21+

Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας

20/4/2022 21:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 761
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 737 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ στις 24/4/2024

• Θεατές: 52104
90+5'

Η ομάδα Νιούκαστλ είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+5'

90+5'

52104 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 36%, Κρίσταλ Πάλας: 64%.

90+5'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Ελεύθερο για την ομάδα Νιούκαστλ

90+4'

Ο Bruno Guimaraes δίνει τη θέση του στον Sean Longstaff

90+4'

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+4'

Ο James McArthur από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

90+3'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+2'

Ο Tyrick Mitchell τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bruno Guimaraes

90+1'

Η ομάδα Νιούκαστλ έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 37%, Κρίσταλ Πάλας: 63%.

89'

Ο Jeffrey Schlupp τιμωρείται για σπρώξιμο στον Chris Wood

89'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'
Απόκρουση

Ο Vicente Guaita από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας δεν καταφέρνει να «καθαρίσει» σωστά την μπάλα και δίνει ένα πλάγιο άουτ στην αντίπαλη ομάδα.

88'
Απόκρουση

Ο Daniel Burn απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

88'
Σέντρα

Ο Tyrick Mitchell κάνει τη σέντρα

88'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκδηλώνει επίθεση

87'

87'

86'

86'

Ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

86'

85'
Απόκρουση

Ο Joseph Willock απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

85'
Σέντρα

Ο Jordan Ayew κάνει τη σέντρα

85'

85'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας έχει την κατοχή της μπάλας

84'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

83'

Ο Jeffrey Schlupp τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bruno Guimaraes

83'
Απόκρουση

83'
Σέντρα

82'

82'

Ο Jean-Philippe Mateta από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

81'

81'

Ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

80'
Σέντρα

Ο Jean-Philippe Mateta από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

80'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 39%, Κρίσταλ Πάλας: 61%.

80'

79'

78'

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είναι σε θέση οφσάιντ

78'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

77'

77'

77'

Ο Miguel Almiron δίνει τη θέση του στον Joseph Willock

76'

Ο Allan Saint-Maximin δίνει τη θέση του στον Jacob Murphy

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bruno Guimaraes από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Marc Guehi

75'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 41%, Κρίσταλ Πάλας: 59%.

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Wilfried Zaha

74'

Ο Odsonne Edouard κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Martin Dubravka μπλοκάρει εύκολα

74'
Σέντρα

Ο Joachim Andersen κάνει τη σέντρα

74'

Ο Marc Guehi της ομάδας Κρίσταλ Πάλας παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

74'
Σέντρα

Ο James McArthur κάνει τη σέντρα

74'
Απόκρουση

Ο Matt Targett απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

73'

Ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

73'

Ο Jonjo Shelvey τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jeffrey Schlupp

72'

72'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jean-Philippe Mateta από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

72'
Σέντρα

71'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

71'

Ο Joachim Andersen από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

71'

71'

Ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

71'

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

70'

Ο Marc Guehi από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

70'

Ο James McArthur από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

70'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 42%, Κρίσταλ Πάλας: 58%.

70'
Απόκρουση

Ο Chris Wood απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

70'
Σέντρα

69'

Ο Fabian Schaer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Wilfried Zaha

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Miguel Almiron από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Wilfried Zaha

68'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

68'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

68'

Το παιχνίδι σταμάτησε

68'

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Ayew από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Allan Saint-Maximin

67'

Ο Daniel Burn από την ομάδα Νιούκαστλ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

67'
Γέμισμα

Ο Fabian Schaer εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

66'

Ο Joachim Andersen από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Allan Saint-Maximin

65'

65'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 43%, Κρίσταλ Πάλας: 57%.

65'

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

65'

Ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

64'

Ο Bruno Guimaraes τιμωρείται για σπρώξιμο στον James McArthur

64'

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emil Krafth από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Wilfried Zaha

63'

63'

Το σουτ του James McArthur μπλοκάρεται

62'
Σέντρα

Ο Wilfried Zaha κάνει τη σέντρα

62'

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

62'
Απόκρουση

Ο Daniel Burn απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jeffrey Schlupp από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Bruno Guimaraes

61'
Απόκρουση

61'
Σέντρα

61'

60'

Ο Conor Gallagher δίνει τη θέση του στον Jean-Philippe Mateta

60'

Ο Cheikhou Kouyate δίνει τη θέση του στον James McArthur

60'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 45%, Κρίσταλ Πάλας: 55%.

59'

Ο Allan Saint-Maximin τιμωρείται για σπρώξιμο στον Joachim Andersen

59'

58'

58'

57'

56'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

56'

Ο Chris Wood από την ομάδα Νιούκαστλ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

55'

55'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 46%, Κρίσταλ Πάλας: 54%.

55'
Απόκρουση

55'
Σέντρα

54'

53'

Ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είναι σε θέση οφσάιντ

53'

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

53'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Miguel Almiron από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Tyrick Mitchell

51'

Ο Joelinton επιστρέφει στο γήπεδο.

51'

51'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Joelinton να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

50'

Ο Joelinton είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

50'

50'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 50%, Κρίσταλ Πάλας: 50%.

50'
Απόκρουση

Ο Miguel Almiron απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

50'
Σέντρα

Ο Nathaniel Clyne κάνει τη σέντρα

49'

49'

Ελεύθερο για την ομάδα Κρίσταλ Πάλας

48'

Ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

48'
Γέμισμα

Ο Matt Targett εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Conor Gallagher από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Matt Targett

47'

Το σουτ του Miguel Almiron μπλοκάρεται

47'

Ο Bruno Guimaraes από την ομάδα Νιούκαστλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

47'

Ο Allan Saint-Maximin από την ομάδα Νιούκαστλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

47'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Allan Saint-Maximin από την ομάδα Νιούκαστλ παίζει το 1-2 με τον Chris Wood.

47'

46'
Απόκρουση

Ο Cheikhou Kouyate απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

46'
Σέντρα

Ο Allan Saint-Maximin κάνει τη σέντρα

46'

45+3'

Η ομάδα Νιούκαστλ παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+3'

45+3'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 51%, Κρίσταλ Πάλας: 49%.

45+2'

Ο Conor Gallagher από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

45+2'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Conor Gallagher για την ομάδα Κρίσταλ Πάλας. Ο Bruno Guimaraes σταματάει την φάση.

45+2'

45+2'

Το σουτ του Joelinton μπλοκάρεται

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

44'

Ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είναι σε θέση οφσάιντ

44'
Απόκρουση

44'

Ο Conor Gallagher από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

43'

Ο Allan Saint-Maximin από την ομάδα Νιούκαστλ είναι σε θέση οφσάιντ

43'

Ο Chris Wood από την ομάδα Νιούκαστλ προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και «καθαρίζει» την φάση.

42'

Ο Odsonne Edouard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Fabian Schaer

41'

Καλή ενέργεια από τον Odsonne Edouard ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

41'

41'

40'

40'

40'

Ο Michael Olise είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Jordan Ayew

40'

40'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 53%, Κρίσταλ Πάλας: 47%.

40'

39'

Η ομάδα Νιούκαστλ εκδηλώνει επίθεση

38'

Ο Bruno Guimaraes σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Vicente Guaita ελέγχει την φάση

38'

37'

Ο Miguel Almiron από την ομάδα Νιούκαστλ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Vicente Guaita βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

36'

36'

Ο Miguel Almiron σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Vicente Guaita ελέγχει την φάση

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joachim Andersen από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Chris Wood

35'

35'
Απόκρουση

Ο Joelinton απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

35'
Γέμισμα

Ο Michael Olise εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Cheikhou Kouyate

34'

34'

33'

33'

Ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Miguel Almiron

33'

Αφού έβγαλε τη φανέλα, ο διαιτητής αναγκάζει να δείξει κίτρινη κάρτα στον Miguel Almiron

32'

Ο Bruno Guimaraes έδωσε την ασίστ για το γκολ.

32'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Miguel Almiron σκοράρει με το αριστερό πόδι!

32'

Ο Miguel Almiron από την ομάδα Νιούκαστλ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

32'

Η ομάδα Νιούκαστλ ξεκινάει αντεπίθεση

32'

32'

31'

Το παιχνίδι σταμάτησε. Οι παίκτες σπρώχνουν και φωνάζουν ο ένας στον άλλο, ο διαιτητής πρέπει να αναλάβει δράση.

30'

Ο Joelinton τιμωρείται για σπρώξιμο στον Conor Gallagher

30'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 52%, Κρίσταλ Πάλας: 48%.

30'

29'

Ο Vicente Guaita κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

29'
Σέντρα

Ο Emil Krafth κάνει τη σέντρα

29'

28'

28'

28'

28'

27'

27'

27'

26'

26'

25'

25'

25'

24'

23'

23'

22'

21'

21'

20'

20'

Ο Chris Wood από την ομάδα Νιούκαστλ είναι σε θέση οφσάιντ

20'
Απόκρουση

Ο Joachim Andersen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

19'
Σέντρα

19'

Ο Odsonne Edouard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Emil Krafth

19'

18'

18'

Ο Chris Wood τιμωρείται για σπρώξιμο στον Cheikhou Kouyate

17'

17'
Σέντρα

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

17'

17'

Ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

17'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας ξεκινάει αντεπίθεση

16'

16'

16'
Σέντρα

Ο Matt Targett κάνει τη σέντρα

16'

16'

15'

Ο Fabian Schaer από την ομάδα Νιούκαστλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

15'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 49%, Κρίσταλ Πάλας: 51%.

15'

14'

13'

13'

12'

12'

11'

11'

Καλή ενέργεια από τον Allan Saint-Maximin ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

10'

10'

10'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 61%, Κρίσταλ Πάλας: 39%.

10'

9'

9'

9'
Απόκρουση

Ο Jeffrey Schlupp απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

9'

Ο Jonjo Shelvey από την ομάδα Νιούκαστλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

8'
Απόκρουση

Ο Marc Guehi απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

8'

Ο Matt Targett από την ομάδα Νιούκαστλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

8'

7'

Ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

7'

6'

6'

5'

5'

Ο Nathaniel Clyne τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonjo Shelvey

4'

4'

3'

3'

2'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το St James' Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Για την 6η σερί νίκη στο «σπίτι» της η Νιούκαστλ

H Νιούκαστλ υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας με στόχο να κάνει το 6x6 στην έδρα της. Από πικρό αποκλεισμό στα ημιτελικά του Κυπέλλου προέρχονται οι «αετοί».

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Με γκολ στα χασομέρια κέρδισε με ανατροπή (2-1) την Λέστερ στην έδρα της και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή. Δεν πατούσε καλά στο ξεκίνημα και βρέθηκε πίσω στο 19’ μετά από κόρνερ, όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο ημίωρο, με τον Γκιμαράες να σκοράρει από κοντά για το 1-1. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στη συνέχεια και όλα έδειχναν ισοπαλία, όμως στο 90+5’ έφυγε στην κόντρα και βρήκε δεύτερο γκολ με κεφαλιά-ψαράκι του Γκιμαράες, ο οποίος εξελίχθηκε στον παίκτη του αγώνα.

«Το να σκοράρεις τόσο αργά στο παιχνίδι σου δίνει μεγάλη ψυχολογική ώθηση. Νομίζω ότι είχαμε τις καλύτερες ευκαιρίες. Η Λέστερ πιθανότατα έλεγξε το παιχνίδι όμως είχαμε πολύ καλές στιγμές και η αμυντική αντοχή μας στο δεύτερο μέρος ήταν εξαιρετική. Το κάναμε δύσκολο γι’ αυτούς να πατήσουν στην περιοχή μας και επιβραβευτήκαμε με την αντεπίθεση στο φινάλε», δήλωσε ο τεχνικός της Χάουι.

Μετρούσε τρεις σερί ήττες εκτός έδρας αλλά έκανε το 2x2 στα εντός με Γουλβς και Λέστερ και έβγαλε οριστικά το όνομα της από τη μάχη της σωτηρίας, ανεβαίνοντας στην 14η θέση με 37 βαθμούς, δώδεκα μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εντός έδρας έχει πέντε σερί νίκες και αήττητο επτά αγώνων (5-2-0).

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος σε δεύτερο δίνεται ο εξτρέμ Φρέιζερ (26/2) και σε πρώτο ο μπακ Μανκίγιο (19/1). Συνεχίζουν εκτός ο βασικός μπακ Τρίπιερ (4/2), ο βασικός φορ Γουίλσον, ο μπακ Λιούις (5/0) και ο αμυντικός μέσος Χέιντεν (14/1).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Δεν κατάφερε την υπέρβαση την Κυριακή στον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας κόντρα στην Τσέλσι, γνωρίζοντας «καθαρή» ήττα με 2-0. Σε παθητικό ρόλο στο ματς, για 60 και κάτι λεπτά δεν είχε επιτρέψει στην αντίπαλο της να φτιάξει φάση της προκοπής αλλά η ίδια απειλούσε μόνο με στατικές φάσεις. Εν τέλει δέχτηκε το γκολ στο 65’, έκτοτε αναγκάστηκε να ανοιχτεί και η αντίπαλος της «κλείδωσε» το ματς στο 75’. Θα μπορούσε να μειώσει στο 78’ με κεφαλιά του Άντερσεν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως στο 89’ γλίτωσε από δοκάρι ένα τρίτο τέρμα.

Μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της Βιεϊρά σχολίασε: «Δεν ξέρω αν το 2-0 είναι δίκιο σκορ με βάση την εικόνα μας. Στο πρώτο μέρος τους βάλαμε πολύ δύσκολα, είχαμε φάσεις και σε ορισμένες περιπτώσεις μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα. Κόντρα σε αυτές τις ομάδες όλη η σημασία είναι να εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες σου και εμείς δεν το κάναμε. Πιστεύω ότι τέτοιου είδους αγώνες με τόση ένταση θα μας κάνουν καλύτερη ομάδα. Είναι τα παιχνίδια που οι παίκτες, ο προπονητής και ο σύλλογος θέλουν να συμμετέχουν. Πρέπει να συνεχίζουμε να χτίζουμε την ομάδα και να δουλέψουμε καλά. Ήμασταν κοντά αλλά υπάρχει ακόμα μεγάλο κενό μεταξύ της Τσέλσι και της ομάδας μας».

Το Κύπελλο ήταν και ο μόνος στόχος που της είχε απομείνει φέτος, αφού στο πρωτάθλημα δεν κυνηγάει κάτι, όντας 13η και μακριά από περιπέτειες. Η ήττα της περασμένης αγωνιστικής στο Λέστερ (2-1) έβαλε τέλος σ’ ένα αήττητο πέντε αγώνων (3-2-0).

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει ο κομβικός κεντρικός χαφ Γκάλαγχερ (27/8), ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από την Τσέλσι. Νοκ-άουτ τέθηκε ο κάπτεν αμυντικός μέσος Μιλιβόγιεβιτς (13/0), σταθερά εκτός ο στόπερ Φέργκιουσον (1/0).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Έχει χτίσει εξαιρετικό μομέντουμ στο γήπεδο της η Νιούκαστλ (5-2-0) και με τη νίκη επί της Λέστερ ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή. Συμφωνούμε με τους μπουκ που της δίνουν τον πρώτο λόγο, αλλά αποτελεί άγνωστος «Χ» τι πρόσωπο θα παρουσιάσει η Κρίσταλ Πάλας. Κι αυτό διότι οι «αετοί» προέρχονται από πικρό αποκλεισμό στα ημιτελικά του Κυπέλλου την Κυριακή και δεν αποκλείεται να έχουν «αδειάσει» ψυχολογικά. Υπάρχει όμως και η άλλη πτυχή, η ομάδα του Βιεϊρά να βγάλει αντίδραση και να επιδιώξει μια καλή εμφάνιση για να φτιάξει ψυχολογία. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο και θα στραφούμε στο αμφίσκορο. Οι γηπεδούχοι επί Χάουι δεν είναι ομάδα που κλείνεται και προσπαθεί να παίζει επιθετικά, από την άλλη η Πάλας είναι πάντα επικίνδυνη, υπολογίζει ξανά στον κομβικό Γκάλαγχερ και εκτός έδρας έχει μείνει στο μηδέν μόλις σε ένα από τα έξι τελευταία.

• Η ομάδα Νιούκαστλ νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: 1 με απόδοση 2.15 στον ΟΠΑΠ

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ