Ναϊμέγκεν - Έμεν

21/1/2023 19:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 326
3 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 462 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Έμεν - Ναϊμέγκεν στις 9/4/2023

• Θεατές: 12200
90+7'

12200 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Ναϊμέγκεν μετά από μία καλή εμφάνιση

90+7'

90+7'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 46%, Έμεν: 54%.

90+6'

Ο Lucas Bernadou από την ομάδα Έμεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+6'

Ο Elayis Tavsan από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+6'

Καλή ενέργεια από τον Anthony Musaba ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+6'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν εκδηλώνει επίθεση

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rui Mendes από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Ilias Bronkhorst

90+5'

90+5'

Η ομάδα Έμεν εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+4'

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jasin Assehnoun από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Ivan Marquez

90+3'

Ο Julius Dirksen απομακρύνει τη μπάλα

90+3'

90+2'

Ο Mikkel Duelund δίνει τη θέση του στον Andri Fannar Baldursson

90+2'

Ο Landry Dimata δίνει τη θέση του στον Pedro Marques

90+1'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

90'

Ο Landry Dimata από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90'

Ο Azzeddine Toufiqui από την ομάδα Έμεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90'

Ο Ivan Marquez απομακρύνει τη μπάλα

88'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ilias Bronkhorst από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Azzeddine Toufiqui

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bart van Rooij από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Jasin Assehnoun

87'

87'

Η ομάδα Έμεν εκδηλώνει επίθεση

86'

Ελεύθερο για την ομάδα Ναϊμέγκεν

86'

85'

85'

85'

Ο Mark Diemers δίνει τη θέση του στον Azzeddine Toufiqui

85'

Ο Julius Dirksen από την ομάδα Έμεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

84'

Ο Mark Diemers από την ομάδα Έμεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

84'

Ο Calvin Verdonk είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Ilias Bronkhorst

84'

Ο Philippe Sandler από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

84'

Ο Keziah Veendorp κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

83'

83'

82'

Ο Calvin Verdonk είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

82'

81'

Η ομάδα Έμεν εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

81'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

81'

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Mark Diemers

80'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 47%, Έμεν: 53%.

80'

80'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

79'

79'

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mark Diemers από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Elayis Tavsan

78'

Ο Julius Dirksen από την ομάδα Έμεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

78'

Ο Miguel Araujo σταματά επιτυχώς το σουτ

78'

Το σουτ του Philippe Sandler μπλοκάρεται

78'

Ο Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

77'

77'

Το σουτ του Elayis Tavsan μπλοκάρεται

77'

76'

Ο Julius Dirksen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Elayis Tavsan

75'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 45%, Έμεν: 55%.

75'

Ο Ibrahim Cissoko δίνει τη θέση του στον Anthony Musaba

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Bernadou από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Lasse Schoene

74'

74'

Ο Lucas Bernadou από την ομάδα Έμεν κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Lasse Schoene

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lucas Bernadou από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Philippe Sandler

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Julius Dirksen από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Elayis Tavsan

72'

72'

Ο Jari Vlak δίνει τη θέση του στον Jasin Assehnoun

72'

Ο Ole Romeny δίνει τη θέση του στον Rui Mendes

71'

Ο Bart van Rooij από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

70'

70'

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Philippe Sandler από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Mark Diemers

69'

69'

68'

67'

Ελεύθερο για την ομάδα Έμεν

67'

Ο Jeroen Veldmate δίνει τη θέση του στον Lucas Bernadou

67'

67'

Το σουτ του Landry Dimata μπλοκάρεται

67'

Ο Ibrahim Cissoko τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

66'

65'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 44%, Έμεν: 56%.

65'

Ο Ahmed El Messaoudi από την ομάδα Έμεν είναι σε θέση οφσάιντ

64'

64'

63'

Ο Jeroen Veldmate από την ομάδα Έμεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο Mikkel Duelund κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

Ο Jeroen Veldmate κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

62'

61'

61'

61'

Ο Philippe Sandler κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

60'

60'

60'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ivan Marquez από την ομάδα Ναϊμέγκεν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

60'

Η σέντρα από τον Lasse Schoene από την ομάδα Ναϊμέγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

59'

Ο Richairo Zivkovic έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Richairo Zivkovic από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Mikkel Duelund

59'

59'

59'

59'

Ο Mark Diemers από την ομάδα Έμεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

58'

Ο Philippe Sandler απομακρύνει τη μπάλα

58'

58'

Ο Mikkel Duelund αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

57'

57'

56'

Ο Mohamed Bouchouari από την ομάδα Έμεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

56'

56'

56'

55'

55'

55'

Ο Mohamed Bouchouari κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

54'

54'

Ο Lasse Schoene αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

53'

53'

Ο Landry Dimata έδωσε την ασίστ για το γκολ!

52'

Ο Elayis Tavsan έδωσε την ασίστ για το γκολ.

52'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ibrahim Cissoko σκοράρει με το δεξί πόδι!

52'

Ο Elayis Tavsan τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

52'

51'

Ο Jasper Cillessen από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Calvin Verdonk από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Ole Romeny

51'

50'

50'

50'

50'

Ο Ibrahim Cissoko από την ομάδα Ναϊμέγκεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

49'

49'

Το σουτ του Mikkel Duelund μπλοκάρεται

49'

Καλή ενέργεια από τον Elayis Tavsan ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

49'

49'

48'

48'

47'

47'

Η ομάδα Έμεν έχει την κατοχή της μπάλας

46'

46'

Ο Calvin Verdonk κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

46'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ivan Marquez από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Richairo Zivkovic

46'

45+3'

45+3'

45+2'

45+2'

Ο Julius Dirksen από την ομάδα Έμεν εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

45+2'

Ο Ahmed El Messaoudi σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jasper Cillessen ελέγχει την φάση

45+2'

Ο Ivan Marquez από την ομάδα Ναϊμέγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dirk Proper από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Jari Vlak

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Ο Jari Vlak έδωσε την ασίστ για το γκολ!

44'

Ο Keziah Veendorp έδωσε την ασίστ για το γκολ.

44'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Richairo Zivkovic σκοράρει με το δεξί πόδι!

44'

44'

Ο Mohamed Bouchouari σταματά επιτυχώς το σουτ

44'

Το σουτ του Mark Diemers μπλοκάρεται

44'

Ο Mohamed Bouchouari σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jasper Cillessen ελέγχει την φάση

44'

43'

42'

42'

42'

42'

42'

42'

Ο Jari Vlak κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jeroen Veldmate από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Landry Dimata

41'

41'

Ο Mickey van der Hart κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

40'

40'

40'

Ο Mark Diemers απομακρύνει τη μπάλα

39'

Ο Julius Dirksen σταματά επιτυχώς το σουτ

39'

39'

39'

39'

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohamed Bouchouari από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Ibrahim Cissoko

38'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν έχει την κατοχή της μπάλας

35'

35'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Landry Dimata σκοράρει με το αριστερό πόδι!

35'
Γκολ

ΓΚΟΛ! Μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR ο διαιτητής άλλαξε την αρχική του απόφαση και έδειξε σέντρα για την Ναϊμέγκεν

35'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

35'

35'

34'

Καλή ενέργεια από τον Ahmed El Messaoudi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

34'

Ο Philippe Sandler σταματά επιτυχώς το σουτ

34'

Το σουτ του Mohamed Bouchouari μπλοκάρεται

33'

33'

Ο Calvin Verdonk τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ole Romeny

33'

33'

32'

32'

32'

Ο Ivan Marquez είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

31'

31'

Ο Ahmed El Messaoudi από την ομάδα Έμεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

31'

Παίκτης της ομάδας Ναϊμέγκεν επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

30'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 43%, Έμεν: 57%.

30'

30'

Ο Jeroen Veldmate επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

29'

Φράγμα από τον Lasse Schoene, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Ole Romeny. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

28'

27'

Ο Jeroen Veldmate από την ομάδα Έμεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Landry Dimata

27'

27'

Ο Julius Dirksen από την ομάδα Έμεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

27'

Ο Bart van Rooij σταματά επιτυχώς το σουτ

27'

27'

Ο Mohamed Bouchouari τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

26'

26'

26'

26'

25'

25'

25'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 52%, Έμεν: 48%.

25'

24'

23'

23'

22'

22'

21'

20'

20'

Ο Ole Romeny από την ομάδα Έμεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Bart van Rooij

20'

20'

19'

19'

Η ομάδα Ναϊμέγκεν ξεκινάει αντεπίθεση

19'

Ο Lasse Schoene κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

18'

18'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dirk Proper από την ομάδα Ναϊμέγκεν ανατρέπει τον Ahmed El Messaoudi

17'

17'

16'

16'

Ο Ole Romeny κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

15'

15'

15'

14'

14'

13'

Ο Jasper Cillessen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

13'

12'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Landry Dimata της ομάδας Ναϊμέγκεν ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Mickey van der Hart έπεσε αριστερά.

12'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Ναϊμέγκεν!

11'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

11'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Jari Vlak από την ομάδα Έμεν υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Ibrahim Cissoko.

10'

Κατοχή: Ναϊμέγκεν: 49%, Έμεν: 51%.

10'

Ο Jari Vlak τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lasse Schoene

9'

Ο Richairo Zivkovic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lasse Schoene

9'

9'

9'

8'

Ο Keziah Veendorp τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mikkel Duelund

8'

8'

7'

Ο Mickey van der Hart από την ομάδα Έμεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

7'

7'

7'

Ο Bart van Rooij κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ahmed El Messaoudi.

6'

6'

Ο Lasse Schoene εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ahmed El Messaoudi από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Landry Dimata

5'

5'

4'

4'

Ο Elayis Tavsan αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

3'

Ο Dirk Proper κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

3'

3'

3'

3'

Ο Keziah Veendorp απομακρύνει τη μπάλα

2'

2'

2'

Ο Calvin Verdonk αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

2'

Ο Jari Vlak από την ομάδα Έμεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

2'

1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Keziah Veendorp από την ομάδα Έμεν ανατρέπει τον Landry Dimata

1'

1'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

1'

1'

Η ομάδα Έμεν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadion De Goffert, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Νίκη με... άρωμα πλέι οφ μπορεί να κάνει η Ναϊμέγκεν

H Ναϊμέγκεν υποδέχεται την Έμεν για την 17η αγωνιστική, με την οποία ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος στην Ερεντιβίζιε. Από ισοπαλία στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Φίτεσε προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλοι με την Καμπούρ εντός έδρας.

Αναδείθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Φίτεσε, όπου αγωνίστηκε από το 23' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Τανάν για χτύπημα σε αντίπαλο. Η Ναϊμέγκεν ξέρει να διαχειρίζεται τέτοιες καταστάσεις πάντως -ειδικά εκτός έδρας- και κατάφερε παρά την πίεση που δέχτηκε να κρατήσει το μηδέν, με τον Σίλεσεν να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση στο 63', σε διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, ενώ η ίδια είχε τηνκαλύτερη στιγμή της στο 52' όταν ο Ελ Καρουάνι, μετά από γρήγορη αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και σούταρε λίγο άουτ.

Πολύτιμος ο βαθμός πάντως, ιδιαίτερα με τον τρόπο που ήρθε, αφού η Ναϊμέγκεν έδειξε πως διαθέτει χαρακτήρα. Αυτή πάντως ήταν αισίως η δέκατη ισοπαλία της στο πρωτάθλημα και με 19 βαθμούς είναι στην 9η θέση. Δύσκολα θα κινδυνέψει, αφού ήδη έχει διαφορά 7 πόντων από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά μπορεί να ελπίζει σε είσοδο στα πλέι οφ, αφού είναι στο -5 από την 8η θέση που υπό προϋποθέσεις (ανάλογα ποιος θα κατακτήσει το Κύπελλο δηλαδή) οδηγεί εκεί.

«Πιστεύω πως θα καταφέρουμε να εξασφαλίσουμε νωρίς την παραμονή μας και ταυτόχρονα πως δικαιούμαστε να ονειρευόμαστε την συμμετοχή στα πλέι οφ. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να έχουμε καλύτερη απόδοση εντός έδρας και ματς όπως αυτό με την Έμεν να βρίσκουμε τρόπο να τα παίρνουμε» δήλωσε ο τεχνικός, Ρότζερ Μέγιερς για την ομάδα του που έχει ρεκόρ 1-6-1 εντός έδρας, έχοντας δεχθεί γκολ σε όλα τα ματς στο σπίτι της.

Αγωνιστικά νέα: Σημαντικές οι απουσίες του μεσοεπιθετικούς Τανάν (14/2) και του μπακ Ελ Καρουάνι (16/1) που είναι τιμωρημένοι. Εκτός παραμένουν λόγω τραυματισμών ο μέσος Μπρούιν (7/1) και ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Ροφς (0/0). Σταθερά εκτός ο μέσος Ντε Βολφ από το ξεκίνημα της σεζόν.
Ένα «στείρο» 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με την Καμπούρ, στο οποίος σαφώς και ήθελε κάτι παραπάνω. Η Έμεν ήταν ελαφρώς καλύτερη στο ματς και ειδικά στο πρώτο μέρος πλησίασε στο γκολ αλλά τόσο ο Ρομενί στο 9', όσο και ο Ζίφκοβιτς στο 29' έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό γκολκιπερ της αντιπάλου. Ενδιάμεσα ο Φαν Ντερ Χαρτ πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση σε σουτ (20') με το υπόλοιπο του ματς να κυλάει σε ισορροπία και χωρίς ρυθμό η μεγάλες φάσεις, μέχρι το 85' όταν ο Φλακ είχε την ευκαιρία να χαρίσει το τ΄ριποντο στους γηπεδούχους αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής σταμάτησε και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Ο βαθμός που πήρε την ανέβασε στους 12 και είναι πλέον ισόβαθμη με την Χρόνινγκεν και την Φόλενταμ, ούσα -λόγω διαφοράς τερμάτων- στην 16η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. Παρουσιάζει βελτιωμένη εικόνα έχοντας ρεκόρ 1-3-1 στα τελευταία επτά ματς, αλλά έχει μπροστά της πολύ δρόμο και θα χρειαστεί να δώσει μεγάλη «μάχη» για να παραμείνει στην κατηγορία.

«Κόντρα στην Καμπούρ μπορούσαμε και έπρεπε να έχουμε πάρει τη νίκη. Θεωρώ πως έχουμε βελτιωθεί πολύ σε σχέση με το ξεκίνημα, αλλά αυτό πρέπει να μεταφραστεί και σε νίκες. Κόντρα στη Ναϊμέγκεν περιμένω ένα δύσκολο και ενδιαφέρον ματς» δήλωσε ο τεχνικός, Λουκίν.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει ο μέσος Σχόλτε (2/0), αλλά είναι αμφίβολος λόγω ίωσης ο μπακ Μπουρνέτ (10/0). Τραυματίες παραμένουν ο μπακ Χάρντεφελντ (6/0), ο επιθετικός Γκιουτσλού (1/0), ο χαφ Κίφτενμπελντ (1/0) και ο επιθετικός Λίντερ (0/0). Ο νεοφερμένος επιθετικός Νταρφαλού δεν έχει ακόμα δικαίωμα συμμετοχής.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Οι δέκα ισοπαλίες είναι πολλές και η μόλις μία νίκη εντός έδρας πολύ... λίγη. Η Ναϊμέγκεν είναι δύσκολο έως απίθανο α κινδυνεύσει, αλλά μπορεί να κάνει την έκπληξη μειώνοντας την διαφορά από τις θέσεις των πλέι οφ. Σε πολύ καλή απόδοση ο άσος, αφού η Έμεν έχει την χειρότερη εκτός έδρας συγκομιδή στην κατηγορία και υπάρχει δεδομένη διαφορά ποιότητας που μπορούν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, παρά την αντίσταση που θεωρώ πως θα βρουν.

• Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Έμεν, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.67 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε