5/3/2022 17:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 239
0 - 4
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 784 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τσέλσι - Μπέρνλι στις 30/3/2024

• Θεατές: 19439
90+3'

19439 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+3'

90+3'

Κατοχή: Μπέρνλι: 28%, Τσέλσι: 72%.

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπέρνλι

90+2'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Η ομάδα Τσέλσι εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

90'

90'

Η ομάδα Τσέλσι έχει την κατοχή της μπάλας

89'

Κίτρινη κάρτα για τον Ashley Westwood

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ashley Westwood από την ομάδα Μπέρνλι ανατρέπει τον Mateo Kovacic

88'

Ο Edouard Mendy κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

88'
Σέντρα

Ο Ashley Barnes κάνει τη σέντρα

87'

Ο Ruben Loftus-Cheek από την ομάδα Τσέλσι είναι σε θέση οφσάιντ

87'

87'
Σέντρα

Ο Connor Roberts κάνει τη σέντρα

87'

Η ομάδα Μπέρνλι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

86'
Απόκρουση

Ο James Tarkowski απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

86'
Σέντρα

Ο Saul Niguez κάνει τη σέντρα

86'

Η ομάδα Τσέλσι ξεκινάει αντεπίθεση

85'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

85'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανή κόκκινη κάρτα.

84'

Κίτρινη κάρτα για τον Ashley Barnes

84'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Ashley Barnes για την ομάδα Μπέρνλι. Ο Jorginho σταματάει την φάση.

84'

Η ομάδα Τσέλσι παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

84'

83'

Η ομάδα Μπέρνλι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josh Brownhill από την ομάδα Μπέρνλι ανατρέπει τον Christian Pulisic

82'

Η ομάδα Μπέρνλι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

82'

Ελεύθερο για την ομάδα Τσέλσι

81'
Απόκρουση

Ο Saul Niguez της ομάδας Τσέλσι απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

81'

Η ομάδα Μπέρνλι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

81'

80'

80'

80'

80'
Σέντρα

Ο Ashley Westwood κάνει τη σέντρα

79'

Ο Maxwel Cornet από την ομάδα Μπέρνλι είναι σε θέση οφσάιντ

79'

Η ομάδα Μπέρνλι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

78'

Ο Mason Mount δίνει τη θέση του στον Timo Werner

78'

Ο Wout Weghorst δίνει τη θέση του στον Ashley Barnes

77'
Απόκρουση

Ο Trevoh Chalobah απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

77'

O James Tarkowski στέλνει τη μπάλα μακριά.

77'

Η ομάδα Μπέρνλι εκδηλώνει επίθεση

76'

75'

Κατοχή: Μπέρνλι: 29%, Τσέλσι: 71%.

74'

74'

73'

72'

72'
Κακό κοντρόλ

Ο Maxwel Cornet από την ομάδα Μπέρνλι έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

72'

Κίνδυνος! Ο Ashley Westwood από την ομάδα Μπέρνλι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Connor Roberts

71'

Κατοχή: Μπέρνλι: 26%, Τσέλσι: 74%.

70'

Ο Reece James δίνει τη θέση του στον Mateo Kovacic

70'

Ο N'Golo Kante δίνει τη θέση του στον Ruben Loftus-Cheek

69'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Christian Pulisic στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

69'
Απόκρουση

Ο James Tarkowski αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

69'

Ο Saul Niguez από την ομάδα Τσέλσι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

69'
Απόκρουση

Ο Thiago Silva αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

69'
Σέντρα

Ο Maxwel Cornet κάνει τη σέντρα

68'

67'

67'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

66'

65'

Κατοχή: Μπέρνλι: 25%, Τσέλσι: 75%.

65'

Ο Maxwel Cornet εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Aaron Lennon

64'

Ο Maxwel Cornet από την ομάδα Μπέρνλι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

64'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Maxwel Cornet , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

63'

Ο Jay Rodriguez δίνει τη θέση του στον Maxwel Cornet

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Connor Roberts από την ομάδα Μπέρνλι ανατρέπει τον Kai Havertz

63'
Απόκρουση

Ο Antonio Ruediger απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'
Σέντρα

63'

Το σουτ του Jay Rodriguez μπλοκάρεται

62'

Ο Nathan Collins τιμωρείται για σπρώξιμο στον Christian Pulisic

62'

Η ομάδα Μπέρνλι έχει την κατοχή της μπάλας

61'

Ο Reece James είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wout Weghorst από την ομάδα Μπέρνλι ανατρέπει τον Reece James

60'

Κατοχή: Μπέρνλι: 23%, Τσέλσι: 77%.

59'

58'

Ο Thiago Silva είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

57'

Ο James Tarkowski τιμωρείται για σπρώξιμο στον Thiago Silva

57'
Σέντρα

Ο Dwight McNeil κάνει τη σέντρα

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον James Tarkowski

56'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

55'

Ο Reece James έδωσε την ασίστ για το γκολ.

55'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kai Havertz της ομάδας Τσέλσι «τσιμπάει» την μπάλα με το αριστερό! Εύκολο τελείωμα για τον Kai Havertz

55'

Ο Reece James από την ομάδα Τσέλσι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

55'

Κίνδυνος! Ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

55'

55'

Κατοχή: Μπέρνλι: 22%, Τσέλσι: 78%.

52'

Ο Christian Pulisic έδωσε την ασίστ για το γκολ.

52'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kai Havertz της ομάδας Τσέλσι σκοράρει με κεφαλιά

52'

Ο Christian Pulisic από την ομάδα Τσέλσι κάνει επιτυχημένη εναέρια πάσα σε συμπαίκτη του.

52'

52'
Απόκρουση

Ο Connor Roberts απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

51'
Σέντρα

Ο Reece James κάνει τη σέντρα

51'

Το σουτ του Christian Pulisic μπλοκάρεται

51'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Christian Pulisic , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

51'

50'

50'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

47'

Ο Trevoh Chalobah έδωσε την ασίστ για το γκολ.

47'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Reece James σκοράρει με το δεξί πόδι!

47'

Κίνδυνος! Ο Trevoh Chalobah από την ομάδα Τσέλσι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

47'

46'

46'

45+2'

45+2'

Κατοχή: Μπέρνλι: 21%, Τσέλσι: 79%.

45+2'
Απόκρουση

Ο Nathan Collins απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+2'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45+1'
Απόκρουση

Ο James Tarkowski απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

45+1'
Σέντρα

Ο N'Golo Kante κάνει τη σέντρα

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45'

Το σουτ του Jorginho μπλοκάρεται

45'
Απόκρουση

45'
Σέντρα

Ο Mason Mount κάνει τη σέντρα

45'

44'

44'

Το σουτ του Antonio Ruediger μπλοκάρεται

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jay Rodriguez από την ομάδα Μπέρνλι ανατρέπει τον Reece James

43'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

43'

Το αμυντικό λάθος του Trevoh Chalobah μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

43'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

42'

41'

40'
Απόκρουση

Ο Edouard Mendy απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

40'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

40'
Απόκρουση

Ο Saul Niguez απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

40'

40'

40'
Απόκρουση

Ο Reece James απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

39'
Σέντρα

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

39'
Απόκρουση

Ο Thiago Silva απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

39'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

38'

38'

Ο Nick Pope κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

38'
Σέντρα

Ο Antonio Ruediger κάνει τη σέντρα

37'

37'
Απόκρουση

37'
Σέντρα

36'

35'

Κατοχή: Μπέρνλι: 24%, Τσέλσι: 76%.

35'

Ο Wout Weghorst τιμωρείται για σπρώξιμο στον Trevoh Chalobah

34'

34'

33'

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josh Brownhill από την ομάδα Μπέρνλι ανατρέπει τον Mason Mount

32'

31'
Απόκρουση

31'
Σέντρα

31'

30'

30'

30'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

30'
Απόκρουση

Ο Edouard Mendy αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

30'
Σέντρα

Ο Aaron Lennon κάνει τη σέντρα

29'

29'
Σέντρα

Ο Saul Niguez από την ομάδα Τσέλσι κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

28'

27'

27'

26'

26'
Απόκρουση

26'
Σέντρα

26'
Σέντρα

Ο Saul Niguez από την ομάδα Τσέλσι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

25'

25'

Κατοχή: Μπέρνλι: 33%, Τσέλσι: 67%.

24'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

24'

Η ομάδα Τσέλσι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

23'

22'

22'

20'

20'

Κατοχή: Μπέρνλι: 27%, Τσέλσι: 73%.

20'

20'

Ο Antonio Ruediger σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nick Pope ελέγχει την φάση

19'

18'

18'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Nathan Collins από την ομάδα Μπέρνλι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

18'
Γέμισμα

Ο Dwight McNeil εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Reece James από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Charlie Taylor

18'

Το σουτ του Dwight McNeil μπλοκάρεται

18'
Απόκρουση

17'

Τι ευκαιρία! Ο Wout Weghorst φαινόταν πως θα σκοράρει, αλλά η προσπάθειά του δεν πέρασε τη γραμμή!

17'

Ο Aaron Lennon από την ομάδα Μπέρνλι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

17'

Ο Aaron Lennon από την ομάδα Μπέρνλι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

17'

Κίνδυνος! Ο Connor Roberts από την ομάδα Μπέρνλι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

17'

16'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Trevoh Chalobah από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Wout Weghorst

15'

Το σουτ του Mason Mount μπλοκάρεται

15'

Το σουτ του Reece James μπλοκάρεται

15'
Σέντρα

15'

14'

14'

13'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

13'
Απόκρουση

13'
Σέντρα

Ο Charlie Taylor κάνει τη σέντρα

13'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

12'

12'

12'

Ο Connor Roberts από την ομάδα Μπέρνλι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Christian Pulisic

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Nathan Collins

11'

11'
Απόκρουση

Ο Reece James από την ομάδα Τσέλσι είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

10'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

10'

10'
Απόκρουση

10'
Σέντρα

9'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Saul Niguez για την ομάδα Τσέλσι. Ο Connor Roberts σταματάει την φάση.

8'
Απόκρουση

8'
Σέντρα

8'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Μπέρνλι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

8'
Απόκρουση

Ο Thiago Silva απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

8'
Σέντρα

7'

7'

6'

5'
Σέντρα

5'
Σέντρα

Ο Reece James από την ομάδα Τσέλσι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

5'

Κατοχή: Μπέρνλι: 50%, Τσέλσι: 50%.

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wout Weghorst από την ομάδα Μπέρνλι ανατρέπει τον Thiago Silva

4'

4'

3'

2'
Απόκρουση

Ο Charlie Taylor απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

2'
Σέντρα

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Η ομάδα Τσέλσι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το Turf Moor, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Έβαλε πωλητήριο στην Τσέλσι ο Αμπράμοβιτς

Η Τσέλσι δοκιμάζεται στην έδρα της Μπέρνλι λίγες μέρες μετά την είδηση ότι ο Ρόμαν Αμπράμοβιτς αναζητεί αγοραστή για να παραχωρήσει τον σύλλογο ύστερα από 19 χρόνια.

* Η Μπέρνλι έχει κερδίσει μόλις 1 από τα 15 τελευταία μεταξύ τους στην Πρέμιερ Λιγκ (1-4-10).

ΜΠΕΡΝΛΙ

Δεν τα κατάφερε στο εξ αναβολής της Τρίτης με την Λέστερ, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 2-0. Σε δεύτερο ρόλο στο πρώτο μέρος όπου έμεινε όρθια χάρη στις επεμβάσεις στον Πόουπ, όμως στην επανάληψη μπήκε πιο δυναμικά και είχε δύο καλές στιγμές για να προηγηθεί. Δεν μπόρεσε όμως να διατηρήσει το μομέντουμ και τελικά δέχτηκε το γκολ στο 82’. Ένα λεπτό μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βέγκχορστ για το 1-1 και στο 90’ η αντίπαλος της «κλείδωσε» τη νίκη.

Δεν έπιασε τα στάνταρ των προηγούμενων εμφανίσεων της, με τον τεχνικό της Ντάις να δηλώνει μετά το ματς: «Μπήκαμε καλύτερα στο δεύτερο μέρος αλλά δεν προκαλέσαμε πολλά προβλήματα στον αντίπαλο Δεν παίξαμε με το τέμπο που είχαμε στα προηγούμενα 7-8 παιχνίδια».

Ήταν μόλις η δεύτερη ήττα της στα 8 τελευταία (2-4-2), παραμένει ακριβώς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και στο +1 από την 17η Έβερτον με ματς περισσότερο. Παράλληλα βρίσκεται στο -2 από την 16η Λιντς με ματς λιγότερο και στο -3 από την 15η Μπρέντφορντ με δύο ματς λιγότερα. Αρκετά επικίνδυνη για τους μεγάλους στα τελευταία ματς, έχοντας πάρει 5 βαθμούς στα ματς με Τότεναμ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ, ενώ έχασε δύσκολα από την Λίβερπουλ.

Αγωνιστικά Νέα: Χτύπησε και δίνεται αμφίβολος ο κάπτεν/στόπερ Μι (21/3). Θα μείνει εκτός για αρκετό καιρό ο μπακ Πίετερς (11/0), ενώ νοκ-άουτ τέθηκε και ο αναπληρωματικός μέσος Στέφενς (2/0). Πάντα εκτός ο εξτρέμ Γκούντμουντσον (17/0) και ο αναπληρωματικός φορ Βίντρα (16/1).

ΤΣΕΛΣΙ

Δυσκολεύτηκε αρκετά για να κάμψει την αντίσταση της Λούτον μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη με 3-2 εκτός έδρας. Παρατάχθηκε με μείγμα βασικών-αναπληρωματικών και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (2’, 40’) αλλά απάντησε ισάριθμες με Σαούλ (27’) και Βέρνερ (68’), ενώ ο Λουκάκου ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 78’. Στα προημιτελικά θα παίξει εκτός με την Μίντλεσμπρο.

Είχε προηγηθεί ο χαμένος τελικός του Λιγκ Καπ από την Λίβερπουλ στα πέναλτι, ενώ στο πρωτάθλημα παραμένει σταθερά στην 3η θέση και στο +3 από την 4η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με δύο ματς λιγότερα. Στόχος πλέον να εξασφαλίσει την συμμετοχή στην τετράδα, αφού η διαφορά της από την κορυφή είναι στο -16 έστω και με δύο ματς λιγότερα από την Μάντσεστερ Σίτι.

Φυσικά η ανακοίνωση ότι ο Ρόμαν Αμπράμοβιτς ψάχνει αγοραστή για να πουλήσει την ομάδα επισκιάζει κάθε αγωνιστικό νέο. Πρόκειται για ένα τέλος εποχής στους «μπλε» αν και ο Ρώσος ιδιοκτήτης ξεκαθάρισε πως η διαδικασία θα χρειαστεί χρόνο.

Ο τεχνικός της Τούχελ δέχτηκε καταιγισμό ερωτήσεων σχετικά με την αποχώρηση Αμπράμοβιτς όπως και για το αν έχει επηρεάσει τους παίκτες: «Δεν βγάζει λογική να ανησυχούμε τόσο πολύ επειδή δεν μας επηρεάζει. Μας επιτρέπεται να συγκεντρωνόμαστε στο ποδόσφαιρο. Σίγουρα υπάρχει αβεβαιότητα, υπάρχουν σχεδόν 100 άνθρωποι στην ομάδα και όλοι νιώθουν διαφορετικά. Όμως εμείς μπορούμε να συγκεντρωθούμε σε αυτό που αγαπάμε περισσότερο κι αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Ήταν και είναι ένας πολύ πολύ παθιασμένος ιδιοκτήτης που νοιάζεται για την ομάδα, το σύλλογο και τις εμφανίσεις, κάτι που είναι πολύ σπάνιο και τον κάνει πολύ ιδιαίτερο. Αν θα είναι ο νέος ιδιοκτήτης επιτυχημένος; Ας μιλήσουμε σε 20 χρόνια και θα δούμε. Όποιος αγοράσει την Τσέλσι θα είναι τυχερός που την έχει».

Αγωνιστικά Νέα: Έχασε το ματς Κυπέλλου λόγω ενοχλήσεων ο κάπτεν/μπακ Αθπιλικουέτα (17/0) και δεν υπολογίζεται για το σημερινό. Από την άλλη επέστρεψε στις προπονήσεις ο εξτρέμ Ζίγιες (14/4). Πάντα εκτός ο μπακ Τσίλγουελ (6/3).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Υπάρχει αβεβαιότητα στην Τσέλσι όσον αφορά το εξωαγωνιστικό κομμάτι, με τον Ρόμαν Αμπράμοβιτς να αναζητεί αγοραστή για να παραχωρήσει τον σύλλογο. Προφανώς η συγκεκριμένη εξέλιξη επηρεάζει και το ποδοσφαιρικό τμήμα, που έχει μπροστά του μια επικίνδυνη έξοδο στην έδρα της Μπέρνλι, η οποία έχει βάλει δύσκολα σε πολλούς μεγάλους στα τελευταία παιχνίδια. Αμυντικά θα το προσεγγίσουν οι γηπεδούχοι με στόχο να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, δύσκολα θα πάρει μεγάλες διαστάσεις το σκορ. Τείνουμε προς το 2-3 γκολ.

• Η ομάδα Τσέλσι δεν έχει χάσει στους τελευταίους 14 από 15 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.06 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες της ομάδας Τσέλσι, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.71 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Μπέρνλι, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ).

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ