Ναντ - Μπρεστ

16/10/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1106
4 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 565 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μπρεστ - Ναντ στις 4/5/2024

• Θεατές: 25759
90+4'

90+4'

25759 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Ναντ: 54%, Μπρεστ: 46%.

90+3'

Ο Jeremy Le Douaron από την ομάδα Μπρεστ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+3'

Η σέντρα από τον Jere Uronen από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+3'

Ο Karamoko Dembele από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

90+3'

Ο Haris Belkebla σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Alban Lafont ελέγχει την φάση

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Evann Guessand από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Haris Belkebla

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπρεστ

90+2'

Ο Marcus Regis Coco από την ομάδα Ναντ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

90+2'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Hugo Magnetti

90'

Κατοχή: Ναντ: 55%, Μπρεστ: 45%.

89'

Ο Pedro Chirivella δίνει τη θέση του στον Marcus Regis Coco

88'

Ο Ludovic Blas έδωσε την ασίστ για το γκολ.

88'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Moussa Sissoko σκοράρει με το δεξί πόδι!

88'

Ο Ludovic Blas τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

88'

Ο Achraf Dari έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Ναντ

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Samuel Moutoussamy από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Mahdi Camara

87'

87'

Ο Samuel Moutoussamy χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

86'

Ο Samuel Moutoussamy από την ομάδα Ναντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

86'

Ο Evann Guessand τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jere Uronen από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Sebastien Corchia

85'

Κατοχή: Ναντ: 60%, Μπρεστ: 40%.

85'

Ο Andrei Girotto από την ομάδα Ναντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

84'

84'

Ο Moses Simon δίνει τη θέση του στον Sebastien Corchia

84'

Ο Dennis Appiah δίνει τη θέση του στον Jean-Charles Castelletto

84'

Ο Mostafa Mohamed δίνει τη θέση του στον Evann Guessand

83'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

82'

82'

82'

Ο Nicolas Pallois απομακρύνει τη μπάλα

81'

Ο Noah Fadiga τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

81'

80'

Ο Marco Bizot κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

80'

Η ομάδα Ναντ ξεκινάει αντεπίθεση

80'

80'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

79'

Το παιχνίδι είναι πολύ μονόπλευρο τώρα. Η ομάδα Ναντ κυριαρχεί στην κατοχή της μπάλας

78'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

78'

78'

Ο Nicolas Pallois σταματά επιτυχώς το σουτ

77'

Το σουτ του Haris Belkebla μπλοκάρεται

77'

Η ομάδα Μπρεστ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

77'

77'

Η ομάδα Μπρεστ εκδηλώνει επίθεση

76'

76'

Ο Ludovic Blas αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

76'

Ο Achraf Dari από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

76'

Ο Pedro Chirivella από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

75'

75'

75'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jeremy Le Douaron από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

75'

Η σέντρα από τον Karamoko Dembele από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

74'

74'

Η σέντρα από τον Noah Fadiga από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

74'

Η ομάδα Μπρεστ έχει την κατοχή της μπάλας

73'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

73'

Ο Mathias Pereira-Lage δίνει τη θέση του στον Hugo Magnetti

73'

Ο Pierre Lees-Melou δίνει τη θέση του στον Mahdi Camara

72'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

70'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mostafa Mohamed της ομάδας Ναντ σκοράρει έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

70'

Η ομάδα Ναντ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

70'

Κατοχή: Ναντ: 62%, Μπρεστ: 38%.

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Karamoko Dembele

69'

Ο Haris Belkebla από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

69'

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

68'

68'

68'

67'

Ο Ignatius Ganago δίνει τη θέση του στον Moussa Sissoko

66'

Ο Franck Honorat δίνει τη θέση του στον Jeremy Le Douaron

66'

Ο Romain Del Castillo δίνει τη θέση του στον Irvin Cardona

66'

Ο Islam Slimani δίνει τη θέση του στον Karamoko Dembele

65'

Κατοχή: Ναντ: 61%, Μπρεστ: 39%.

64'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Achraf Dari για την ομάδα Μπρεστ. Ο Ludovic Blas σταματάει την φάση.

64'

63'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

63'

Ο Alban Lafont κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

63'

62'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

61'

Ο Ignatius Ganago από την ομάδα Ναντ είναι σε θέση οφσάιντ

61'

61'

Ο Ludovic Blas τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lilian Brassier

60'

60'

59'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

59'

Η ομάδα Ναντ έχει την κατοχή της μπάλας

59'

Ο Dennis Appiah κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

58'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Romain Del Castillo αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

57'

57'

Ο Mostafa Mohamed από την ομάδα Ναντ είναι σε θέση οφσάιντ

56'

55'

54'

54'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

54'

Ο Franck Honorat τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

54'

Η ομάδα Μπρεστ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

54'

Ο Pedro Chirivella έκανε φάουλ στον Romain Del Castillo

53'

53'

Το παιχνίδι έχει χαμηλό ρυθμό καμία από τις δύο πλευρές δεν έχει πάρει την πρωτοβουλία

52'

Η ομάδα Ναντ εκδηλώνει επίθεση

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jere Uronen από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Ludovic Blas

51'

Ο Dennis Appiah από την ομάδα Ναντ είναι σε θέση οφσάιντ

50'

50'

Ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

Ο Nicolas Pallois από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

49'

49'

Ο Mathias Pereira-Lage επιστρέφει στο γήπεδο.

49'

48'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Mathias Pereira-Lage να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

48'

Ο Mathias Pereira-Lage είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

47'

47'

Ο Alban Lafont από την ομάδα Ναντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

47'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

47'

46'

46'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

46'

46'

46'

45+3'

45+2'

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Romain Del Castillo

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Ο Lilian Brassier σταματά επιτυχώς το σουτ

45'

Το σουτ του Ludovic Blas μπλοκάρεται

44'

44'

Καλή ενέργεια από τον Samuel Moutoussamy ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

44'

43'

42'

42'

Ο Quentin Merlin αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

42'

Το σουτ του Ignatius Ganago μπλοκάρεται

41'

41'

40'

40'

Ο Mathias Pereira-Lage κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

40'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Mathias Pereira-Lage υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Pedro Chirivella

39'

39'

38'

38'

37'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

37'

Μία φανταστική ατομική ενέργεια από τον παίκτη Ignatius Ganago!

36'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ignatius Ganago στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

36'

35'

Κατοχή: Ναντ: 59%, Μπρεστ: 41%.

35'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Moses Simon της ομάδας Ναντ ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Marco Bizot έπεσε δεξιά.

35'

34'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Ναντ!

33'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

32'

Ο Pierre Lees-Melou από την ομάδα Μπρεστ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

32'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Pierre Lees-Melou από την ομάδα Μπρεστ υποπίπτει σε πέναλτι για επικίνδυνο παιχνίδι στον Ignatius Ganago.

32'

31'

Ο Ludovic Blas τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jere Uronen

30'

30'

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

30'

Κατοχή: Ναντ: 57%, Μπρεστ: 43%.

30'

Ο Achraf Dari απομακρύνει τη μπάλα

29'

29'

28'

28'

Ο Pierre Lees-Melou από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

28'

Ο Pedro Chirivella από την ομάδα Ναντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

28'

Ο Jere Uronen από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

27'

26'

26'

26'

Κατοχή: Ναντ: 58%, Μπρεστ: 42%.

26'

26'

26'

Η σέντρα από τον Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Samuel Moutoussamy από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Pierre Lees-Melou

24'

24'

Ο Noah Fadiga σταματά επιτυχώς το σουτ

24'

Το σουτ του Quentin Merlin μπλοκάρεται

24'

23'

Ο Alban Lafont κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

23'

Καλή ενέργεια από τον Pierre Lees-Melou ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

23'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

23'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

23'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

23'

22'

22'

21'

Η σέντρα από τον Samuel Moutoussamy από την ομάδα Ναντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

20'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mathias Pereira-Lage για την ομάδα Μπρεστ. Ο Ludovic Blas σταματάει την φάση.

20'

Κατοχή: Ναντ: 56%, Μπρεστ: 44%.

20'

20'

19'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

19'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

18'

Ο Noah Fadiga έδωσε την ασίστ για το γκολ!

18'

Ο Mathias Pereira-Lage έδωσε την ασίστ για το γκολ.

18'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Noah Fadiga σκοράρει με το αριστερό πόδι!

18'

Ο Mathias Pereira-Lage τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

18'

Ο Lilian Brassier κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

16'

16'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ είναι σε θέση οφσάιντ

15'

15'

15'

Κατοχή: Ναντ: 64%, Μπρεστ: 36%.

15'

14'

13'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mostafa Mohamed για την ομάδα Ναντ. Ο Jere Uronen σταματάει την φάση.

13'

13'

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

13'

Ο Marco Bizot κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

12'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ - Ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Marco Bizot απέκρουσε.

11'

10'

10'

Κατοχή: Ναντ: 70%, Μπρεστ: 30%.

10'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Noah Fadiga κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Noah Fadiga αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

9'

8'

8'

8'

Η ομάδα Μπρεστ ξεκινάει αντεπίθεση

8'

Ο Marco Bizot από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

8'

Ο Pedro Chirivella από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

8'

Ο Pierre Lees-Melou σταματά επιτυχώς το σουτ

7'

7'

6'

6'

Ένας παίκτης από την ομάδα Ναντ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

6'

5'

Κατοχή: Ναντ: 65%, Μπρεστ: 35%.

5'

5'

4'

4'

4'

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Andrei Girotto

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ignatius Ganago από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Achraf Dari

3'

Ο Lilian Brassier απομακρύνει τη μπάλα

2'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Το σουτ από τον Ludovic Blas τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

2'

Η σέντρα από τον Moses Simon από την ομάδα Ναντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

1'

Ο Noah Fadiga τιμωρείται για σπρώξιμο στον Quentin Merlin

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Μπρεστ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade de la Beaujoire, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Το ντέρμπι των απογοητευμένων ουραγών, με υπηρεσιακό προπονητή οι «πειρατές»

Η Ναντ υποδέχεται την Μπρεστ σε παραδοσιακό ντέρμπι της Βρετάνης στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Ρεν και στη συνέχεια νέα ήττα στο «Μποζουάρ» από τη Φράιμπουργκ για το Γιουρόπα Λιγκ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν στο ντέρμπι με τη Λοριάν στο «σπίτι» τους και προχώρησαν σε αλλαγή στην τεχνική τους ηγεσία.

Την περασμένη Πέμπτη κλήθηκε να φιλοξενήσει στο «Μποζουάρ» τη Φράιμπουργκ για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Διασύρθηκε με το ταπεινωτικό 0-4. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 26’ από τέρμα του Κίμπλερ και στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης κατέρρευσε δεχόμενη ακόμα τρία γκολ. Στο 71’ ο Γκρέγκοριτς «έγραψε» το 0-2 και στο 82’ ο Σάιμον με αυτογκόλ σημείωσε άθελά του το 0-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Γου στο 87’. Παραμένει στην 3η θέση του ομίλου κι εκτός απροόπτου θα παλέψει με τον Ολυμπιακό για να τη διατηρήσει και να συνεχίσει στο Κόνφερενς Λιγκ.

Μερικά εικοσιτετράωρα νωρίτερα είχε ταξιδέψει στη γειτονική πόλη Ρεν για να δοκιμαστεί εκτός έδρας από την τοπική ομάδα, σε παραδοσιακό ντέρμπι της Βρετάνης. Παρά την προσπάθεια που έκανε δεν κατόρθωσε να αποφύγει ακόμα μία «βαριά» ήττα με 3-0. Θέλησε να αιφνιδιάσει μπαίνοντας δυνατά και στο πρώτο πεντάλεπτο δημιούργησε κι έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Όχι μόνο δεν πέτυχε τον σκοπό της αλλά σαν να μην έφτανε αυτό, στο 26’ ο Γκουιρί με κεφαλιά νίκησε τον Λαφόντ για το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο έμοιαζε αρκετά κουρασμένη και όσο κυλούσε ο χρόνος η απόδοσή της έπεφτε. Τα πάντα κρίθηκαν στο 79’ με τον Τεριέ να «γράφει» μέσα από την περιοχή το 2-0. Στο 84’ ήρθε η σειρά του Ντουέ να σκοράρει με φοβερό σουτ για το τελικό 3-0, δίχως να παίξει τον παραμικρό ρόλο το γεγονός ότι τέλειωσε τον αγώνα με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Ροντόν στο 88’.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη «σφαλιάρα» που δέχθηκε η Ναντ η οποία έχει... ξεχάσει τι σημαίνει νίκη. Άλλωστε μετράει μόλις μίας στο πρωτάθλημα στα τέλη Αυγούστου κόντρα στην Τουλούζ κι άλλη μία απέναντι στον Ολυμπιακό στο Γιουρόπα Λιγκ, στις αρχές Σεπτεμβρίου. Έχει συγκεντρώσει όλους κι όλους 7 βαθμούς και βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, υστερώντας στην ισοβαθμία με την Αζαξιό. Τα «καναρίνια» ονειρεύονταν αλλιώς τη σεζόν και δεν έχουν καταφέρει να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων λόγω και της καταπόνησης από τα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Over.

Ο τεχνικός του συλλόγου Αντουάν Κομπουαρέ -ο οποίος δεν αισθάνεται και πολύ άνετα στη θέση του αν και στηρίζεται από τη διοίκηση- τόνισε: «Δεν υπάρχει κάποιο άλλο συναίσθημα πέρα από την ντροπή όταν χάνεις σ’ ένα ντέρμπι με 3-0. Μέσα σ’ όλα είμαστε και ιδιαίτερα άτυχοι. Είναι δύσκολο να βρεις θετικά σημεία μετά από τέτοιες ήττες. Έχουμε εστιάσει στην προετοιμασία μας για το εντός έδρας ντέρμπι με την Μπρεστ. Είμαστε στα δύσκολα και χρειαζόμαστε την υποστήριξη όλων. Ξέρω ότι έχουμε πολύ καλούς παίκτες. Πρέπει να κρατηθούμε και να ανακάμψουμε μετά το χαστούκι από τη Φράιμπουργκ. Μας περιμένει ένας τελικός».

Αγωνιστικά Νέα: Δεν θα ντεμπουτάρει ούτε τώρα ο νεοαποκτηθείς μπακ Σεντόνζ (-). Μακροχρόνιος απών ο αμυντικός Τραορέ (-). Τραυματίας ο μπακ Φάμπιο (6/0).

Σημαντικές εξελίξεις έλαβαν χώρα την Δευτέρα (10/10) με τους διοικούντες το κλαμπ να αποφασίζουν την απομάκρυνση του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν από την άκρη του πάγκου. Ο 59χρονος προπονητής με τη μεγάλη εμπειρία σε ομάδες που παλεύουν για τη σωτηρία, είχε προσληφθεί το καλοκαίρι του 2021. Την περσινή σεζόν οδήγησε την ομάδα σε... ασφαλή μονοπάτια, παρά το κάκιστο ξεκίνημα. Φέτος όμως δεν μπόρεσε να εμπνεύσει κι αποτελεί παρελθόν, σε μία κίνηση που έχει αποφέρει έντονη κριτική στη διοίκηση, αν κι αποτελεί κοινό μυστικό ότι διατηρούσε κακές σχέσεις και με τους παίκτες του, με τα αποδυτήρια να «βράζουν» λόγω της αλλοπρόσαλλης συμπεριφοράς του. Αντικαταστάτης του θα είναι προς το παρόν ο Μπρούνο Γκρουγί ο οποίος ήταν μέχρι πρότινος ο κόουτς της τρίτης ομάδας. Ωστόσο αναμένεται να βρεθεί μία πιο μόνιμη και... σίγουρη λύση.

Όσον αφορά τη... σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι της υπομονής ήρθε στην προηγούμενη «στροφή» και στο εντός έδρας ντέρμπι της Βρετάνης με τη φορμαρισμένη κι εντυπωσιακή Λοριάν, καθώς ηττήθηκε (1-2) και μάλιστα με ανατροπή. Μετά από ένα ισορροπημένο αναγνωριστικό κομμάτι στην έναρξη του αγώνα, στο 17’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ωραία κεφαλιά του Ντελ Καστίγιο έπειτα από σέντρα που έγινε από τα αριστερά. Δεν το χάρηκε ιδιαίτερα και στο 24’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με γκολάρα του Μοφί μέσα από την περιοχή. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος είδε τους «μπακαλιάρους» να παίρνουν προβάδισμα με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μοφί στο 53’. Χρόνος υπήρχε αλλά όχι και καθαρό μυαλό. Δεν απείλησε ούτε μία φορά κι αποδέχθηκε αρκετά εύκολα τη μοίρα της φεύγοντας με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Η Μπρεστ απογοητεύει πλήρως και τείνει να εξελιχθεί σε μεγάλο φαβορί για τον υποβιβασμό, με δεδομένο ότι φέτος λόγω της αναδιάρθρωσης θα «πέσουν» τέσσερις ομάδες στη Λιγκ 2. Έχει συμπληρώσει επτά διαδοχικές αναμετρήσεις στις οποίες δεν έχει χαμογελάσει, μετρώντας στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Η συγκομιδή των 6 βαθμών φέρνει τους «πειρατές» μόλις στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και μ’ ένα «τρίποντο» μπορούν να βρεθούν αμέσως πολύ ψηλότερα. Τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Under.

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο σέντερ μπακ Σαρντονέ (5/0). Νέο πρόβλημα του μπακ Ερέλ (4/0). Σημαντικές οι επιστροφές του μέσου Λι Μελού (8/2) και του επιθετικού Καρντόνα (7/0). Παραμένει εκτός ο φορ Μουνιέ (1/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η Ναντ πάει εξουθενωμένη -λόγω του αγώνα μεσοβδόμαδα με τη Φράιμπουργκ για το Γιουρόπα Λιγκ- στο ντέρμπι της Βρετάνης με την Μπρεστ και το ματς είναι ιδιαίτερης σημασίας, από τη στιγμή που αμφότερες πραγματοποιούν κάκιστη πορεία και έχουν βρεθεί εντός επικίνδυνης ζώνης. Οι γηπεδούχοι θεωρητικά έχουν τον πρώτο λόγο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε αλλαγή στην τεχνική τους ηγεσία, με τον Μισέλ Ντερ Ζακαριάν να αποτελεί παρελθόν. Δεν θα ασχοληθούμε με σημείο και θα προτιμήσουμε το αμφίσκορο σε συμπαθητική απόδοση.

• Η ομάδα Μπρεστ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 11 από 12 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.37 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ναντ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.64 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ναντ έχασε στους τελευταίους 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.15 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Ναντ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.90 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Μπρεστ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.87 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1