Μπρεστ - Ναντ

10/4/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1144
1 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 748 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μπρεστ - Ναντ στις 4/5/2024

• Θεατές: 13145
90+5'

Υπήρχαν πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το καθοριστικό γκολ.

90+5'

90+5'

13145 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Μπρεστ: 52%, Ναντ: 48%.

90+4'
Απόκρουση

Ο Andrei Girotto απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+4'
Σέντρα

Ο Mohamed Youcef Belaili κάνει τη σέντρα

90+4'
Απόκρουση

90+4'
Γέμισμα

Ο Mohamed Youcef Belaili εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+4'

Ο Fabio έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fabio από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Mohamed Youcef Belaili

90+3'

Η ομάδα Μπρεστ ξεκινάει αντεπίθεση

90+3'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+3'

90+3'

Η ομάδα Μπρεστ έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+2'

Ο Ludovic Blas δίνει τη θέση του στον Fabio

90+2'

Ο Sebastien Corchia δίνει τη θέση του στον Lohann Doucet

90+1'

Ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Christophe Herelle

90+1'
Γέμισμα

Ο Ludovic Blas εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Quentin Merlin

90+1'

Κατοχή: Μπρεστ: 51%, Ναντ: 49%.

89'

Ο Paul Lasne δίνει τη θέση του στον Hugo Magnetti

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Christophe Herelle

88'

Η ομάδα Ναντ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

88'

88'

Η ομάδα Ναντ έχει την κατοχή της μπάλας

88'

Ο Marco Bizot κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

88'
Σέντρα

Ο Sebastien Corchia κάνει τη σέντρα

88'

Η ομάδα Μπρεστ εκδηλώνει επίθεση

87'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

87'

87'

Κατοχή: Μπρεστ: 53%, Ναντ: 47%.

86'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπρεστ

86'

Ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

86'

Ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

86'

Ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

86'

86'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Willem Geubbels από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Mohamed Youcef Belaili

85'

84'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jean-Charles Castelletto από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Mohamed Youcef Belaili

83'

Ο Martin Satriano δίνει τη θέση του στον Jeremy Le Douaron

83'

Ο Sebastien Corchia από την ομάδα Ναντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

83'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

83'

83'

Ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ πασάρει την μπάλα, αλλά ο συμπαίκτης του έφτασε λίγο καθυστερημένα και δεν πρόλαβε να την εκμεταλλευτεί.

83'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Randal Kolo Muani , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

82'

82'
Σέντρα

Ο Sebastien Corchia από την ομάδα Ναντ εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

81'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

81'

Κατοχή: Μπρεστ: 54%, Ναντ: 46%.

81'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

79'

79'

Το παιχνίδι έχει επισκιαστεί από κάποια πολύ σκληρά μαρκαρίσματα

79'

Ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ είναι σε θέση οφσάιντ

78'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Haris Belkebla για την ομάδα Μπρεστ. Ο Kalifa Coulibaly σταματάει την φάση.

78'

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohamed Youcef Belaili από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Randal Kolo Muani

76'

76'

75'

74'

Η ομάδα Ναντ εκδηλώνει επίθεση

74'

Ο Sebastien Corchia από την ομάδα Ναντ έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μπλόκαρε.

73'

Ο Willem Geubbels από την ομάδα Ναντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Steve Mounie

72'

Ελεύθερο για την ομάδα Ναντ

72'

Κατοχή: Μπρεστ: 55%, Ναντ: 45%.

70'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Jean-Charles Castelletto, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

70'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

70'
Σέντρα

Ο Jean-Kevin Duverne κάνει τη σέντρα

70'

68'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Brendan Chardonnet στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

68'
Απόκρουση

Ο Andrei Girotto αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

68'

Ο Martin Satriano από την ομάδα Μπρεστ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

68'

Ο Mohamed Youcef Belaili από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

67'

Ο Wylan Cyprien δίνει τη θέση του στον Kalifa Coulibaly

66'

Ο Moses Simon αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Willem Geubbels

66'
Σέντρα

Ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

66'

Ο Jean-Kevin Duverne από την ομάδα Μπρεστ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

66'

66'

Καλή ενέργεια από τον Randal Kolo Muani ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

66'
Σέντρα

Ο Moses Simon κάνει τη σέντρα

65'

65'

65'

65'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Christophe Herelle, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

64'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

64'

64'

Ο Jean-Kevin Duverne από την ομάδα Μπρεστ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

63'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mohamed Youcef Belaili για την ομάδα Μπρεστ. Ο Pedro Chirivella σταματάει την φάση.

63'
Απόκρουση

Ο Moses Simon απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'

Ο Steve Mounie από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

63'

Ο Lilian Brassier αναγκάζει τον Alban Lafont σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

63'

Η ομάδα Μπρεστ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

62'

Ο Romain Del Castillo δίνει τη θέση του στον Mohamed Youcef Belaili

61'

Ο Julien Faussurier δίνει τη θέση του στον Steve Mounie

61'

Ο Martin Satriano από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

61'

61'

O Jean-Kevin Duverne στέλνει τη μπάλα μακριά.

61'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Andrei Girotto από την ομάδα Ναντ και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

60'
Σέντρα

Ο Romain Del Castillo κάνει τη σέντρα

60'

60'

59'

Ο Romain Del Castillo σουτάρει τη μπάλα προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ το βγάζει

59'

59'
Σέντρα

59'

58'

Ο Andrei Girotto έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Marco Bizot βγαίνει δυνατά και σώζει!

58'

Ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

58'
Απόκρουση

Ο Brendan Chardonnet απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

58'
Γέμισμα

Ο Wylan Cyprien εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Sebastien Corchia

57'

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Haris Belkebla από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Pedro Chirivella

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sebastien Corchia από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Julien Faussurier

55'

55'
Απόκρουση

Ο Alban Lafont απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

55'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

55'
Απόκρουση

Ο Dennis Appiah απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

55'
Σέντρα

Ο Paul Lasne κάνει τη σέντρα

54'

53'

53'
Απόκρουση

53'
Σέντρα

53'

53'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

53'

53'

Το παιχνίδι διακόπτεται

51'

Το παιχνίδι είναι σε αναμονή λόγω αναστάτωσης στις εξέδρες

51'

50'

50'

Κατοχή: Μπρεστ: 56%, Ναντ: 44%.

49'

48'

48'

48'

47'

47'

47'
Σέντρα

Ο Quentin Merlin κάνει τη σέντρα

47'
Σέντρα

46'

46'

46'

45+3'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Ναντ της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+3'

45+3'

45+2'
Γέμισμα

Ο Haris Belkebla από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το φάουλ αλλά δεν βρίσκει τον στόχο.

45+2'

45+1'

Ο Romain Del Castillo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

45'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Wylan Cyprien για την ομάδα Ναντ. Ο Romain Del Castillo σταματάει την φάση.

45'

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pedro Chirivella από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Haris Belkebla

45'

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Pedro Chirivella

43'

Ο Pedro Chirivella από την ομάδα Ναντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Romain Del Castillo

43'

42'

42'
Σέντρα

Ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

42'
Απόκρουση

41'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

41'
Απόκρουση

41'
Γέμισμα

Ο Romain Del Castillo εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

40'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Wylan Cyprien για την ομάδα Ναντ. Ο Julien Faussurier σταματάει την φάση.

40'

39'

39'

Ο Lilian Brassier αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

38'

38'

37'

36'

Η ομάδα Μπρεστ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

36'

36'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

36'
Απόκρουση

Ο Paul Lasne απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

36'

35'
Σέντρα

Ο Sebastien Corchia από την ομάδα Ναντ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

35'

35'

34'

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Wylan Cyprien

33'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

33'

33'

32'
Απόκρουση

Ο Christophe Herelle απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

32'

Ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

32'

Ο Pedro Chirivella αναγκάζει τον Marco Bizot σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

31'

Ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

31'
Απόκρουση

31'

30'

Ο Ludovic Blas αναγκάζει τον Marco Bizot σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

30'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

30'

30'

29'

29'

29'

29'

28'

28'

28'

27'

27'

Καλή ενέργεια από τον Martin Satriano ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

26'

26'

25'

Το σουτ του Haris Belkebla μπλοκάρεται

25'

25'

24'

23'

22'

22'

22'
Απόκρουση

22'
Σέντρα

21'

Το σουτ του Paul Lasne μπλοκάρεται

21'

21'

20'

20'

19'

19'

18'

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Julien Faussurier από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Sebastien Corchia

18'

18'

17'

Ο Julien Faussurier από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

16'

16'

Καλή ενέργεια από τον Romain Del Castillo ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

15'
Απόκρουση

15'
Σέντρα

Ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

15'

15'

Κατοχή: Μπρεστ: 45%, Ναντ: 55%.

15'

14'

14'
Σέντρα

Ο Jean-Kevin Duverne από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

13'

13'

12'

10'

Ο Quentin Merlin έδωσε την ασίστ για το γκολ.

10'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Randal Kolo Muani σκοράρει με το δεξί πόδι!

10'
Σέντρα

10'

10'

9'

9'

9'
Απόκρουση

Ο Jean-Charles Castelletto απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

9'
Σέντρα

Ο Julien Faussurier κάνει τη σέντρα

8'
Κακό κοντρόλ

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

8'

8'

7'
Σέντρα

Ο Haris Belkebla από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

7'

7'

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

6'

5'

5'

4'
Απόκρουση

4'
Γέμισμα

Ο Julien Faussurier εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Julien Faussurier

3'

3'

2'

2'
Γέμισμα

1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Paul Lasne από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Ludovic Blas

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Ναντ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Francis le Ble, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

«Μιλούν» οι επιθέσεις

Η Μπρεστ θα κοντραριστεί με τη Ναντ σε γειτονικό ντέρμπι της Βρετάνης στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη στο «σπίτι» της Μονπελιέ, ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εκτός έδρας της Κλερμόν.

ΜΠΡΕΣΤ

Αμέσως μετά τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων κλήθηκε να ταξιδέψει στην πόλη Μονπελιέ ούτως ώστε να δοκιμαστεί εκτός έδρας από την τοπική και ομώνυμη ομάδα. Πανηγύρισε ένα σημαντικό «διπλό» (1-2) που ήταν δίκαιο με βάση την εικόνα της αναμέτρησης. Έδωσε την κατοχή στους αντιπάλους της στο πρώτο μέρος και κινδύνευσε μόνο δύο φορές, έχοντας κι εκείνη μία απειλητική στιγμή. Ήταν φανερό ότι στην επανάληψη θα προσπαθούσε να «χτυπήσει» σε κάποια αντεπίθεση. Στο 69’ ο Ντελ Καστίγιο έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και με «γλυκιά» σέντρα βρήκε τον Σατριάνο. Ο τελευταίος κοντρόλαρε και σκόραρε με δυνατό σουτ για το 0-1. Εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ κι έφτασε σε δεύτερο γκολ με διπλή προσπάθεια του Ονορά δέκα λεπτά αργότερα. Διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα και είδε απλώς τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 94’ με πέναλτι του Σαβανιέ για το τελικό 1-2.

Η Μπρεστ κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά τις δύο συνεχόμενες «σφαλιάρες» που είχε δεχθεί και είχαν δημιουργήσει προβληματισμό στο εσωτερικό της. Έχει συγκεντρώσει 38 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας επί της ουσίας εξασφαλίσει την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην κατηγορία. Οι «πειρατές» στην τελική ευθεία της σεζόν θα ψάξουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα χωρίς άγχος. Τα επτά από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Under.

Ο τεχνικός του συλλόγου Μισέλ Ντερ Ζακαριάν υποστήριξε: «Αξίζαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι με τη Μονπελιέ και ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. Ευτυχώς νικήσαμε παρά το ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσαν εις βάρος μας. Ήθελα να ήξερα τι είδαν τα παιδιά που είναι στο φορτηγό του VAR. Δεν είχε ιδιαίτερη γεύση η νίκη επειδή έγινε στην έδρα της ομάδας που δούλεψα τα προηγούμενα χρόνια. Χρειαζόμασταν τους βαθμούς για την παραμονή μας. Πρέπει να έχουμε τη φιλοδοξία να κερδίσουμε όλα τα ματς για να προλάβουμε να μπούμε στη δεκάδα».

Αγωνιστικά Νέα: Έτοιμος ο μπακ Πιερ-Γκάμπριελ (24/0). Ξεπέρασαν την ίωση που τους ταλαιπώρησε ο επιθετικός Λε Ντουαρόν (29/5) και ο επίσης προωθημένος Μπελαϊλί (6/0). Πλήρης.

ΝΑΝΤ

Δεύτερη διαδοχική δοκιμασία μακριά από το «Μπουζουάρ» έχει μπροστά της, καθώς την περασμένη εβδομάδα πήγε στην έδρα της νεοφώτιστης και πρωτάρας Κλερμόν. Απέδειξε ξανά το «μέταλλο» από το οποίο είναι φτιαγμένη κι έφυγε μ’ ένα μεγάλο «διπλό» (2-3). Παρουσιάστηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και προηγήθηκε με πέναλτι του Μπλας στο 43’ που καταλογίστηκε σωστά για χέρι, μετά από χρήση VAR. Δέχτηκε πίεση στο ξεκίνημα της επανάληψης και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καουί στο 58’. Ο Σιριβγέγια με μπόλικη δόση τύχης την έβαλε ξανά σε θέση «οδηγού» στο 62’, όμως ο Σαμέντ ξεγέλασε τον γκολκίπερ Λαφόντ με φαλτσαριστό σουτ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Δεν επηρεάστηκε από την τροπή που είχαν πάρει τα πράγματα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πλασέ του Κολό Μουανί στο 67’. Από το 72’ κι έπειτα έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Σαμέντ. Ήταν σοβαρή και το τελευταίο σφύριγμα τη βρήκε να φεύγει με ψηλά το κεφάλι από το χορτάρι.

Με αυτόν τον τρόπο η Ναντ επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από δύο διαδοχικές ήττες από Τρουά και Λιλ, δίχως να έχει σκοράρει στις συγκεκριμένες αναμετρήσεις. Η συγκομιδή των 45 βαθμών φέρνει τα «καναρίνια» στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με τη Λυών. Θεωρητικά ελπίζουν σε έξοδο στην Ευρώπη απέχοντας έξι πόντους από την πεντάδα, ωστόσο το σπουδαιότερο παιχνίδι μέχρι το τέλος της σεζόν δεν είναι άλλο από τον τελικό Κυπέλλου με τη Νις στις αρχές Μαΐου. Τα έξι από τα οκτώ πιο πρόσφατα ματς της ολοκληρώθηκαν Under και No Goal.

«Κόντρα στην Κλερμόν ήταν ένας περίεργος αγώνας αλλά στο τέλος μας άφησε ικανοποιημένους το αποτέλεσμα. Είμαι χαρούμενος πάντοτε όταν κερδίζουμε και περιμέναμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι όπως θα είναι κι αυτό με την Μπρεστ. Καταφέραμε να αλλάξουμε όσα χρειάζονταν για να επιστρέψουμε στις νίκες και ήταν σπουδαίο. Εξαρτάται από εμάς η επιτυχία στα περισσότερα παιχνίδια και θα κρίνεται από τη δική μας απόδοση» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Αντουάν Κομπουαρέ.

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψουν ο σέντερ μπακ κι αρχηγός Παλουά (25/0), ο αμυντικός Τραορέ (16/0) και οι χαφ Ματουσαμί (25/0), Περεϊρά (16/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Μόνο για ένα καλό πλασάρισμα παλεύει στην τελική ευθεία της σεζόν η Μπρεστ, έχοντας εξασφαλίσει επί της ουσίας την παραμονή της στα «μεγάλα σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου. Στο γειτονικό ντέρμπι με τη Ναντ δεν θα παρουσιαστεί αδιάφορη, αλλά και οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να βάλουν ένα δεύτερο εκτός έδρας «τρίποντο» στη σειρά, έπειτα από το πέρασμά τους από το «σπίτι» της Κλερμόν. Τα «καναρίνια» δύσκολα θα προλάβουν την πεντάδα και την ευρωπαϊκή έξοδο μέσω της Λιγκ 1 και στην πραγματικότητα προετοιμάζονται για τον τελικό Κυπέλλου με τη Νις στις αρχές Μάη. Αμφίρροπο ματς και δεν θα ασχοληθούμε με σημείο. Θα στηρίξουμε το Over σε πολύ καλή απόδοση.

• Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Ναντ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.67 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1