Μπρεστ - Ρεμς

30/10/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1077
0 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 544 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ρεμς - Μπρεστ στις 17/9/2023

• Θεατές: 11008
90+5'

Η ισοπαλία ήταν μάλλον το δίκαιο αποτέλεσμα σήμερα μετά από ένα ανιαρό παιχνίδι.

90+5'

90+5'

11008 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Μπρεστ: 51%, Ρεμς: 49%.

90+5'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρεμς

90+4'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+4'

Ο Franck Honorat κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Alexis Flips.

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jens-Lys Cajuste από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Jeremy Le Douaron

90+3'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Ο Yehvann Diouf κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+2'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Ο Folarin Balogun δίνει τη θέση του στον Noah Holm

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπρεστ

90'

Ο Folarin Balogun από την ομάδα Ρεμς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90'

Η ομάδα Ρεμς ξεκινάει αντεπίθεση

90'

Ο Bradley Locko απομακρύνει τη μπάλα

90'

89'

Κατοχή: Μπρεστ: 50%, Ρεμς: 50%.

88'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

88'

Ο Cheick Keita από την ομάδα Ρεμς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

87'

86'

Ο Romain Del Castillo δίνει τη θέση του στον Karamoko Dembele

86'

Ο Nathanael Mbuku πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

86'

Η ομάδα Ρεμς εκδηλώνει επίθεση

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Noah Fadiga από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Folarin Balogun

85'

85'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

85'

Ο Yunis Abdelhamid σταματά επιτυχώς το σουτ

85'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

85'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

84'

84'

84'

Το σουτ του Mahdi Camara μπλοκάρεται

84'

Ο Franck Honorat τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

84'

Η ομάδα Μπρεστ εκδηλώνει επίθεση

83'

Ο Axel Camblan κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Yehvann Diouf μπλοκάρει εύκολα

83'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

83'

Ο Cheick Keita απομακρύνει τη μπάλα

82'

Ο Bradley Locko από την ομάδα Ρεμς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

82'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

82'

Ο Alexis Flips από την ομάδα Ρεμς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

81'

Ο Kamory Doumbia δίνει τη θέση του στον Nathanael Mbuku

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bradley Locko από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Romain Del Castillo

80'

Ο Joaquin Blazquez απομακρύνει τη μπάλα

80'

79'

Ο Mitchel van Bergen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Joaquin Blazquez ελέγχει την φάση

79'

79'

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Azor Matusiwa από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Axel Camblan

78'

Ο Azor Matusiwa κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Haris Belkebla.

77'

77'

77'

77'

77'

76'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'

75'

75'

75'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Haris Belkebla από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Jens-Lys Cajuste

74'

Ο Hugo Magnetti δίνει τη θέση του στον Haris Belkebla

74'

Ο Islam Slimani δίνει τη θέση του στον Axel Camblan

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Islam Slimani

73'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Islam Slimani υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Azor Matusiwa

73'

72'

Ο Mitchel van Bergen από την ομάδα Ρεμς είναι σε θέση οφσάιντ

72'

Ο Jeremy Le Douaron υποπίπτει σε χέρι

71'

Ο Joaquin Blazquez κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

71'

71'

Και οι δύο πλευρές προσπαθούν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες

71'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

70'

70'

70'

Ο Alexis Flips απομακρύνει τη μπάλα

70'

69'

69'

Ο Folarin Balogun κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

69'

69'

Ο Yehvann Diouf κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

68'

Ο Jeremy Le Douaron κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Yehvann Diouf μπλοκάρει εύκολα

68'

Ο Romain Del Castillo τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

68'

Η σέντρα από τον Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

68'

Η ομάδα Μπρεστ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

67'

Ο Mathias Pereira-Lage δίνει τη θέση του στον Jeremy Le Douaron

67'

Ο Mitchel van Bergen αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

66'

66'

66'

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jens-Lys Cajuste από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Mathias Pereira-Lage

65'

Το σουτ του Folarin Balogun μπλοκάρεται

65'

Καλή ενέργεια από τον Mitchel van Bergen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

65'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

65'

Ο Kamory Doumbia κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mahdi Camara από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Azor Matusiwa

64'

64'

Ο Jean-Kevin Duverne κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Alexis Flips.

62'

62'

Ο Bradley Locko χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

62'

Ο Bradley Locko από την ομάδα Ρεμς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

62'

Η ομάδα Ρεμς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

62'

61'

Ο Dion Lopy δίνει τη θέση του στον Jens-Lys Cajuste

61'

Ο Arber Zeneli δίνει τη θέση του στον Mitchel van Bergen

60'

Ο Andrew Gravillon είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Cheick Keita

60'

59'

Ο Andrew Gravillon είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

59'

58'

Ο Andrew Gravillon από την ομάδα Ρεμς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

58'

57'

56'

Κατοχή: Μπρεστ: 52%, Ρεμς: 48%.

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Alexis Flips

55'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Alexis Flips υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Hugo Magnetti

55'

Ο Mathias Pereira-Lage υποπίπτει σε χέρι

54'

Ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

52'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

52'

52'

52'

51'

51'

Ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

50'

Ο Islam Slimani τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

50'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Kamory Doumbia για την ομάδα Ρεμς. Ο Mahdi Camara σταματάει την φάση.

50'

Κατοχή: Μπρεστ: 54%, Ρεμς: 46%.

50'

49'

Ο Brendan Chardonnet κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Folarin Balogun.

49'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

Ο Arber Zeneli από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

48'

Το σουτ του Junya Ito μπλοκάρεται

48'

47'

47'

Ο Jean-Kevin Duverne αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

47'

47'

46'

46'

46'

45+5'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+5'

45+5'

Κατοχή: Μπρεστ: 55%, Ρεμς: 45%.

45+4'

45+4'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

45+4'

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ είναι σε θέση οφσάιντ

45+3'

45+3'

45+2'

Το παιχνίδι σταμάτησε. Οι παίκτες σπρώχνουν και φωνάζουν ο ένας στον άλλο, ο διαιτητής πρέπει να αναλάβει δράση.

45+2'

Ο Arber Zeneli από την ομάδα Ρεμς είναι σε θέση οφσάιντ

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mahdi Camara από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Dion Lopy

45'

45'

45'

Ο Mathias Pereira-Lage σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Yehvann Diouf ελέγχει την φάση

45'

44'

43'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Franck Honorat για την ομάδα Μπρεστ. Ο Yehvann Diouf σταματάει την φάση.

43'

43'

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Azor Matusiwa από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Islam Slimani

42'

41'

Κατοχή: Μπρεστ: 53%, Ρεμς: 47%.

41'

41'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Dion Lopy από την ομάδα Ρεμς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

41'

Η σέντρα από τον Alexis Flips από την ομάδα Ρεμς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

41'

Ο Alexis Flips από την ομάδα Ρεμς εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

41'

Ο Lilian Brassier από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

40'

Ο Alexis Flips από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

40'

Ο Lilian Brassier απομακρύνει τη μπάλα

40'

39'

38'

37'

Ο Islam Slimani κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Andrew Gravillon.

36'

36'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Folarin Balogun από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Hugo Magnetti

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brendan Chardonnet από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Folarin Balogun

35'

35'

35'

Κατοχή: Μπρεστ: 56%, Ρεμς: 44%.

35'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Azor Matusiwa για την ομάδα Ρεμς. Ο Franck Honorat σταματάει την φάση.

34'

34'

Ο Junya Ito από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

34'

33'

33'

33'

33'

Καλή ενέργεια από τον Kamory Doumbia ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

32'

Η σέντρα από τον Junya Ito από την ομάδα Ρεμς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

32'

32'

Ο Noah Fadiga από την ομάδα Μπρεστ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Junya Ito

31'

31'

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

31'

Ο Dion Lopy απομακρύνει τη μπάλα

30'

Κατοχή: Μπρεστ: 58%, Ρεμς: 42%.

30'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kamory Doumbia από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Romain Del Castillo

30'

29'

29'

28'

28'

27'

27'

Ο Lilian Brassier τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yunis Abdelhamid

27'

27'

27'

Ο Noah Fadiga χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

27'

Καλή ενέργεια από τον Noah Fadiga ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

27'

26'

25'

Κατοχή: Μπρεστ: 57%, Ρεμς: 43%.

25'

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Μπρεστ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Yunis Abdelhamid

24'

Ο Joaquin Blazquez από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

23'

23'

Ο Junya Ito τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

23'

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hugo Magnetti από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Arber Zeneli

22'

Ο Franck Honorat κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

22'

21'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

21'

21'

Η σέντρα από τον Franck Honorat από την ομάδα Μπρεστ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

20'

Κατοχή: Μπρεστ: 49%, Ρεμς: 51%.

20'

19'

Ο Brendan Chardonnet κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

19'

18'

17'

17'

16'

16'

16'

Η ομάδα Μπρεστ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

16'

15'

15'

Ο Andrew Gravillon τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lilian Brassier

15'

Ο Mathias Pereira-Lage κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

15'

Ο Noah Fadiga από την ομάδα Μπρεστ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

15'

14'

Ο Jean-Kevin Duverne απομακρύνει τη μπάλα

14'

14'

Το σουτ του Franck Honorat μπλοκάρεται

14'

13'

13'

12'

11'

11'

10'

Κατοχή: Μπρεστ: 46%, Ρεμς: 54%.

10'

10'

10'

10'

Κατοχή: Μπρεστ: 42%, Ρεμς: 58%.

10'

9'

Ο Yunis Abdelhamid τιμωρείται για σπρώξιμο στον Noah Fadiga

9'

Ο Islam Slimani από την ομάδα Μπρεστ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Azor Matusiwa

8'

Ο Hugo Magnetti κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

7'

Ο Junya Ito κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mathias Pereira-Lage.

7'

6'

Ο Bradley Locko κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Romain Del Castillo.

6'

6'

5'

5'

5'

4'

4'

4'

Το αμυντικό λάθος του Noah Fadiga μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

4'

Ο Mathias Pereira-Lage κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Kamory Doumbia.

3'

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Romain Del Castillo από την ομάδα Μπρεστ ανατρέπει τον Arber Zeneli

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Ρεμς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Francis le Ble, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Και οι δύο πήραν «βαθιά» ανάσα

Η Μπρεστ φιλοξενεί τη Ρεμς για την 13η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από θρίαμβο στο «σπίτι» της Κλερμόν, ενώ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν εντός έδρας την Οσέρ.

Την περασμένη Κυριακή ταξίδεψε στην πόλη Κλερμόν προκειμένου να μετρήσει τις δυνάμεις της εκτός έδρας απέναντι στην τοπική και ομώνυμη ομάδα. Θεωρητικά ήταν το αουτσάιντερ όμως εντός των τεσσάρων γραμμών κυριάρχησε και θριάμβευσε με 3-1. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου και στην πρώτη της επίσκεψη στα αντίπαλα «καρέ» κέρδισε πέναλτι. Ο Ντελ Καστίγιο ανέλαβε την εκτέλεση κι άνοιξε το σκορ. Δεν ανησύχησε καθόλου μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου και διατήρησε εύκολα τον έλεγχο. Στην επανάληψη βρήκε κενούς χώρους και «τιμώρησε» τους «λογχοφόρους». Στο 54’ ο Ονορά με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και πλασέ της έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων. Σε ακόμα μία αντεπίθεση στο 68’ ο Λε Ντουαρόν με κεφαλιά «κλείδωσε» τον θρίαμβο «γράφοντας» το 0-3. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ήταν να μειώσουν με τον Αλεβινά για το τελικό 1-3.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπρεστ έπειτα από οκτώ αναμετρήσεις και μετά από τις 21/8! Είχαν μεσολαβήσει έξι ήττες και δύο ισοπαλίες, αποτελέσματα που είχαν δημιουργήσει έντονο προβληματισμό στο εσωτερικό της. Οι «πειρατές» έχουν μαζέψει 9 βαθμούς και στέκονται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την Οσέρ, παραμένοντας όμως εντός επικίνδυνης ζώνης. Θα προσπαθήσουν να πραγματοποιήσουν ντεμαράζ για να ξεφύγουν από την «ουρά». Τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν αμφίσκορα.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Μπρούνο Γκρουγί αν και θεωρείται προσωρινός αντικαταστάτης του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν, δεν αποκλείεται να μονιμοποιηθεί στη θέση του, ειδικά από τη στιγμή που το ντεμπούτο του ήταν ιδανικό και οδήγησε την ομάδα σε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Άλλωστε τα τελευταία χρόνια εργάζεται στο κλαμπ κι έχει γνώση όλων όσων χρειάζεται. Όλα δείχνουν λοιπόν ότι θα παραμείνει στη θέση του τουλάχιστον μέχρι τη διακοπή του Μουντιάλ κι εν συνεχεία οι διοικούντες θα πάρουν την οριστική τους απόφαση.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο μέσος Λι Μελού (10/2). Θα λείψουν ξανά ο αμυντικός Ουρόνεν (5/0) και ο επιθετικός Μουνιέ (1/0).

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την έφερε αντιμέτωπη εντός έδρας σ’ έναν αγώνα ο οποίος θεωρητικά ήταν στα μέτρα της. Αποδείχθηκε ότι ίσχυε κάτι τέτοιο και νίκησε δύσκολα αλλά δίκαια με 2-1. Μπήκε δυνατά στο ματς κι έψαξε ένα γρήγορο γκολ το οποίο θα έκανε πιο εύκολο το έργο της. Χρειάστηκε να περάσει περίπου μισή ώρα μέχρι να προηγηθεί με σκόρερ τον Μπάλογκαν ο οποίος τελείωσε όμορφα τη φάση. Δεν το χάρηκε ιδιαίτερα διότι στο 33’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Νιάνγκ. Στην επανάληψη «κατασκήνωσε» στην περιοχή των «διπλωματών» και πίεσε αφόρητα για ένα δεύτερο τέρμα. Είχε δοκάρι με τον Μπάλογκαν κι ανησύχησε σοβαρά μόνο σε μία περίπτωση. Τελικά λυτρώθηκε στο 87’ με τον Ίτο να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα και να της χαρίζει ένα πολύτιμο «τρίποντο».

Η Ρεμς επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από πάρα πολύ καιρό. Πιο συγκεκριμένα δεν είχε χαμογελάσει από την τελευταία μέρα του Αυγούστου κι έπειτα. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πάντως είχε αποσπάσει τέσσερις ισοπαλίες και είχε φύγει μόλις δύο φορές με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο. Η συγκομιδή των 12 βαθμών φέρνει τους «ερυθρόλευκους» στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υστερούν στην ισοβαθμία με τη Μονπελιέ. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ήταν No Goal.

«Πιστεύω ότι κερδίσαμε δίκαια την Οσέρ και είμαι χαρούμενος με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα διότι παίξαμε επιθετικά έχοντας ψηλά τις γραμμές μας διότι θέλαμε να δημιουργήσουμε κινδύνους και πιστεύω τα καταφέραμε αρκετά καλά. Έχουμε καλή δυναμική μετά τον αγώνα με την Παρί και την ισοπαλία και θέλουμε να συνεχίσουμε το ίδιο καλά και στο παιχνίδι με την Μπρεστ που είναι πολύ δύσκολο. Όσο έχουμε όλοι την ίδια κατεύθυνση θα συνεχίσουμε να κερδίζουμε αγώνες» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων Βιλ Στιλ ο οποίος στο δεύτερό του παιχνίδι στον πάγκο οδήγησε το κλαμπ στη νίκη.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει τιμωρημένος ο μπακ Αγκμπαντού (10/0) όχι και ο μέσος Λοπί (8/0). Δεν μπορούν να προσφέρουν ο μπακ Μπουζί (7/0), ο επίσης αμυντικός Φοκέ (-), ο χαφ Μουνετσί (10/1), ο μεσοεπιθετικός Γκιτάν (-) και ο επιθετικός Σιέρχαους (-).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Πολύ σημαντική ήταν η νίκη που πανηγύρισε η Μπρεστ στην έδρα της Κλερμόν διότι μετά από αρκετό καιρό κατάφερε να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας να στείλει μήνυμα προς όλες τις κατευθύνσεις ότι ακόμα δεν έχει παραδοθεί και θα παλέψει με όλες τις δυνάμεις της για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Κομβικό ήταν και το «τρίποντο» της Ρεμς όμως απέναντι στην Οσέρ διότι της έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση. Πρόκειται για σημαντικό ματς και δεν περιμένουμε να ρισκάρει κάποια από τις δύο πλευρές. Η πρώτη μας σκέψη ήταν η ισοπαλία όμως θα προτιμήσουμε το Under.

• Η ομάδα Μπρεστ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.50 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1