Λανς - Στρασβούργο

7/4/2023 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 278
2 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 398 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λανς - Στρασβούργο στις 10/2/2024

• Θεατές: 38223
90+6'

Η ομάδα Λανς είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+6'

90+6'

38223 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Λανς: 55%, Στρασβούργο: 45%.

90+6'

Ελεύθερο για την ομάδα Στρασβούργο

90+6'

Ο Alexis Claude από την ομάδα Λανς εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

90+5'

Ο Gerzino Nyamsi από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+4'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Ο Habibou Mouhamadou Diallo βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντιαθλητική ενέργεια και αποβάλλεται!

90+4'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Habibou Mouhamadou Diallo, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

90+3'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

90+3'

Ο Alexander Djiku τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonathan Gradit

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Jean Aholou

90+2'

Η ομάδα Στρασβούργο εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

90'

Καλή ενέργεια από τον Gerzino Nyamsi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

89'

Ο Ikoma Lois Openda δίνει τη θέση του στον Wesley Said

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Lucas Perrin

88'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Lucas Perrin υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Ikoma Lois Openda

88'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει την κατοχή της μπάλας

87'

Ο Brice Samba κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

87'

85'

Ο Morgan Sanson δίνει τη θέση του στον Lebo Mothiba

85'

Ο Ismael Doukoure δίνει τη θέση του στον Lucas Perrin

85'

85'

Κατοχή: Λανς: 56%, Στρασβούργο: 44%.

85'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Στρασβούργο μείωσε τη διαφορά. Είναι ικανοί να πάρουν κάτι από το παιχνίδι;

84'

Ο Gerzino Nyamsi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

84'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kevin Gameiro της ομάδας Στρασβούργο νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

83'

Καλή ενέργεια από τον Przemyslaw Frankowski ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Morgan Sanson από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Seko Fofana

81'

81'

Ο Facundo Medina απομακρύνει τη μπάλα

81'

Η ομάδα Στρασβούργο εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

81'

Η ομάδα Λανς εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

81'

80'

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Danso από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Matz Sels

80'

Ο Matz Sels από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Alexander Djiku

79'

Ο Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ikoma Lois Openda

79'

Η ομάδα Λανς εκδηλώνει επίθεση

79'

Ελεύθερο για την ομάδα Λανς

78'

Ο Jean Aholou αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

78'

Η ομάδα Στρασβούργο εκδηλώνει επίθεση

77'

Ο Adrien Thomasson δίνει τη θέση του στον David Costa

77'

77'

Ο Jean Aholou από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Ο Alexis Claude από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ikoma Lois Openda από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Ismael Doukoure

76'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

75'

75'

75'

Ο Matz Sels απομακρύνει τη μπάλα

74'

74'

74'

Ο Kevin Danso σταματά επιτυχώς το σουτ

74'

Το σουτ του Morgan Sanson μπλοκάρεται

73'

73'

Ο Kevin Danso απομακρύνει τη μπάλα

73'

Ο Jonathan Gradit υποπίπτει σε χέρι

72'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

72'

Το παιχνίδι σταματάει για μία στιγμή, καθώς η μπάλα βρήκε στον διαιτητή.

71'

Ο Jean-Ricner Bellegarde αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Kevin Gameiro

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexis Claude από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Jean-Ricner Bellegarde

70'

Κατοχή: Λανς: 59%, Στρασβούργο: 41%.

70'

Το σουτ του Jean-Ricner Bellegarde μπλοκάρεται

69'

69'

Ο Matz Sels κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Alexis Claude

67'

Ο Florian Sotoca δίνει τη θέση του στον Massadio Haidara

67'

Ο Angelo Fulgini δίνει τη θέση του στον Alexis Claude

66'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Λανς μετράει κανονικά.

65'

Κατοχή: Λανς: 60%, Στρασβούργο: 40%.

65'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

65'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Facundo Medina με αριστερό βολέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

65'

Ο Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

Το σουτ του Ikoma Lois Openda μπλοκάρεται

64'

Η ομάδα Λανς ξεκινάει αντεπίθεση

64'

Ο Adrien Thomasson από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Alexander Djiku

63'

Η ομάδα Λανς εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

63'

63'

63'

Καλή ενέργεια από τον Angelo Fulgini ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

63'

Η ομάδα Λανς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

63'

Ο Adrien Thomasson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

Ο Morgan Sanson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

62'

61'

61'

Ο Ibrahima Sissoko δίνει τη θέση του στον Jean Aholou

61'

Ο Habib Diarra δίνει τη θέση του στον Sanjin Prcic

60'

Η ομάδα Στρασβούργο ξεκινάει αντεπίθεση

60'

Ο Eduard Sobol κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

60'

Η ομάδα Λανς έχει την κατοχή της μπάλας

60'

60'

59'

Ο Ikoma Lois Openda υποπίπτει σε χέρι

59'

59'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

59'

58'

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Doukoure από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Angelo Fulgini

57'

57'

Ο Facundo Medina κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

57'

56'

55'

55'

Κατοχή: Λανς: 58%, Στρασβούργο: 42%.

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Adrien Thomasson

54'

53'

53'

53'

52'

Ο Ikoma Lois Openda τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alexander Djiku

52'

Ο Jonathan Gradit σταματά επιτυχώς το σουτ

52'

52'

51'

51'

51'

50'

50'

49'

49'

49'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

49'

Η σέντρα από τον Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

48'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Ibrahima Sissoko

48'

48'

47'

47'

47'

Ο Gerzino Nyamsi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Angelo Fulgini

46'

46'

Ο διαιτητής πρέπει να εγκαταλείψει το γήπεδο και να αντικατασταθεί από τον τέταρτο.

46'

45+4'

Η ομάδα Λανς παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+4'

45+4'

45+4'

Ο Jean-Ricner Bellegarde εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

45+3'

Ο Salis Abdul Samed έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

45+3'

Ο Salis Abdul Samed από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Morgan Sanson

45+3'

45+2'

Ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Adrien Thomasson

45+2'

45+2'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Kevin Danso από την ομάδα Λανς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45+1'

Η σέντρα από τον Jonathan Gradit από την ομάδα Λανς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45+1'

Το σουτ του Facundo Medina μπλοκάρεται

45+1'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45+1'

Ο Frederic Guilbert απομακρύνει τη μπάλα

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

Κατοχή: Λανς: 57%, Στρασβούργο: 43%.

45'

Ο Ibrahima Sissoko τιμωρείται για σπρώξιμο στον Salis Abdul Samed

44'

43'

43'

Καλή ενέργεια από τον Ikoma Lois Openda ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

42'

42'

Ο Frederic Guilbert κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

42'

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Adrien Thomasson

41'

Ο Jonathan Gradit απομακρύνει τη μπάλα

41'

Παίκτης της ομάδας Στρασβούργο επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

41'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

40'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Facundo Medina από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Habib Diarra

39'

Ο Ikoma Lois Openda από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ismael Doukoure

38'

38'

Ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Seko Fofana

37'

Η σέντρα από τον Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

37'

37'

37'

Ο Morgan Sanson από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

36'

36'

36'

36'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Gerzino Nyamsi από την ομάδα Στρασβούργο αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

36'

35'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Frederic Guilbert

34'

34'

33'

33'

33'

32'

Ο Salis Abdul Samed υποπίπτει σε χέρι

31'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Eduard Sobol ανέτρεψε τον Florian Sotoca από πίσω και δόθηκε φάουλ

31'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kevin Danso

30'

30'

30'

29'

28'

28'

Ο Habib Diarra από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Florian Sotoca

27'

Ο Gerzino Nyamsi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

26'

25'

25'

25'

Κατοχή: Λανς: 61%, Στρασβούργο: 39%.

25'

24'

Ο Habibou Mouhamadou Diallo από την ομάδα Στρασβούργο είναι σε θέση οφσάιντ

24'

23'

Η σέντρα από τον Ikoma Lois Openda από την ομάδα Λανς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

23'

23'

Ο Jean-Ricner Bellegarde έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

23'

Ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Adrien Thomasson

22'

Ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

22'

21'

21'

Ο Alexander Djiku επιστρέφει στο γήπεδο.

21'

Ο Kevin Danso επιστρέφει στο γήπεδο.

21'

21'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Kevin Danso να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

21'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Alexander Djiku να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

20'

Ο Alexander Djiku είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

20'

Ο Kevin Danso είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

20'

20'

Ο Kevin Danso από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Alexander Djiku

20'

20'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adrien Thomasson από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Eduard Sobol

18'

18'

Το σουτ του Adrien Thomasson μπλοκάρεται

18'

Καλή ενέργεια από τον Adrien Thomasson ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

17'

17'

16'

Καλή ενέργεια από τον Habibou Mouhamadou Diallo ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

16'

Ο Morgan Sanson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gerzino Nyamsi από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Facundo Medina

15'

Κατοχή: Λανς: 53%, Στρασβούργο: 47%.

15'

Ο Jonathan Gradit τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jean-Ricner Bellegarde

14'

14'

13'

13'

Η ομάδα Λανς κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

12'
Γκολ

11'

Ο Angelo Fulgini έδωσε την ασίστ για το γκολ!

11'

11'

Ο Adrien Thomasson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

11'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Przemyslaw Frankowski σκοράρει με το δεξί πόδι!

10'

10'

Κατοχή: Λανς: 50%, Στρασβούργο: 50%.

10'

10'

Ο Frederic Guilbert αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

10'

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Salis Abdul Samed από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Morgan Sanson

9'

8'

7'

7'

6'

6'

Ο Facundo Medina αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

6'

6'

Ο Morgan Sanson τιμωρείται για σπρώξιμο στον Salis Abdul Samed

5'

5'

5'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jonathan Gradit για την ομάδα Λανς. Ο Habibou Mouhamadou Diallo σταματάει την φάση.

4'

4'

3'

2'

2'

Ο Kevin Danso κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

1'

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Στρασβούργο είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Bollaert-Delelis, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Σε φόρμα η Λανς, υποχρεωμένοι να παλεύουν παντού οι Αλσατοί

Η Λανς υποδέχεται το Στρασβούργο στο παιχνίδι που ανοίγει την αυλαία της 30ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από μεγάλη νίκη στο «σπίτι» της Ρεν, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εκτός έδρας από τη Μονακό.

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι είχε πολύ δύσκολο έργο στο εκτός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης «στροφής» στην έδρα της Ρεν. Απέδειξε πόσο σοβαρό σύνολο διαθέτει και «δραπέτευσε» μ’ ένα σπουδαίο «διπλό» (0-1). Μπήκε δυνατά στο ματς κι αναζήτησε ένα γρήγορο γκολ που θα της έδινε και ψυχολογικό προβάδισμα. Δεν το βρήκε χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες. Στο 31’ όμως κατάφερε να προηγηθεί. Έπειτα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο -μόνιμος σκόρερ της τον τελευταίο καιρό- με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Σώθηκε από το δοκάρι στο επόμενο λεπτό σε προσπάθεια του Μπουριζό. Στην επανάληψη ήταν φανερή η πρόθεσή της να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Είχε δύο καλές στιγμές και στη συνέχεια έπαιξε πιο προσεκτικά. Στο φινάλε απειλήθηκε μόνο από μακρινά σουτ του Μάγερ και το σφύριγμα της λήξης τη βρήκε να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο η Λανς διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στις τρεις αναμετρήσεις και παράλληλα δεν έχει φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο στους έξι τελευταίους αγώνες της. Οι «χρυσοκόκκινοι» έχουν συγκεντρώσει 60 βαθμούς και βρίσκονται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με τη Μαρσέιγ. Απέχουν μόλις έξι πόντους από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν η οποία παραπαίει, ωστόσο δεν υπάρχουν σοβαρές ελπίδες για τον τίτλο. Τα τρία πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν No Goal.

Ο τεχνικός του συλλόγου Φρανκ Εζ τόνισε: «Εξακολουθούμε να είμαστε η καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα κι αυτό είναι κάτι πολύ σπουδαίο για εμάς. Έπρεπε να κάνουμε μία σπουδαία εμφάνιση στον αγώνα με τη Ρεν διότι είναι μία από τις πιο δυνατές ομάδες. Τα καταφέραμε και είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Έχουμε δείξει ότι είμαστε έτοιμοι για να πετύχουμε σημαντικά πράγματα. Είναι σημαντικό όμως να επιβεβαιώσουμε αυτό το καλό αποτέλεσμα στον αγώνα με το Στρασβούργο και θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό όπως πάντα».

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψουν ξανά ο γκολκίπερ Φαρινές (-), ο μέσος Καμπό (11/0) και ο επιθετικός Μπούκσα (4/0).

Θα δώσει δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τη βάση του. Την περασμένη Κυριακή είχε μεταβεί στο Πριγκιπάτο για να μετρήσει τις δυνάμεις του εκτός έδρας με τη Μονακό. Έκανε μία τίμια προσπάθεια η οποία όμως δεν αποδείχθηκε αρκετή για να αποφύγει την ήττα με 4-3. Είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με τον Βάντερσον στο 19’ αλλά έβγαλε σπουδαία αντίδραση. Αρχικά ισοφάρισε στο 32’ με τον Μοτιμπά, τρία λεπτά μετά ακυρώθηκε γκολ του για οφσάιντ και τελικά χάρη σε αυτογκόλ του Μαριπάν στο 41’ πήγε προηγούμενη (1-2) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη κατέρρευσε και σε χρονικό διάστημα έντεκα λεπτών δέχτηκε τρία τέρματα. Στο 54’ ο Μπεν Σεγκίρ ισοφάρισε, στο 58’ ο Ντιόπ πέτυχε το 3-2 και στο 65’ ο Φοφανά το 4-2. Ο τελευταίος αποβλήθηκε στο 78’ και με αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον πίεσε. Μείωσε σε 4-3 στο 93’ με τον Ντιαλό αλλά ήταν πολύ αργά και η μοίρα του δεν άλλαξε.

Το Στρασβούργο δεν μπόρεσε να παραμείνει αήττητο για τρίτο συνεχόμενο αγώνα, καθώς είχε προηγηθεί το «τρίποντο» απέναντι στην Οσέρ εντός έδρας και η ισοπαλία στο «Βελοντρόμ» με τη Μαρσέιγ. Η συγκομιδή των 26 βαθμών φέρνει τους Αλσατούς στην 16η θέση κι εκτός επικίνδυνης ζώνης, επειδή υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Οσέρ. Όλα δείχνουν ότι θα χρειαστεί να δώσουν «μάχη» μέχρι το τέλος της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου για να αποφύγουν τον υποβιβασμό στη Λιγκ 2. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ήταν αμφίσκορα.

«Το μας με τη Μονακό μας ξέφυγε από τα χέρια μας επειδή ήμαστε αφελείς και τους επιτρέψαμε να κάνουν όλα όσα ήθελαν και να φτάσουν στη νίκη. Κάνουμε λάθη που είναι αφελή και δεν πρέπει να συμβαίνουν. Είναι πρόβλημα όταν σκοράρουμε τόσες φορές σε μία δύσκολη έδρα όπως αυτή της Μονακό και δεν παίρνουμε κάτι. Δεν παρακολουθώ τι κάνουν οι αντίπαλοί μας κι έχω επικεντρωθεί στη δική μας πορεία. Αυτή είναι που μ’ ενδιαφέρει και δεν περιμένουμε κάτι από τις υπόλοιπες ομάδες» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Φρεντερίκ Αντονετί.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο σέντερ μπακ Ντζικού (24/1). Δεν μπορούν να προσφέρουν ο αριστερός μπακ Λε Μαρσάντ (21/0) και ο αριστερός χαφ Λιενάρ (22/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Το μεγάλο «διπλό» της Λανς στην έδρα της Ρεν απέδειξε ότι διαθέτει σύνολο που μπορεί να διεκδικήσει μία θέση στην πρώτη τριάδα κι έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Βέβαια θα πρέπει οι «χρυσοκόκκινοι» να κεφαλαιοποιήσουν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα κερδίζοντας και το Στρασβούργο. Το τελευταίο είναι υποχρεωμένο να κυνηγάει παντού βαθμούς, καθώς είναι μπλεγμένο σε σοβαρές περιπέτειες αναφορικά με τη σωτηρία. Δεν μας καλύπτει σε καμία περίπτωση ο «άσος» και θα προτιμήσουμε το Over.

• Η ομάδα Λανς νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 6 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.02 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λανς δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.11 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1