Χρόνινγκεν - Άλκμααρ

1/10/2022 19:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 353
1 - 4
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 572 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Άλκμααρ - Χρόνινγκεν στις 11/3/2023

• Θεατές: 18890
90+4'

90+4'

18890 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Χρόνινγκεν: 56%, Άλκμααρ: 44%.

90+4'

Ο Cyril Ngonge επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxim Dekker από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Cyril Ngonge

90+3'

Ο Hobie Verhulst κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+2'

Η σέντρα από τον Tomas Suslov από την ομάδα Χρόνινγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+1'

Ελεύθερο για την ομάδα Άλκμααρ

90+1'

Ο Ramon-Pascal Lundqvist επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pantelis Hatzidiakos από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Tomas Suslov

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Κατοχή: Χρόνινγκεν: 55%, Άλκμααρ: 45%.

89'

Ο Tijjani Reijnders τιμωρείται για σπρώξιμο στον Luciano Valente

89'

Ο Milos Kerkez δίνει τη θέση του στον Zinho Vanheusden

88'

Ο Milos Kerkez σταματά επιτυχώς το σουτ

88'

Το σουτ του Cyril Ngonge μπλοκάρεται

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Χρόνινγκεν

87'

Ο Peer Koopmeiners από την ομάδα Άλκμααρ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

86'

Ο Hobie Verhulst έδωσε την ασίστ για το γκολ!

85'

85'

Ο Peer Koopmeiners έδωσε την ασίστ για το γκολ.

85'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mayckel Lahdo σκοράρει με το δεξί πόδι!

85'

Ο Peer Koopmeiners τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

85'

84'

Κίτρινη κάρτα για τον Milos Kerkez

84'

Ο Milos Kerkez από την ομάδα Άλκμααρ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Cyril Ngonge

83'

Ο Riechedly Bazoer από την ομάδα Άλκμααρ είναι σε θέση οφσάιντ

83'

Η ομάδα Χρόνινγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

82'

Ο Isak Dybvik δίνει τη θέση του στον Luciano Valente

82'

Ο Laros Duarte δίνει τη θέση του στον Nordin Musampa

81'

Ο Ricardo Pepi δίνει τη θέση του στον Ramon-Pascal Lundqvist

81'

Ο Laros Duarte από την ομάδα Χρόνινγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

80'

Κίτρινη κάρτα για τον Joey Pelupessy

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joey Pelupessy από την ομάδα Χρόνινγκεν ανατρέπει τον Riechedly Bazoer

80'

80'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

79'

Ο Laros Duarte κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Tijjani Reijnders.

78'

Η ομάδα Χρόνινγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

78'

Ο Neraysho Kasanwirjo επιστρέφει στο γήπεδο.

77'

Ο Myron van Brederode δίνει τη θέση του στον Peer Koopmeiners

77'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Neraysho Kasanwirjo να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

76'

Ο Neraysho Kasanwirjo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

75'

75'

73'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

73'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

72'

70'

70'

68'

66'

66'

Ο Maxim Dekker σταματά επιτυχώς το σουτ

66'

Το σουτ του Tomas Suslov μπλοκάρεται

66'

Ο Sam Beukema σταματά επιτυχώς το σουτ

66'

Ο Laros Duarte εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

65'

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Myron van Brederode από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Laros Duarte

64'

64'

64'

Ο Pantelis Hatzidiakos από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο Ragnar Oratmangoen δίνει τη θέση του στον Cyril Ngonge

62'

Ο Riechedly Bazoer έδωσε την ασίστ για το γκολ!

62'

Ο Tijjani Reijnders έδωσε την ασίστ για το γκολ.

62'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Milos Kerkez σκοράρει με το αριστερό πόδι!

62'

Η ομάδα Άλκμααρ ξεκινάει αντεπίθεση

60'

60'

Ο Ragnar Oratmangoen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yukinari Sugawara

58'

58'

57'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pantelis Hatzidiakos από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Ragnar Oratmangoen

56'

56'

Ο Maxim Dekker από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

Καλή ενέργεια από τον Riechedly Bazoer ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

55'

Ο Sam Beukema κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ricardo Pepi.

55'

55'

54'

54'

Ο Tijjani Reijnders σταματά επιτυχώς το σουτ

54'

53'

Ο Sam Beukema από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

52'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

51'

Ο Michael Verrips από την ομάδα Χρόνινγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

50'

Κατοχή: Χρόνινγκεν: 57%, Άλκμααρ: 43%.

49'

49'

48'

Καλή ενέργεια από τον Mayckel Lahdo ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Laros Duarte από την ομάδα Χρόνινγκεν ανατρέπει τον Tijjani Reijnders

47'

Ο Ragnar Oratmangoen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Hobie Verhulst ελέγχει την φάση

47'

Ο Pantelis Hatzidiakos σταματά επιτυχώς το σουτ

46'

Το σουτ του Ragnar Oratmangoen μπλοκάρεται

46'

Ο Florian Krueger αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

46'

Ο Jesper Karlsson δίνει τη θέση του στον Mayckel Lahdo

46'

45+7'

45+7'

45+6'

Ο Riechedly Bazoer από την ομάδα Άλκμααρ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

45+6'

45+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Damil Dankerlui από την ομάδα Χρόνινγκεν ανατρέπει τον Jesper Karlsson

45+5'

Κατοχή: Χρόνινγκεν: 60%, Άλκμααρ: 40%.

45+3'

Η ομάδα Χρόνινγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

45+2'

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tijjani Reijnders από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Tomas Suslov

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

45'

45'

45'

Ο Riechedly Bazoer κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Isak Dybvik.

44'

44'

Ο Radinio Balker σταματά επιτυχώς το σουτ

44'

Ο Jesper Karlsson εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

44'

42'

Ο Neraysho Kasanwirjo έδωσε την ασίστ για το γκολ.

42'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ricardo Pepi σκοράρει με το δεξί πόδι!

42'

Η ομάδα Χρόνινγκεν ξεκινάει αντεπίθεση

42'

42'

Ο Riechedly Bazoer αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

41'

Ο Ricardo Pepi από την ομάδα Χρόνινγκεν είναι σε θέση οφσάιντ

40'

Ο Florian Krueger τιμωρείται για σπρώξιμο στον Maxim Dekker

40'

Κατοχή: Χρόνινγκεν: 61%, Άλκμααρ: 39%.

38'

38'

Ο Dani de Wit είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Riechedly Bazoer

37'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ragnar Oratmangoen από την ομάδα Χρόνινγκεν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

37'

36'

36'

Ο Joey Pelupessy κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Dani de Wit.

35'

35'

35'

35'

Ο Tomas Suslov από την ομάδα Χρόνινγκεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

35'

Ο Dani de Wit επιστρέφει στο γήπεδο.

34'

Ο Milos Kerkez από την ομάδα Άλκμααρ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

34'

33'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Dani de Wit να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

33'

Ο Dani de Wit είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

32'

Ο Laros Duarte αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

32'

31'

Ο Michael Verrips κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

30'

30'

30'

Ο Jesper Karlsson επιστρέφει στο γήπεδο.

30'

Ο Damil Dankerlui κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Myron van Brederode.

29'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Jesper Karlsson να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

28'

Ο Jesper Karlsson είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

28'

27'

Η ομάδα Χρόνινγκεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

26'

25'

25'

Κατοχή: Χρόνινγκεν: 63%, Άλκμααρ: 37%.

25'

Ο Radinio Balker από την ομάδα Χρόνινγκεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

25'

Ο Tijjani Reijnders από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

24'

24'

Το σουτ του Yukinari Sugawara μπλοκάρεται

24'

21'

20'

19'

19'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jesper Karlsson σκοράρει με το δεξί πόδι!

19'

Η σέντρα από τον Tijjani Reijnders από την ομάδα Άλκμααρ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

19'

19'

Ο Tijjani Reijnders κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milos Kerkez από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Damil Dankerlui

18'

Ο Neraysho Kasanwirjo σταματά επιτυχώς το σουτ

18'

Το σουτ του Tijjani Reijnders μπλοκάρεται

18'

Ο Jesper Karlsson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

18'

17'

Ο Dani de Wit τιμωρείται για σπρώξιμο στον Neraysho Kasanwirjo

17'

16'

Ο Ragnar Oratmangoen πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

15'

Κατοχή: Χρόνινγκεν: 62%, Άλκμααρ: 38%.

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Laros Duarte

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Damil Dankerlui από την ομάδα Χρόνινγκεν ανατρέπει τον Myron van Brederode

13'

13'

12'

12'

Ο Liam van Gelderen είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Damil Dankerlui

11'

Ο Liam van Gelderen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

10'

10'

10'

Η σέντρα από τον Isak Dybvik από την ομάδα Χρόνινγκεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

9'

9'

8'

Ο Tomas Suslov επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

8'

Ο Jordy Clasie τιμωρείται για σπρώξιμο στον Tomas Suslov

7'

Η ομάδα Άλκμααρ έχει την κατοχή της μπάλας

6'

6'

5'

5'

5'

3'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dani de Wit αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

3'

Καλή ενέργεια από τον Jesper Karlsson ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

3'

Ο Jordy Clasie κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

Η ομάδα Χρόνινγκεν έχει την κατοχή της μπάλας

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Άλκμααρ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το Euroborg, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Επεκτείνει το αήττητο και γράφει ιστορία η ΑΖ

Η Χρόνινγκεν υποδέχεται στο «Γιούρομποργκ» την Άλκμααρ για την 8η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ήττα στην έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ έρχονται οι γηπεδούχοι, από εντός έδρας νίκη επί του Άγιαξ οι φιλοξενούμενοι.

Ήττα σοκ, λόγω του τρόπου που ήρθε, ήταν αυτή από την Σπάρτα Ρότερνταμ με 2-1 εκτός έδρας. Η Χρόνινγκεν μπήκε καλά στο ματς, ούσα κινητική και απείλησε πρώτη με τον Έιμπραχαμ να αναγκάζει σε δύσκολη επέμβαση τον αντίπαλο γκολκίπερ στο 32', ενώ σε δύο ακόμα περιπτώσεις τα χαλάσε στην τελική πάσα. Με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο σε γενικές γραμμές στο 61' ευτύχησε να προηγηθεί με κεφαλιά του Πέπι και επέλεξε να οπισθοχωρήσει, «πληρώνοντας» αυτή την απόφαση στο 73' όταν και δέχθηκε την ισοφάριση. Στο 89' ήρθε το 2-1 με ένα πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο στόπερ Τε Βιέρικ και ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες, οι οποίες όμως δεν άλλαξαν την απόφαση του διαιτητή, ούτε το αποτέλεσμα.

Μεγάλα τα σκαμπανεβάσματα της Χρόνινγκεν που δείχνει μεν βελετίωση σε σχέση με τα πρώτα ματς του πρωταθλήματος, αλλά ο κόουτς Φρανκ Βόρμουθ δεν έχει καταφέρει να «δέσει» ακόμα την ομάδα του, που με 8 βαθμούς και ρεκόρ 2-2-3 είναι στην 12η θέση με 8 πόντους.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει στην ομάδα ο εξτρέμ Ενγκόνγκε (5/2) μετά από εσωτερική τιμωρία που του είχε επιβληθεί. Αμφίβολοι οι μέσοι Ίραντουστ (3/0), Βαλέντε (4/0) και ο επιθετικός Έιμπραχαμ (6/0). Νίκη που έδειξε πως είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα ήταν αυτή με 2-1 κόντρα στον πρωταθλητή Άγιαξ. Η Άλκμααρ αν ακι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 12' έβγαλε αντίδραση άμεσα ανατρέποντας τα δεδομένα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με γκολ των Ντε βιτ (40') και Οντγκααρντ (45'+6'). Στο 47' είχε δοκάρι με δυνατό σουτ του Ράιντερς, ενώ στο 62' άγγιξε το 3-1 με τον Σουγκαβάρα να αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Στο τελευταίο μισάωρο έδωσε χώρο στον Άγιαξ και προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ενώ χρειάστηκε δύο μεγάλες επεμβάσεις από Ντε Βιτ και Ράιντερς πάνω στην γραμμή σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις (64', 80') για να κρατήσει τελικά το μεγάλο τρίποντο.

Η Άλκμααρ παρέμεινε έτσι η μοναδική αήττητη ομάδα της Ερεντιβίζιε με ρεκόρ 5-2-0, ενώ με ένα ακόμα τρίποντο ισοφαρίζει το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της, που ΄τηαν την σεζόν 1980-81. Με 17 βαθμούς είναι στην 3η θέση και στο -1 από την κορυφή όπου ισοβαθμούς Άγιαξ και Αϊντχόφεν.
Την Πέμπτη (6/10) υποδέχεται τον Απόλλωνα Λεμεσού για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει ο ποιοτικός και πολύτιμος εξτρέμ Κάρλσον. Παραμένουν εκτός ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Παυλίδης (3/2). ο μέσος Εβγλεν (6/0) αλλά και ο βασικός στόπερ Μάρτινς Ίντι που θα υποβληθεί σε επέμβαση.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Άλκμααρ συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία πρωταθλητισμού που κάνει στις πρώτες αγωνιστικές της Ερεντιβίζιε και με ένα τρίποντο ακόμα ισοφαρίζει το καλύτερό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα εδω και 40 χρόνια. Η Χρόνινγκεν δεν πείθει, αφού η βελτίωση που παρουσιάζει ανά διαστήματα είναι παρωδική και η απόδοσή της έχει πολύ μεγάλα σκαμπανεβάσματα. Αξίζει το ποντάρισμα στο διπλό, που έχει σαφές προβάδισμα και προσφέρεται σε αποδεκτές τιμές.

• Η ομάδα Άλκμααρ νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.72 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Χρόνινγκεν νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 4.75 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Άλκμααρ ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.17 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Χρόνινγκεν, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε