Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πεντάρα η Μπαρτσελόνα, εκτός τίτλου η Ατλέτικο

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πεντάρα η Μπαρτσελόνα, εκτός τίτλου η Ατλέτικο



Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 5-0 την Εσπανιόλ στο «Καμπ Νου» και μια αγωνιστική πριν το φινάλε παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με +1 από την 2η Ρεάλ, η οποία κέρδισε με 3-2 την Βαλένθια στη Μαδρίτη. Ετός τίτλου η Ατλέτικο, η οποία υποχώρησε στην 3η θέση μετά την ήττα σοκ με 2-1 από την υποβιβασμένη Λεβάντε.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα το καταλανικό ντέρμπι με αντίπαλο την Εσπανιόλ. Οι «μπλαουγκράνα» πήραν εμφατική νίκη με 5-0 στο «Καμπ Νου» και βρίσκονται «αγκαλιά» με το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πήρε από νωρίς το προβάδισμα χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι στο 8ο λεπτό. Τη σκυτάλη πήρε ο Σουάρες, ο οποίος με δύο γκολ σε εννέα λεπτά (52’, 61’), έφτασε τα 37 στο πρωτάθλημα και «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του. Στο 74’ ο Ραφίνια «έγραψε» το 4-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νεϊμάρ στο 83’.

Την τελευταία αγωνιστική η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Γρανάδα εκτός έδρας και με νίκη κατακτά τον τίτλο ότι και να γίνει στο παιχνίδι της Ρεάλ. Να σημειωθεί πως η Γρανάδα είναι βαθμολογικά αδιάφορη, αφού εξασφάλισε την παραμονή μετά την τρομερή νίκη με 4-1 στην έδρα της Σεβίλλη!

Ήττα-σοκ για Ατλέτικο, «ζωντανή» η Ρεάλ


Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πεντάρα η Μπαρτσελόνα, εκτός τίτλου η ΑτλέτικοΗ Ατλέτικο γνώρισε ήττα σοκ με 2-1 στην έδρα της υποβιβασμένης Λεβάντε και έχασε κάθε μαθηματική ελπίδα για τον τίτλο, υποχωρώντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν από το 2ο λεπτό με γκολ του φορμαρισμένου Φερνάντο Τόρες, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Λεβάντε ισοφάρισε σε 1-1 στο 30’ με γκολ του Κασαντεσούς και την ολική ανατροπή ολοκλήρωσε στο 90’ ο Ρόσι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Από την άλλη, «ζωντανή» για τον τίτλο έμεινε η Ρεάλ. Η «βασίλισσα» κέρδισε με 3-2 την Βαλένθια στο «Μπερναμπέου» και παρέμεινε στο -1 από την Μπαρτσελόνα

Η «βασίλισσα» προηγήθηκε στο 26’ με γκολ του Ρονάλντο και στο 42’ πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Μπενζεμά, ο οποίος –από καθαρή θέση οφσάιντ- νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Ντιέγκο Άλβες. Στο 53’ η Βαλένθια είχε δοκάρι με τον Παρέχο, όμως δύο λεπτά μετά ο Ροντρίγο μείωσε σε 2-1.

Η Ρεάλ ξαναπήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 59’ με δεύτερο προσωπικό γκολ του Ρονάλντο και το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στο 81’ ο Αντρέ Γκόμες με εξαιρετικό σουτ.

Η βαθμολογία:

1. Μπαρτσελόνα 88
2. Ρεάλ 87
3. Ατλέτικο 85

Το πρόγραμμα της Μπαρτσελόνα:

15/5: Γρανάδα (εκτός)

Το πρόγραμμα της Ρεάλ:

15/5: Λα Κορούνια (εκτός)

Τα αποτελέσματα:





Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Σχολιασμός

13 σχόλια:

στις 08/05/2016 19:59
λεβαντε πουτανα αλλου και αλλου ανοιγεις τα ποδια σου και τρως 5αρες 6αρες και 7αρες. σημερα ξεκολωθηκες.

στις 08/05/2016 19:59
η μπαρτσελονα ειναι πρωταθλητρια!

στις 08/05/2016 20:06
γραναδα καιγεται για βαθμους... για να δουμε.. #hala madrid

στις 08/05/2016 20:09
γιατι δεν λετε τιποτα για τον ποδοσφαιριστη που πεθανε στην βραζιλια?

[+]  geniusMSN- στις 08/05/2016 20:09

στις 08/05/2016 20:11
na o gamiolis o t4sos o abalos o ksekoliaris pou misi tin barcelona ade gamisu re t4sos trava gamisu se tsuzi mori pu se gamai i barcelona e palioksekoliari

στις 08/05/2016 20:13
Visca el Barca

στις 08/05/2016 20:28
Αρχισαν τα πουτσοσκαμπιλα και οι καρπαζιες για τους μαδριλενους!! ΚΛΑΙΩ ....

στις 08/05/2016 21:07
στην ρεαλ οπου νανε θα μενει εκτος λογο τραυματισμου και ο ζινταν ...τι περιμενετε,αν δεν αναρωσουν αντιο chl

στις 08/05/2016 22:42
ατιτλη και η Ρεαλ και η Ατλετικο δεν θα μεινει..ξεχνας τον μεγαλυτερο τιτλο τον οποιο χασαμε (Μπαρτσελονα ειμαι) Τσου-λου τελικο ειναι οι Μαδριλενοι ενας απο τους δυο θα το παρει

στις 09/05/2016 00:17
Μαλακα δεν εχετε σωτηρια ρε πουστη.. ο αλλος λεει για τον ποδοσφαιριστη στην βραζιλια.. αμαν ρε μαλακες...ζητηστε απο τον αντμιν να αμεβαζετε αρθρα αμα ειναι να μην μας σπατε τον πουτσο.. και στο φιναλε, αφου το εχετε διαβασει, τι θελετε..να το ξαναδιαβασετε..;

στις 09/05/2016 14:18
genius για θυμησε μου λιγο ρε φιλε ποσα πρωταθληματα εχεις ? για τις γκολαρες που φαγαμε τερμα δεν ηταν ο ναβας αλλα ο κικο κασιλια και αυτοσ εχει να παιξει 4-5 μηνες τερμα δεν λες που την κερδισα και εβαλε γκολαρα ο ροναλτο σε αντιθεση με εσενα που εφαγες πουτσα μεσα στο σπιτι σου... καλητερα να κρατας το στομα σου κλειστο πριν πεταξεις μπαρουφες οπως πεταξες τωρα, εισαι εκτοσ απο την μεγαλητερη διοργανωση(Τσαμπιονς Λιγκ) που εγω παλευω για να παρω το 11 οπως και η ατλετικο για να παρει 1 αλλα ομως αμα το παρει η ρεαλ ρε φιλε ξερεισ τι κριμα ειναι για σας δεν θα μπορουμε να σας δειξουμε ποσα Τσαμπιονς λιγκ εχουμε και με τις 2 παλαμες θα πρεπει να προσθεσουμε και ενα δαχτιλακι απο το ποδι για βοηθεια

στις 09/05/2016 23:10
jordan21 δεν εχεις και πολυ αδικο φιλε ,αλλα δεν ξερεις ομως πως ειναι να εισαι μεσα στο ΚΑΜΠ ΝΟΥ και να βλεπεις αγωνα!Ετυχα λογω ενος γεγονοτος(κολοφαρδια ,τυχερος the same) να βρισκομαι σε ματς τους! Δεν ξερεις τι ειναι να δακρυζεις για αυτη την ομαδα που ειδα απο κοντα πρωτη φορα (και ελπιζω οχι η τελευταια)οταν το πληθος ζητοκραυγαζει με αγαπη μεσα απο την καρδια του ,ατομα μικρα σε ηλικια αλλα πιο πολυ στην ηλικια του παππου μου!

Υ.Γ Δεν φανατιζομαι ,υπερασπιζομαι την ομαδα που αγαπω και λατρευω! Σε αεροδρομιο περιμενουν οπαδους μας για ξυλο μαδριλενοι φανατικοι τραγοι!

!ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ! BARCELONA'S FEELINGS που να καταλαβετε!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.