21+

ΑΕΛ - Βόλος ΝΠΣ

30/11/2019 17:15
2 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 1618 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: ΑΕΛ - Βόλος ΝΠΣ στις 24/9/2022

Θεσσαλικό ντέρμπι στο «AEL FC Arena»

Μεγάλο τοπικό ντέρμπι στο «AEL FC Arena» με την ΑΕΛ να υποδέχεται τον Βόλο ΝΠΣ. Μπορεί οι νεοφώτιστοι να μην αποτελούν παραδοσιακό αντίπαλο των «βυσσινί», ωστόσο η κόντρα Κούγια-Μπέου εκτοξεύει την αντιπαλότητα.

ΑΕΛ

Κατέβηκε με απουσίες στην Τούμπα και γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΚ. Δεν έδειξε διάθεση να κλειστεί στο μισό του γηπέδου, ωστόσο δεν κατάφερε να προβληματίσει τον αντίπαλο του και στο 16’ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Δεν κατάφερε να αντιδράσει και μέχρι το ημίχρονο κινδύνεψε σε τρεις περιπτώσεις με ένα δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη επωφελήθηκε από το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό, ωστόσο δεν πήρε ρίσκα στο παιχνίδι της και το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα, ενώ είχε προηγηθεί αήττητο έξι αγώνων με 4 νίκες. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας και στο -1 από την εξάδα. «O ΠΑΟΚ δημιούργησε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και ευτύχησε να προηγηθεί, ενώ εμείς δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στις δικές μας ευκαιρίες. Προσπαθήσαμε να βγάλουμε κάποιες φάσεις, αλλά δεν δημιουργήσαμε κάτι σοβαρό επιθετικά στο δεύτερο μέρος. Έχουμε το επόμενο παιχνίδι με τον Βόλο, έχουμε το Κύπελλο και θα μπούμε σε μία διαδικασία να παραμείνουμε στην πρώτη εξάδα», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της Γρηγορίου.

Στόχος η επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα στο τοπικό ντέρμπι με το Βόλο. Μπορεί να μην υπάρχει η παραδοσιακή αντιπαλότητα όπως με τους Ολυμπιακό και Νίκη Βόλου, ωστόσο είναι γνωστή η αντιπαλότητα του Αλέξη Κούγια με τον Αχιλλέα Μπέο.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφουν οι πολύτιμοι Ουάρντα (8/2) και Κάτσε (8/0) που δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής με τον ΠΑΟΚ. Έτοιμος ο μπακ Ζίφκοβιτς (3/0), ωστόσο είναι τιμωρημένοι ο στόπερ Μιχαήλ (11/1) και ο χαφ Σεσέροβιτς (10/0), αμφότεροι βασικοί.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ

Του αφήνει γλυκόπικρη γεύση το ισόπαλο 0-0 με τον Αστέρα στην Τρίπολη, αφού έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 57’ και θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο. Σε δεύτερο ρόλο στο πρώτο μέρος, όπου κινδύνεψε σε ορισμένες περιπτώσεις, ωστόσο στην επανάληψη βρέθηκε με παίκτη παραπάνω μετά την αποβολή του Τασουλή στο 57’ και κέρδισε μέτρα. Παρόλα αυτά με εξαίρεση δύο φάσεις με Ζοάο και Τόρες δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις και στο 90+2’ ο αντίπαλος του είχε σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει.

Τρέχει μίνι αήττητο δύο αγώνων (1-1-0), ενώ είχαν προηγηθεί πέντε διαδοχικές ήττες που τον έφεραν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 11η θέση και στο -3 από την εξάδα. «Παίξαμε απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα, εξαιρετικοί παίκτες στο ένας εναντίον ενός, ο Αστεράς είναι μία ομάδα που θα τερματίσει στην 5η με 6η θέση στο τέλος του πρωταθλήματος. Στο δεύτερο μέρος μετά την κόκκινη κάρτα, είχαμε προβλήματα στις τελικές μας πάσες και γενικότερα στις αποφάσεις μας», δήλωσε ο τεχνικός του Φεράντο, ο οποίος περνάει σαφώς καλύτερες ημέρες μετά τα δύο τελευταία αποτελέσματα αλλά μια ήττα στη Λάρισα μπορεί να τον φέρει ξανά σε δύσκολη θέση.

Με ένα μήνα απαγόρευση στο γήπεδο τιμωρήθηκε από το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο ο Αχιλλέας Μπέος για την είσοδο του στα αποδυτήρια των διαιτητών μετά το φινάλε του αγώνα του Βόλου με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε ο πολύτιμος χαφ Μουνίθ (9/3), ενώ επιστρέφουν ο χαφ Μπαλογιάννης (8/0) και ο στόπερ Διαμαντής (5/0). Παραμένει εκτός ο βασικός φορ Γιέντρισεκ (11/2).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Σπουδαίο παιχνίδι στη Λάρισα, με την ΑΕΛ να θέλει μόνο νίκη για να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοής από την εξάδα και τον Βόλο να μετράει αήττητο δύο αγώνων χωρίς όμως πειστικές εμφανίσεις. Δίκαια φαβορί οι γηπεδούχοι που είναι δυνατοί εντός και πατάνε καλύτερα σε αυτό το πρώτο κομμάτι της σεζόν, ωστόσο είναι αγώνας με ιδιαιτερότητες και το 1.85 είναι οριακά κάτω από το όριο του αποδεκτού. Οι «βυσσινί» παίζουν επιθετικά και έχουν επιβεβαιώσει το όβερ στα 6/8 τελευταία παιχνίδια τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είναι η ομάδα που θα κλειστεί και στα 90 λεπτά στην περιοχή της. Εκτιμούμε ότι το όβερ έχει περισσότερες πιθανότητες επιβεβαίωσης από το 2.20 που προσφέρεται.

• Η ομάδα Βόλος ΝΠΣ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: 1X
      • Η ομάδα ΑΕΛ έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: Ημ.2
      • Η ομάδα Βόλος ΝΠΣ ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: Ημ.X
      • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας ΑΕΛ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
        Σημείο: Over
      • Η ομάδα Βόλος ΝΠΣ έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Σούπερ Λιγκ 1.
        Σημείο: 1
      • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Βόλος ΝΠΣ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
        Σημείο: Under

ΕΛΛΑΔΑ: Σούπερ Λιγκ 1
        9 ΑΕΛ 33 36 8 12 13 32:42
        11 Βόλος ΝΠΣ 33 31 8 7 18 27:54