Λυών - Τουλούζ

10/12/2023 18:05
Κωδ ΟΠΑΠ: 471
3 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 139 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τουλούζ - Λυών στις 15/3/2024

• Θεατές: 36777
90+3'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Λυών μετά από μία καλή εμφάνιση

90+3'

90+3'

36777 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+3'

Κατοχή: Λυών: 49%, Τουλούζ: 51%.

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Τουλούζ

90+3'

Ο Mahamadou Diawara από την ομάδα Λυών είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+2'

Καλή ενέργεια από τον Cesar Gelabert Pina ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+2'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

90+1'

Η ομάδα Λυών εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90'

Κατοχή: Λυών: 48%, Τουλούζ: 52%.

89'

Ο Nicolas Tagliafico τιμωρείται για σπρώξιμο στον Logan Costa

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Λυών

88'

Ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

86'

Ο Diego Moreira της ομάδας Λυών βλέπει κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση

85'

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Diego Moreira

84'

Η ομάδα Λυών ξεκινάει αντεπίθεση

83'

Η ομάδα Τουλούζ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

82'

Ο Aron Doennum δίνει τη θέση του στον Cesar Gelabert Pina

82'

Ο Dejan Lovren δίνει τη θέση του στον Mamadou Sarr

82'

Ο Frank Magri δίνει τη θέση του στον Yanis Begraoui

82'

Ο Stijn Spierings δίνει τη θέση του στον Cristian Casseres Jr.

80'

79'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alexandre Lacazette με αριστερό βολέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

79'

Ο Logan Costa σταματά επιτυχώς το σουτ

79'

Το σουτ του Mahamadou Diawara μπλοκάρεται

78'

Ο Moussa Diarra από την ομάδα Τουλούζ βλέπει την κίτρινη κάρτα μετά από αρκετά φάουλ στα οποία υπέπεσε.

78'

Ο Moussa Diarra τιμωρείται για σπρώξιμο στον Tino Kadewere

78'

Ο Moussa Diarra τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jake O'Brien

78'

Η ομάδα Τουλούζ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

78'

Ο Frank Magri υποπίπτει σε χέρι

77'

Ο Warren Kamanzi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

76'

Ο Logan Costa κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Anthony Lopes μπλοκάρει εύκολα

76'

Η σέντρα από τον Niklas Schmidt από την ομάδα Τουλούζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

76'

Ο Nicolas Tagliafico τιμωρείται για σπρώξιμο στον Aron Doennum

75'

75'

Η ομάδα Λυών εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

75'

74'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Nicolas Tagliafico ανέτρεψε τον Aron Doennum από πίσω και δόθηκε φάουλ

73'

Ο Guillaume Restes από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Η ομάδα Λυών εκδηλώνει επίθεση

73'

Καλή ενέργεια από τον Ibrahim Cissoko ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tino Kadewere από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Logan Costa

71'

71'

Ο Warren Kamanzi απομακρύνει τη μπάλα

71'

70'

70'

69'

Ο Vincent Sierro δίνει τη θέση του στον Ibrahim Cissoko

69'

Ο Gabriel Suazo δίνει τη θέση του στον Moussa Diarra

68'

Ο Rasmus Nicolaisen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Anthony Lopes

67'

Ο Mahamadou Diawara από την ομάδα Λυών δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mahamadou Diawara από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Stijn Spierings

66'

Ο Corentin Tolisso δίνει τη θέση του στον Mahamadou Diawara

66'

Ο Ernest Nuamah δίνει τη θέση του στον Tino Kadewere

66'

Ο Maxence Caqueret από την ομάδα Λυών δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

66'

Καλή ενέργεια από τον Alexandre Lacazette ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

65'

64'

Ο Duje Caleta-Car κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Guillaume Restes μπλοκάρει εύκολα

63'

Η σέντρα από τον Corentin Tolisso από την ομάδα Λυών βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

62'

Ο Aron Doennum έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Aron Doennum από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Diego Moreira

62'

62'

Ο Duje Caleta-Car από την ομάδα Λυών απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

62'

Ο Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

61'

61'

Ο Rasmus Nicolaisen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

61'

Ο Aron Doennum σουτάρει προς την εστία αλλά ο Anthony Lopes μπλοκάρει

60'

Κατοχή: Λυών: 51%, Τουλούζ: 49%.

58'

Ο Rayan Cherki δίνει τη θέση του στον Diego Moreira

58'

Ο Clinton Mata δίνει τη θέση του στον Sael Kumbedi

58'

Ο Thijs Dallinga από την ομάδα Τουλούζ είναι σε θέση οφσάιντ

58'

Ο Frank Magri κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

58'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rasmus Nicolaisen από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Ernest Nuamah

57'

57'

Ο Jake O'Brien σταματά επιτυχώς το σουτ

57'

Το σουτ του Aron Doennum μπλοκάρεται

56'

56'

Ο Alexandre Lacazette από την ομάδα Λυών είχε προσπάθεια εκτός στόχου

55'

54'

Ο Gabriel Suazo επιστρέφει στο γήπεδο.

54'

54'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Gabriel Suazo να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

53'

Ο Gabriel Suazo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

53'

52'

Ο Gabriel Suazo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

52'

Ο Rasmus Nicolaisen κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ernest Nuamah.

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexandre Lacazette από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Warren Kamanzi

51'

50'

50'

Κατοχή: Λυών: 53%, Τουλούζ: 47%.

50'

49'

Ο Thijs Dallinga κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Anthony Lopes μπλοκάρει εύκολα

49'

Ο Clinton Mata από την ομάδα Λυών απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

48'

Ο Duje Caleta-Car απομακρύνει τη μπάλα

48'

Ο Jake O'Brien κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

48'

Ο Aron Doennum κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

Ο Frank Magri σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Anthony Lopes ελέγχει την φάση

47'

47'

46'

45+4'

Ήταν μία θαυμάσια εμφάνιση από την ομάδα Λυών και οι οπαδοί της έχουν λόγους για να διασκεδάσουν κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου.

45+4'

45+4'

Κατοχή: Λυών: 55%, Τουλούζ: 45%.

45+4'

45+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Tagliafico από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Aron Doennum

45+3'

45+3'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

ΤΟ ΧΑΝΕΙ! Ο Thijs Dallinga εκτελεί το πέναλτι, αλλά ο γκολκίπερ μαντεύει σωστά και μπλοκάρει

45+2'

45+2'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Τουλούζ!

45+1'

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Τουλούζ

45+1'

45+1'

45+1'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Anthony Lopes από την ομάδα Λυών υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Gabriel Suazo.

45'

Κατοχή: Λυών: 58%, Τουλούζ: 42%.

43'

Ο Dejan Lovren τιμωρείται για σπρώξιμο στον Thijs Dallinga

42'

40'

Ο Vincent Sierro έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Clinton Mata

40'

40'

Ο Stijn Spierings από την ομάδα Τουλούζ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Alexandre Lacazette

40'

Κατοχή: Λυών: 54%, Τουλούζ: 46%.

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Clinton Mata από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Frank Magri

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Nicolas Tagliafico

37'

Η ομάδα Τουλούζ έχει την κατοχή της μπάλας

37'

Ο Anthony Lopes κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Duje Caleta-Car

35'

35'

Ο Maxence Caqueret από την ομάδα Λυών απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxence Caqueret από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Gabriel Suazo

34'

Ο Maxence Caqueret απομακρύνει τη μπάλα

34'

Ο Stijn Spierings κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

32'

31'

Ο Alexandre Lacazette κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

30'

28'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alexandre Lacazette στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

28'

Λίγο ήθελε! Σουτ από τον Corentin Tolisso χτυπάει στο δοκάρι!

28'

Η σέντρα από τον Rayan Cherki από την ομάδα Λυών βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

28'

Ο Stijn Spierings τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ernest Nuamah

26'

Ο Rasmus Nicolaisen επιστρέφει στο γήπεδο.

25'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Frank Magri, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

25'

24'

Ο Jake O'Brien έδωσε την ασίστ για το γκολ.

24'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alexandre Lacazette με αριστερό βολέ στέλνει την μπάλα στο βάθος των διχτύων. Υπέροχο τελείωμα!

24'

Ο Rayan Cherki από την ομάδα Λυών εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

24'

24'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Rasmus Nicolaisen να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

24'

Ο Rasmus Nicolaisen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

23'

23'

Ο Logan Costa απομακρύνει τη μπάλα

23'

Ο Dejan Lovren τιμωρείται για σπρώξιμο στον Niklas Schmidt

23'

23'

23'

Ο Aron Doennum από την ομάδα Τουλούζ είναι σε θέση οφσάιντ

21'

Ο Rasmus Nicolaisen απομακρύνει τη μπάλα

20'

20'

20'

Ο Clinton Mata απομακρύνει τη μπάλα

20'

Ο Logan Costa κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

20'

Κατοχή: Λυών: 59%, Τουλούζ: 41%.

19'

Ο Dejan Lovren κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Guillaume Restes μπλοκάρει εύκολα

18'

Ο Corentin Tolisso από την ομάδα Λυών εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

18'

Καλή ενέργεια από τον Ernest Nuamah ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

18'

Ο Corentin Tolisso κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

17'

17'

Ο Vincent Sierro επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Duje Caleta-Car από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Aron Doennum

15'

15'

14'

Ο Vincent Sierro κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Corentin Tolisso.

14'

14'

13'

13'

Ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

12'

12'

10'

Κατοχή: Λυών: 62%, Τουλούζ: 38%.

10'

Ο Dejan Lovren σταματά επιτυχώς το σουτ

10'

Το σουτ του Gabriel Suazo μπλοκάρεται

10'

Η σέντρα από τον Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

10'

10'

Ο Frank Magri απομακρύνει τη μπάλα

8'

8'

Ο Aron Doennum τιμωρείται για σπρώξιμο στον Clinton Mata

7'

6'

Ο Rasmus Nicolaisen από την ομάδα Τουλούζ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ernest Nuamah

5'

5'

4'

Ο Frank Magri τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jake O'Brien

4'

4'

4'

4'

Ο Guillaume Restes απομακρύνει τη μπάλα

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dejan Lovren από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Thijs Dallinga

2'

Η ομάδα Λυών έχει την κατοχή της μπάλας

1'

1'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

1'

Η ομάδα Τουλούζ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Groupama Stadium, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Υποφέρει συνεχώς η Λυών, δεν πείθει και η Τουλούζ

Η Λυών υποδέχεται την Τουλούζ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Μαρσέιγ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο «σπίτι» τους με τη Λοριάν.

Teamlogo:3392:ΛΥΩΝ

Μεσοβδόμαδα υποχρεώθηκε να ταξιδέψει στη Μασσαλία ούτως ώστε να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την τοπική Μαρσέιγ, σε εξ αναβολής ντέρμπι. Η εμφάνισή της ήταν αποκαρδιωτική και παραδόθηκε άνευ όρων με 3-0. Άντεξε για 21 λεπτά πριν δει τον Βιτίνια να σκοράρει εύκολα για το 1-0, με την άμυνά της να «πιάνεται στον ύπνο». Τα έχασε εντελώς και τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ότι ήταν εκτός τόπου και χρόνου και πέτυχαν δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μουρίγιο. Είναι χαρακτηριστικό ότι το μοναδικό της σουτ στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο το έκανε στις καθυστερήσεις και ήταν άστοχο. Μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και είχε τη μία ευκαιρία της στον αγώνα με τον Νουαμά να μην μπορεί να σκοράρει μέσα από την περιοχή. Στο 55’ ο Ομπαμεγιάνγκ εκτέλεσε τον Λόπες μέσα από την περιοχή και τέλειωσε την υπόθεση πετυχαίνοντας το 3-0. Δεν είχε κουράγιο να ψάξει έστω το γκολ της τιμής κι αποδέχθηκε τη μοίρα της.

Με αυτόν τον θλιβερό τρόπο η Λυών δείχνει γενικότερα παραιτημένη, αν κι ακόμα υπάρχει πάρα πολύς δρόμος στην τρέχουσα αγωνιστική. Με τέτοια απόδοση όμως είναι... μονόδρομος για εκείνη προς τη Λιγκ 2, κάτι που φυσικά ουδείς θα ήθελε να βιώσει. Οι «γκον» έχουν συγκεντρώσει μόλις 7 βαθμούς έως τώρα κι εδώ και καιρό βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας 5 πόντους από την 16η θέση που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής και 6 από τις ασφαλείς θέσεις εκτός επικίνδυνης ζώνης. Διαθέτουν τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας με 27 γκολ παθητικό και τη δεύτερη χειρότερη επίθεση με έντεκα γκολ στο ενεργητικό τους. Τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν No Goal.

Ο υπηρεσιακός τεχνικός του συλλόγου Πιερ Σαζ -ο οποίος δείχνει κι αυτός ανήμπορος να βελτιώσει την κατάσταση και περιμένει να μάθει τον αντικαταστάτη του ο οποίος πιθανότατα θα είναι ο Μπρούνο Ζενεσιό- τόνισε: « Δυστυχώς το αγωνιστικό μας πλάνο δεν ήταν στο επίπεδο της Μαρσέιγ κι έτσι χάσαμε πάρα πολύ εύκολα. Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε δικαιολογίες. Πρέπει απλώς να δούμε τη βαθμολογία για να καταλάβουν όλοι ότι κινδυνεύουμε πραγματικά. Το καθήκον μας είναι να συνεχίσουμε να παλεύουμε για να κερδίσουμε βαθμούς».

Αγωνιστικά Νέα: Έτοιμοι να παίξουν ο αριστερός μπακ Ταλιαφίκο (11/1) και ο έμπειρος μέσος Τολισό (9/1). Θα λείψει ξανά ο χαφ Λεπενάντ (6/0).

Την περασμένη Κυριακή κλήθηκε να συναντήσει εντός έδρας τη Λοριάν και θεωρητικά ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε να επικρατήσει και παραχώρησε ισοπαλία 1-1. Το παιχνίδι ήταν επιεικώς μέτριο και είναι χαρακτηριστικό ότι σε ολόκληρο το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο οι δύο ομάδες δημιούργησαν από μία αξιόλογη φάση και ο ρυθμός δεν ήταν καθόλου καλός. Στην επανάληψη κάπως βελτιώθηκαν τα πράγματα κι εκείνη έγινε πιο επιθετική αναζητώντας ένα γκολ που θα την έβαζε σε θέση «οδηγού». Χρειάστηκε το ρολόι να δείξει το 72ο λεπτό για να το πετύχει. Έπειτα από μία ωραία σέντρα από αριστερά, ο Νταλίνγκα με πανέμορφη κεφαλιά σκόραρε για το 1-0. Το μόνο που έπρεπε να κάνει πλέον ήταν να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Δεν τα κατάφερε όμως και στις καθυστερήσεις ο Ντιένγκ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Τουλούζ είναι αλήθεια ότι δεν πείθει καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν και «τρέχει» αρνητικό σερί επτά αναμετρήσεων δίχως «τρίποντο», αποτελώντας την... πρωταθλήτρια στις ισοπαλίες με επτά. Η συγκομιδή των 13 πόντων φέρνει τους «βιολετί» πάρα πολύ χαμηλά στην κατάταξη και στις παρυφές της επικίνδυνης ζώνης. Όπως είναι λογικό υπάρχει γκρίνια στο εσωτερικό τους κι αν δεν υπήρχαν τα καλά αποτελέσματα στο Γιουρόπα Λιγκ, θα είχαν υπάρξει εξελίξεις. Τα πέντε από τα επτά πιο πρόσφατα ματς τους στη Λιγκ ήταν Under. Την προσεχή Πέμπτη θα παίξει εκτός έδρας με τη Λασκ Λίντσερ και πιθανότατα ακόμα και με ήττα θα βρεθεί στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, έχοντας σχεδόν εξασφαλίσει την πρόκριση.

«Εργαζόμαστε πάνω στο πρόβλημα που υπάρχει με τα γκολ που δεχόμαστε στο τέλος των αγώνων. Είναι κάτι που μας ενοχλεί. Είναι ανέκδοτο να συζητάμε για τη βαθμολογία αυτή τη στιγμή. Με δύο νίκες τα πράγματα θα αλλάξουν εντελώς και μπορούμε να τις πάρουμε» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Κάρλες Μαρτίνεθ Νόβελ ο οποίος κινδυνεύει άμεσα με απομάκρυνση από το πόστο του.

Αγωνιστικά Νέα: Τραυματίστηκε στο προηγούμενο αλλά υπολογίζεται κανονικά ο Δανός δεξιός μπακ Ντέσλερ (13/0). Εκτός ο μέσος Σκίτα (1/0) και ο χαφ Μπανγκρέ (7/0). Μακροχρόνιος απών ο εξτρέμ Αμπουκλάλ (5/3).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Σε μεταβατικό στάδιο βρίσκεται η Λυών η οποία εξαιτίας του τραγικού ξεκινήματος και των ήδη δύο αλλαγών στην τεχνική της ηγεσία, προσπαθεί να «μαζέψει τα κομμάτια» της και να συνέλθει, έστω κι αν ήδη έχει αρχίσει να εξελίσσεται σε φαβορί για τον υποβιβασμό στη Λιγκ 2. Από την άλλη και η Τουλούζ δεν έχει ικανοποιήσει σε καμία περίπτωση κι αν συνεχίσει έτσι θα κληθεί κι εκείνη να παλέψει για τη σωτηρία. Η μοναδική της δικαιολογία είναι τα ευρωπαϊκά ματς και το απαιτητικό πρόγραμμα. Πολύ δύσκολα θα «ανοίξει» το ματς και θα πάμε με το Under.

• Η ομάδα Λυών δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: X2 με απόδοση 2.07 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Τουλούζ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.15 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1