Άλκμααρ - Φόλενταμ

30/10/2022 17:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 1115
2 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 548 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Φόλενταμ - Άλκμααρ στις 17/3/2024

• Θεατές: 18255
90+7'

Η ομάδα Φόλενταμ είχε την περισσότερη κατοχή της μπάλας, αλλά κατάφερε να χάσει το παιχνίδι.

90+7'

90+7'

Κατοχή: Άλκμααρ: 32%, Φόλενταμ: 68%.

90+7'

18255 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+6'

Ο Xavier Mbuyamba κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Vangelis Pavlidis.

90+6'

Ελεύθερο για την ομάδα Άλκμααρ

90+6'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Robert Muehren από την ομάδα Φόλενταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+5'

Κατοχή: Άλκμααρ: 31%, Φόλενταμ: 69%.

90+5'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+4'

Η ομάδα Φόλενταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'

90+4'

Ο Pantelis Hatzidiakos της ομάδας Άλκμααρ βλέπει κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση

90+4'

Ο Robert Muehren κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Sam Beukema.

90+2'

Ο Lequincio Zeefuik από την ομάδα Φόλενταμ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Jordy Clasie

90+2'

Ο Lequincio Zeefuik κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Hobie Verhulst μπλοκάρει εύκολα

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90+1'

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ είναι σε θέση οφσάιντ

90+1'

Η ομάδα Άλκμααρ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90'

Ο Sam Beukema από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90'

Η ομάδα Φόλενταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90'

Ο Sam Beukema απομακρύνει τη μπάλα

90'

Ο Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90'

90'

Ο Maxim Dekker απομακρύνει τη μπάλα

89'

Ο Vangelis Pavlidis απομακρύνει τη μπάλα

89'

89'

Ο Jordy Clasie σταματά επιτυχώς το σουτ

89'

Το σουτ του Carel Eiting μπλοκάρεται

88'

Ο Dean James κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gaetano Oristanio από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Vangelis Pavlidis

88'

87'

Ο Dean James από την ομάδα Φόλενταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

87'

86'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

85'

85'

Ο Daryl van Mieghem δίνει τη θέση του στον Lequincio Zeefuik

85'

Ο Brian Plat δίνει τη θέση του στον Benaissa Benamar

84'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Jordy Clasie, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

84'

84'

Ο Brian Plat απομακρύνει τη μπάλα

83'

83'

83'

82'

82'

Ο Riechedly Bazoer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

81'

Ο Robert Muehren κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jordy Clasie.

81'

81'

80'

Ο Milos Kerkez είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Mees de Wit

80'

80'

Ο Milos Kerkez είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

79'

79'

Ο Vangelis Pavlidis κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

79'

Η ομάδα Φόλενταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

79'

Η ομάδα Άλκμααρ εκδηλώνει επίθεση

78'

Ο Pantelis Hatzidiakos σταματά επιτυχώς το σουτ

78'

Το σουτ του Gaetano Oristanio μπλοκάρεται

78'

78'

77'

Ο Riechedly Bazoer απομακρύνει τη μπάλα

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milos Kerkez από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Gaetano Oristanio

76'

Ο Filip Stankovic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

76'

75'

74'

74'

Η ομάδα Φόλενταμ εκδηλώνει επίθεση

74'

Ο Tijjani Reijnders κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

73'

Ο Henk Veerman κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Maxim Dekker.

72'

72'

Ο Yukinari Sugawara δίνει τη θέση του στον Peer Koopmeiners

71'

Ο Milos Kerkez από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

70'

70'

Ο Robert Muehren από την ομάδα Φόλενταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

70'

Ο Daryl van Mieghem σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Hobie Verhulst ελέγχει την φάση

70'

70'

Ο Jordy Clasie κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

69'

69'

Ο Ibrahim El Kadiri δίνει τη θέση του στον Dean James

68'

Ο Daryl van Mieghem από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

68'

67'

67'

66'

Ο Derry Murkin από την ομάδα Φόλενταμ είναι σε θέση οφσάιντ

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Robert Muehren από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Pantelis Hatzidiakos

65'

Κατοχή: Άλκμααρ: 33%, Φόλενταμ: 67%.

65'

64'

Ο Maxim Dekker κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

64'

Ο Hobie Verhulst κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

64'

63'

63'

62'

Ο Carel Eiting τιμωρείται για σπρώξιμο στον Riechedly Bazoer

61'

Ελεύθερο για την ομάδα Φόλενταμ

60'

Ο Jens Odgaard δίνει τη θέση του στον Vangelis Pavlidis

60'

Ο Jesper Karlsson δίνει τη θέση του στον Riechedly Bazoer

60'

60'

Ο Jordy Clasie από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

60'

Ο Jens Odgaard σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Filip Stankovic ελέγχει την φάση

59'

58'

58'

Ο Yukinari Sugawara από την ομάδα Άλκμααρ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

58'

58'

57'

56'

Το σουτ του Jesper Karlsson μπλοκάρεται

56'

55'

55'

Κατοχή: Άλκμααρ: 34%, Φόλενταμ: 66%.

55'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jens Odgaard για την ομάδα Άλκμααρ. Ο Damon Mirani σταματάει την φάση.

54'

Ο Pantelis Hatzidiakos από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

Ο Damon Mirani κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

53'

53'

Ο Damon Mirani σταματά επιτυχώς το σουτ

53'

Το σουτ του Jens Odgaard μπλοκάρεται

53'

Ο Sam Beukema κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Carel Eiting.

53'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

52'

52'

51'

51'

Ο Yukinari Sugawara από την ομάδα Άλκμααρ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

50'

50'

50'

49'

49'

Ο Robert Muehren έδωσε την ασίστ για το γκολ!

48'

Ο Ibrahim El Kadiri έδωσε την ασίστ για το γκολ.

48'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Henk Veerman με δεξί βολέ στέλνει την μπάλα στο βάθος των διχτύων. Υπέροχο τελείωμα!

48'

47'

47'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

46'

46'

46'

Ο Walid Ould-Chikh δίνει τη θέση του στον Henk Veerman

46'

45+3'

45+3'

Κατοχή: Άλκμααρ: 35%, Φόλενταμ: 65%.

45+3'

45+3'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Brian Plat από την ομάδα Φόλενταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45+2'

Ο Walid Ould-Chikh από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45+2'

Ο Sam Beukema σταματά επιτυχώς το σουτ

45+2'

Το σουτ του Brian Plat μπλοκάρεται

45+2'

45+2'

45+1'

Ο Yukinari Sugawara αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

45+1'

Ο Brian Plat από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+1'

Ο Tijjani Reijnders από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

Ο Gaetano Oristanio από την ομάδα Φόλενταμ βλέπει την κίτρινη κάρτα μετά από αρκετά φάουλ στα οποία υπέπεσε.

45'

Ο Gaetano Oristanio τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jens Odgaard

45'

45'

Ο Derry Murkin από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brian Plat από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Milos Kerkez

44'

43'

Ο Jordy Clasie κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Walid Ould-Chikh.

42'

42'

Ο Gaetano Oristanio από την ομάδα Φόλενταμ είναι σε θέση οφσάιντ

41'

Ο Tijjani Reijnders έδωσε την ασίστ για το γκολ!

40'

Ο Jesper Karlsson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Tijjani Reijnders σκοράρει με το αριστερό πόδι!

40'

40'

40'

Κατοχή: Άλκμααρ: 36%, Φόλενταμ: 64%.

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Xavier Mbuyamba από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Jens Odgaard

38'

38'

37'

Ο Xavier Mbuyamba από την ομάδα Φόλενταμ είναι σε θέση οφσάιντ

37'

Ο Walid Ould-Chikh σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Hobie Verhulst ελέγχει την φάση

37'

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pantelis Hatzidiakos από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Walid Ould-Chikh

35'

35'

Κατοχή: Άλκμααρ: 37%, Φόλενταμ: 63%.

35'

34'

34'

Ο Sam Beukema κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Robert Muehren.

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jens Odgaard από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Walid Ould-Chikh

33'

Ο Maxim Dekker από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

32'

Ο Jordy Clasie από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jens Odgaard από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Gaetano Oristanio

31'

Ο Carel Eiting κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

30'

Κατοχή: Άλκμααρ: 42%, Φόλενταμ: 58%.

30'

29'

28'

28'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Xavier Mbuyamba από την ομάδα Φόλενταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

28'

Ο Ibrahim El Kadiri από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

28'

Ο Pantelis Hatzidiakos απομακρύνει τη μπάλα

28'

Ο Ibrahim El Kadiri από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

27'

Ο Yukinari Sugawara απομακρύνει τη μπάλα

26'

Ο Xavier Mbuyamba έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

26'

Ο Xavier Mbuyamba από την ομάδα Φόλενταμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Jens Odgaard

25'

Κατοχή: Άλκμααρ: 51%, Φόλενταμ: 49%.

25'

Ο Maxim Dekker σταματά επιτυχώς το σουτ

25'

Το σουτ του Robert Muehren μπλοκάρεται

24'

23'

Ο Tijjani Reijnders σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Filip Stankovic ελέγχει την φάση

22'

Ο Robert Muehren από την ομάδα Φόλενταμ είναι σε θέση οφσάιντ

20'

Ο Yukinari Sugawara έδωσε την ασίστ για το γκολ.

20'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jens Odgaard σκοράρει με το αριστερό πόδι!

20'

Ο Xavier Mbuyamba από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

20'

Κατοχή: Άλκμααρ: 53%, Φόλενταμ: 47%.

20'

20'

Ο Gaetano Oristanio είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

19'

19'

Ο Jens Odgaard από την ομάδα Άλκμααρ είναι σε θέση οφσάιντ

19'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

19'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

18'

18'

Ο Ibrahim El Kadiri από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

18'

18'

18'

Ο Gaetano Oristanio τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

17'

Η ομάδα Φόλενταμ έχει την κατοχή της μπάλας

17'

Η ομάδα Φόλενταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

16'

15'

Κατοχή: Άλκμααρ: 60%, Φόλενταμ: 40%.

14'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! - Ο παίκτης Dani de Wit αποβάλλεται μετά από σκληρό φάουλ

14'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Dani de Wit ανέτρεψε τον Robert Muehren από πίσω και δόθηκε φάουλ

14'

Ο Dani de Wit κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Damon Mirani.

13'

13'

Ο Yukinari Sugawara από την ομάδα Άλκμααρ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

13'

Η σέντρα από τον Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

13'

12'

Ο Damon Mirani απομακρύνει τη μπάλα

10'

Κατοχή: Άλκμααρ: 57%, Φόλενταμ: 43%.

10'

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brian Plat από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Jens Odgaard

8'

8'

Ο Derry Murkin απομακρύνει τη μπάλα

7'

7'

7'

7'

Ένας παίκτης από την ομάδα Φόλενταμ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

7'

6'

Ο Jesper Karlsson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

5'

Ο Damon Mirani κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Hobie Verhulst μπλοκάρει εύκολα

5'

5'

Κατοχή: Άλκμααρ: 78%, Φόλενταμ: 22%.

5'

5'

4'

Ο Benaissa Benamar κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

4'

Ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Carel Eiting

3'

3'

3'

2'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

2'

2'

Ο Daryl van Mieghem σταματά επιτυχώς το σουτ

2'

2'

1'

Η ομάδα Άλκμααρ έχει την κατοχή της μπάλας

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Άλκμααρ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το AFAS Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΖ

Η Άλκμααρ υποδέχεται στο «ΑΦΑΣ Στάντιον» την Φόλενταμ για την 12η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ήττα στην έδρα της Εξέλσιορ προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν επίσης, αλλά εντός έδρας, από την Χέρενφεν.

Έπεσε θύμα έκπληξης και ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από την Εξέλσιορ. Βρέθηκε νωρίς (6') πίσω στο σκορ, ενώ στο 10' έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το σουτ του Ντε Βιτ από τα όρια της περιοχής να στματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 17' δεν άκουσε το «καμπανάκι» που της χτύπησε η Εξέλσιορ και έτσι στο 31' η άμυνά της πι΄στηκε στον... υπνο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα. Στις αρχές του δευτέρου μέρους (48') βρήκε το γκολ της μείωσης με τον Σουγκαβάρα από κοντά, ενώ στάθηκε και πάλι άτυχη στο 60', που είχε νέο δοκάρι. Παρ' όλα αυτά θα μπορούσε να έχει φύγει με τον βαθμό αν ο Λάχντο δεν είχε νικηθεί στο 90'+2' σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, που «σφράγισε» και την έκβαση της αναμέτρησης.

Δεύτερη σερί ήττα για την Άλκμααρ που πλέον είναι στην 4η θέση και το -4 από τον πρωτοπόρο Άγιαξ. Θέλει να επανέλθει στις νίκες ώστε να μην χάσει επαφή, αλλά γενικά πληρώνει την έλλειψη βάθους στο ρόστερ, που έχει επηρεαστεί από τραυματισμούς βασικών παικτών. Την Πέμπτη (27/10) νίκησε 2-1 την Βαντούζ εκτός έδρας και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου της στο Κόνφερενς Λιγκ, ενόψει του «τελικού» πρωτιάς με την Ντνίπρο-1 την Πέμπτη (3/11) στο «ΑΦΑΣ Στάντιον» για την τελευταία αγωνιστική.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολος ο επιθετικός Παυλίδης (3/2) που ίσως επιστρέψει μετά από αρκετό καιρό. Παραμένουν εκτός ο στόπερ Βανσχέουντεν (2/0), ο μέσος Εβγέν (6/0) αλλά και ο βασικός στόπερ Μάρτινς Ίντι (4/0) που υποβλήθηκε σε επέμβαση.Ηττήθηκε 3-1 εντός έδρας από την Χέρενφεν, παρά το γεγονός πως έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της φέτος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς πολύ δυνατά και μόλις στο 7' Οι Φρίσιανς πάντως δεν ξεκίνησαν καλά το ματς και γλίτωσαν από το δοκάρι στο 7'είχαν δοκάρι με δυνατό σουτ του Μπεναμάρ, ενώ στο 14' ο Ελ Καντουρί έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ με την μπάλα να απομακρύνεται πάνω στη γραμμή του τέρματος. Ο Εμπουγιάμπα ανάγκασε τον αντίαπλο τερματοφύλακα σε μεγάλη επέμβαση στο 16' με γυριστό σουτ που επιχείρησε, αλλά, ενώ έδειχνε πως θα πετύχει γκολ αργά ή γρήγορα, τελικά το δέχτηκε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού στο 24'. Αφού όμως ο Φαν Μίχεμ απέιλησε ξανά με σουτ που απέκρουσε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων στο 35', ήρθε τελικά η ισοφάριση στο 43' με σουτ του Μίρεν μέσα από την περιοχή. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους ξανά κινητικούς, αλλά την καταρρακτώδη βροχή που έπεφτε να διακόπτει για περίπου μισή ώρα το παιχνίδι και την επανέναρξη να βρίσκει πιο έτοιμους τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «χτύπησαν» δύο φορές (85', 87') και πήραν ένα -αναπάντεχο- βάσει εικόνας του αγώνα διπλό.

Παρήγορη η καλή εμφάνιση, αλλά δεν βοηθά καθόλου βαθμολογικά αφού παραμένει ουραγός με 6 βαθμούς. Η Φόλενταμ έχει ταλέντο επιθετικά, αλλά πληρώνει την έλλειψη ποιότητας και εμπειρίας στην άμυνα, η οποία δείχνει να μην μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό το επίπεδο, με τους αριθμούς να είναι αμείλικτοι αφούα τα 31 τέρματα παθητικό σε 11 ματς την κατατάσσουν ως την χειρότερη της Ερεντιβίζιε μέχρι στιγμής.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι μέσοι Τούιχτ (0/0) και Αντονούτσι (2/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Άλκμααρ δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες αν θέλει να μείνει στην κούρσα της κορυφής και μετά από δύο σερί ήττες θέλει να επανέλθει στα τρίποντα. Η Φόλενταμ έχει ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη για βαθμούς, καθ' ότι ουραγός, αλλά με την αμυντική εικόνα που παρουσιάζει δεν μπορεί να ελπίζει σε τίποτα. Πάμε στα τέρματα και συγκεκριμένα στο να σημειωθούν 4-6, αφού αφενός ο άσος είναι πολύ χαμηλά και αφετέρου μπορεί να βοηθήσουν και οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας ένα γκολ.

• Η ομάδα Φόλενταμ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.03 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της ομάδας Άλκμααρ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.32 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Άλκμααρ ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.87 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε