21+

Μίλαν - Ντιναμό Ζάγκρεμπ

14/9/2022 19:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 772
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 596 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Μίλαν στις 25/10/2022

• Θεατές: 61341
90+4'

90+4'

Κατοχή: Μίλαν: 57%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 43%.

90+4'

61341 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+3'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ εκδηλώνει επίθεση

90+2'

Η ομάδα Μίλαν έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

90+1'

Ο Davide Calabria είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

Κίτρινη κάρτα για τον Antonio Marin

90'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Antonio Marin για την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ο Davide Calabria σταματάει την φάση.

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ

89'

Κατοχή: Μίλαν: 56%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 44%.

89'

Ο Tommaso Pobega από την ομάδα Μίλαν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

89'

Ο Dino Peric από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

89'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχει την κατοχή της μπάλας

89'

Η ομάδα Μίλαν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

89'

88'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

88'

Ο Dino Peric απομακρύνει τη μπάλα

88'

Η ομάδα Μίλαν εκδηλώνει επίθεση

88'

Ο Josip Drmic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dario Spikic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ ανατρέπει τον Rafael Leao

86'

Ο Sergino Dest τιμωρείται για σπρώξιμο στον Robert Ljubicic

86'

Η σέντρα από τον Rafael Leao από την ομάδα Μίλαν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

85'

85'

Ο Josip Sutalo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Tommaso Pobega.

85'

85'

Κατοχή: Μίλαν: 54%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 46%.

85'

Ο Dino Peric κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Junior Messias.

84'

Ελεύθερο για την ομάδα Μίλαν

84'

Ο Mislav Orsic δίνει τη θέση του στον Antonio Marin

84'

Ο Bruno Petkovic δίνει τη θέση του στον Martin Baturina

83'

Ο Dario Spikic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

83'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

83'

82'

Ο Sergino Dest πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

82'

Ο Dario Spikic σταματά επιτυχώς το σουτ

82'

Το σουτ του Rafael Leao μπλοκάρεται

82'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

82'

81'

Ο Junior Messias από την ομάδα Μίλαν είναι σε θέση οφσάιντ

81'

80'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

80'

79'

79'

78'

Ο Stefan Ristovski είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Josip Drmic

78'

Ο Brahim Diaz δίνει τη θέση του στον Sergino Dest

78'

Ο Ismael Bennacer δίνει τη θέση του στον Rade Krunic

78'

Ο Alexis Saelemaekers δίνει τη θέση του στον Junior Messias

77'

Ο Tommaso Pobega έδωσε την ασίστ για το γκολ!

77'

Ο Theo Hernandez έδωσε την ασίστ για το γκολ.

77'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Tommaso Pobega σκοράρει με το αριστερό πόδι!

77'

Ο Theo Hernandez τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

77'

76'

75'

74'

Ο Mislav Orsic βλέπει κάρτα για θέατρο

74'

Ο Mislav Orsic βουτάει στο χορτάρι προσπαθώντας να κερδίσει σφύριγμα, αλλά ο διαιτητής δεν το χάβει

74'

Ο Robert Ljubicic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

74'

Η ομάδα Μίλαν ξεκινάει αντεπίθεση

74'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

74'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

73'

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Bennacer από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Stefan Ristovski

73'

Ο Stefan Ristovski κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

72'

71'

71'

Κατοχή: Μίλαν: 52%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 48%.

71'

70'

70'

70'

69'

68'

67'

Ο Olivier Giroud δίνει τη θέση του στον Charles De Ketelaere

67'

Ο Sandro Tonali δίνει τη θέση του στον Tommaso Pobega

67'

Ο Alexis Saelemaekers κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

67'

66'

Ο Sandro Tonali σταματά επιτυχώς το σουτ

66'

Το σουτ του Arijan Ademi μπλοκάρεται

66'

Ο Ismael Bennacer από την ομάδα Μίλαν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

65'

Κατοχή: Μίλαν: 51%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 49%.

64'

Ο Luka Ivanusec από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Pierre Kalulu

64'

Ο Dino Peric κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Brahim Diaz.

64'

63'

Ο Sadegh Moharrami δίνει τη θέση του στον Dario Spikic

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Bennacer από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Bruno Petkovic

63'

62'

62'

61'

61'

61'

Ο Luka Ivanusec σταματά επιτυχώς το σουτ

61'

Το σουτ του Theo Hernandez μπλοκάρεται

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josip Misic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ ανατρέπει τον Rafael Leao

59'

59'

59'

Ο Josip Sutalo από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

58'

58'

57'

57'

56'

Ένα γκολ από υπέροχη ομαδική προσπάθεια!

56'

Ο Mislav Orsic έδωσε την ασίστ για το γκολ!

56'

Ο Bruno Petkovic έδωσε την ασίστ για το γκολ.

56'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mislav Orsic σκοράρει με το δεξί πόδι!

56'

Ο Bruno Petkovic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

56'

55'

Ο Davide Calabria από την ομάδα Μίλαν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

55'

54'

Ο Brahim Diaz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Josip Misic

54'

53'

Ο Bruno Petkovic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josip Misic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ ανατρέπει τον Brahim Diaz

52'

51'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Stefano Pioli για αντιαθλητικό χτύπημα

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Bennacer από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Mislav Orsic

51'

50'

50'

50'

Ο Theo Hernandez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

49'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Rafael Leao για την ομάδα Μίλαν. Ο Josip Sutalo σταματάει την φάση.

48'

47'

Ο Brahim Diaz έδωσε την ασίστ για το γκολ!

47'

Ο Rafael Leao έδωσε την ασίστ για το γκολ.

47'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alexis Saelemaekers της ομάδας Μίλαν σκοράρει με κεφαλιά

47'

Ο Rafael Leao τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

47'

46'

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Olivier Giroud της ομάδας Μίλαν μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Dominik Livakovic επέλεξε τη λάθος γωνία.

45'

44'

Ο Rafael Leao είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

44'

43'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Josip Sutalo από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Rafael Leao.

43'

43'

43'

42'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

42'

41'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

41'

Καλή ενέργεια από τον Olivier Giroud ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

41'

Ο Stefan Ristovski απομακρύνει τη μπάλα

40'

Κατοχή: Μίλαν: 50%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 50%.

39'

Ο Alexis Saelemaekers σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Dominik Livakovic ελέγχει την φάση

39'

39'

39'

38'

38'

38'

37'

37'

Ο Bruno Petkovic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Fikayo Tomori.

36'

Κατοχή: Μίλαν: 48%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 52%.

36'

Ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν είναι σε θέση οφσάιντ

36'

35'

35'

Ο Mislav Orsic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

35'

35'

Ο Rafael Leao τιμωρείται για σπρώξιμο στον Josip Sutalo

35'

Ο Josip Misic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Brahim Diaz.

34'

33'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

33'

Ο Rafael Leao πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

33'

Η σέντρα από τον Brahim Diaz από την ομάδα Μίλαν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

33'

33'

32'

Ο Brahim Diaz από την ομάδα Μίλαν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

32'

Ο Fikayo Tomori κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mislav Orsic.

31'

Κατοχή: Μίλαν: 46%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 54%.

31'

Ο Olivier Giroud κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Dominik Livakovic μπλοκάρει εύκολα

31'

Η σέντρα από τον Theo Hernandez από την ομάδα Μίλαν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

31'

Ο Mislav Orsic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ είναι σε θέση οφσάιντ

30'

Ο Stefan Ristovski κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Rafael Leao.

30'

29'

28'

Ο Rafael Leao από την ομάδα Μίλαν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

28'

Ο Mislav Orsic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

28'

Καλή ενέργεια από τον Sadegh Moharrami ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

28'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davide Calabria από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Bruno Petkovic

27'

26'

26'

Ο Stefan Ristovski σταματά επιτυχώς το σουτ

26'

26'

25'

25'

Ο Josip Misic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Brahim Diaz

24'

24'

24'

Ο Ismael Bennacer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

23'

22'

Ο Ismael Bennacer σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Dominik Livakovic ελέγχει την φάση

22'

22'

21'

Ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

21'

21'

Ο Sadegh Moharrami απομακρύνει τη μπάλα

21'

20'

Ο Brahim Diaz κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

20'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Mislav Orsic

19'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ ξεκινάει αντεπίθεση

19'

19'

19'

18'

18'

Ο Stefan Ristovski από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

17'

17'

Ο Olivier Giroud από την ομάδα Μίλαν είναι σε θέση οφσάιντ

16'

16'

Ο Luka Ivanusec από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

16'

Ο Josip Misic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

15'

Κατοχή: Μίλαν: 45%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 55%.

15'

Ο Mislav Orsic εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Mike Maignan ελέγχει την φάση

14'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Pierre Kalulu για την ομάδα Μίλαν. Ο Bruno Petkovic σταματάει την φάση.

14'

13'

13'

13'

12'

12'

Ο Arijan Ademi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

12'

12'

12'

Ο Bruno Petkovic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ismael Bennacer.

11'

11'

11'

Κατοχή: Μίλαν: 53%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 47%.

10'

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stefan Ristovski από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ ανατρέπει τον Rafael Leao

9'

9'

Ο Olivier Giroud αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

9'

8'

8'

7'

7'

7'

6'

6'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

6'

Η σέντρα από τον Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μίλαν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

5'

Κατοχή: Μίλαν: 63%, Ντιναμό Ζάγκρεμπ: 37%.

5'

5'

Ο Dominik Livakovic από την ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

5'

Ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

4'

Ο Josip Misic απομακρύνει τη μπάλα

4'

3'

3'

3'

2'

2'

1'

Ο Josip Sutalo απομακρύνει τη μπάλα

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το San Siro, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Για την πρώτη νίκη η Μίλαν, για νέα έκπληξη οι Κροάτες

Η Μίλαν υποδέχεται την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Σαν Σίρο» με στόχο να πάρει την πρώτη της νίκη στον όμιλο και να προσπεράσει την αντίπαλο της στην κορυφή, μιας και οι Κροάτες νίκησαν στην πρεμιέρα την Τσέλσι βάζοντας… φωτιά στο γκρουπ.

Δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στο Σάλτσμπουργκ και έφερε ισοπαλία 1-1 με την ομώνυμη ομάδα για την πρεμιέρα των ομίλων. Ζορίστηκε από το γρήγορο τέμπο που επέβαλε η αντίπαλος της και βρέθηκε πίσω στο 27’, απάντησε όμως άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 40’ με σουτ του Σαλεμάκερς. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με την αντίπαλο να είχε τις πιο απειλητικές στιγμές όμως η ίδια λίγο έλειψε να «κλέψει» το τρίποντο στα χασομέρια, σημαδεύοντας το δοκάρι με μακρινό σουτ του Λεάο.

Στο πρωτάθλημα, πήρε δεύτερη σερί νίκη περνώντας νικηφόρα (2-1) από την έδρα της Σαμπντόρια. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 6’ με τον Μεσίας, γλίτωσε από δοκάρι στο 11’ και στο φινάλε του ημιχρόνου σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Το ματς στράβωσε για τα καλά στο δεύτερο μέρος αφού στο 47’ έμεινε με παίκτη λιγότερο και δέκα λεπτά μετά δέχτηκε την ισοφάριση. Δεν πτοήθηκε, ανέκτησε το προβάδισμα με πέναλτι του Ζιρού (67’) και στο φινάλε στάθηκε αρκετά τυχερή σε μεγάλη διπλή ευκαιρία της γηπεδούχου.

Επέκτεινε σε έξι ματς το αήττητο σερί της (4-2-0) και ισοβαθμεί με Νάπολι και Αταλάντα στην κορυφή της βαθμολογίας. Μάλιστα την Κυριακή υποδέχεται την πρώτη στο «Σαν Σίρο».

Εν όψει του σημερινού αγώνα ο τεχνικός της Πιόλι δήλωσε: «<ι>Σε όλα τα παιχνίδια διαλέγω την καλύτερη ομάδα και πρέπει να παίζουμε στο μέγιστο των δυνατοτήτων μας. Το παιχνίδι με την Ντιναμό είναι σημαντικό αλλά όχι καθοριστικό διότι ακολουθούν αρκετά ακόμα παιχνίδια. Όμως ξέρουμε ότι είναι ένα σημαντικό παιχνίδι και έχουμε προετοιμαστεί καλά γι’ αυτό. Με νίκη μπορούμε να βρεθούμε στην κορυφή του ομίλου. Είναι μια ευκαιρία αλλά θα είναι δύσκολο διότι η Ντιναμό κέρδισε δίκαια το πρώτο ματς. Στο πρωτάθλημα έχουν μέσο όρο τρία γκολ ανά αγώνα. Κόντρα στην Τσέλσι έπαιξαν ένα διαφορετικό στυλ παιχνιδιού με αντεπιθέσεις. Έχουν όλα τα χαρακτηριστικά για να αποτελέσουν μια δύσκολη ομάδα</ι>».

Αγωνιστικά Νέα: Πλήγμα με τον τραυματισμό του φορ Οριγκί (3/0) ο οποίος θα λείψει το επόμενο διάστημα, ενώ συνεχίζουν στα πιτς ο έτερος επιθετικός Ρέμπιτς (2/2) και ο μπακ Φλορέντσι (2/0). Στα θετικά η επιστροφή του χαφ Κρούνιτς (1/0). Εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο φορ Ζλάταν, ο στόπερ Τιαό (-) και οι μέσοι Μπακαγιόκο (-), Βρανκς (-) και Αντλί (2/0).Έκανε ένα από τα μεγάλα «μπαμ» της αγωνιστικής επικρατώντας με 1-0 της Τσέλσι στο Ζάγκρεμπ κι έβαλε… φωτιά στον όμιλο. Δεν πατούσε καλά στο ξεκίνημα αλλά «χτύπησε» στην κόντρα στο 13’ και βρήκε το γκολ με τον Όρσιτς αιφνιδιάζοντας τους Λονδρέζους. Έκτοτε αμύνθηκε αποτελεσματικά, δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να φτιάξει φάση στο πρώτο μέρος, ενώ η ίδια είχε δοκάρι στο 54’ με μακρινό σουτ του Ριστόφσκι για να κάνει το 2-0. Δεν απειλήθηκε στο ματς με εξαίρεση μια διπλή μεγάλη ευκαιρία της αντιπάλου της στο 86’ αλλά δοκάρι και Λιβάκοβιτς κράτησαν το μηδέν.

Με γκολ του Όρσιτς πήρε νίκη και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, φεύγοντας με το «διπλό» (1-0) από την έδρα της Γκόριτσα. Κακή εμφάνιση, όντας εμφανώς επηρεασμένη από τον αγώνα με την Τσέλσι μεσοβδόμαδα, έκανε όμως τη δουλειά με τον Κροάτη επιθετικό που έφτασε τα 10 γκολ και τις 6 ασίστ σε 16 ματς στη σεζόν. Συνεχίζει να οδηγά την κούρσα στο πρωτάθλημα με 8 νίκες και 1 ισοπαλία σε 9 ματς, έχοντας ξεφύγει με +10 από την 2η θέση. Αξιοσημείωτο ότι δέχονταν σταθερά γκολ σε 10 ματς, όμως στα 2 τελευταία κράτησε καθαρή την εστία της.

Εν όψει του σημερινού ο τεχνικός της Τσάτσιτς δήλωσε: «Ερχόμαστε στο Σαν Σίρο ως πρωτοπόροι του ομίλου και θέλουμε να παραμείνουμε σ’ αυτήν την κατάσταση μετά το φινάλε του αγώνα, αν και η Μίλαν είναι το φαβορί. Πιστεύω στους παίκτες μου και εάν κάνουμε μια καλή εμφάνιση μπορούμε να ελπίζουμε για ένα καλό αποτέλεσμα. Παίζουμε εκτός έδρας και περιμένουμε ότι η Μίλαν θα είναι δυνατότερος αντίπαλος απ’ ότι η Τσέλσι στην πρεμιέρα. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και συμπαγείς όπως κόντρα στην Τσέλσι, να έχουμε αυτοπεποίθηση και να πιστέψουμε στους εαυτούς μας που είναι το πιο σημαντικό. Αν και είμαστε το αουτσάιντερ του ομίλου, θέλουμε να πάρουμε βαθμούς από όλα τα παιχνίδια. Θέλουμε να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια αλλά η νίκη έρχεται από την άμυνα».

Αγωνιστικά Νέα: Αποθεραπεύτηκε και υπολογίζονται ο στόπερ Γ. Σούταλο (3/0) όμως συνεχίζει εκτός ο έτερος στόπερ Μ. Σούταλο (4/0)

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έδειξε τα… δόντια της στην πρεμιέρα νικώντας την Τσέλσι και θα προσπαθήσει να κάνει τη ζημιά και στην Μίλαν, η οποία δεν μπόρεσε να νικήσει στην πρεμιέρα την Σάλτσμπουργκ. Φαβορί φυσικά οι «ροσονέρι» αλλά ο άσος είναι αρκετά χαμηλά και δεν αξίζει απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε άκρως μαχητικό πρόσωπο στην πρεμιέρα. Αν θα παίζαμε κάτι θα ρισκάραμε με το καλοπληρωμένο αμφίσκορο. Δύσκολα θα μείνει στο μηδέν στο «Σαν Σίρο» η ομάδα του Πιόλι, αλλά αμυντικά παρουσιάζει δυσκολίες και έχει κρατήσει το μηδέν μόλις στα 2/7 επίσημα ματς που έχει δώσει. Θα έχουν τις ευκαιρίες τους στην κόντρα επίθεση οι Κροάτες.

• Η ομάδα Μίλαν δεν έχει χάσει στους τελευταίους 11 από 12 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.06 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ νίκησε στους τελευταίους 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 9.00 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μίλαν νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.32 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ντιναμό Ζάγκρεμπ νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 8.00 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ