Ο Souleyman Doumbia από την ομάδα Ανζέ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

52'

52'

52'

Ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

51'

51'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

50'

50'

Κατοχή: Ανζέ: 59%, Λοριάν: 41%.

50'

49'
Απόκρουση

Ο Paul Nardi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

49'

Το αμυντικό λάθος του Julien Laporte μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

48'

Ο Terem Moffi υποπίπτει σε χέρι

48'

47'
Απόκρουση

Ο Souleyman Doumbia απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

47'
Σέντρα

47'

46'

46'

Το σουτ του Quentin Boisgard μπλοκάρεται

46'

46'

45+1'

45+1'

45+1'
Σέντρα

Ο Adrian Grbic από την ομάδα Λοριάν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

45+1'

Ο Enzo Le Fee από την ομάδα Λοριάν εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

45'

Ο Adrian Grbic εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

44'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

44'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

44'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Souleyman Doumbia υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Quentin Boisgard

44'

43'

Ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

43'
Απόκρουση

42'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

42'

42'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

42'

Ο Romain Thomas βρίσκεται ολομόναχος, αλλά η κεφαλιά του αποκρούεται από τον Paul Nardi! Κόρνερ...

42'

Ο Mohamed-Ali Cho από την ομάδα Ανζέ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

42'

Ο Jimmy Cabot από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

41'

41'
Απόκρουση

Ο Julien Laporte απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

41'
Σέντρα

Ο Souleyman Doumbia κάνει τη σέντρα

40'

40'

39'

Κίτρινη κάρτα για τον Azzedine Ounahi

39'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Azzedine Ounahi για την ομάδα Ανζέ. Ο Laurent Abergel σταματάει την φάση.

39'
Απόκρουση

39'
Σέντρα

39'

38'

Η ομάδα Ανζέ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

38'

Πως το έχασε αυτό; Ο Quentin Boisgard έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

37'

Ο Quentin Boisgard από την ομάδα Λοριάν προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

37'

Ο Adrian Grbic από την ομάδα Λοριάν πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

37'

Ο Samuel Loric τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jimmy Cabot

36'

36'

Η ομάδα Λοριάν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

36'

35'

35'

Ο Jimmy Cabot από την ομάδα Ανζέ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

35'

35'

Ο Terem Moffi από την ομάδα Λοριάν έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

35'

35'

34'

34'

34'
Σέντρα

Ο Laurent Abergel κάνει τη σέντρα

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Laurent Abergel

32'

32'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

32'

32'

31'

30'

Κατοχή: Ανζέ: 61%, Λοριάν: 39%.

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Igor Carioca από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Souleyman Doumbia

29'

Ο Enzo Le Fee τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mohamed-Ali Cho

28'

Ο Enzo Le Fee από την ομάδα Λοριάν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

27'

27'

Ο Julien Laporte από την ομάδα Λοριάν πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

27'
Γέμισμα

26'

Ο Romain Thomas έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

26'

Ο Romain Thomas από την ομάδα Ανζέ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Houboulang Mendes

26'

26'

25'

Κατοχή: Ανζέ: 63%, Λοριάν: 37%.

25'

24'

Η ομάδα Λοριάν παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

24'

23'

23'

Ο Souleyman Doumbia τιμωρείται για σπρώξιμο στον Igor Carioca

22'

Ο Laurent Abergel τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sofiane Boufal

22'

21'

21'
Απόκρουση

21'

Ο Paul Nardi έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Sofiane Boufal βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Paul Nardi του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

21'

21'

20'

20'

Ο Houboulang Mendes σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Danijel Petkovic ελέγχει την φάση

19'
Σέντρα

Ο Samuel Loric από την ομάδα Λοριάν κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

19'

18'

18'

Ο Jimmy Cabot από την ομάδα Ανζέ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

18'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Enzo Le Fee από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Sofiane Boufal

16'

16'
Σέντρα

16'
Απόκρουση

16'

Ο Adrian Grbic έχει μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του απομακρύνεται από τον τερματοφύλακα!

16'

Ο Enzo Le Fee από την ομάδα Λοριάν πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

15'

15'

Το παιχνίδι έχει χαμηλό ρυθμό καμία από τις δύο πλευρές δεν έχει πάρει την πρωτοβουλία

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Samuel Loric από την ομάδα Λοριάν ανατρέπει τον Vincent Manceau

15'

14'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jimmy Cabot από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Samuel Loric

13'

12'

Ο Samuel Loric από την ομάδα Λοριάν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

12'

11'

10'

10'

10'

9'

8'

Ο Pierrick Capelle τιμωρείται για σπρώξιμο στον Igor Carioca

8'
Σέντρα

Ο Jimmy Cabot κάνει τη σέντρα

7'

7'

7'

7'
Γέμισμα

6'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Thomas Mangani για την ομάδα Ανζέ. Ο Adrian Grbic σταματάει την φάση.

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pierrick Capelle από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Igor Carioca

5'

Κατοχή: Ανζέ: 48%, Λοριάν: 52%.

5'

Ο Laurent Abergel επιστρέφει στο γήπεδο.

5'

5'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Laurent Abergel να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

5'

Ο Laurent Abergel είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

4'

4'

3'

Καλή ενέργεια από τον Sofiane Boufal ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

3'

2'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Λοριάν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Raymond Kopa, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Αμφότερες προβληματίζουν

Η Ανζέ φιλοξενεί τη Λοριάν για την 14η αγωνιστική της Λιγκ 1, σε γειτονικό ντέρμπι της Βρετάνης. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο «σπίτι» της Λιλ και οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εντός έδρας στο ντέρμπι με την Μπρεστ.

ΑΝΖΕ

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο στο εκτός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης «στροφής» κόντρα στην πρωταθλήτρια Λιλ. Παρουσιάστηκε μαχητική κι αρνήθηκε να παραδοθεί, αποσπώντας ισοπαλία 1-1. Δέχτηκε έντονη πίεση στο ξεκίνημα του αγώνα όμως έμοιαζε να αντέχει. Προδόθηκε η άμυνά της σε μία στατική φάση στο 27’. Το τεχνητό οφσάιντ δεν ήταν αποτελεσματικό και ο Ντζαλό από κοντά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της για το 1-0. Δεν έβγαλε αντίδραση και θα μπορούσε να της είχε κοστίσει. Στην επανάληψη περιορίστηκε ξανά σε παθητικό ρόλο. Όσο ο χρόνος κυλούσε κι έμενε στο ματς, τόσο ήλπιζε ότι θα έβρισκε μία ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Πράγματι αυτό συνέβη στο 83’ με τον Ουναΐ να «γράφει» το 1-1. Αμύνθηκε αποτελεσματικά στη συνέχεια και τελείωσε τον αγώνα με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Ονανά στο 92’, χωρίς να έχει χρόνο για να το εκμεταλλευτεί.

Η Ανζέ «τρέχει» ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αναμετρήσεων στις οποίες δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης. Παράλληλα έχει χαμογελάσει μόνο σε δύο περιπτώσεις, στους δέκα τελευταίους αγώνες της. Έχει μαζέψει πάντως 18 βαθμούς έως τώρα και φιγουράρει στα μεσαία «στρώματα» του βαθμολογικού πίνακα. Θεωρείται εξαιρετική η πορεία της, με δεδομένο ότι στην αρχή της σεζόν αποτελούσε ένα από τα φαβορί για υποβιβασμό. Τα έξι από τα επτά πιο πρόσφατα ματς της ήταν αμφίσκορα.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Ζεράλντ Μπατίκλ υπογράμμισε: «Η δουλειά που κάναμε στη διακοπή ήταν πολύ καλή, αν και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από τις εμφανίσεις της ομάδας μέχρι τώρα στη σεζόν. Είναι σημαντικό ότι επιμένουμε και δεν τα παρατάμε. Ελπίζω ότι και στο μέλλον θα ανταμειφθούμε περισσότερο για τη συγκεκριμένη στάση μας και για το ποδόσφαιρο που παίζουμε. Η Λοριάν είναι δυνατή ομάδα και θα πρέπει να κάνουμε πολύ καλό αγώνα για να κερδίσουμε».

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο μεσοεπιθετικός Φουλτζινί (13/2). Δεν ανάρρωσε από την αρρώστια που τον ταλαιπώρησε ο γκολκίπερ Μπερναρντονί (12/0) και τέθηκε ξανά εκτός. Δεν είναι διαθέσιμος και ο μεσοεπιθετικός Μπραϊμί (5/0). Μακροχρόνιος απών ο αμυντικός χαφ Ουντ Καλέντ.

ΛΟΡΙΑΝ

Ακριβώς πριν τη διακοπή κλήθηκε να παίξει ντέρμπι εντός έδρας με τη γειτονική Μπρεστ. Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και των προσδοκιών και ηττήθηκε (1-2). Η είσοδός της στην αναμέτρηση ήταν άκρως εντυπωσιακή. Πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε μόλις στο 5’ με τον Γκρμπιτς να μην αστοχεί αμαρκάριστος από τη μικρή περιοχή. Δεν είχε ανησυχήσει ούτε μία φορά. Στο 28’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Μετά τη χρήση VAR ο Εργκό τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα και τα δεδομένα άλλαξαν. Άντεξε δίχως προβλήματα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως καταλογίστηκε πέναλτι εις βάρος της στο 58’ για χέρι, σε μία φάση που επενέβη ξανά το VAR. Ο Φεβρ ήταν εύστοχος από τη λευκή βούλα και διαμόρφωσε το 1-1. Έπαιξε ξανά προσεκτικά ούτως ώστε να αποφύγει την ήττα. Δεν τα κατάφερε μια και στο 80’ ο Μουνιέ την έριξε στο καναβάτσο, δίχως να βγάλει αντίδραση.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Λοριάν και η τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Έχει «χτίσει» ένα αρνητικό σερί έξι αγώνων χωρίς να χαμογελάσει. Σε αυτό το χρονικό διάστημα έχει υποστεί τρεις ήττες κι έχει αναδειχθεί ισόπαλη σε ισάριθμες περιπτώσεις. Η συγκομιδή των 15 βαθμών φέρνει τους «μπακαλιάρους» στην 13η θέση, απέχοντας όμως πλέον μόλις τρεις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Τα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν αμφίσκορα.

«Δεν υπάρχει λόγος να μένουμε σε όσα συνέβησαν στο παρελθόν αλλά θα πρέπει να κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε από εδώ και πέρα. Υπάρχουν οικονομικά προβλήματα στην ομάδα που θα πρέπει να αντιμετωπιστούν. Αν όμως δεν θέλουμε να βρεθούμε σε δύσκολη θέση τον Μάρτιο θα πρέπει να κάνουμε σίγουρα μία ή δύο μεταγραφές τον Ιανουάριο» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Κριστόφ Πελισιέ.

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο προηγούμενο και θα εκτίσει την ποινή του ο δεξιός μπακ Εργκό (5/0). Αντίθετα εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο σέντερ μπακ Λαπόρτ (11/2). Στα «πιτς» ο αμυντικός Λε Γκοφ (13/1), ο στόπερ Γενζ (7/0) και ο εξτρέμ Ντιαρά (8/0). Παρών ο επιθετικός Λοριεντέ (10/4). Θα απουσιάσουν ακόμα ο αμυντικός Μουγιοκολό (1/0) και οι χαφ Μονκοντουί (12/2), Λεμουάν (9/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Δεν αποτελεί και κανένα μεγάλο μυστικό ότι η Ανζέ έχει «ξεφουσκώσει» εδώ και καιρό και δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που εντυπωσίασε στο ξεκίνημα της σεζόν αιφνιδιάζοντας τους πάντες με την απόδοσή της και τα εκπληκτικά της αποτελέσματα. Το εντός έδρας γειτονικό ντέρμπι με τη Λοριάν έχει υψηλό βαθμό δυσκολίας. Οι «μπακαλιάροι» έχουν χάσει κι εκείνοι αρκετό έδαφος στη βαθμολογία και ψάχνουν πάση θυσία πόντους. Το σετ αποδόσεων γέρνει υπερβολικά προς τους γηπεδούχους και θα κοντράρουμε το φαβοριτισμό τους επιλέγοντας τη διπλή ευκαιρία της ισοπαλίας ή της επικράτησης των φιλοξενούμενων.

• Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Ανζέ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.80 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1