Μπράγκα - Νάπολι

20/9/2023 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 891
1 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 225 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Νάπολι - Μπράγκα στις 12/12/2023

• Θεατές: 18422
90+6'

90+6'

18422 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Μπράγκα: 53%, Νάπολι: 47%.

90+6'

Η ομάδα Νάπολι εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+6'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Pizzi αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

90+6'

Ο Ricardo Horta τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+5'

Η ομάδα Μπράγκα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+5'

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Νάπολι

90+4'

Ο Al Musrati από την ομάδα Μπράγκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+4'

Ο Bruma τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+4'

Ο Juan Jesus από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+3'

Κίτρινη κάρτα για τον Juan Jesus

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juan Jesus από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Bruma

90+2'

Ο Alex Meret από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+2'

Ο Pizzi από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+2'

Ο Natan απομακρύνει τη μπάλα

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

90+1'

Κατοχή: Μπράγκα: 52%, Νάπολι: 48%.

90'

Ο Victor Osimhen δίνει τη θέση του στον Giovanni Simeone

90'

Ο Piotr Zielinski δίνει τη θέση του στον Natan

90'

Ο Ricardo Horta από την ομάδα Μπράγκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90'

Ο Rodrigo Zalazar από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

88'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Sikou Niakate στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

88'

Ο Eljif Elmas τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

88'

Ο Jose Fonte από την ομάδα Μπράγκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

88'

Το σουτ του Victor Osimhen μπλοκάρεται

87'

Ο Mathias Olivera τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

86'

Κίτρινη κάρτα για τον Mathias Olivera

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Olivera από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Victor Gomez

86'

85'

Ο Abel Ruiz δίνει τη θέση του στον Pizzi

85'

Ο Cristian Borja δίνει τη θέση του στον Adrian Marin

84'

Ο Rodrigo Zalazar έδωσε την ασίστ για το γκολ.

84'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Bruma της ομάδας Μπράγκα σκοράρει με κεφαλιά

84'

Η σέντρα από τον Rodrigo Zalazar από την ομάδα Μπράγκα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

84'

Ο Al Musrati κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

82'

Ο Juan Jesus σταματά επιτυχώς το σουτ

82'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jose Fonte από την ομάδα Μπράγκα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

81'

Η σέντρα από τον Cristian Borja από την ομάδα Μπράγκα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

81'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

Ο Ricardo Horta από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

80'

Κατοχή: Μπράγκα: 50%, Νάπολι: 50%.

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juan Jesus από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Simon Banza

79'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Giacomo Raspadori για αντιαθλητικό χτύπημα

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giacomo Raspadori από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Al Musrati

79'

Ο Sikou Niakate από την ομάδα Μπράγκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

Ο Rodrigo Zalazar τιμωρείται για σπρώξιμο στον Piotr Zielinski

78'

Ο Simon Banza από την ομάδα Μπράγκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

77'

Ο Alvaro Djalo δίνει τη θέση του στον Simon Banza

77'

Ο Jose Fonte τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

76'

Ο Alex Meret κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

75'

74'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa σταματά επιτυχώς το σουτ

74'

Το σουτ του Rodrigo Zalazar μπλοκάρεται

74'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπράγκα

74'

Ο Piotr Zielinski χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

74'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

74'

Η σέντρα από τον Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

73'

Ο Jose Fonte σταματά επιτυχώς το σουτ

73'

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eljif Elmas από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Al Musrati

72'

Ο Sikou Niakate τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alex Meret

72'

72'

71'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

71'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

70'

Ο Leo Oestigard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Abel Ruiz

69'

Ο Stanislav Lobotka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

69'

67'

Ο Carvalho δίνει τη θέση του στον Rodrigo Zalazar

66'

Ο Matteo Politano δίνει τη θέση του στον Giacomo Raspadori

66'

Ο Khvicha Kvaratskhelia δίνει τη θέση του στον Eljif Elmas

66'

Κίτρινη κάρτα για τον Cristian Borja

66'

Ο Cristian Borja από την ομάδα Μπράγκα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Matteo Politano

66'

65'

65'

Κατοχή: Μπράγκα: 51%, Νάπολι: 49%.

63'

63'

Ο Leo Oestigard απομακρύνει τη μπάλα

63'

62'

62'

Ο Carvalho της ομάδας Μπράγκα παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

62'

Ο Ricardo Horta από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

61'

60'

Ο Victor Gomez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

60'

59'

59'

Το σουτ του Matteo Politano μπλοκάρεται

59'

59'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

59'

Ο Sikou Niakate σταματά επιτυχώς το σουτ

59'

58'

Ο Victor Gomez υποπίπτει σε χέρι

58'

57'

Ο Victor Osimhen αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Matteo Politano

56'

Ο Khvicha Kvaratskhelia αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Matteo Politano από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Ricardo Horta

56'

Ο Khvicha Kvaratskhelia από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

55'

Το σουτ του Andre-Frank Zambo Anguissa μπλοκάρεται

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Jose Fonte

55'

Κατοχή: Μπράγκα: 49%, Νάπολι: 51%.

55'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jose Fonte από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Victor Osimhen

54'

53'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Abel Ruiz από την ομάδα Μπράγκα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

53'

Η σέντρα από τον Victor Gomez από την ομάδα Μπράγκα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

53'

52'

51'

50'

Κατοχή: Μπράγκα: 48%, Νάπολι: 52%.

49'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Matheus μπλοκάρει εύκολα

49'

Η σέντρα από τον Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Al Musrati από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Andre-Frank Zambo Anguissa

48'

Η ομάδα Νάπολι εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

48'

Ο Stanislav Lobotka κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Alvaro Djalo.

48'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

46'

Ο Khvicha Kvaratskhelia τιμωρείται για σπρώξιμο στον Victor Gomez

46'

46'

Ο Carvalho σταματά επιτυχώς το σουτ

46'

46'

46'

45+6'

45+6'

45+6'

Ο Carvalho από την ομάδα Μπράγκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

45+6'

45+6'

45+5'

Η ομάδα Μπράγκα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

45+5'

Ο Abel Ruiz από την ομάδα Μπράγκα είναι σε θέση οφσάιντ

45+4'

45+4'

Ο Juan Jesus απομακρύνει τη μπάλα

45+3'

45+3'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

45+2'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Νάπολι

45+1'

Ο Victor Osimhen έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+1'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giovanni Di Lorenzo σκοράρει με το αριστερό πόδι!

45+1'

Η σέντρα από τον Khvicha Kvaratskhelia από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45+1'

45+1'

Ο Matteo Politano από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

45'

44'

Ανόητη κίτρινη για τον Alvaro Djalo καθώς χτύπησε τη μπάλα από εκνευρισμό

44'

Ο Alvaro Djalo υποπίπτει σε χέρι

44'

43'

43'

Ο Leo Oestigard από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

43'

Ο Cristian Borja από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

43'

42'

Ο Stanislav Lobotka από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

42'

41'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Victor Osimhen, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

41'

Ο Stanislav Lobotka σταματά επιτυχώς το σουτ

41'

Το σουτ του Ricardo Horta μπλοκάρεται

41'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Cristian Borja

40'

40'

40'

39'

38'

Ο Victor Osimhen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Victor Gomez από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Khvicha Kvaratskhelia

38'

37'

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Sikou Niakate

36'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Νάπολι!

35'

34'

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Νάπολι

34'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Sikou Niakate από την ομάδα Μπράγκα υποπίπτει σε πέναλτι πάνω στον παίκτη Victor Osimhen.

34'

Ο Matteo Politano σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Matheus ελέγχει την φάση

33'

Ο Matheus από την ομάδα Μπράγκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

33'

Ο Khvicha Kvaratskhelia από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

32'

32'

31'

31'

31'

Ο Alvaro Djalo τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

30'

Ο Cristian Borja τιμωρείται για σπρώξιμο στον Matteo Politano

30'

28'

Το σουτ του Alvaro Djalo μπλοκάρεται

28'

27'

27'

26'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Ο Victor Osimhen πραγματοποίησε ωραίο σουτ από απόσταση, αλλά σημάδεψε το ορζόντιο δοκάρι!

26'

25'

25'

Κατοχή: Μπράγκα: 45%, Νάπολι: 55%.

25'

24'

Ο Leo Oestigard κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Alvaro Djalo.

24'

24'

24'

23'

Ο Jose Fonte απομακρύνει τη μπάλα

23'

23'

Ο Abel Ruiz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giovanni Di Lorenzo

22'

22'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

22'

Η σέντρα από τον Matteo Politano από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carvalho από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Leo Oestigard

21'

21'

20'

20'

Ο Alvaro Djalo επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

20'

Κατοχή: Μπράγκα: 40%, Νάπολι: 60%.

19'

Κίτρινη κάρτα για τον Andre-Frank Zambo Anguissa

19'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ricardo Horta

19'

Το αμυντικό λάθος του Andre-Frank Zambo Anguissa μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

18'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

18'

Ο Leo Oestigard από την ομάδα Νάπολι πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

18'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

17'

17'

Ο Carvalho τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mathias Olivera

17'

17'

Ο Jose Fonte κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Leo Oestigard.

16'

16'

16'

16'

15'

15'

15'

14'

Ο Victor Gomez από την ομάδα Μπράγκα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

14'

13'

Ο Amir Rrahmani είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Leo Oestigard

13'

13'

12'

12'

12'

12'

Ο Matheus είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

11'

Ο Giovanni Di Lorenzo κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Matheus μπλοκάρει εύκολα

11'

Ο Khvicha Kvaratskhelia τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

11'

Ο Victor Osimhen κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Matheus μπλοκάρει εύκολα

11'

10'

Ο Carvalho τιμωρείται για σπρώξιμο στον Khvicha Kvaratskhelia

10'

Κατοχή: Μπράγκα: 54%, Νάπολι: 46%.

9'

Ο Mathias Olivera τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alvaro Djalo

7'

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Carvalho από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Mathias Olivera

6'

6'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

6'

6'

Κατοχή: Μπράγκα: 67%, Νάπολι: 33%.

5'

Ο Amir Rrahmani σταματά επιτυχώς το σουτ

5'

Το σουτ του Bruma μπλοκάρεται

5'

5'

Ο Victor Osimhen χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

5'

Καλή ενέργεια από τον Victor Osimhen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

4'

Ο Cristian Borja από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

3'

Καλή ενέργεια από τον Ricardo Horta ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

3'

2'

2'

Η βροχή κάνει δύσκολες τις συνθήκες για τους παίκτες

1'

Τι κακό γήπεδο. Το χορτάρι λείπει σε πολλά μέρη.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Μπράγκα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

1'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το Estadio Municipal de Braga, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ψάχνει μία αντίδραση η Νάπολι

Η Μπράγκα υποδέχεται τη Νάπολι για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Επιστρέφουν μετά από έντεκα χρόνια στους ομίλους οι γηπεδούχοι, ψάχνουν τη διάκριση οι φιλοξενούμενοι.

Τι ισχύει: Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στη φάση των «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ όποια τερματίσει στην τρίτη θέση θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Ξεκίνησε την πορεία της στη διοργάνωση από τον 3ο προκριματικό όπου ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Μπάτσκα Τόπολα με δύο νίκες(3-0, 4-0). Στα πλέι οφ βρήκε στον δρόμο της τον Παναθηναϊκό και μπορεί τα πράγματα να ήταν πιο δύσκολα αλλά και πάλι σημείωσε δύο επιτυχίες (2-1, 1-0) και πήρε μία μεγάλη πρόκριση.

Στην ουσία ο μεγάλος στόχος που είχε θέσει στο ξεκίνημα της σεζόν επετεύχθη, ήθελε την είσοδο της στους ομίλους απλά η κλήρωση την έφερε σε έναν δύσκολο όμιλο. Στο πρωτάθλημα βέβαια τα πράγματα δεν έχουν την ίδια θετική εξέλιξη καθώς έχει ήδη γνωρίσει δύο ήττες στα πρώτα πέντε παιχνίδια. Το Σάββατο μάλιστα ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Φαρένσε έχοντας μάλλον το μυαλό της στο σημερινό παιχνίδι.

Είδε την αντίπαλο της να ανοίγει το σκορ στο 31’ και στο 44’ έπειτα από ένα μεγάλο λάθος του τερματοφύλακα της Ματέους, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Η Φαρένσε έχασε μάλιστα πέναλτι στο 51’, η ίδια μείωσε στο 56’ αλλά δύο λεπτά μετά έγινε το 3-1 και έδειξε και πάλι απογοητευμένη.

Θα χρειαστεί μεγαλύτερη συγκέντρωση τη φετινή σεζόν αν θέλει να μπει και πάλι στην πρώτη τριάδα, αν και φέτος η 3η θέση στην Πορτογαλία δεν δίνει εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ. Όπως και να έχει η μεγάλη της επιτυχία είναι η παρουσία της στους ομίλους όπου ρεαλιστικά στοχεύει στην 3η θέση.

«Θα αντιμετωπίσουμε έναν σπουδαίο αντίπαλο, δυνατό που την προηγούμενη σεζόν κυριάρχησε στην Ιταλία. Είχαμε την ευκαιρία να δούμε κάποια παιχνίδια τους και ξέρουμε περίπου τι ομάδα θα βρούμε μπροστά μας. Πιστεύω ότι έχουμε τη δυνατότητα να μείνουμε μέχρι το τέλος στο παιχνίδι και αυτό είναι που θα προσπαθήσουμε να κάνουμε», επισήμανε ο κόουτς Αρτούρ Ζόρζε.

Αγωνιστικά Νέα: Χωρίς σημαντικά προβλήματα.

Η κατάκτηση του πρωταθλήματος την περσινή σεζόν έφερε τεράστια ευφορία στο σύλλογο και σε όλη την πόλη, ο κορμός διατηρήθηκε ο ίδιος αλλά η αποχώρηση του Λουτσιάνο Σπαλέτι προκάλεσε κάποια ερωτηματικά για τη φετινή της εικόνα. Ο Ρούντι Γκαρσιά ανέλαβε την ομάδα προκειμένου να συνεχίσει το ίδιο έργο αλλά η αλήθεια είναι πως για την ώρα η Νάπολι δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακή.

Το Σάββατο μάλιστα κατάφερε στο τέλος να πάρει την ισοπαλία στην έδρα της Τζένοα (2-2) για να μην υποχωρήσει ηττημένη από το γήπεδο. Είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος όμως όχι και κάποια μεγάλη ευκαιρία και στο 40’ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 56’, πίεσε περισσότερο και μείωσε στο 76’ με το ωραίο σουτ του Ρασπαντόρι. Οκτώ λεπτά μετά μάλιστα ο Πολιτάνο με φανταστικό τελείωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσα αλλά η ίδια δεν έφτασε στην ισοφάριση.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί αγωνιστική που έμεινε χωρίς νίκη ενώ ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπολόνια. Την περσινή σεζόν έφτασε ακόμα και να συγκαταλέγεται στα φαβορί για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ, φέτος δεν ξέρω αν είναι ικανή να δείξει το ίδιο πρόσωπο.

Στο παιχνίδι με την Τζένοα μάλιστα ο Κβαρατσχέλια έδειξε να αναρωτιέται για ποιο λόγο έγινε αλλαγή στο τέλος με 7 λεπτά καθυστερήσεων να απομένουν και τη Νάπολι να κυνηγάει την ανατροπή. Το θέμα δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις αλλά όπου υπάρχει καπνός συνήθως υπάρχει και φωτιά. Ο Γκαρσιά σίγουρα δεν μπορεί να αισθάνεται άνετος, έχει ανάγκη μία σειρά καλών αποτελεσμάτων αλλιώς δεν αποκλείεται να υπάρχουν εξελίξεις.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει εκτός ο κίπερ Γκολίνι.

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Μπράγκα θέλει να εκμεταλλευτεί όσο μπορεί την έδρα της στα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ και αν είναι δυνατόν να κάνει κάποια έκπληξη απέναντι στα φαβορί του γκρουπ. Η Νάπολι είναι μαζί με τη Ρεάλ οι πιθανότερες ομάδες για την πρόκριση αλλά μένει να το δείξει και στο γήπεδο. Οι «παρτενοπεί» ψάχνουν μία αντίδραση αλλά και οι γηπεδούχοι έχουν δείξει πως διαθέτουν ποιοτικά στοιχεία. Θεωρώ πως θα γίνει μία ανοικτή αναμέτρηση και γι’ αυτό θα πάω με το over.

• Η ομάδα Νάπολι δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.22 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπράγκα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 2.02 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπράγκα νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ.
    Σημείο: 1 με απόδοση 4.15 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ