Για 15 Μαΐου ο τελικός του Κυπέλλου

Για 15 Μαΐου ο τελικός του Κυπέλλου



Η ΕΠΟ με ανακοίνωσή της γνωστοποίησε πως το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ ορίστηκε στις 15 Μαΐου, κάτι το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να μεταφερθεί η 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Έκτακτη συνεδρίαση πραγματοποίησε το Σάββατο το προεδρείο της ΕΠΟ, προκειμένου να αποφασίσει τι θα γίνει με τον τελικό του Κυπέλλου ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

Η Επιτροπή Εκτάκτων Θεμάτων της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας αποφάσισε τον ορισμό διεξαγωγής του τελικού την Κυριακή 15 Μαΐου, στο ίδιο γήπεδο με την ίδια ώρα έναρξης και τους ίδιους όρους.

Τα πλει-οφ αναμένεται να ξεκινήσουν κανονικά στις 11 Μαΐου, ωστόσο η διεξαγωγή του τελικού τέσσερις ημέρες μετά, οδηγεί τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ σε άλλη ημερομηνία.

Να σημειωθεί πως στις 30 Μαΐου έχει προγραμματιστεί να γίνει η τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκ, ημερομηνία καταλυτική από την UEFA εν όψει του EURO 2016. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνονται οι αγώνες των πλέι οφ ανά τρεις μέρες προκειμένου να τελειώσουν ως τις 30 του μήνα.

Παράλληλα, μένει να φανεί ποια θα είναι η στάση του Σταύρου Κοντονή στην περίπτωση που επιμείνει η ΕΠΟ στους ίδιους βοηθούς διαιτητή που ορίστηκαν την Πέμπτη.

Η ανακοίνωση της ΕΠΟ:


"Η Επιτροπή Εκτάκτων Θεμάτων της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας σε σημερινή της συνεδρίαση (Νο 76) αποφάσισε τον ορισμό διεξαγωγής του Τελικού Αγώνα του Κυπέλλου Επαγγελματικών Ομάδων 2015-2016 την Κυριακή 15 Μαΐου 2016 στο ίδιο γήπεδο με την ίδια ώρα έναρξης και τους ίδιους όρους με τον αναβληθέντα με απόφαση του κ. Κοντονή αγώνα.

Η Επιτροπή έλαβε υπόψη τη σχετική εισήγηση της αρμόδιας Επιτροπής Διοργανώσεων και Γηπέδων της ΕΠΟ και τα δεδομένα ότι δεν υπάρχουν πλέον επαρκείς διαθέσιμες ημερομηνίες για την έγκαιρη διεξαγωγή και ολοκλήρωση των αγώνων κατάταξης των ομάδων της πρώτης επαγγελματικής κατηγορίας για την πρόκριση στις διοργανώσεις της UEFA της επόμενης αγωνιστικής περιόδου (2016-2017).

Για την απόφαση αυτή έχουν ενημερωθεί ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού και οι Διεθνείς Συνομοσπονδίες FIFA και UEFA.

Η Επιτροπή Εκτάκτων Θεμάτων αποφάσισε επίσης κατ’ εφαρμογή του άρθρου 17 παρ δ και ε του καταστατικού της ΕΠΟ, οι αποφάσεις του Δ.Σ. και των λοιπών Επιτροπών και Οργάνων της ΕΠΣ Κυκλάδων να μην αναγνωρίζονται από την Ε.Π.Ο. μέχρι την έκδοση απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου Ποδοσφαίρου της ΕΠΟ, που θα επιλύει το μείζον θέμα της νομιμότητας του Δ.Σ. της ΕΠΣ Κυκλάδων"



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΕΚ

Σχολιασμός

27 σχόλια:

[+]  Vasillias στις 07/05/2016 17:33

στις 07/05/2016 17:50
ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΑΛΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΤΑΙΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

στις 07/05/2016 17:56
σιγα να μην γινει και τοτε! ο κοντονης μαλακιες κανει μεχρι να φαει το κεφαλι του

στις 07/05/2016 20:56
Egw lew 15aygousto.....

στις 07/05/2016 21:31
Είδηση της τελευταίας στιγμής. Μόλις αύριο το πρωί ο Ολυμπιακός μπεί στο αεροπλάνο για το Βελιγράδι, ο Κοντονής θα ανακοινώσει ότι ο τελικός θα γίνει το απόγευμα!!! ΕΤΣΙ ΚΟΝΤΟΝΗ ΓΑΜΩΜΑΝΕ?

[+]  lazo1 στις 07/05/2016 21:41

στις 07/05/2016 21:43
Gia na doume ti allo tha skarfistoun oi atheofovoi etsi wste na kathisterisoun tin aponomi akomi enos tropaiou ston yperprwtathliti olympiako.O thrylos tha to parei xwris kamia amfivolia.Ektos an yparxei kanena aekaki pou na pistevei to anitheto.Ean yparxei peite to twra na gelasoume!

στις 07/05/2016 23:34
Ρε χανουμομπερδεμενε ετσι τελειωνει ο ΟΣΦΠ τι το περασες αεκακι που το ριξανε στην Γ ΕΘνικη και δεν ανοιξε ουτε μυτη χαχαχαχαχαχαχα Για ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ μιλας δεν μιλας ουτε για αεκ ουτε για παοκ η ατρομητο...Απολαυση ειστε με τις ατακες που γραφετε χαχαχαχαχα ο ΟΣΦΠ παλικαρα μου ετσι και κανει κανεις την μαλακια και τον πειραξει και δεν εννοω τυπου να πεσει καμια Β εθνικη ,τους προεδρους του ετσι και συνεχιζει η Πολιτεια μεθοδευμενα να τους ενοχλει οπως τον Μαρινακη ειτε στον επομενο προεδρο του Γαυρου τοτε να περιμενεις ασχημα μαντατα για την Ελληνικη Πολιτικη σκηνη...Ο Γαυρος μπορει να ριχνει κυβερνησεις!!! τα αεκαπαοκακια και οι ατρομητοι ΟΧΙ!!!!ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ ΛΟΙΠΟΝ...

στις 07/05/2016 23:37
Εδω τα τυπακια κανανε τα πετρινα χρονια να παρουν δεκα χρονια πρωταθλημα και τα παιρνουν ολα μαζεμενα και ανδρομικα απο τοτε μεχρι σημερα...ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ....ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ!!!!ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΕΣ!!! ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ!!

στις 08/05/2016 01:04
https://www.youtube.com/watch?v=m43xRh1uh-U&feature=youtu.be

στις 08/05/2016 01:05
https://www.youtube.com/watch?v=_H5PLeoJk-4&feature=youtu.be

στις 08/05/2016 01:05
https://www.youtube.com/watch?v=JlGHXwWJ1Vg&feature=youtu.be

στις 08/05/2016 01:06
Δειτε αυτα τα τρια βιντεο δεν προκειται να σπαταλησετε πανω απο ενα τεταρτακι της ζωης σας...Και οι παλαιοι θα θυμηθουν και οι νεοτεροι θα μαθουν ...Τιποτα κανενα αλλο σχολιο, μονο αυτα τα βιντεο και οσοι καταλαβαν...καταλαβαν...

στις 08/05/2016 01:12
Μην ασχολειστε με τα χανουμια... πετρινα χρονια η ιστορια τους ολη..

στις 08/05/2016 01:21
Ωρε μαγκες εγραψε ο καθηγητης στοιχηματος betmaker!!!RESPECT κυριε!!!ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΝΕΟΤΕΡΩΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK! :

http://www.sport-fm.gr/article/an-milame-gia-klemmena-prwtathlimata/797857

στις 08/05/2016 01:24
• Διάβασα μία επιστολή του Μ. Τροχανά. Μεταξύ άλλων ζητάει από την τωρινή διοίκηση του Ολυμπιακού να επιστρέψει το πρωτάθλημα του 2008 στην ΑΕΚ.

• Τώρα, για να επιστρέψεις κάτι,πρέπει να το έχει πάρει ο άλλος, όμως τέλος πάντων δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Απλά να υπενθυμίσω ότι η ΑΕΚ εκείνη την χρονιά, εάν κέρδιζε τον Άρη μέσα στο ΟΑΚΑ την 25η αγωνιστική (1-1 είχε φέρει, ισοφαριζόμενη στο 88’) θα είχε στεφθεί πρωταθλήτρια, ανεξάρτητα από το λάθος της Καλαμαριάς με τον Βάλνερ στη νίκη της επί του Ολυμπιακού…

• Απλά θέλω να πω ότι αν μπούμε σε τέτοια κουβέντα, γιατί μόνο «κουβέντα να γίνεται» είναι αυτή η ιστορία, τότε «πόσα πρωταθλήματα πρέπει να γυρίσουν πίσω στον Ολυμπιακό», στα 13 πέτρινα χρόνια, στα οποία ο μεγαλύτερος ελληνικός σύλλογος είχε πάρει μόλις ένα πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια οι ισχυροί της εποχής στο ελληνικό ποδόσφαιρο, τον είχαν αφήσει να πάρει μόλις ένα…

• Μόνο να υπενθυμίσω τι είχε γίνει στο πρωτάθλημα 1990-91.Επειδή μόνο οι παλιότεροι τα θυμούνται...


στις 08/05/2016 01:25
• ΑΕΚ-Ολυμπιακός στις 13 Γενάρη 1991, 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναϊκό είναι ισόβαθμοι στην πρώτη θέση. Κι η ΑΕΚ είναι πίσω πέντε πόντους-τότε που η νίκη έδινε δύο βαθμούς. Ντέρμπι λοιπόν ΑΕΚ-Ολυμπιακού στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Ολυμπιακός κερδίζει 2-1 την ΑΕΚ, με το Μανωλά να έχει αποβληθεί προς το τέλος του ματς.Μένουν ελάχιστα λεπτά για τη λήξη και στο 84’ κάποιος ρίχνει ένα δακρυγόνο στο γήπεδο.

• Το παιχνίδι, για ένα δακρυγόνο, το διακόπτει (!!!) ο διαιτητής, ένας Θεσσαλονικιός, ο Ζακεστίδης. Για ένα δακρυγόνο!!! Και ως εκ του μεγαλύτερου ακόμη θαύματος, ορίζεται εκ νέου η διεξαγωγή του ματς στη Ρόδο.

• Όχι. Δεν το διέκοψαν εις βάρος της ΑΕΚ, που ήταν γηπεδούχος. Και της οποίας οπαδοί είχαν εισβάλλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ξήλωναν τα δίκτυα! Οι διοργανωτές των τότε καθαρών και πάλλευκων ελληνικών πρωταθλημάτων, αποφάσισαν να ξαναγίνει από την αρχή το ματς, διαγράφοντας 84 λεπτά νικηφόρου υπέρ του Ολυμπιακού αποτελέσματος, βιάζοντας κάθε έννοι

στις 08/05/2016 01:25
βιάζοντας κάθε έννοια λογικής και δικαιοσύνης.

• Στη Ρόδο ο Ολυμπιακός χάνει με ένα γκολ στο 90’, η οργή του κόσμου του ξεπερνάει κάθε όριο γι΄αυτούς που έκαναν κουμάντο τόσα χρόνια στο ελληνικό ποδόσφαιρο και τρεις ημέρες μετά, στο Ολυμπιακός-Αθηναϊκός 2-2, διακόπτουν το ματς στο Καραϊσκάκη στο 88’.

• Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός. Με οκτώ πόντους διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό!

• Οχι ο Ολυμπιακός των Προτάσοφ, Λιτόφτσενκο, Σάβιτσεφ, Τσαλουχίδη, Τσιαντάκη, Κοφίδη, Καραταίδη, αλλά και των Αναστόπουλου, Μητρόπουλου.

• Ποια ήταν τα μεταξύ τους αποτελέσματα εκείνη τη σεζόν; Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0 και Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-1.

• Ποια ήταν η διαφορά γκολ στο τέλος της σεζόν; Ο ΠΑΟ +55, ο Ολυμπιακός +53…

• Η ΑΕΚ. Τρίτη, τέσσερις πόντους πίσω από τον Ολυμπιακό, παρά το μηδενισμό του Ολυμπιακού με τον Αθηναϊκό. Στο Καραίσκάκη είχε πάει κι είχε φάει τρία γκολ στη ρεβάνς της ήττας στη Ρόδο. • Να σας θυμίσω άλλα αποτελέσματα του Ολυμπιακού εκείνη τη τη σεζόν; 8-1 την Ξάνθη, 7-1 τον

στις 08/05/2016 01:28
7-1 τον Απόλλωνα, 6-1 τον Πανιώνιο, 6-0 την Παναχαϊκή, 5-1 τον Άρη, 4-0 τη Δόξα. Μπαλάρα έπαιζε ο Ολυμπιακός.

• Αν μιλάμε για κλεμμένα πρωταθλήματα…

στις 08/05/2016 16:02
Baevis σαν γνησιος ολυμπιακος εισαι και γνησιος ΜΑΛΑΚΑΣ.πες ρε ηλιθιε ασχετε εναν πολιτη που μπορει να ριξει δακρυγονο...αμα δεν ξερεις ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ..επισης ΑΣΧΕΤΕ τοτε ηταν διαφορετικος ο κανονισμος..προβλεποταν διαφορετικη ποινη..μαθε πρωτα και μετα μιλα

στις 08/05/2016 16:50
ρε χανουμομπερδεμενε...Ηταν διαφορετικος ο κανονισμος χαιρω πολυ ...Το ΟΣΦΠ-ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ που μπηκανε μεσα οι γαυροι επειδη εδωσε ανυπαρκτο φαουλ στον Δημοπουλο που επεφτε κατω για πλακα...ΑΝ ειναι ετσι ρε τρεχαγυρευοπουλε γιατι δεν επαναληφθηκε και το ματς ΟΣΦΠ-ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ???Ti lete ρε λινατσες ποτε θα βαλετε παντελονια ρε χανουμια???χαχαχαχα οτι τους βολευει τους χανουμομπερδεμενους μας γραφουν παντοτε...Μας κανουν και μαθημα χααχαχαχαχαχαχα

στις 08/05/2016 16:52
Εεε τρεχαγυρευοπουλε???Το οσφπ -αθηναικος 2-2 γιατι δεν επαναληφθηκε σαν το ΑΕΚ-ΟΣΦΠ???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ γαμω τις κυλοτες που φορατε ...θα συγκριθειτε με το γαυρο κιλοτες...

στις 08/05/2016 17:01
Εεε?? ιδιο περιστατικο ακριβως με ΑΘηναικο το γαυρο το μηδενιζει και χανει και δυο βαθμους και με ΑΕΚ η αΕΚ ΔΕΝ μηδενιζεται δεν χανει κανενα βαθμο και το παιχνιδι επαναλαμβανεται και με καποια παρομοια περιστατικα και διαιτητικα λαθη της χρονιας εκεινης ο γαυρος εχασε ενα πρωταθλημα που επρεπε με ανεση να παρει...Ουτε καν δυσκολευτηκε!!αιντε μουναρες μαθετε να παιζετε μπαλιτσα κοτουλες...Στο γηπεδο παιζετε το ποδοσφαιρο οχι απο δηλωσεις...

στις 08/05/2016 18:59
Δεν μου κανει εντυπωση το οτι εισαι χαζος βλαχο γαυρε..διαβαζεις και δεν καταλαβαινεις δυστυχως....κριμα...δοαβασε να μαθαινεις...στο 2-2 που λες διακοπηκε με υπαιτιοτητα του γαυρου..το ματς με το δακρυγονο διακοπηκε λογω αστυνομιας..ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;;; ΜΗ ΤΑ ΛΕΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ ΓΑΥΡΑΚΟ...

στις 08/05/2016 19:01
Απο γηπεδο δεν εχετε μυρωδια πολλοι εδω μεσα...βρες εναν πολιτη που εχει οπλο ειδικο που ριχνει δακρυγονο...χαχαχα εισαστε αστειοι εδω μεσα

στις 09/05/2016 03:18
Τους μονους που λυπαμαι ειναι τα παιδια που εκλεισαν εισητηρια απο το εξωτερικο για να δουνε την ομαδα τους και επειδη το κωλοχανειο εδω περα ειναι οτι να ναι τους πηδηξε τα σχεδια

στις 15/05/2016 02:04
Τρομερη διαπιστωση @Dimshark..Εσενα να σε παρουμε για αστυνομικο ρεπορταζ χαχαχα Δηλαδη δεν μπορει ενας μπατσος να ειναι και floriginal...Δεν εχεις δει τσεους ποτε σε εκδρομες μαζι σας μορη ψολιτσα ???χαχαχαχαχα τι μαλακιστιρι !!!επιμενει και ολας ο ξεφτισοπουστας χαχαχαχαχαχαχαχα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.